PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράξενες αποσυνδέσεις...



king2009
12-10-11, 02:54
Χαιρετώ τα παιδιά του adslgr.Λοιπόν πριν 2 μέρες έκανα αναβαθμιση σε 24άρα απο την 2αρα που είχα και μου έστειλαν και καινούργιο router thomsom TG585 V8 επειδή το sagem fast 1400 που είχα δεν υποστηρίζει adsl2+.Απο όταν έβαλα το thomsom και το ρύθμησα έχω αρκετές αποσυνδέσεις κάποιες ώρες της ημέρας.Πριν με το sagem είχα πολύ σπάνια 1-2 φορές το μήνα.Η γραμμή είναι η παρακάτω:

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 12:11:15
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.171 / 23.204
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 22.519
Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 1,88 / 38,68
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 14,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 0,0 / 6,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,5 / 10,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 4 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 65.541 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 507
HEC Errors (Up/Down): 0 / 4.296

Το router ήρθε με έκδοση 8.2.7.7.Έβαλα την 8.2.7.8 μπας και βελτιωθεί η απόδοση του wirelless αλλά πάλι εχει αρκετές αποσυνδέσεις.

Πριν συγχρόνιζε στα 23450 με το 8.2.7.7.

Κάποιες φορές κατεβάζει με 2.2 σταθερα απο private tr. για αρκετή ώρα αλλά πχ τώρα που γράφω αποσυνδέετε κάθε 5 λεπτά χωρίς να έχω αλλάξει κάτι η να μετακινήσω το laptop.Το laptop υποστηρίζει wifi N και στην ασφάλεια έχω βάλει wpa+wpa2.

Όποιος μπορεί να helparei θα ήμουν υπόχρεος...

Nikiforos
12-10-11, 09:38
Καλημέρα! μας μπερδεψες!!! αλλου λες για wifi και αλλου για την ADSL! αν ειχα τα στατιστικα σου θα εκανα κολοτουμπιδια! αρα δεν ειναι αυτο λογικα! μηπως κατι τρεχει με το wifi? δοκιμασε να συνδεσεις με ethernet καλωδιο ή δες με αλλο pc αν νομιζεις οτι εχεις θεμα με το WIFI! αν ειναι η ADSL σου που πεφτει δηλωσε βλαβη να το δουν! γιατι τα στατιστικα σου δειχνουν καλα! και κατεβαζεις και με καλη ταχυτητα! εγω τι να πω που δεν σηκωνε ουτε 7-8mbps η γραμμη μου χωρις να πεφτει συνεχεια? την εκανα 2mbps fast path και ησύχασα!

king2009
12-10-11, 14:41
Καλημέρα! μας μπερδεψες!!! αλλου λες για wifi και αλλου για την ADSL! αν ειχα τα στατιστικα σου θα εκανα κολοτουμπιδια! αρα δεν ειναι αυτο λογικα! μηπως κατι τρεχει με το wifi? δοκιμασε να συνδεσεις με ethernet καλωδιο ή δες με αλλο pc αν νομιζεις οτι εχεις θεμα με το WIFI! αν ειναι η ADSL σου που πεφτει δηλωσε βλαβη να το δουν! γιατι τα στατιστικα σου δειχνουν καλα! και κατεβαζεις και με καλη ταχυτητα! εγω τι να πω που δεν σηκωνε ουτε 7-8mbps η γραμμη μου χωρις να πεφτει συνεχεια? την εκανα 2mbps fast path και ησύχασα!

Καλημέρα φίλε μου.Το πρόβλημα είναι στο wireless.Mε ethernet έκανα το update στο firmware.Δεν γίνετε να το έχω μόνιμα συνδεδεμένο όμως.Πριν με το sagem 1400 που δεν έχει και wifi N με το laptop έπιανα πάνω απο 40-50% σήμα.Για αυτό παραξευνεύτηκα ότι με το thomsom που έχει και wi-fi N πιάνω περίπου στο 30-40 και κάποιες φορές αν πέσει κάτω απο 25 βαράει dc.Υπάρχει τρόπος να ανεβάσω λιγάκι την απόδοση του wireless?Η γραμμή adsl δεν έχει ποτέ dc και όταν κατεβάζει πάει τέρμα πάντα.Απέναντι μου είναι το dslam...;)

Nikiforos
12-10-11, 18:55
Επειδη εχω ακουσει πολλα για το συγκεκριμενο router και ειδικα για το wifi! πες στον ΟΤΕ οτι εχει προβλημα και να σου στειλουν αλλο! οχι ιδιο! αλλη μαρκα! παρε το Huwaeι το εχω εγώ με κινητα και laptop wifi και παιζει τελεια!
αλλιώς κανεις αυτα που λενε εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4364851#post4364851

king2009
12-10-11, 20:07
Επειδη εχω ακουσει πολλα για το συγκεκριμενο router και ειδικα για το wifi! πες στον ΟΤΕ οτι εχει προβλημα και να σου στειλουν αλλο! οχι ιδιο! αλλη μαρκα! παρε το Huwaeι το εχω εγώ με κινητα και laptop wifi και παιζει τελεια!
αλλιώς κανεις αυτα που λενε εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4364851#post4364851

Να σε καλά για τη βοήθεια φίλε μου.Θα δοκιμάσω αυτό με την βελτίωση της εμβέλειας να δω αν γίνει τίποτα.Αν δεν γίνει θα δοκιμάσω και με το sagem να δω που συγχρονίζει γιατί δεν είχα ποτέ dc με αυτό.Αν είναι κάτω απο τα 20000 θα κάνω ένα τηλ στον οτε να δω τι θα μου πουν..

Ευχαριστώ και πάλι...

FuS
12-10-11, 21:20
Επειδη εχω ακουσει πολλα για το συγκεκριμενο router και ειδικα για το wifi! πες στον ΟΤΕ οτι εχει προβλημα και να σου στειλουν αλλο! οχι ιδιο! αλλη μαρκα! παρε το Huwaeι το εχω εγώ με κινητα και laptop wifi και παιζει τελεια!
αλλιώς κανεις αυτα που λενε εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4364851#post4364851

Δεν θα το αλλάξουν nikiforos.
Αν έχει γίνει η αίτηση από κατάστημα, πιθανόν αν και το βλέπω δύσκολο.
Αν έχει γίνει τηλεφωνικά (13888 ή από ΤΛΜ) δεν πρόκειται να το αλλάξουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.