PDA

Επιστροφή στο Forum : otenet - χαμήλες ταχύτητες



fred
23-10-06, 21:06
Έχω σύνδεση οτενετ στα 1024 μετά την αναβάθμιση και μένω Κηφισιά.

Το modem/router μου είναι το SAGEM wireless 1540bg που ήρθε με το πακέτο.

Το προβλημά μου είναι πολυσύνθετο. Καταρχήν, έχω χαμήλες ταχήτητες σύνδεσης έως και 60% μικρότερες από αυτες που θα έπρεπε να έχω. Όταν προσπάθησα να ανοίξω κάποιες θήρες για να κατεβάζω torents και παρότι ακολούθησα κατά γράμμα το twicking που έπρεπε να κάνω σύμφωνα με τις εντολές από το port fowarding το modem μου έπαψε να ανοίγει σελίδες και αναγκάστηκα να επαναφέρω τα πράγματα στην αρχική τους μορφή. Τέλος, ακόμα και όταν κατεβάζω με πολυ χαμηλές ταχήτητες από Azureus έαν παραλληλα προσπαθήσω να σερφάρω, το άνοιγμα σελίδων κρεμάει στο όρειο του 0.

Και η απορία μου είναι η εξής: Ειναί μάπα το modem μου, έχει πρόβλημα η περιοχή μου, όλα μαζί???
Να αλάξω wireless modem/router, και αν ναι ποια μου προτείνετε?
Εαν κάποιος/α μπόρει να με βοήθησει..
Εκ τον προτέρων, Ευχαριστώ πολύ
P.S. Σιγουρά πάντως το προβλημά μου δεν έχει να κάνει με το wifi, σε αυτό τον τομέα δεν αντιμετοπίζω πρόβλημα.

bill2003
23-10-06, 21:13
Καταρχήν τα torrents δεν είναι τρόπος μέτρησης ταχύτητας. Βάλε ένα μεγάλο αρχείο να κατεβαίνει από το ftp της otenet ή του ntua.gr και δες πως πας από ταχύτητα.

Ακόμη, δες εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205 τι γίνεται με την ποιότητα της γραμμής σου και μετά βλέπεις αν φταίει ο εξοπλισμός ;)

Doxaios
23-10-06, 21:45
ΕΙΠΑΜΕ δεν φταίει ο εξοπλισμός. Η ταχύτητα είναι αυτή.Μας αρέσει δεν μας αρέσει.

bill2003
23-10-06, 21:52
Μας αρέσει δεν μας αρέσει.

Μάλλον δεν σας αρέσει φαντάζομαι :p

Doxaios
24-10-06, 12:09
Μόλις με πήρε η οτενετ τηλέφωνο στο τελείως άσχετο.Με ρώτησε αν υπάρχουν προβλήματα με την γραμμή και του είπα οτι δεν κατεβάζω πάνω από 33 από το ftp τους.Μου είπε οτι επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η διαδικασία υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό και οτι θα προσέχουν από κοντά το θέμα!Μου κάνει εντύπωση οτι εδώ και έναν μήνα δεν έχω ενοχλήσει για χαμηλές ταχύτητες αφού πλέον το έχω αποδεχτεί και με πήραν στο παντελώς άσχετο!!Να υποθέσω οτι επειδή τον Φεβρουάριο τελειώνει η σύμβαση υπάρχει κινητοποίηση??Γιατί το να ενδιαφέρονται έτσι ξαφνικά δεν το έχω ξαναδεί είναι η αλήθεια και μάλιστα με δική τους πρωτοβουλία.Μακάρι τι να πώ.

psps
25-10-06, 13:14
Μόλις με πήρε η οτενετ τηλέφωνο στο τελείως άσχετο.Με ρώτησε αν υπάρχουν προβλήματα με την γραμμή και του είπα οτι δεν κατεβάζω πάνω από 33 από το ftp τους.Μου είπε οτι επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η διαδικασία υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό και οτι θα προσέχουν από κοντά το θέμα!Μου κάνει εντύπωση οτι εδώ και έναν μήνα δεν έχω ενοχλήσει για χαμηλές ταχύτητες αφού πλέον το έχω αποδεχτεί και με πήραν στο παντελώς άσχετο!!Να υποθέσω οτι επειδή τον Φεβρουάριο τελειώνει η σύμβαση υπάρχει κινητοποίηση??Γιατί το να ενδιαφέρονται έτσι ξαφνικά δεν το έχω ξαναδεί είναι η αλήθεια και μάλιστα με δική τους πρωτοβουλία.Μακάρι τι να πώ.

