PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά DVD-Writer



Σελίδες : [1] 2

AC9800PBA
11-04-04, 16:54
Θέλω να αγοράσω ένα DVD-Writer έως 150€ και θα ήθελα την γνώμη σας όσο αφορά μοντέλο και κατασκευστη :D

smartie
11-04-04, 17:09
Εγω πηρα πριν 2 μερες ενα LG 8x 119€
ειναι το πιο φτηνο της αγορας νομιζω και μαλιστα εχει εγγυηση 2 χρονια.

Ωστωσο ηθελα να παρω το NEC 2500B το οποιο εχει τα ιδια χρηματα σχεδον αλλα γραφει CD στα 40x ενω το LG στα 24x.
Δυστυχως ομως τα NEC ειχαν εξαφανιστει απ την αγορα οταν πηγα εγω.
Αν βρεις ειτε το 2500Β ειτε το 2500Α CD 32x προτιμησε το.
Ολα τ αλλα εχουν πανω απο 135€.

Desperado
11-04-04, 17:16
Εγω θα προτεινα καποιο Plextor αλλα δεν ξερω αν ειναι μεσα στα οικονομικα πλαισια που ζητας. Παντως ειναι τα καλυτερα και δεν καινε με τιποτα dvd χαρη στο αρκετο buffer που διαθετουν

WAntilles
11-04-04, 18:32
ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ LG ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ !!!

Είναι αυτά που ΚΑΙΓΟΝΤΟΥΣΑΝ (ναι, καλά το είπα), ΚΑΙΓΟΝΤΟΥΣΑΝ λόγω ελαττωματικής υλοποίησης των ATAPI commands σε πολλές πρόσφατες διανομές του Linux.

Πάρε Plextor PX-708A.

Διαμάντι, πολύ αξιόπιστο.

Όταν η Plextor έφτιανχε SCSI CD-ROMs και CD-Writers (τώρα πια φτιάνχει όπως όλοι μόνο ATAPI), όλοι οι άλλοι τρώγανε βελανίδια. Αυτή δίδαξε το σωστό Digital Audio Extraction.

AC9800PBA
11-04-04, 20:04
WAntilles standar? ακούγεσαι πολύ σίγουρος για αυτό το DVD-R, θα μου πάρεις άλλο αν δεν βγει καλό ΛΟΛ

WAntilles
11-04-04, 20:24
Το έχω 6 μήνες και είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙ.

Και να γράφεις ΜΟΝΟ σε δισκάκια +R (όχι -R). Το +R έιναι πολύ πιο αξιόπιστο format και γι' αυτό το -R "πεθαίνει".

AC9800PBA
11-04-04, 20:29
Χμμ ειχαμε δεν είχαμε ανοίξα με άλλο θέμα,anyway...γιατί εδώ αυτοί που πουλάνε PC parts etc λένε το αντίθετο?έχω ακούσει επίσης ότι τα -ρ ειναι συμβατά με dvd players stand alone

lazar
11-04-04, 21:30
Εγώ μια ζωή με TEAC και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παλιά CD-R τώρα, DVD-R. Πάντως και τα Plextor είναι γνωστά και καλά, ωστόσο για τα Atapi τους δεν ξέρω. Την Plextor την θυμάμαι για τα καλά SCSI.

WAntilles
12-04-04, 02:21
Προς AC9800PBA:

Αυτοί στα λένε αυτά για το -R για να ξεφορτωθούνε πολλά -R που τους έχουνε μείνει αμανάτι.

Και τα 2 formats δεν έχουν κανένα πρόβλημα συμβατότητας με standalone DVD Players.

Και στο κάτω-κάτω, εγώ δεν τα "έχω ακούσει" αυτά αλλά τα έχω ζήσει. Σου μιλώ εκ πείρας.

