PDA

Επιστροφή στο Forum : ταχυτητες < 4500 kbps σε 24αρα Νεα Ιωνια



talikra
10-10-11, 23:16
Γεια σε ολους,

Βασικα ειμαι νεος συνδρομητης Οτενετ, εχω βαλει την 24αρα και ειμαι Πευκακια Νεα Ιωνια. Δυστηχως εχω προβλημα με την ταχυτητα
Το router δεν εχει συγχρωνισει πανω απο 5000 kbps. Δεν μπορω να φορτωσω ουτε καλα καλα youtube video.

Το router ειναι το γνωστο bautec και δουλει σε ADSL2+: Τα στοιχεια συνδεσης ειναι τα εξης:
Downstream Upstream
SNR Margin : 7.5 9.2 db
Line Attenuation : 14.8 10.1 db
Data Rate : 4407 492 kbps

To attenuation φαινεται καλο και δεν δικαιολογει το χαμηλο συγχρονισμο μου

Τι να κανω ρε παιδες εχετε καμια γνωμη ????
Να παρω κανα phone Στο τεχνικο τμημα του OTE; δεν πιστευω να βγαλω ακρη

Z€r0
10-10-11, 23:28
Πρέπει να δηλώσεις βλάβη για χαμηλό συχρονισμό.Υπερβολικά χαμηλό στην περίπτωση σου με τέτοιο attenuation 14-15db.

Κανένα άλλο router σου βρίσκεται για δοκιμή;

DVader
10-10-11, 23:43
Λογικά είναι η περιοχή !! Προφανώς είσαι μακριά από το DLAM ..Και εγώ το ίδιο έχω και μένω αρκετά κοντά σου ! Ψάχτο όμως σε κάθε περίπτωση για να σιγουρευτείς !

talikra
10-10-11, 23:55
Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον

Μολις πηρα τηλεφωνο τον Οτε μιας και εκανα ενα restart το router αλλα αυτο εκανε κανα 20 λεπτο να συχρονισει. Anyways πηρα ενα τηλεφωνο και μου ειπανε οτι η γραμμη τηλεφωνου που εδωσα δινει max μεχρι και 5000 kbps. οποτε μου λεει οτι εχει προβλημα η περιοχη.

Επειδη ειμαι νεος στην Περιοχη, νομιζω οτι βρισκομαι καστελοριζο με τις ταχυτητες αυτες.

@Devader, εγω μενω πανω απο τον Ηλεκτρικο στα Πευκακια Ν. Ιωνιας, εσυ στα ποσα συχρονιζεις πανω κατω ???

Οσο για να το δηλωσω βλαβη, δεν θα βγαλει κατι πιστευω.

Θειικη απαντηση του τυπου απο το support, καλα ειστε... το μεσο ορο ειναι στο 10 mbps... του λεω τι καλα Τρικαλα.. ειμαι μισο κατω απο το μεσο ορο :worthy:

Vitruvian78
11-10-11, 00:27
Και να σε ενημερώσω οτι το καλώδιο περνάει πρώτα απο τα Πευκάκια και μετά κάνει το γύρω της υπόλοιπης Νέας ιωνίας!! Με άλλα λόγια τα Πευκάκια πρακτικά και τεχνικά, βρίσκονται πολύ πιο κοντά στο DSLAM του ΟΤΕ της περιοχής, οπότε θα έπρεπε να πιάνετε πολύ πιο καλές ταχύτητες. Το είπα και το ξαναλέω.....Καλως ήρθες στον ΟΤΕ!! Γενικώς οι υπηρεσίες ίντερνετ του ΟΤΕ πάνε κατα διαόλου.........ιδαρκώς παρόμοια παράπονα γράφονται εδω στο φόρουμ......εγώ που είμαι στην Αλσούπολη, στα όρια με τη Φιλοθέη νομίζω οτι μπορείς να φανταστεις σε πόσο απελπιστική κατάσταση βρίσκομαι με τα 2Mbps!!!