σε πήραν τηλέφωνο γιατί πολύ απλά ο ΟΤΕ έχει κάνει ενα κακο χαμό τις γραμμές του. και φυσικα δεν θέλει καμια εταιρία να χάσει τους πελάτες της . οταν λοιπον εντοπιστουν προβληματα σε μια περιοχή γίνοντε κάποια τηλέφωνα ίσως στους πελάτες... ενα τέτοιο δέχτηκες και εσυ.. :):p

Doxaios
25-10-06, 20:50
Απ'οτι φαίνεται όμως μένουν μόνο στα τηλέφωνα και δεν φτιάχνουν την ρημαδοταχύτητα...

alexkostas
25-10-06, 20:58
Πατριδα που να δεις τι γινεται εδω στη Θεσσαλονικη...Κ κανενας δε ξερει τι γινεται.Εγω με 1Μb/sec κ αν κατεβασω πανω απο 25 χωροπηδαω απο τη χαρα μου.Υπομονη κ μ@#$2ες...

Doxaios
26-10-06, 09:41
Αν λές εμένα alexkostas και εγώ Θεσσαλονίκη είμαι ,dslam Περαίας...Ελπίζουμε σε εναν μήνα τουλάχιστον όχι να διορθωθεί αλλά να βελτιωθεί.

Achilles72
26-10-06, 10:00
Απορίες:
1. Κι' εγώ έχω Connex 768/ 192 Kbps. Από τα ελάχιστα που γνωρίζω, το 192 Kbps είναι η μέγιστη ταχύτητα download. όμως ποτέ δεν έχω κατεβάσει κάτι σε τέτοια ταχύτητα. Συνήθως όταν κατεβάζω torrents κυμαίνομαι μεταξύ 20 Kbps (το μέγιστο που έχω πιάσει - σπάνια βέβαια - είναι 40, αλλά πιάνω και 10 - 12 πολύ συχνά. Αυτό το 192 τι το βάζουνε, για διακοσμητικό;
Υπάρχει τρόπος να βελτιώσω την ταχύτητα;
2. Κάποιος ανέφερε ότι μπορώ να βάλω αρχεία μου σε τοποθεσία ftp της otenet. Ποιο είναι το σχετικό site;
3. Είχα πρόγραμμα 6 μηνών υποχρεωτικής σύνδεσης (με 22,50€ / μήνα) και συνεχίζω τώρα απεριόριστα. Μπορώ να έχω δωρεάν χώρο και για προσωπικό site;

Doxaios
26-10-06, 12:48
Λοιπον γιατί τα έχει λίγο μπερδέψει.Με την ταχύτητα σου θα έπρεπε να κατεβάζεις με πραγματικές ταχύτητες γύρω στα 75kb/s(download) και να ανεβάζεις με 19kb/s(upload).Τέλος αυτ.Γιατί είσαι τόσο χαμηλά?Όλοι έτσι είμαστε..Για το ftp πάς στην σελίδα ftp.otenet.gr και πατάς να κατέβει το 1ο αρχείο που έχει(μια λίστα είναι) .Αν έχεις firefox θα αρχίσει να κατεβάζει και να σου λέει με τί ταχύτητα είναι αυτό(θα παίζει και πρέπει να περιμένεις να σταθεροποιηθεί).Η οτενετ δεν ενδιαφέρεται με το τί ταχύτητες κατεβάζεις το οτιδήποτε, αλλά για το ftp της είναι υποχρεωμένοι και αυτό ρωτάνε αν είναι εντάξει σε ταχύτητες.Ότι θές και δεν κατάλαβες ρώτα.

Achilles72
26-10-06, 14:58
Άρχισε να κατεβάζει το αρχείο που λες και κατέβαινε η ταχύτητα συνεχώς. Εκεί γύρω στα 75+ έως 78 ή και 80 (το κανα δυο - τρεις φορές να το τσεκάρω) σχεδον σταθεροποιήθηκε. Άρα είμαι ok;
Το θέμα είναι γιατί δεν παρέχεται αυτή η ταχύτητα και γενικά στα άλλα downloads.
Τhanks πάντως για τη βοήθεια.

bill2003
26-10-06, 15:05
Αν η ταχύτητά σου σε ftp σταθεροποιήθηκε στο 78-80 είσαι μια χαρά από γραμμή :)

Τώρα στα p2p παίζει ρόλο και ο εξοπλισμός, ρυθμίσεις, πόσοι μοιράζουν το αρχείο κλπ. Ρίξε μια ματιά στο p2p subforum ;)

alexkostas
26-10-06, 20:22
Μακαρι doxaios..Aν κ δε το βλεπω..Παντως σκεφτομαι μηπως εχουν κατι οι καλωδιωσεις σπιτι μου γιατι διαβαζω απο αλλους πως κατεβαζουν τουλαχιστον με 30 ενω εχγ παω με 20 η 25 στην καλυτερη κ μαλλον στον Ευοσμο μονο εγω εχω προβλημα...:(

Doxaios
27-10-06, 17:11
Πολύ δύσκολο να φταίν οι καλωδιώσεις πάντως.Όλοι μας περιμένουμε το τέλος του Νοέμβρη.Αν δεν φτιάξει η κατάσταση μέχρι τότε...Εγώ αυτή την στιγμή κατεβάζω με 10 τί να με πείς??

alexkostas
29-10-06, 01:59
Παιδες ειδατε καμια αλλαγη?Εδω κατι δε παει καλα παντως!!:)

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.82Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 884.61kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

@ ADSLgr.com All rights reserved.