PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρέμβαση τεχνικού ΟΤΕ σε όριο άλλης εταιρίας...



ZhenXlogic
13-10-11, 00:18
Καλησπέρα σας,

Μπαίνω απευθείας στο θέμα...

Κάνω αίτηση στην Cyta Hellas για παροχή PR3 ΑνΤοΒ παραδίδεται ο βρόχος την τετάρτη που μας πέρασε Σαββάτο μεσημέρι κανό την μικτονομηση στο όριο του Escalit Limit που έχει υποδείξει ο ΟΤΕ στην Cyta Hellas από το WCRM συγκεκριμένα 20/5 ΕΙΣ 5! και όλα είναι κομπλέ!

Σήμερα με ενημερώνουν ότι το CPE δεν συγχρονίζει μαθαίνω ότι στην πολυκατοικία έφεραν τον ΟΤΕ για νέα γραμμή εκεί αρχίζω και ψυλλιάζομαι το τη έχει παιχτεί ...

Γυρνάω απο την δούλευα μου σήμερα κατεβαίνω στο BOX της πολυκατοικίας και τι βλέπω!?


Το καλώδιο που πάει στο σπίτι μου να είναι στον αέρα.
Στην θέση 20/5 ΕΙΣ 5 να είναι μικτονομιμενο άλλο ζευγάρι (προφανώς αλλουνού στην πολυκατοικία και προφανώς της κύριας που ζήτησε γραμμή απο τον ΟΤΕ).
Μετρώντας το 20/5 ΕΙΣ 5 περνώ τάση 65V καραμπινάτο ΟΤΕ η Cyta ειναι VoIP δεν έχει τάση η γραμμή.


Επειδή ο ΟΤΕ έχει τεχνικούς που ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ Analyzer και σκάνε η μπαρμπάδες με τα τηλεφωνάκια με τα κροκοδειλάκια θα κάνει ότι γουσταρη!?!?!?

Με ποιο δικαίωμα περνει το δικό μου όριο στην εισαγωγή και από το KV και το δίνει σε πελάτη του? και εμένα με αφήνει στον αέρα (είναι ρητορικό το ερώτημα είναι οπός το είπε ένας φίλος μου ΟΤΕ RULES) ΤΟ WCRM ΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΜΟΣΤΡΑ!?!?!?

Εγώ αύριο θα πάω να πάρω το χαρτί από την κύρια που έκανε την μικτονομηση ο ΟΤΕτζης εάν άφησε θα πάω από των ΟΤΕ της περιοχής για σαματά και καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Το Νταβατζιλίκι πρέπει να τελειωνη είπαμε ΟΤΕ αλλά όχι και έτσι αυτό είναι ΞΕΦΤΙΛΑ!!!

Ingenius
13-10-11, 11:22
Μπορεί να γίνει και το αντίθετο! Να δώσουν όριο εναλλακτικού στην εισαγωγή
στο οποίο υπάρχει ήδη πελάτης και μάλιστα ΟΤΕ! Παθών... :whistle:

ZhenXlogic
13-10-11, 11:25
Μπορεί να γίνει και το αντίθετο! Να δώσουν όριο εναλλακτικού στην εισαγωγή
στο οποίο υπάρχει ήδη πελάτης και μάλιστα ΟΤΕ! Παθών... :whistle:

Η πλάκα είναι ότι δεν έγινε το αντιθέτω τσεκαρισμένο αυτό.
Και οπός το φανταζόμουν ο ΟΤΕ δεν άφησε χαρτί στην κύρια που έβαλε την νέα γραμμή. :down:

DSLaManiaC
13-10-11, 12:20
Η πλάκα είναι ότι δεν έγινε το αντιθέτω τσεκαρισμένο αυτό.
Και οπός το φανταζόμουν ο ΟΤΕ δεν άφησε χαρτί στην κύρια που έβαλε την νέα γραμμή. :down:

Μα δεν έχει σημασία.

Υπάρχει η κατασκευή στο δικό σου παροχο για τη θέση του καλωδίου.
Με δεδομένο οτι ο ΟΤΕ βάζει χέρι εκεί δε χρειάζεται να βρεις χαρτί για να κάνεις φασαρία.
Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος απ ότι έγραψες.

ZhenXlogic
13-10-11, 14:08
Μα δεν έχει σημασία.

Υπάρχει η κατασκευή στο δικό σου παροχο για τη θέση του καλωδίου.
Με δεδομένο οτι ο ΟΤΕ βάζει χέρι εκεί δε χρειάζεται να βρεις χαρτί για να κάνεις φασαρία.
Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος απ ότι έγραψες.