Προς lazar:

Η PLextor διατήρησε την ποιότητα των SCSI και στα ATAPI της.

sdikr
12-04-04, 03:24
Πλεόν με 110-120 ευρω πέρνεις 8χ +-R το θέμα είναι η εγγυησή , πχ τα plextor με 50-80 ευρω παραπάνω σου έχουν collect and return που σημαίνει σου στέλνουν καινούργια συσκευή και τους στέλνεις την παλιά πίσω.</p>

Απο την άλλη και τα BTC εχούν δυο χρόνια, το πάς απο εκεί που το αγόρασες και απλά περιμένεις λίγο παραπάνω.</p>

pioneer = nec oem</p>

(οπως και αρκετά άλλα)</p>

BTC , LG, NEC απο του μεγαλύτερους κατασκευαστές οπτικών μέσων στην taiwan</p>

Plextor όπως και να το κάνουμε έχει ένα όνομα</p>

Wantiles:</p>

οταν η waitec εκανέ cdrom's η plextor δεν υπήρχε</p>

φιλικά</p>

Vadur
12-04-04, 05:00
Μπορει καποιος να εξηγησει την διαφορα R+ και R-?Προσφατα πηρα το PX-708A..και μεχρι τωρα ολα αυτα που εχω καψει εινα DVD-R-!Αν υπαρχει θεμα αξιοπιστιας και αντοχης τοτε δεν θα τα ξανααγγιξω ποτε!Γμτ και πηρα ηδη 2 δεκαδες!:*(</p>

Ducklord
12-04-04, 06:49
Καταρχάς, αλόχα μπράδερς!
Προς τον ανησυχούντα φίλο, πλεξτοριά ασυζητητί. Γράφω υπερβολικά πολλά σιντιά, και σαν &amp;quot;χόμπι&amp;quot; μα και λόγω εργασίας. ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι συσκευές εγγραφής που είχα μέχρι σήμερα μου κάηκαν μετά απο εκτενή χρήση, αποσυντονίστηκαν, &amp;quot;κλάταραν&amp;quot; γενικώς, ΕΚΤΟΣ απο τα πλέξτορ. Πρόσφατα πήρα νέο σιντί πλέξτορ, όχι γιατι μου χάλασε το προηγούμενο μα γιατι το... βαρέθηκα!
Ντιβιντί, δυστυχώς, έχω Τέακ αφού όταν το αγόρασα η Πλέξτορ δεν είχε μπει στο παιχνίδι. Τώρα, για τα φορμάτ, την αξιοπιστία και τα &amp;quot;καμμένα&amp;quot;...

1. Τα ντιβιντιά που &amp;quot;καίγονταν&amp;quot; ήταν, αν δεν απατώμαι, τα Λάητ-Ον και όχι τα Ελ-τζι. Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιώτητα ήταν πως η βλακεία δεν συνέβη σε &amp;quot;πολλές διανομές του Λίνουξ&amp;quot; μα στο Μάντρεηκ 9.1, και η εταιρία που τα είχε φτιάξει αντικατέστησε όλες τις συσκευές των χρηστών.

2. Τα DVD-R είναι πιο αναξιόπιστα απο τα DVD+R αν έχεις αγοράσει &amp;quot;μπατιρο-δισκάκια&amp;quot; ή δεν έψαξες το ΤΙ είναι τα δισκάκια πριν τα αγοράσεις. Ποτέ (ΠΟ-ΤΕ) δεν μου κάηκε DVD-R, αφού φροντίζω να παίρνω noname μεν, Tayo Yuden δε. Γνωστοί μου έχουν πετάξει Maxell, Intenso και κάτι άλλα &amp;quot;καλά&amp;quot; με τις δεκάδες. Όσο για το &amp;quot;χειρότερο φορμάτ&amp;quot;, ε, για αυτό παίζουν ευκολότερα στο PS2 οι κόπιες σε DVD-R - μα άστο, γιατι μπαίνουμε σε &amp;quot;περίεργα&amp;quot; λημέρια. Τα &amp;quot;-&amp;quot; είναι, ας πούμε, κατά 5-10% πιο συμβατά απο τα &amp;quot;+&amp;quot;, μόνο και μόνο γιατι είναι παλαιότερο φορμάτ - μα και αυτό με τον καιρό αλλάζει. Κατά τα άλλα, το &amp;quot;+&amp;quot; είναι καλύτερα σχεδιασμένο φορμάτ μα, συνάμα, και πιο ακριβό - που ΚΑΙ αυτό αλλάζει σιγά σιγά.

