PDA

Επιστροφή στο Forum : "Πάγωμα" της Ασύρματης Σύνδεσης



Αντάρης
16-10-11, 13:20
Καλημέρα σας.

Θέλω να μοιράσω ασύρματα σε τρεις φορητούς και έναν δικτυακό εκτυπωτή την adsl μέσω του ασύρματου μόντεμ-ρούτερ μου. Οι δύο φορητοί βρίσκονται σε άλλα διαμερίσματα του κτηρίου και βλέπουν λίγες μπάρες από το σήμα WIFI (δύο - μία). Παρόλαυτά συνδέονται. Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Κάποια τυχαία στιγμή το ασύρματο δίκτυο παγώνει. Αποσύνδεση και σύνδεση δεν κάνει κάτι. Ούτε επανεκκίνηση του φορητού μου.

Συνδέω τον φορητό μου ενσύρματα στο παγωμένο μόντεμ και διαπιστώνω ότι λειτουργεί κανονικά, έχω δηλαδή ίντερνετ. Απλά δεν είναι κανείς συνδεδεμένος ασύρματα. Να σημειώσω πως όταν ήταν μόνο ο φορητός, ο εκτυπωτής καί ένα νετμπουκ περιστασιακά μέσα στον χώρο μου, όλα πήγαιναν καλά. Από την στιγμή που αποφάσισα να μοιράζω την σύνδεση άρχισε το πρόβλημα. Το οποίο πρόβλημα λύνεται μόνο με επανεκκίνηση των ρούτερ.

Έχω δοκιμάσει δύο ρούτερ, πρώτα το SAGEM 1500WG και τώρα το LINKSYS WAG354G V.2. Είχαν το ίδιο θέμα άρα πιστεύω ότι δεν πρόκειται για ελαττωματικό ρούτερ. Τελευταία firmware...

Έχω ορίσει σαν mode μόνο την g για το WIFI.

Έχω ψάξει στην περιοχή με το inSSider και έχω ορίσει το κανάλι 11 ως το μόνο ελεύθερο, τα άλλα κανάλια καταλαμβάνονται από άλλα ρούτερ της περιοχής. Τουλάχιστον αυτό βλέπω από το διαμέρισμά μου.

Επίσης δεν πιστεύω να φταίει η κωδικοποίηση WPA που έχω ορίσει. Το να το αφήσω ξεκλείδωτο, δεν είναι κάτι αποδεκτό.



Μπορεί να φταίει η μεγάλη απόσταση με έναν εκ των φορητών; Θα μπορούσε να μπλοκάρει, ενδεχομένως λόγω της απόστασης και του θορύβου,το ασύρματο και να μας πετάει το ρούτερ έξω όλους;

Το LINKSYS, το οποίο και θα κρατήσω τελικά, έχει υποδοχή για κεραία και είναι δίπλα σε παράθυρο, σε μπαλκόνι. Λέτε να πάρω καλώδιο και μια κεραία της πλάκας και να δοκιμάσω; Πχ αυτό (http://digitop.gr/product_info.php?products_id=454) και αυτό (http://digitop.gr/product_info.php?products_id=352);;; Εναλλακτικά, πόσα μέτρα καλώδιο και ποια κεραία;

Κάποια άλλη ιδέα; Ευχαριστώ πολύ...

mirtiano
16-10-11, 19:40
Προφανως κατα 90% το προβλημα ξεκινα απο ασχημη ποιοτητα επικοινωνιας λογω πτωχου wifi σηματος.

1.- Βαλε σαν mode οπως το λες b/g.Αν δεχεται μονο το ενα απο τα δυο βαλε b.Θα πεσει η ταχυτητα στα 11Mbps,αλλα θα περασει καπως καλυτερα το σημα.
2.- Ο φορητος που ειναι στον ιδιο χωρο με το ρουτερ δεν εχει προβλημα.
3.- Ο δικτυακος εκτυπωτης δεν μας λες που ειναι.
4.- Οι κεραιες που λες σου ειναι αχρηστες γιατι το ρουτερ σου παιρνει μονο μια κεραια,αν με προεκταση καλωδιου κεραιας την βγαλεις εξω απο το παραθυρο και την πας οπου την πας,τοτε ο φορητος που ειναι στον ιδιο χωρο με το ρουτερ απο που θα περνει σημα; Ασε που στις wifi συχνοτητες τα πολλα μετρα καλωδιου κεραιας εχουν μεγαλες απωλειες σηματος.
5.- ''Οι δύο φορητοί βρίσκονται σε άλλα διαμερίσματα του κτιρίου και βλέπουν λίγες μπάρες από το σήμα WIFI (δύο - μία)''.Δεν διευκρινιζεις αν βρισκονται σε αλλα διαμερισματα του ιδιου οροφου ή σε αλλον οροφο καθως και αν ειναι και αυτοι οι χωροι δικοι σου ιδιοκτησια στην οποια μπορεις να βαλεις οτι θελεις.

Παντως φταιει το πτωχο σημα.Αν δεν εχεις τουλαχιστον 3 μπαρες δεν κανεις τιποτα.
Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις η πιο ενδεδειγμενη λυση για να μην σπας το κεφαλι σου ειναι η χρηση access point/s ρυθμισμενο/α σε λειτουργια repeater (αναμεταδοτη).

Αν καποιο απο τα ρουτερ που εχεις μπορει να χρησιμοποιηθει σαν αναμεταδοτης,εισαι τυχερος.Το sagem 1500wg γινεται access point οσον αφορα την τυπικη λειτουργια ενος αξ.ποιντ,δηλ συνδεεται με καλωδιο εθερνετ απο το αλλο ρουτερ και με καλωδιο το πας σε σημειο βολικο και απο εκει εκπεμπει ασυρματα.Αλλα απο το manual που διαβασα δεν νομιζω οτι γινεται αναμεταδοτης (ασυρματος,χωρις καλωδιο).Ελπιζω να κανω λαθος.

Αντάρης
17-10-11, 14:20
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Συγγνώμη που δεν ήμουν πιο αναλυτικός. Πάντως, διάβασα το μύνημά σου και θα λάβω υπόψη όσα παραθέτεις.

Τα λέω αυτά γιατί χθες μου προέκυψε ένα νέο δεδομένο και το εξετάζω. Θα επανέλθω εάν καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα για το πρόβλημά μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.