PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση Αγοράς..



pigouinos
12-04-04, 18:50
Έχω έναν AMD Athlon XP 2800+ και απλά θέλω καινούρια motherboard..
Έχω δύο συγκεκριμένες mobos στο μυαλό μου

-MSI K7N2 Delta-ILSR
-ASUS A7N8X Deluxe

έχουν το chipset nForce 2 Ultra 400 και οι τιμές στα 100 ευρώ και οι δύο.

Ποία μου πρωτείνετε?

WAntilles
12-04-04, 21:47
Πολύ καλές και οι δύο.

Επίσης πολύ καλή και η:

GIGABYTE GA-7N400PRO2

pipitop@pi
12-04-04, 23:56
εγω σου προτεινω msi γιατι αυτη εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!

mind_warrior
13-04-04, 00:10
Κατά πολύ την Asus. Όποιον και να ρωτήσεις που να ασχολείται βαριά με τα PC θα σου πει μακριά από την MSI. Δες και το φόρουμ του www.TheLab.gr (http://www.TheLab.gr) αν θες, εκεί μπαίνουν πολλοί από τους καλύτερους overclocker της Ελλάδας. Είναι το καλύτερο μέρος να ρωτήσεις για PC hardware.

pigouinos
13-04-04, 01:11
<span class="name"><font size="2">Wantilles την GIGABYTE GA-7N400PRO2 την έχω στα υπόψην μου αλλα δεν είμαι σίγουρος για την αξιοπιστία της GigaByte..</font></span></p>

<span class="name"></span><span class="name"><font size="2">mind_warrior thanx for the link</font></span></p>

WAntilles
13-04-04, 17:08
Είχα στήσει προσωπικά ένα μηχάνημα με αυτήν για ένα φίλο μου, πριν από 6 μήνες.

Δεν είχε κανένα πρόβλημα ο άνθρωπος από τότε.

WAntilles
13-04-04, 17:16
H ASUS πάντα έβγαζε επίσης ποιοτικά προϊόντα (έχουν περάσει από τα χέρια μου 6-7 σε 2-3 διαφορετικές γενιές εκ των οποίων 2 δικά μου, μεταξύ αυτών και η A7V-133 που σου γράφει αυτό το post).

MSI ποτέ δεν είχα, αλλά δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι άσχημο γι' αυτήν.

euri
13-04-04, 18:23
Εγώ πάντως έχω πρόσφατα αγορασμένη την Abit AN7-Guru και δεν είχα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Δεν έχω κάνει κανένα σοβαρό benchmarking, οπότε δεν μπορώ τίπτα για τις επιδόσεις. Είναι πάντως απόλυτα σταθερή (μέχρι στιγμής).

XTCgr
13-04-04, 18:26
δεν αλλάζω την Abit με τίποτα</p>

Abit ΝF7-S &amp;amp; ΑΝ7</p>

WAntilles
13-04-04, 21:42
H nVidia δεν θα έβγαζε "χαλαρά" διπλό γιατί δεν μπορεί ή δεν θέλει ή και τα 2.

Απόδειξη ότι με το 1ο της nforce3 κορόιδεψε τον κόσμο.



Και είναι το μόνο (το VIA K8T800) που έχει ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ HYPERTRANSPORT ΣΕ ΠΛΗΡΕΣ ΕΥΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ (16-bits, 800MHz).

Η nVidia με το nForce3 κορόιδεψε τον κόσμο. Για να κερδίζει λίγα $ παραπάνω ανά chipset, το πετσόκοψε στα μισά. Λέει δήθεν "ότι δεν χρειάζεται παραπάνω". Ναι. Γι' αυτό όλες οι motherboards με το nForce3 ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ ενώ το VIA K8T800 ΠΕΤΑΕΙ


Ενώ η VIA εξαρχής έκανε ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΥΤΣΟΥΡΕΜΕΝΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ HYPERTRASNPORT.

Κρίμα και είσαι και AMD fan όπως εγώ.

Αλλά φαίνεται ότι είσαι και nVidia biased.

Το μόνο καλό chipset που έβγαλε η nVidia στην ιστορία της (και ήταν κορυφαίο) ήταν το nForce και το nForce2 Ultra.

Α, και πετσόκοψε πάλι για μερικά $$ και το Dolby Digital Audio Encoding που είχε στην έξοδο του ήχου σε hardware. !!! ΑΛΗΤΕΣ !!!

WAntilles
13-04-04, 21:51
Το τελευταίο post προοριζόταν για άλλο topic.

Αγνοήστε το εδώ.

Lionheart
13-04-04, 23:43
Την msi εχω και εγώ πολύ καλές επιδόσεις αν εξερέσεις οτι με το nforce2 περιορίζεται το memory bandwith στο dual ddr . Προσωπικά θα επέλεγα μια μητέρα με nforce3...</p>

WAntilles
14-04-04, 01:36
Όχι nforce3 αλλά VIA K8T800.

Το βγήκε πολύ καλό το nforce2 ultra δεν σημαίνει ότι είναι καλό και το nforce3 (που δεν είναι). Διάβασε άλλα post μου σχετικά.

sdikr
14-04-04, 02:39
1η ASSUS</p>

2η GIGABYTE</p>



και οι δύο με 3 χρόνια εγγυησή απλά αν σε ενδιαφέρει το Overlocking η assus είναι πιο σταθερή (πάντα με ένα καλό τροφοδοτικό)</p>

Msi καλές αλλά καμιά φορά είναι να τους βαράς στον τοίχο! (παθων)</p>

φιλικά</p>

@ ADSLgr.com All rights reserved.