Και, επίσης:
Προς Wantilles:
Το &amp;quot;-&amp;quot; πεθαίνει λόγω συμφερόντων. Για ψάχτο να δεις ποιοί βρίσκονται πίσω απο κάθε φορμάτ, και που χρησιμοποιείται το καθένα..!

Προς Lazar:
10.000 γραμμένα δισκάκια συνιστούν: Πλέξτορ. Κάτι ξέρω..! Όσο για το Τέακ, τι να πω. Τέακ Ντιβιντί έχω, και αν δεν το φλάσαρα σε Παηονήρ ακόμη θα μου κολλούσε στο εξτράξιον και θα έγγραφε &amp;quot;σε εγγεκριμένα&amp;quot; δισκάκια :-(

Φιλικά
Παπιάρχοντας ο τρισμέγιστος
My other monitor is also an EIZO

psyxakias
12-04-04, 07:04
Θα συμφωνήσω με τον Wantilles για το Plextor 708A. Πάντως όσον αφορά τα DVD-R εγώ δεν έχω παράπονο εφ'όσον είναι και πιο φτηνά από τα +R.

Παρεπιπτόντως έχει βγει firmware upgrade ώστε το 708Α να γράφει DVD-R σε 8x, ενώ το αρχικό firmware έγραφε μόλις σε 4x τα DVD-R και 8x τα DVD+R. http://www.plextor.com/english/support/downloads/firm_708A.htm

npats
12-04-04, 08:59
Τα -R έχουν καλύτερη συμβατότητα με παλαιότερα dvd standalone players και με PS2 .Για αυτό άλλωστε και ορισμένες εταιρείες δίνουν σε καινούργια firmwares την δυνατότητα του bitsetting ,δλδ να αναγνωρίζονται τα dvd+r και dvd+rw σαν dvd-rom ώστε να λυθεί η ασυμβατότητα με ορισμένα standalones.Επίσης θέλω να συμφωνήσω με τον ducklord στο ότι η πιο αξιόπιστη λύση και για συμβατότητες και σε διάρκεια στο χρόνο ειναι τα TAIYO YUDEN.

psyxakias
12-04-04, 10:11
Κάτι που είπα παραπάνω ότι τα DVD+R είναι πιο ακριβά από τα DVD-R, το e-shop με διαψεύδει...

http://www.e-shop.gr/sql/search_ana.phtml?category=DVD-Re


TAIYO YUDEN DVD-R 4X BULK NO LOGO = 1.05€ + 18% = 1.24€

TAIYO YUDEN DVD+R 4X BULK NO LOGO = 0.99€ + 18% = 1.17€

Μήπως έχει γίνει κανά λάθος;

warezaek
12-04-04, 10:45
επειδη γραφω χρονια cd και φυσικα dvd τωρα πια, θα σου προτεινα 2 μαρκες μονο,
pioneer και plextor, με προτιμηση την πρωτη μεχρι η δευτερη να βγαλει dvdr συσκευη που θα ειναι πληρης συμβατη με ολα τα dvd players στις ταινιες, με λιγα λογια παρε το a07, προσεξε μην παρεις το teac μπορει ναι ειναι ολοιδια αλλα οι διαφορες στο firmware ειναι σημαντικες.

WAntilles
12-04-04, 14:07
warezaek είσαι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ γιατί δίνεις ψευδή στοιχεία.

