PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοσχη !!! Για οσους ετοιμαζουν να κανουν αιτηση στον οτε.



erwtokritos
11-04-04, 10:46
Αρχες του προηγουμενου Μηνα (γυρως τις 10 Μαρτιου) εκανα αιτηση στον ΟΤΕ για μετατροπη της γραμμης μου σε ADSL. Πηγα λοιπον στο ΟΤΕSHOP της περιοχης μου, εκανα την σχετικη αιτηση και οι υπευθυνοι μου ειπαν οτι θα σε ειδοποιησουμε οταν ειναι οκ.

Τελειωσε ο μηνας και αρχες της εβδομαδας που περασε ειπα να παρω ενα τηλεφωνο στο 134, να δω μηπως υπαρχει κανενα νεο.

Στην συνδιαλεξη που ακολουθησε ακουγα εκπληκτος τα κατωθι:

- Η συνδεση σας εχει ενεργοποιηθει απο τις 23/3/2004, μπορειτε να βρειτε παροχεα και να συνδεθειτε κανονικα στο ιντερνετ.

- Εχει ενεργοποιηθει??? Μα κανεις δεν μου εχει πει τιποτα.

- Επρεπε το καταστημα που κανατε την συνδεση να σας εχει ενημερωσει.

- Ναι αλλα δεν με ενημερωσε, και στο μεταξυ εσεις με χρεωνετε κανονικα απο τις 23/3/2004??

- Μα αυτο εννοειτε....

- Μα καποιος δεν επρεπε να με ειδοποιησει ??? πως να το ξερω εγω???

- Κοιταξτε τα OTESHOP ειναι ιδιωτικα καταστηματα και δεν λειτουργουν αμεσα οπως εμεις...

Τωρα τι να τις πεις αυτηνης??
Εκνευρισμενος που την εφαγα για μια φορα ακομα, εκλεισα το τηλεφωνο και πηγα στο καταστημα να δω μηπως βγαλω ακρη...
(σημειωση: ο υπαλληλος του οτεσοπ ειναι φιλος μου... αλλα ολα σχετικα ειναι σημερα)

Ουτε με το οτεσοπ εβγαλα ακρη γιατι ο υπαλληλλος μου ειπε οτι περνανε μερες μεχρι να ενημερωθουν οι ενεργοποιησεις στο τερματικο τους.

Συμπερασμα: Αν κανεις αιτηση για ενεργοποιηση A-DSL στον Π-ΟΤΕ πρεπει ανα διημερο να τσεκαρεις γιατι αλλιως θα φτιαχθει και θα χρεωνεσαι τσαμπα οπως εγω!!!


Αντε γειααααααα δηλάδη σωστα??
:shock: :shock: :shock:

profitis
11-04-04, 12:58
η αιτηση σου ηταν adsl over isdn or pstn?Σε ποιο κεντρο εισαι?

erwtokritos
12-04-04, 13:38
η αιτηση σου ηταν adsl over isdn or pstn?Σε ποιο κεντρο εισαι?


καλησπερα....
Οχι εχω PTSN...
και ειμαι στο τηλεφωνικο κεντρο Φρεαατυδας - Πειραια.

Θα ημουν ευγνωμων αν υπαρχει καποιος σε αυτο το κεντρο να μου δωσει συμβουλες στο τι να προσεξω και τι οχι.

ReDeeMeR
12-04-04, 13:57
για να ειστε σιγουροι παρτε στο 1500.Ειναι αυτοι που έχουνε την πιο γρηγορη ενημερωση απο όλους.Εχουν την πληρη εικόνα του συστηματος.

garfieldakos
23-04-04, 13:38
Απο προσωπική εμπειρία μπορώ να πω τα εξής :

1)Σε αιτηση 512/128 εταιρίας που είχα ζητήσει πιο παλιά και είχε γίνει παραγγελία του modem (δεν υπήρχε επιλογή τότε να μην πάρεις modem) επειδή δεν είχαν διαθέσιμο με έβαλαν να ψάχνω απο Οteshops για να το αγοράσω ο ίδιος..Απο προσωπική περιέργεια είπα να το συνδέσω και συνδέθηκε κανονικά ενώ ύποτίθεται οτι η διάθεση της γραμμής τότε ήταν 1 μήνας(το modem αγοράστηκε και έπαιξε την 20η μέρα της αίτησης).
Το κουφό βέβαια ήταν, που μετά απο 15 μέρες περίπου με πήραν απο τον ΟΤΕ να κλείσουμε ραντεβού για να κάνει την εγκατάσταση εξοπλισμού-γραμμής !!!!, και η απορία της τηλεφωνήτριας ότι την εγκατάσταση έχω κάνει ήδη εγω και λειτουργεί κανονικά !!!

2)Στην αίτηση που έκανα στις 21/04 (δεν ζήτησα modem/εγκατάσταση) μου είπαν ότι θα ενεργοποιηθεί σε 7 μέρες και ότι μετά απο 5 μέρες απο την ημερομηνία λειτουργίας θα αρχίσει η χρέωση μηνιαίων τελών.
Σήμερα πάντως που πήγα στον ΟΤΕ της περιοχής μου για να παραλάβω φίλτρο δωρεάν (ζήτησα και πήρα splitter για pstn) ρώτησα για το status της αιτησης μου και μου είπαν 14 μέρες apo ημ/νία αίτησης !

Αν κρίνω οτι για το θέμα φίλτρου/συμβολαίου/ενεργοποίηση γραμμής, με αυτά που μου έχουν τύχει-διαβάσει απο εδώ, τότε μάλλον οι όλες διαδικασίες του ΟΤΕ είναι θέμα τύχης,πως ξυπνάνε οι υπάλληλοι του,και αν πιάσαν τα ευχέλεα και οι λιτανίες !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.