Z€r0
11-10-11, 02:15
Δηλαδή το attenuation του router είναι εικονικό;Κόφτη έχει βάλει ο ΟΤΕ;

NexTiN
11-10-11, 02:37
Γειά σου, Φίλε.
Η γραμμή σου σαφώς και έχει πρόβλημα.Έλεγξε πρώτα την μεριά σου (πρίζες/splitter/filter).Έχεις σχεδόν ίδιο attenuation στο Down και Up που μάλλον δείχνει για μονόπολο.Εννοείται με αυτό το Attenuation θα συγχρόνιζες άνετα στα 15Mbit και πάνω.Δεν μπορεί το Modem να δίνει εικονικό attenuation.Πάρε τηλέφωνο και πέστους αυτά τα πράγματα και αν σου κάνουν τους κινέζους απείλησε με διακοπή και καταγγελία ΕΕΤΤ.

Alekos
11-10-11, 03:35
προφανως και καποιο προβλημα εχει η γραμμη, δεν ειναι δυνατον με τετοιο atten να χεις τοσο χαμηλο συγχρονισμο, μην το αφησεις μεχρι να το φτιαξουν.... επεμενε μεχρι να στειλουν και συνεργειο αν δεν φτιαχνει αλλιως

Z€r0
11-10-11, 04:48
O OTE νομίζω δεν χρεώνει κλήση τεχνικού για οποιοδήποτε λόγο.Μην τον χρυσοπληρώνεις άδικα, δήλωσε βλάβη να έρθει κάποιος να ελέγξει γραμμή και εγκατάσταση.

21706
11-10-11, 08:51
Λογικά είναι η περιοχή !! Προφανώς είσαι μακριά από το DLAM ..Και εγώ το ίδιο έχω και μένω
αρκετά κοντά σου ! Ψάχτο όμως σε κάθε περίπτωση για να σιγουρευτείς !

Έχετε εξασθένιση γραμμής 14-15db και είσαστε μακριά από το DSLAM;
Εδώ (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) λέει 1000 μέτρα. Δεν θα το έλεγα «μακριά»...

Vitruvian78
11-10-11, 09:48
Μακρυά δεν είναι, αλλά παίζει η γραμμή να έχει πολλά προβλήματα αλοιώσεων, κτλ.....Σαφώς και πρέπει να το κυνηγήσει, αλλά πολύ πιθανό είναι και να μην καταφέρει τίποτα.....σε κάθε περίπτωση κάνε διεξοδικό έλεγχο με τεχνικό του ΟΤΕ να δεις πού είναι το πρόβλημα....

21706
11-10-11, 11:20
Το ΣΑΠΕΣ (http://broadbandtest.eett.gr/) έχει εκεί κοντά (Κοραή 20, Αιολίας 6, Βενιζέλου 24)
τρεις 24άρες συνδέσεις που πιάνουν 9, 10,8 και 14,8 Mbps.

termar
11-10-11, 14:18
Γεια σε ολους,

Βασικα ειμαι νεος συνδρομητης Οτενετ, εχω βαλει την 24αρα και ειμαι Πευκακια Νεα Ιωνια. Δυστηχως εχω προβλημα με την ταχυτητα
Το router δεν εχει συγχρωνισει πανω απο 5000 kbps. Δεν μπορω να φορτωσω ουτε καλα καλα youtube video.

Το router ειναι το γνωστο bautec και δουλει σε ADSL2+: Τα στοιχεια συνδεσης ειναι τα εξης:
Downstream Upstream
SNR Margin : 7.5 9.2 db
Line Attenuation : 14.8 10.1 db
Data Rate : 4407 492 kbps

To attenuation φαινεται καλο και δεν δικαιολογει το χαμηλο συγχρονισμο μου

Τι να κανω ρε παιδες εχετε καμια γνωμη ????
Να παρω κανα phone Στο τεχνικο τμημα του OTE; δεν πιστευω να βγαλω ακρη
Επειδή τυχαίνει να έχω δουλέψει και έχω το συγκεκριμένο ρουτερ μου βγάζει τα παρακάτω στατιστικά αυτό που έχω βάλει σε κύκλο σε εσένα τι είναι ADSL ,ADSL2 η ADSL2PLUS

talikra
15-10-11, 16:52
Ευχαριστω για την βοηθεια σας παιδια.
Επειτα απο μια μερα οπου δεν μπορουσε το router να κλειδωσει καθολου. Δηλωσα βλαβη και μετα ειμαι στο 8000 kbps και κατι, το οποιο ειναι νορμαλ για την περιοχη μου.