1. Ποιός σου είπε ότι το Plextor PX-708A δεν γράφει πλήρως συμβατά -R;

2. Τί τον νοιάζουν τα -R τον άνθρωπο αφού το +R είναι πολύ καλύτερο σε όλα, πλήρως συμβατό με όλα τα standalone DVD Players και το -R είναι κατά πολύ υποδεέστερο και πεθαίνει;

Θα πάρεις άνθρωπέ μου Plextor PX-708A και θα γράφεις ΜΟΝΟ σε +R. Πολύ καλά είναι τα +R 4x και 8x της Plextor.

lazar
12-04-04, 18:31
Προς Lazar:
10.000 γραμμένα δισκάκια συνιστούν: Πλέξτορ. Κάτι ξέρω..!
Αν περίμενα να φτάσω τα 10.000 δισκάκια με το ίδιο μηχάνημα θα είχα ακόμη CDR μονής ταχύτητας...

Τι λέω...

Floppy 5.25

Ducklord
12-04-04, 19:29
Προς WAntilles:
Μην είσαι επιθετικός, και σταμάτα επιτέλους να λες συνεχώς πως &amp;quot;το +R είναι καλύτερο&amp;quot;. Τα ίδια είναι. Ψάξε, μάθε, πες. Σε περίπτωση μάλιστα που ΔΕΝ το γνωρίζεις, υπάρχουν συσκευές που κολλάνε περισσότερο στα -R και άλλες που τα παίζουν με τα +R. Απλώς, τα -R έχουν το &amp;quot;πλεονέκτημα της ηλικίας&amp;quot;. Οι σημερινές συσκευές παίζουν και τα δύο format απροβλημάτιστα. Και, για να τελειώνει το παραμύθι και να μην λες ατάκες σαν το &amp;quot;είσαι επικίνδυνος&amp;quot;, αφού είσαι γνώστης του θέματος, για πες μας και ΓΙΑΤΙ είναι καλύτερο το +R; Είναι, αλλά το γιατί το ξέρεις; Και, για να στο πω και πιο χοντρά, αν πείσεις κάποιον να γράφει ΜΟΝΟ σε +R, όπως είπες δύο φορές μέχρι τώρα, και σου φέρει το Playstation2 του στο κεφάλι επειδή έγραψε ένα σωρό άχρηστα δισκάκια ή επειδή, μετά απο αρκετή χρήση, άρχισε να κλατάρει το laser του, τι θα του πεις; &amp;quot;Συγνώμη&amp;quot;, ή θα του πληρώσεις το service;

Προς Lazar:
Δεν μιλούσα για την ίδια συσκευή! Και ο αριθμός αφορά όλες τις συσκευές που είχα μέχρι σήμερα. Απλώς, σε αυτό τον αριθμό το 65-70% έχει γραφτεί απο δύο συσκευές Plextor και το υπόλοιπο 30-35% απο άλλες 7-8 συσκευές διαφορετικών εταιριών. Μέχρι και JVC μονής ταχύτητας έχει περάσει απο τα χέρια μου! Μετά τα 250 πρώτα δισκάκια, πήγε για καταδύσεις..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: WAntilles, ΔΕΝ ήθελα να είμαι επιθετικός, μα όταν κατηγορείς ένα άλλο μέλος του forum πως &amp;quot;λέει ψέματα&amp;quot; και εσύ, με τη σειρά σου, δεν ξέρεις... που πάνε τα τέσσερα, είσαι το ίδιο και περισσότερο κατακριτέος. Ήξερες επίσης, αλήθεια, πως οι συσκευές εγγραφής της Plextor είχαν πρόβλημα με το Nero όταν πρωτοκυκλοφόρησαν; Η απάντηση των &amp;quot;φανατικών&amp;quot; της εταιρίας τότε ήταν &amp;quot;γράφε με το Prassi&amp;quot;..!

