PDA

Επιστροφή στο Forum : wireless help



johnlagios
12-04-04, 23:34
θελω να στησω ενα ασυρματο δικτυακι τριων υπολογιστων που βρισκονται σε τρεις διαφορερετικες ποληκατοικειες με οπτικη επαφη και αποσταση 100 μετρων
Αποριες
1)θα χρειαστω εξωτερικες κεραιές κατοπτρα και ποσα εαν γίνεται αναλυτικά;
2)Το access point κρινεται απαραίτητο ποσα κομματια;
3)Οποσδηποτε πανω στο δικο μου access point θα βαλω δυο κατευθυντικες κεραιες γιατι οι πολικατοικιες ειναι σε αντίθετα σημεια φανταστείται ενα τριγωνακι
4)ενα κοστος στο περιπου;
5)επειδή θελω adsl sharing ενας wireless router μπορει να αντικαταστησει το access point
6)Εαν κάποιος εχει στησει κατι τετοιο θα ηθελα την εμπειρια του (υλικα, ταχυτητα δικυου)

alefgr
13-04-04, 04:59
Φίλε johnlagios.

1) Για σοβαρή σύνδεση θέλεις σίγουρα εξωτερικές κεραίες με 16 dB (είναι αρκετό). Τώρα το πόσες ... όσες φορές δοκίμασα το multibridge είχα προβλήματα. Η καλύτερη λύση είναι P2P σύνδεση ή απλά σύνδεση 2 σημείων. Οπότε, χρειάζοντε 4 κεραίες.

2) Για την άνω περίπτωση χρειάζοντε και 4 Access Points.

3) Την απάντηση την έχεις στο 1ο.

4) Το κόστος θα εξαρτηθεί από το ποιά μάρκα θα είναι και ποιό πρωτόκολλο θα υποστηρίζουν τα Access Points. Προτεινόμενη επιλογή το 11g πρωτόκολλο με κόστος 100-130 το κάθε Access Point και κόστος κεραίας 25-30 ευρώ. Από μάρκα Access Point, δουλεύω στο εσωτερικό μου δίκτυο 2 της USRobotics και 2 της D-Link (5054 και 2000+ αντίστοιχα).

5) Έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο ADSLgr ότι δεν είναι και η καλύτερη λύση να έχεις συνδιασμό ADSL router και Access Point στο ίδιο μηχάνημα. Εξ'άλου στην περίπτωσή σου αφού θα είσαι ο ενδιάμεσος, θέλεις 2 Access Points (σύμφωνα πάντα με την πρόταση 1). Επίσης σημείωσε ότι θα δουλέψουν και τα δύο σε διαφορετικά κανάλια με απόσταση τουλάχιστον 6 καναλιών για να μην υπάρχει επικάλυψη στην συχνότητα του ενός με του άλλου.

6) Η εμπειρία μου μετά από 6 μήνες συνεχούς λειτουργίας του wireless εσωτερικού μου δικτύου μαζί με άλλους 2 φίλους, πάντα στο πρωτόκολλο 11g, είναι ταχύτητα σε δύο σημεία με απόσταση 300 μέτρα στα 22Mbit και τ'άλλα δύο σημεία με απόσταση 6 χιλιόμετρα από 12 έως 18 Mbit.

Ελπίζω να σε κατατόπισα.

Papashark
13-04-04, 13:04
Όπως λέμε και στο awmn, και στο απέναντι πεζοδρόμιο να πας, μεγάλες κεραίες θα βάλεις......

Έτσι οι stella doradus είναι ότι πιο μάπα κυκλοφορεί στην αγορά, ενώ από grid κορυφεί είναι οι Pacific wireless (www.lamos.com) και οι Equinox (www.wirelesslan.gr). Καλύτερες κεραίες από τις grid είναι τα πιάτα (συνδιασμός δορυφορικού πιάτου με το κατάλληλο feeder).

Μην ξεχνάς όμως ότι πρέπει να πάρεις εξοπλισμό που μπορεί να κατεβάζει την ισχύ, καθότι το άρθροισμα ισχύς εξόδου + κέρδος κεραίας - απώλειες καλωδίων, πρέπει να έιναι πάντα μικρότερο από 20db (100mw).

Ακόμα να έχεις υπόψιν σου ότι συσκευές με 802.11g+ (108mbps) σε ανοιχτούς χώρους συνήθως δουλεύουν πιο αργά από τα απλά g στα 54......

euri
13-04-04, 15:50
Και αναρωτιώμουν...πότε θα μιλούσε ο πρώτος ασύρματος καρχαρίας ;)

(aka LoonyToon)

@ ADSLgr.com All rights reserved.