Ευχομαι να συνεχισει ετσι και καλυτερα

21706
18-10-11, 09:54
@Hodoneara

Άλλο Νέα Ιωνία, άλλο Λεττονία.

therion
18-10-11, 11:47
Φιλε εγω μενω Νεο Ηρακλειο,και παιρνω ιντερνετ απο dslam Νέας ιωνιας.Δεν εχω καταφερει να ξεπερασω τα 4,500 Mbits.Και αυτο συμβαινει ακριβώς στο τετραγωνο που μένω εγώ.Το σπιτι που βρισκεται στην απεναντι μερια του δρομου πιανει 8Mbit.Τους λεμε χρονια στους οτετζηδες να κοιταξουν τακαλωδια,αλλλα φαινεται πολυ κουραστικο για τα παιδιά αυτο.Που να ελεγχεις τωρα τις γραμμες σου λενε,αφου ιντερνετ εχεις

Vitruvian78
18-10-11, 21:47
Φιλε εγω μενω Νεο Ηρακλειο,και παιρνω ιντερνετ απο dslam Νέας ιωνιας.Δεν εχω καταφερει να ξεπερασω τα 4,500 Mbits.Και αυτο συμβαινει ακριβώς στο τετραγωνο που μένω εγώ.Το σπιτι που βρισκεται στην απεναντι μερια του δρομου πιανει 8Mbit.Τους λεμε χρονια στους οτετζηδες να κοιταξουν τακαλωδια,αλλλα φαινεται πολυ κουραστικο για τα παιδιά αυτο.Που να ελεγχεις τωρα τις γραμμες σου λενε,αφου ιντερνετ εχεις

Ε ναι έτσι πάει! Έχω την εντύπωση επίσης οτι οι οτετζήδες της περιοχής μας είναι και λίγο κάφροι....έχω ακούσει και απο άλλους να τους λένε ακριβώς αυτό! Αφού έχεις ίντερνετ, ακόμη και στη χαμηλώτερη ταχύτητα, δεν τους απασχολεί καθόλου το θέμα......δεν είναι βλάβη γι αυτούς. Τόσο πιάνει η γραμμή σου και τέρμα, άσχετα αν πριν στην ίδια σύνδεση ή σε εναλλακτικό μπορεί να είχες και τριπλάσια ταχύτητα. Θα σε διαψεύσουν κιόλας! Εμένα μου είπανε οτι η γραμμή μου είναι σε προβληματικό καλώδιο, αλλά δυστυχώς ο ΟΤΕ δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάτι γι αυτό, μέχρι να περαστούν οπτικές ίνες, θα πρέπει να κάνω υπομονή........μέχρι του Αγίου Ποτέ δηλαδή!!

Z€r0
18-10-11, 23:59
Φιλε εγω μενω Νεο Ηρακλειο,και παιρνω ιντερνετ απο dslam Νέας ιωνιας.Δεν εχω καταφερει να ξεπερασω τα 4,500 Mbits.Και αυτο συμβαινει ακριβώς στο τετραγωνο που μένω εγώ.Το σπιτι που βρισκεται στην απεναντι μερια του δρομου πιανει 8Mbit.Τους λεμε χρονια στους οτετζηδες να κοιταξουν τακαλωδια,αλλλα φαινεται πολυ κουραστικο για τα παιδιά αυτο.Που να ελεγχεις τωρα τις γραμμες σου λενε,αφου ιντερνετ εχειςΑυτό είναι το κακό με τους δήμους που δεν έχουν δικό τους DSLAM.Γενικά είναι λίγο τραγική η κατάσταση τοποθεσιακά.Εγώ έχω άλλο DSLAM 2 χιλιόμετρα πιο κοντά από αυτό που ανήκω γιατί είμαι στα όρια του δήμου αλλά δεν γίνεται να με πάνε σε αυτό που έχω πιο κοντά.

pelopas1
19-10-11, 01:14
Αυτό είναι το κακό με τους δήμους που δεν έχουν δικό τους DSLAM.