lazar
12-04-04, 20:07
Προς Lazar:
Δεν μιλούσα για την ίδια συσκευή! Και ο αριθμός αφορά όλες τις συσκευές που είχα μέχρι σήμερα. Απλώς, σε αυτό τον αριθμό το 65-70% έχει γραφτεί απο δύο συσκευές Plextor και το υπόλοιπο 30-35% απο άλλες 7-8 συσκευές διαφορετικών εταιριών. Μέχρι και JVC μονής ταχύτητας έχει περάσει απο τα χέρια μου! Μετά τα 250 πρώτα δισκάκια, πήγε για καταδύσεις..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Εάν δεν απατώμαι, είναι λιγότερο από 10 χρόνια που κυκλοφορούν συσκευές cdr.
10.000 cd / 10 χρόνια = 1000 cd το χρόνο.
Περίπου 3 την ημέρα.
Μεγάλη παραγωγή βλέπω... :wink:
Μιλάμε για άλλα μεγέθη. Σίγουρα ούτε 1000 δεν έχω γράψει μέχρι σήμερα.

WAntilles
12-04-04, 20:17
Προς Ducklord:

Για τις συσκευές της Plextor που "είχαν πρόβλημα":

Μιλάς για το 708A ή για συσκευές πριν από αυτό; Γιατί για πρωτύτερες, δεν ξέρω, αλλά και δεν με νοιάζει γιατί εγώ μίλησα αποκλειστικά για το 708A.

Για τα +R:
Ίσα-ίσα, εγώ είμαι αυτός που έχω διαβάσει.

Τα κυριότερα συν τους:

- Μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο και σε σβησογραψίματα.

- Lossless linking

- Πλήρης υποστήριξη Mount-Rainier.

warezaek
12-04-04, 20:19
wantiles επικυνδινος δεν ειμαι και να εισαι σιγουρος οτι ξερω πολλα περισσοτερα απο τι μπορω να δειξω εδω μεσα, εγω προσπαθω να βοηθησω τον φιλο που θελει να κανει μια αγορα, οσον αφορα αυτο που λες για το plextor θα συμφωνουσα αν μιλουσες για cd writer, για dvd ομως δεν ισχυει, πιστεψε με, αυτη την στιγμη την ΚΑΛΗΤΕΡΗ συμβατοτητα την δινει ΜΟΝΟ η pioneer σε dvd players και στα δυο format μαλιστα, και κατι αλλο, κανε μια ερευνα στο νετ οσον αφορα για το πιο format ειναι επικρατεστερο απο τα δυο σε unbiased site φυσικα. αυτα...

WAntilles
12-04-04, 21:43
Βασική πηγή πληροφόρησης έχω το:

http://www.dvdrhelp.com/

nightmoon
13-04-04, 15:51
Ηι παιδια μπορειται να με βοηθισετε παι ειναι ι διαφορα dual DVD?? &amp;amp; ι asus ειναι καλη αγορα dvd???</p>

psyxakias
13-04-04, 16:02
WAntilles,

Περίεργο που θα συμφωνήσω με τον Ducklord (που είναι ο 100x να με ακούσει) αλλά όντως το post σου ήταν κάπως έντονο απέναντι στον warezaek.

Όπως σου έχω πει και σε άλλο thread, προσπάθησε να μην είσαι απόλυτος... Εγώ ακόμα και με το Plextor 708A (firmware 1.00) είχα αντιμετωπίσει προβλήματα με το Nero 6.3.0.0 και η λύση ήταν να κάνω downgrade σε παλιότερο Nero έως ότου έκανα αναβάθμιση το firmware του Plextor και λειτουργούσε κανονικά με όλες τις Nero εκδόσεις. Σχετικό thread: http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=3531

Απλά όσο και να θεωρείς ότι κάποιο άτομο είναι λάθος, δεν είναι ευγενικό να προσπαθείς να του την πεις με τέτοιο άσχημο τρόπο όπως να του λες ότι είναι επικίνδυνο και να του λες ότι δίνει ψευδή στοιχεία.