Όχι μια χαρά κατάλαβες,

Φασαρία και καταγγελία ΕΕΤΤ και συνήγορο καταναλωτή θα κάνω ότι και να γίνει,
άπλα έψαχνα το χαρτί του ΟΤΕ για να έχω το ονοματεπώνυμο του τεχνικού που έκανε την λαλακία. ;)

DSLaManiaC
13-10-11, 14:11
Όχι μια χαρά κατάλαβες,

Φασαρία και καταγγελία ΕΕΤΤ και συνήγορο καταναλωτή θα κάνω ότι και να γίνει,
άπλα έψαχνα το χαρτί του ΟΤΕ για να έχω το ονοματεπώνυμο του τεχνικού που έκανε την λαλακία. ;)

Κι αυτό καταγεγραμμένο είναι στον τοπικό ΟΤΕ & στο WCRM ή στου ΟΤΕ το αντίστοιχο αν είναι γραμμή ΟΤΕ.

ZhenXlogic
13-10-11, 14:17
Κι αυτό καταγεγραμμένο είναι στον τοπικό ΟΤΕ & στο WCRM ή στου ΟΤΕ το αντίστοιχο αν είναι γραμμή ΟΤΕ.

Αύριο θα πάω βόλτα στον τοπικό ΟΤΕ για φασαρία και να μάθω ποιο διαμάντι έκανα την λαλακία!
Ταυτόχρονα δηλώνεται Βλάβη ΟΤΕ από Cyta.

Άντε να δούμε ποτέ θα ξεμπλέξουμε...

agrelaphon
13-10-11, 15:20
Πιθανότατα εργολάβος είναι, αφού αυτοί έχουν πάρει τις νέες συνδέσεις στις περισσότερες περιοχές :clap:

ZhenXlogic
15-10-11, 13:23
Έχω νέα δηλώθηκε η βλάβη ΟΤΕ και χτες έγινε άρση ευτυχώς έγινε πολύ γρήγορα:


Σχόλια Παρόχου: Αδυναμία συγρονισμού. Πθιανό σημείο βλάβης κύριο-αραίο.
Θέση Εντοπισμού Βλάβης: ΑΠΕΡΧΟΜΕΝΟ ΔΙΚΤΥΟ (ΒΟΧ - ΕΣΚΑΛΙΤ)
Είδος Εργασίας: ΑΛΛΑΓΗ, ΕΠΙΣΚΕΥΗ, ΡΥΘΜΙΣΗ ΖΕΥΓΟΥΣ
Αιτία Βλάβης: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΦΘΟΡΑ
Υπαιτιότητα: ΟΤΕ
Σχόλια Τεχνικών ΟΤΕ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΕΡΧΟΜΕΝΟΥ ΣΤΟ 204


Σήμερα θα πάω για επανα-μικτονομηση στο 20/4 ΕΙΣ 4
Νεωτέρα αν είναι όλα ΟΚ μετά το μεσημέρι.

ZhenXlogic
15-10-11, 17:23
ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΕΡΧΟΜΕΝΟΥ ΣΤΟ 204

Αν και τα σχόλια τεχνικών ΟΤΕ γραφή αλλαγή απερχομένου στο 20\4 εγώ βρήκα χαρτάκι με το LoopNumber & Cyta στο 21\4 έκανα την επανα-μικτονομηση έγινε έλεγχος και από την CYTA και είμαι ΟΚ πλέων.

Για καλώ και για κακό έβαλα χαρτάκι πανό στο καλώδιο που γραφεί τα στοιχειά της γραμμής για να γλυτώσουμε πιθανή ενδεχομένη βλακεία που μπορεί να γίνει...


Τέλος το νέο απερχόμενο είναι ΟΚ 15.3 \ 1.3 μέγιστα ;)

valen_gr
19-10-11, 13:59
Μετρώντας το 20/5 ΕΙΣ 5 περνώ τάση 65V καραμπινάτο ΟΤΕ η Cyta ειναι VoIP δεν έχει τάση η γραμμή.
[/LIST]


:whistle::whistle::whistle:

emeliss
19-10-11, 15:55
Τσάμπα σφυρίζεις. Κάποια ξεχασμένη φύσα ελέγχου είναι.


Αν και τα σχόλια τεχνικών ΟΤΕ γραφή αλλαγή απερχομένου στο 20\4 εγώ βρήκα χαρτάκι με το LoopNumber & Cyta στο 21\4
"204"="21/4".

@ ADSLgr.com All rights reserved.