PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικα υψηλο Line attenuation



georgis4
13-10-11, 20:34
Χτες το βραδακι παρατηρησα χαμηλη ταχυτητα σε καποιο download και κοιταξα τις ταχυτητες στο FRITZ!Box 7140....(24mbps συνδεση)
Max. DSLAM data rate kBit/s 16380 1024 (το 16380 ηταν 24000 πριν φυσικα)
Min. DSLAM data rate kBit/s 32 32
Attainable data rate kBit/s 5536 256
Current data rate kBit/s 5324 192 (μεσο ορο συνδεση ειχα 17-15mbps)
Signal-to-noise ratio dB 11 13
Line attenuation dB 31 39 (κατω απο 17 ηταν και τα 2 τα τελευταια 3 χρονια)
Τι εγινε το dslam της βαρνας μετακομισε πιο μακρια μου?:rofl:(ουτε 1000 μετρα δεν ειναι απο το σπιτι μου)
Εχει κανεις παρατηρησει το ιδιο προβλημα εδω στην περιοχη?

........Auto merged post: georgis4 πρόσθεσε 94 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μμμμαλιστα...επρεπε να ανοιξω θεμα εδω μου φαινεται....μολις πηγαν στις αρχικες τους τιμες οι ταχυτητες....:rofl:
Max. DSLAM data rate kBit/s 24576 1024
Min. DSLAM data rate kBit/s 32 32
Attainable data rate kBit/s 15204 1120
Current data rate kBit/s 14816 955
Signal-to-noise ratio dB 11 12
Line attenuation dB 16 6
(το θεμα μαλλον μπορει να σβηστει μιας και δεν ειναι χρησιμο σε καποιον φανταζομαι):oneup:

johnson
14-10-11, 05:03
Δε λες να σου κατεβάσουν και το SNR για λίγο καλύτερη ταχύτητα;

Z€r0
14-10-11, 06:43
Δε λες να σου κατεβάσουν και το SNR για λίγο καλύτερη ταχύτητα;Όντως 11 είναι πολύ.Ας το ρίξουν τουλάχιστον στο 8, καλύτερα στο 6, εκτός εάν το ανέβασαν κατόπιν συννενόησης γιατί είχες αποσυνδέσεις ή άλλα προβλήματα.

georgis4
14-10-11, 13:40
To SNR απο οσο ξερω ειναι στανταρ 11 στη HOL (ανεκαθεν τοσο ειχα).
Καποια στιγμη ειχα παρατηρησει οτι ειχε κατεβει θυμαμαι στο 9 χωρις βεβαια καμμια σημαντικη αλλαγη στις ταχυτητες η να εχω αποσυνδεσεις.Με 11 δειτε διπλα απο το nick μου στην περιγραφη της συνδεσης μεχρι ποσο κλειδωνω.(αναλογος τα κεφια του dslam μαλλον):p

Z€r0
14-10-11, 21:47
Όντως δεν έχεις ανάγκη εάν είσαι 15Mbps+ απλά θα μπορούσες με το SNR στο 6 να πάρεις 1 με 2 Mbps ακόμα.:)

georgis4
15-10-11, 02:10
Όντως δεν έχεις ανάγκη εάν είσαι 15Mbps+ απλά θα μπορούσες με το SNR στο 6 να πάρεις 1 με 2 Mbps ακόμα.:)

Καποια στιγμη ισως το κανω ετσι απο περιεργεια να δω αν μπορει να γινει κατι καλυτερο.;)

dpetka2001
15-10-11, 13:15
Μια ερωτηση λιγο παιδια. Με attenuation 25db & snr 11db ποσο περιπου ειναι φυσιολογικο να κλειδωνει το ρουτερ? Γιατι απο προχτες απο τα 15 που ημουν συγχρονιζει στα 8,5 πλεον(χωρις να εχουν αλλαξει οι τιμες που προανεφερα,αντε 0,5-1db το πολυ)

Z€r0
15-10-11, 14:08
Μια ερωτηση λιγο παιδια. Με attenuation 25db & snr 11db ποσο περιπου ειναι φυσιολογικο να κλειδωνει το ρουτερ? Γιατι απο προχτες απο τα 15 που ημουν συγχρονιζει στα 8,5 πλεον(χωρις να εχουν αλλαξει οι τιμες που προανεφερα,αντε 0,5-1db το πολυ)Αποκλείεις πρόβλημα απ'την μεριά σου, κατανεμητή->εγκατάσταση σου, δοκιμάζεις με άλλο router εάν υπάρχει.Και μετά δηλώνεις βλάβη.

dpetka2001
15-10-11, 16:15
Κατανεμητη->εγκατασταση πως μπορω να το ελεγξω?

Z€r0
15-10-11, 16:39
Κατανεμητη->εγκατασταση πως μπορω να το ελεγξω?Εάν έχεις ΟΤΕ δήλωσε βλάβη και χωρίς να ελέγξεις τίποτα εσύ, δεν χρεώνει κλήση τεχνικού για κάποιο λόγω(άσκοπη μετακίνηση).Αλλά ανεξαρτήτως παρόχου μπορείς να αναφέρεις το πρόβλημα για να κάνουν μία απομακρυνσμένη μέτρηση μήπως βρούν το πρόβλημα χωρίς να ταλαιπωριέσαι.