Τέλος, αν θες και μια συμβουλή... Άσε τους άλλους να κρίνουν για το αν έχεις 'διαβάσει' ή όχι, ακόμα και 1000% σίγουρος να είσαι ότι έχεις δίκιο...:wink:
<span class="postbody"></span>
Φιλικά,

psyxakias.

WAntilles
13-04-04, 16:14
Σωστές οι παρατηρήσεις σου σε όλα psyhakia.

Ακόμα και αυτές σχετικά με το ύφος μου (ναι-ναι δεν έχω πιει).

Αλήθεια το Plextora από πότε το έχεις;

Δεν θυμάμαι εγώ να το είχα ποτέ με firmware 1.00.

Το Νοέμβρη που το πήρα πρέπει να είχε ήδη 1.02 ή 1.03.

AC9800PBA
13-04-04, 19:56
Θα το ήθελα πολύ αυτό το Plextor γιατί άκουσα πολύ καλά λόγια στην αγορά αλλά δεν βρήκα κάτω από 190€ και είπε έως 150€ οπότε πήρα Nec 2500A anyway μακάρι να βγει καλό...περι - και + όσους ρώτησα(4)είπαν το ίδιο δηλ. ότι:τα + δεν έχουν προβλήματα για standalone dvd players αλλά έχουν πρόβληματα ασυμβατότητας και ότι τα - έχουν προβλήματα αλλά είναι πλήρως συμβάτά!Τι γίνεται ρε συ? να σου δώσω το τηλ. των μαγαζιών να τους ρωτήσεις και μόνος σου,τι να κάνω εγώ τώρα?

XTCgr
13-04-04, 21:05
sorry αλλά που στηρίζεται οτι το &amp;quot;-&amp;quot; πεθαίνει??? εδώ ολόκληρη Sony (εκ των ιδρυτών της κοινοπραξίας των &amp;quot;+&amp;quot; μαζί με philips,HP κλ) υποστηρίζει και τα 2 όσον αφορά τα DVD Recorders και τελευταία παρουσίασε stand alone player ο οποίος παίζει και &amp;quot; + &amp;quot; αλλά και &amp;quot; - &amp;quot; http://www.cdrinfo.com/Sections/Articles/Specific.asp?ArticleHeadline=Sony+DVP%2DNS330+Desktop+DVD+Player&amp;amp;index=0 (http://www.cdrinfo.com/Sections/Articles/Specific.asp?ArticleHeadline=Sony+DVP%2DNS330+Desktop+DVD+Player&index=0)</p>

επειδή έχεις θέσει οροφή τα 150euro προτείνω το Pioneer A07 &amp;amp; Nec 2500</p>

AC9800PBA
13-04-04, 21:08
DSL_worshipper thx για τις προτάσεις σου αλλά ήδη πείρα το Nec... :)

XTCgr
13-04-04, 21:12
ok, καλοδούλευτο τότε

WAntilles
13-04-04, 21:32
Προς AC9800PBA:

Σχετικά με τα +R:

Αφού "δεν έχουν πρόβλημα με τα standalone DVD players" πώς είναι δυνατόν να "έχουν προβλήματα συμβατότητας";

Δηλαδή ποιό άλλο κριτήριο συμβατότητας υπάρχει, πές το μου για να το μάθω και εγώ.

Με αυτά που λες αυτοαναρείσαι και δείχνεις ότι "παπαγαλίζεις" ό,τι σου λένε οι άλλοι χωρίς να τα "φιλτράρεις" πρώτα για να δεις εάν έχουν λογική.

Salvador
13-04-04, 22:00
Με αυτά που λες αυτοαναρείσαι και δείχνεις ότι "παπαγαλίζεις" ό,τι σου λένε οι άλλοι χωρίς να τα "φιλτράρεις" πρώτα για να δεις εάν έχουν λογική.