εμείς δυστυχώς σε αυτό το στάδιο είμαστε

και προσωπικά δεν βλέπω φως ούτε το 2012....εκτός εάν γίνει κανένα θαυμα

21706
19-10-11, 08:49
Αυτό είναι το κακό με τους δήμους που δεν έχουν δικό τους DSLAM.Γενικά
είναι λίγο τραγική η κατάσταση τοποθεσιακά.Εγώ έχω άλλο DSLAM 2 χιλιόμετρα
πιο κοντά από αυτό που ανήκω γιατί είμαι στα όρια του δήμου αλλά δεν γίνεται
να με πάνε σε αυτό που έχω πιο κοντά.

Όπως λέει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2674635&postcount=8), τα όρια των Α/Κ είναι αυστηρά καθορισμένες γεωγραφικές
περιοχές, δημοσιευμένες μάλιστα στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Τα όρια των περιοχών αυτών είναι ανεξάρτητα από τα όρια των δήμων.
Δυστυχώς δεν ξέρω ποιο είναι αυτό το ΦΕΚ. Αν το ξέρει κανείς παρακαλώ
να μας το πει.

Z€r0
20-10-11, 02:10
Όπως λέει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2674635&postcount=8), τα όρια των Α/Κ είναι αυστηρά καθορισμένες γεωγραφικές
περιοχές, δημοσιευμένες μάλιστα στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Τα όρια των περιοχών αυτών είναι ανεξάρτητα από τα όρια των δήμων.
Δυστυχώς δεν ξέρω ποιο είναι αυτό το ΦΕΚ. Αν το ξέρει κανείς παρακαλώ
να μας το πει.Δεν ξέρω τί λέει ξέρω τί γίνεται, εάν έχεις αριθμό από ένα κέντρο ή έχεις μεταφερθεί αναγκαστικά σε αυτό το κέντρο του δήμου που ανήκεις δεν γίνεται να σε μεταφέρουν σε DSLAM άλλου δήμου που έχεις πιο κοντά, ίσως αυτό γίνεται π.χ. στην δήμο Αθηναίων που δεν έχει φυσικά μόνο ένα DSLAM.Εγώ έχω ρωτήσει και ΟΤΕ και εναλλακτικό και μου είπαν δεν γίνεται.:)

21706
20-10-11, 09:02
Δεν ξέρω τί λέει ξέρω τί γίνεται, εάν έχεις αριθμό από ένα κέντρο ή έχεις μεταφερθεί αναγκαστικά σε αυτό το κέντρο του δήμου που ανήκεις δεν γίνεται να σε μεταφέρουν σε DSLAM άλλου δήμου που έχεις πιο κοντά, ίσως αυτό γίνεται π.χ. στην δήμο Αθηναίων που δεν έχει φυσικά μόνο ένα DSLAM.Εγώ έχω ρωτήσει και ΟΤΕ και εναλλακτικό και μου είπαν δεν γίνεται.:)

Ο ΟΤΕ έχει δικό του «Καλλικράτη». Οι «δήμοι» του ΟΤΕ (οι γεωγραφικές περιοχές
των αστικών κέντρων του) είναι άσχετοι με τους δήμους του Καλλικράτη. Δεν έχει
δηλαδή σημασία σε ποιον δήμο βρίσκεσαι αλλά σε ποια περιοχή του ΟΤΕ.
Και δεν γίνεται να μεταφερθείς σε άλλη περιοχή, ανεξάρτητα αν τα DSLAM αυτής
της περιοχής βρίσκονται στον ίδιο ή σε άλλο δήμο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.