Το πρώτο που κάνεις είναι να αφήσεις το router μόνο του στην κεντρική μπρίζα χωρίς φίλτρο να δείς εάν έτσι συχρονίζει αισθητά πιο πάνω.

Καλά κατανεμητή δύσκολο, οπτικά μόνο για πιθανές φθορές, υγρασία.Εάν είναι εύκολα προσβάσιμος μπορείς να δοκιμάσεις απ'ευθείας το router πάνω να δείς εάν έχεις μεγάλες απώλειες σε συχρονισμό/attenuation σε σχέση με τις μπρίζες τηλεφώνου του σπιτιού.Εάν είναι πολυκατοικία πρέπει να ξέρεις το ζεύγος αλλά καλύτερα μην τον πειράξεις.

Μπρίζες τηλεφώνου->Επαφές, υγρασία.

Καλώδια τηλεφώνου->Δοκιμάζεις με άλλα.

Φίλτρα->Αλλαγή.

Πάντως συνήθως φίλτρα και καλώδια αγοράζονται τσάμπα γιατί φταίει ο πάροχος ή το πρόβλημα είναι αλλού τις περισότερες φορές.

dpetka2001
15-10-11, 16:57
Εχω hol. Αν τους πω να κανουν απομακρυσμενη μετρηση τι ακριβως μετρηση πρεπει να τους πω οτι θελω να κανουν οσον αφορα τον κατανεμητη? Επισης ολο αυτο το γεγονος εγινε σε 2 μερες απο σημερα. Σημειωτεον δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι προτινος(κ εχω dsl πανω απο 4 χρονια τωρα,πρωτη φορα συμβαινει κατι τετοιο). Χωρις να θελω να πω κατι με βεβαιοτητα(λογω και της αγνοιας μου) αλλα μου μυριζει προβλημα του παροχου.

Z€r0
15-10-11, 17:04
Εχω hol. Αν τους πω να κανουν απομακρυσμενη μετρηση τι ακριβως μετρηση πρεπει να τους πω οτι θελω να κανουν οσον αφορα τον κατανεμητη? Επισης ολο αυτο το γεγονος εγινε σε 2 μερες απο σημερα. Σημειωτεον δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι προτινος(κ εχω dsl πανω απο 4 χρονια τωρα,πρωτη φορα συμβαινει κατι τετοιο). Χωρις να θελω να πω κατι με βεβαιοτητα(λογω και της αγνοιας μου) αλλα μου μυριζει προβλημα του παροχου.Απλά ανέφερε χαμηλό συχρονισμό, μετά θα σου αρχίσουν τα κλασσικά: πόσα τηλέφωνα έχεις πάνω;Εάν είναι σωστα τοποθετημένα τα φίλτρα και λογικά θα σου πούν αυτοί να αφήσεις το router πάνω μόνο του ή ότι άλλο να κάνουν μέτρηση.

Πάρε τηλέφωνο να δείς τί θα σου πούν.

Εάν έγινε έτσι ξαφνικά το πιθανότερo να έκανε κανένας καμία καινούρια σύνδεση ή άλλη να έγινε εργασία στο ΚΑΦΑΟ ή στο DSLAM και δημιούργησε πρόβλημα στην δική σου σύνδεση/γραμμή αλλά όχι και σίγουρο.

valen_gr
16-10-11, 00:40
αυτο το ετσι ξαφνικά δεν το καταλαβαινω. Προβληματα ετσι ειναι. Ετσι ξαφνικα. Ακομα και εσωτερικα προβληματα.

Z€r0
16-10-11, 02:23
αυτο το ετσι ξαφνικά δεν το καταλαβαινω. Προβληματα ετσι ειναι. Ετσι ξαφνικα. Ακομα και εσωτερικα προβληματα.Τρόπος του λέγενιν, είπε 4 χρόνια ADSL έχει και δεν είχε κανένα πρόβλημα.Συγνώμη.Διαβασέ το ώς: "Αφού δεν σου είχε ξαναεμφανιστεί πρόβλημα και η ταχύτητα σου έπεσε στο μισό...."κτλ. κτλ. και συγνώμη που απάντησα κιόλας.:what:

Εφόσον ξέρεις καλύτερα δώσε στον στον dpetka2001 μία σωστή, πιο ολοκληρωμένη και πιο σωστά διατυπωμένη απάντηση και απλά πές ότι διαφωνείς μαζί μου ή ότι λέω βλακείες δεν θα με πειράζει.:)

To ξέρω ότι π.χ. μία βροχή μπορεί να βραχυκυκλώσει ξαφνικά ολόκληρο ΚΑΦΑΟ και συχνότερα στην Ελλάδα νομίζω.:)
το πιθανότερo να έκανε κανένας καμία καινούρια σύνδεση ή άλλη να έγινε εργασία στο ΚΑΦΑΟ ή στο DSLAM και δημιούργησε πρόβλημα στην δική σου σύνδεση/γραμμή αλλά όχι και σίγουρο.Και αυτό ισχύει πολλές φορές.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.