μήπως δεν εχει ενεργοποιήσει το "φιλτρο" στον broswer του...? :roll:

dantouan
13-04-04, 22:14
Παιδια εχω εδω και κανα μηνα ενα LG 4081B και πιο πριν ειχα ενα TEAC 4Xμε τα οποια ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα.</p>

Οσο για τα προβληματα συμβατοτητας που ειχαν παλαιοτερα τα διδκακια dvd+r πιστευω οτι εχουν λυθει καθως τωρα πια και τα playstation 2 παιζουν χωρις προβλημα και dvd+r δισκακια</p>

Slammer
13-04-04, 23:48
Αλλος ενας "ψηφος" στα TAIYO YUDEN. Παιζουν αψογα στα standalones ακομα και σε παλια, Αλλες μαρκες, ενω στον υπολογιστη φαινονται ΟΚ, οταν τα βαλεις σε standalone παρουσιαζουν προβληματακια (Χρησιμοποιω -R).

PS: Κανενα προβλημα με τα -R σε διαφορα standalones, αρκει το DVDaki να ειναι καλο. Πολλα προβληματα με τα Sentinel... To γραφτηρι μου ειναι ASUS.

WAntilles
14-04-04, 01:34
Μα τα Plextor, TAIYO YUDEN είναι στην πραγματικότητα.

Βάλτε τα στο DVD+R Identifier να δείτε.

sdikr
14-04-04, 02:11
Μα τα Plextor, TAIYO YUDEN είναι στην πραγματικότητα.

Βάλτε τα στο DVD+R Identifier να δείτε.

μια ακόμα first της plextor !!
Κάτι που το κάνει πολύ καιρό, πέρνει oem βάζει το όνομα και στο πουλάει στην διπλη τιμή!

φιλικά

JCAP
14-04-04, 02:22
pioneer dvr-107d ;) αν και το plextoraki καλό είναι

epslus
14-04-04, 02:23
Γνωρίζει κανείς αν πρόκειται να βγουν στην αγορά dvd-r που να υποστηρίζουν dual layer (10gb), κάτι είχα ακούσει πριν από κάτι μήνες ότι θα βγαίναν φέτος.

sdikr
14-04-04, 02:27
H LG και BTC τα ετοιμάζουν, πρώτα όμως θα βγάλουν τα 12Χ , αυτή την στιγμή όμως οι μόνη εταιρία που βγάζει τέτοια δισκάκια είναι η Hitachi (δεν γνωρίζω τιμή)</p>



οπότε τι κάνει ένας απλός χρήστης;</p>

πέρνει ένα φθηνό (αλλά καλό nec dvdr) και όταν έρθει η στιγμή το βγάζει και βαζεί το καινούργιο.</p>





φιλικά</p>

JCAP
14-04-04, 02:52
Η sony έχει κανει παρουσίαση ενός dual layer dvd recorder που γράφει 2χ (άντε πάλι απο την αρχή) μαϊο-ιούνιο περίπου. Κάποια παλιότερα pioneer με ένα firmware λένε ότι θα γράφουν dual layer μάλιστα η pioneer είχε κάνει παρουσίαση περισσότερες πληροφορίες
http://forums.afterdawn.com/thread_view.cfm/67244
http://www.neowin.net/forum/index.php?act=ST&f=13&t=143762&hl=&view=findpost&p=1803571
outer aka jcap ;)

WAntilles
14-04-04, 03:12
Τα dual layer writers θα αργήσουν 1-1.5 χρόνο για να:

- Πέσουν οι τιμές τους
- Αποκτήσουν ανεκτές ταχύτητες (μην ξεχνάτε ότι έχουμε να γράψουμε περίπου 2πλάσια δεδομένα - 8 αντί για 4.37GB)
- Βγουν δισκάκια που να υποστηρίζουν αυτές τις ταχύτητες

bill
14-04-04, 09:42
To DVD της Sony θα έχει κόστος 200 Euro λένε.. Δεν νομίζω να είναι υπερβολικό.. Ενώ τα DVD dual layer υπολογίζετε να κοστίζουν περίπου διπλάσια τιμή από τα άλλα, και αυτό λογική τιμή είναι... Εγώ πάντως περιμένω τον Μάιο για να αγοράσω το μοντέλο της SONY....

panos72
14-04-04, 11:00
Τα dual layer writers θα αργήσουν 1-1.5 χρόνο για να:

- Πέσουν οι τιμές τους
- Αποκτήσουν ανεκτές ταχύτητες (μην ξεχνάτε ότι έχουμε να γράψουμε περίπου 2πλάσια δεδομένα - 8 αντί για 4.37GB)
- Βγουν δισκάκια που να υποστηρίζουν αυτές τις ταχύτητες

εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιοι προσπαθούν απεγνωσμένα να τα κρατήσουν εκτός αγοράς και τα καθυστερούν όσο μπορούν ??

Μάλλον τους προβληματίζει το γεγονός ότι σε 9.4GB θα χωράει ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ αντίγραφο ασφαλείας της αγαπημένης μας ταινίας. Για να δούμε τι θα σκεφτούν πάλι. Ισως αρχίσουν να βγάζουν τις ταινίες τους σε 18-αρια !!!

WAntilles
14-04-04, 11:24
Πολύ σωστό αυτό που είπε ο panos72.

Αυτό μπορεί να επιφέρει επιπλέον καθυστέρηση στο να συμβούν όσα γράφω πιο πάνω.

Ένα είναι σίγουρο. Ότι στα στούντιο του Χόλιγουντ δεν αρέσει το εγγράψιμο dual-layer DVD.

Vadur
14-04-04, 22:17
Ρε παιδια πειτε μου για απλο back-up data καψιμο σε dvd..ποια να προτιμησω + η -?

WAntilles
14-04-04, 22:23
Για τα πάντα, +R.

Αντέχουν πολύ περισσότερο στο χρόνο.

lazar
14-04-04, 22:50
ό,τι διαβάζει το reader σου. Εγώ προτιμώ το - γιατί έχω ένα Toshiba που διαβάζει καλύτερα (νομίζω) τα -. Με σπασμένο firmware τελικά διαβάζει και τα δύο. Να σου πω την αλήθεια, επειδή ο καθένας λέει τα δικά του (όχι μόνο εδώ στο forum) έχω καταλήξει να παίρνω τα φτηνότερα (κοιτάζοντας και τις μάρκες βέβαια, έτσι)

AC9800PBA
14-04-04, 22:53
WAntilles σχετικά με το φίλτρο :D ,εμένα βγάζει νόημα και λέω μπορεί να ενοεί ότι είναι συμβατά αλλά δεν παίζουν σωστά κολάνε χάνουν σε ποιότητα και τέτοια,μην μου πεις οτι δεν μπορεί να γίνεται αυτό για τι πού να το ξέρω εγώ? 2 μέρες ασχολούμε φιλικά :D anyway πείρα -R και παίζουν μια χαρά...

WAntilles
15-04-04, 00:15
έχω καταλήξει να παίρνω τα φτηνότερα


Μέγα λάθος. Θα την πατήσεις μετά από κάποια χρόνια που θα αρχίσουν να μην διαβάζονται.

Να μην τσιγκουνεύεστε στα media. Να παίρνετε ποιοτικά media. Το ξέρω γιατί το πρώτο μου CD Writer το είχα πάρει τέλος του '96 (SCSI Yamaha CDR-100-II 4x εξωτερικό).



2 μέρες ασχολούμε


Με τί ασχολείσαι 2 μέρες;

AC9800PBA
15-04-04, 00:17
2 μέρες ασχολούμε με - και + και dvds κτλ

@ ADSLgr.com All rights reserved.