PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω να φτιαξω ασυρματο δικτυο



np91
11-04-04, 08:05
Γεια σας παιδια επειδη ειμαι λιγο ασχετος σε θεματα δικτυων και επειδη ρωτωντας σε διαφορα καταστηματα (πλαισιο κλπ)ο καθενας μου λεει και διαφορετικα πραγματα θα ηθελα αν μπορειται να με βοηθησετε να φτιαξω ενα δικτυο ασυρματο για να μπαινω στο ιντερνετ κυριως με το laptop χωρις να χρειαζομαι καλωδια.Για να με βοηθησετε περισσοτερο αν μπορειτε σας λεω οτι το laptop(sony vaio) exei WIFI και BLUETOOTH Ευχαριστω πολυ εκ των προτερω

vagelis
11-04-04, 10:06
τα ενσωματωμένα wi-fi τύπου centrino δεν είναι και πολύ αξιόπιστα , από απόψεως απόδοσης. </p>

Λοιπόν , ο εξοπλισμός θα εξαρτηθεί από το πόσα χρήματα θέλεις να δαπανήσεις. Αν. μπορείς , πήγαινε &amp;quot;καρφί&amp;quot; για cisco .Αλλιώς η netgear και η linksys (που 'τωρα έχει αγοραστεί από την cisco) είναι καλές λύσεις. Τελευταία προτίμησή σου θα πρέπει να είναι η D-link. </p>

Τώρα, για τη διάταξη του δικτύου , αυτή εξαρτάται , από πολλούς παράγοντες , π.χ. αριθμός υπολογιστών , όροφοι σπιτιού κλπ. Δες και στο www.awmn.gr (http://www.awmn.gr) για περισσότερες λεπτομέρειες .</p>

np91
11-04-04, 13:15
Ευχαριστω για την απαντηση αλλα θα ηθελα να ειναι πιο κατατοπιστικες επειδη απο δικτυα δεν ειμαι και πολυ σχετικος Θελω να συνδεσω 2 υπολογιστες ενα σταθερο και ενα laptop που εχει wifi και ο λογος ειναι μονο και μονο για να μπαινω με το laptop απο οποιο σημειο του σπιτιου και να ειμαι χωρις καλωδια ,και μιλαμε για ενα κανονικο σπιτι σε διοροφο Θα ηθελα απλα να μου πειτε τι εξοπλισμο χρειαζομαι οσο για το κοστος δεν με νοιαζει ιδιαιτερα φτανει να κανω αυτο που θελω.Ευχαριστω πολυ

leventopaido
11-04-04, 17:40
Λοιπόν θα πάρεις έναν Wi - Fi δρομολογητή. Οι Netgear είναι καλύτεροι από τους D - Link. Εκτιμώ ότι οι καλύτεροι είναι οι Orinoco. Αγοράζεις και μία κάρτα για τον επιτραπέζιο υπολογιστή και παίζεις μπόμπα.

np91
11-04-04, 20:10
Ευχαριστω παιδια θα δοκιμασω με αυτα που μου ειπατε(απο την τριτη) και αν δεν τα καταφερω θα επανελθω για περισσοτερη βοηθεια Ωστοσο αν καποιος εχει περισσοτερες πληροφοριες ας τις γραψει εδω ισως με βοηθησουν περισσοτερο

@ ADSLgr.com All rights reserved.