PDA

Επιστροφή στο Forum : Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω IRCop



ergreco
13-04-04, 04:42
-Θέλω να γίνω IRCop αλλά μάλλον δεν είμαι αρκετά κρετίνος , τι θα μπορούσα να κάνω;

-Αγαπητέ αναγνώστη , ποτέ μη λες ποτέ.Όλοι εχουμε τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουμε αυτο που αποζητούμε , αρκεί να το πιστέψουμε και να ακολουθήσουμε τη σωστή στρατηγική.Μερικές συμβουλές που θα μπορούσαμε να σου δώσουμε είναι οι εξής:

α)ΠΟΡΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ : Ο σωστός IRCop περνά μεγάλο μερος της μέρας του μπροστα του , κατα προτίμηση σε ηλεκτρονική μορφή.Άρχισε να μαθαίνεις ονόματα,διαστάσεις, εθνικότητες, παρουσίες, τίτλους φιλμ από όλες τις πορνοντίβες.Επίσης κατά την αναπαραγωγή του υλικού θα πρέπει να λαμβανείς τη σωστή σταση σώματος ενός IRCop (επικλινής προς την οθόνη ,με τη γλώσσα εκτός, μάτια γουρλωμένα και να σταζουν σάλια)

β)ΡΟΜΠΑ: Το http://roba.in.irc.gr/ είναι ο δικτυακός τόπος που πρέπει να γίνει το « στέκι » σου.Κάνε οσο περισσότερα posts μπορείς , κανε τον ρουφιάνο (οι IRCopers κάνουν παρέα ΜΟΝΟ με ρουφιάνους), κάνε τέλως πάντων οτιδήποτε μπορείς ώστε να σε μάθουν όλοι στο roba.gr

β)ΠΕΡΙΓΕΛΟΣ: Οι μικροί σε ηλικία θαμώνες υπάρχουν μόνο για να τους περιγελούμε.Άρχισε να κάνεις εξάσκηση : όσο μικρότεροι τοσο καλύτερα , προτιμούνται οι ηλικίες κάτω των 15 που είναι πιο εύπιστοι.Οδηγησέ τους πάντα να πουν κάτι που μπορεί στον κόσμο να μην φανεί αστειο αλλά οι υπόλοιποι IRCopers σίγουρα θα βρουν αστείο (βλέπε σημειο β)

γ)ΥΠΕΡΟΨΙΑ: Ο IRCop είναι σιωπηλός τυπος, δεν μιλάει ούτε καν για να εξηγήσει τον λόγο που κάνει κάποιον kill.O IRCop είναι σιωπηλός τύπος γιατί είναι και παντογνώστης, και οι παντογνώστες δεν μιλάνε , ούτε καν αν κάποιος που έχει κάποιο πρόβλημα τους ρωτάει μερικά απλά πράγματα.Θυμήσου, το IRC φτιάχτηκε για να γελάς με τους άσχετους (βλεπε σημειο β)

δ)ΔΙΕΚΔΙΚΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: Ο σωστός IRCop διεκδικεί όλους τους χρήστες θηλυκού γένους.Ούτως η άλλως αφού χρηισμποιούν το ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥ είναι ΔΙΚΟΙ ΤΟΥ.Στις γυναικες αρέσουν οι άντρες με εξουσία , ποσο μάλλον οι IRCopers.Μην αφήνεις ευκαιρία ,γνωρίσου με όλες , δείξε πόσο προστάτης είσαι ,μετά όταν πλέον θα γίνεις IRCop με μερικά kills μπορείς να το αποδείξεις, γενικά κανε αβάνς σε ολες.Οι αποτυχίες είναι μέσα στο προγραμμα (με μεγάλο ποσοστό μαλιστα , πάνω απο 99%, αλλά γιαυτό υπαρχει το σημειό α) αλλά μην πτοήσαι!Οι αποτυχίες δεν είναι χαμένος κόπος , βλέπε σημειο β.

Αυτά για την ώρα και σου εύχομαι καλο IRC
ErGreco

psyxakias
13-04-04, 04:49
Καλό :mrgreen:

TuRRiCaN
13-04-04, 08:11
Μπούχαχαχαχαχα :lol:

Άντε με το καλό και το "Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω πΟΤΕτζής".

psyxakias
13-04-04, 08:15
TuRRiCaN,

Ακόμα καλύτερο... 'Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω moderator'

TuRRiCaN
13-04-04, 09:49
TuRRiCaN,

Ακόμα καλύτερο... 'Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω moderator'


Χμ χμ χμ...
Τότε θα αναγκαστώ να κλειδώσω το thread.
:lol: :lol: :lol:

Τι;;;;;;;;;;;;;;;
Mόνο εσύ θα τα κλειδώνεις; Αμ΄πως!

PReD
16-04-04, 02:24
Όντως πολύ καλό


β)ΡΟΜΠΑ: Το http://roba.in.irc.gr/ ...

Νομίζο οτι είναι http://rompa.in.irc.gr

erebus
28-04-04, 20:30
@ergreco: Αρκετά ειρωνικό το post σου. Φαίνεται ότι τελικά όλοι οι users αρκούνται μόνο στην επιφάνεια των συμπεριφορών/προσώπων/καταστάσεων. Δεν σε αδικώ... Αλλά τουλάχιστον ως εμπλεκόμενος με το ελληνικό δίκτυο IRC εδώ και 7 χρόνια, δεν μου αρέσει και πολύ να διαβάζω ανακρίβειες.

Φιλικά πάντα.

psyxakias
28-04-04, 20:32
erebus,

Δυστυχώς τότε αυτά τα 7 χρόνια, δεν έμαθες τι θα πει χιούμορ :)
(αν και αυτό μαθαίνεται πριν το IRC :lol: )

Εγώ το post του ergreco το βρήκα αρκετά χιουμοριστικό και σε καμμία περίπτωση δεν θα το έβλεπα σοβαρά για να το χαρακτηρίσω 'ανακρίβεια'.

erebus
28-04-04, 21:47
psyxakias,

απλά επέτρεψε στους ανθρώπους γύρω σου να έχουν διαφορετικά γούστα περί του χιούμορ, διαφορετικά βιώματα, αντιλήψεις κ.λπ. Αν το post δεν αναφερόταν συγκεκριμένα στο να "θάβει" έστω και εξ' απαλών ονύχων το GRnet, θα το θεωρούσα εξίσου χαριτωμένο ενδεχομένως.

Φιλικά,

Salvador
28-04-04, 21:58
πάντως ο ergreco πρέπει να έχει φάει πολλές "κλοτσιές" απο irc :roll:

..πάντως η δικια μου αποψη επι του θεματος ειναι οτι εχει καθαρα να κανει με την προσωπικοτητα του καθε ανθρωπου στιγμες που μπορει να "επιβληθει" σε σχεση με καποιον άλλον.Δηλαδη αυτα τα πράγματα τα μαθαινουμε απο πολύ νωρις.Βλέπε στρατο,μπατσους,δημοσιους υπάληλους(η χειροτερη μορφη του φαινομενου!).. οποιοδηποτε μεσο οπου καποιος εχει την "εξουσια" πάνω του.Ενα παραπανω να γινεται λοιπον αυτο σε ηλεκτρονικο περιβαλον οπου ο καθενας ευκαιρια ψαχνει να υποδηυθει τον νομοθετη και καλα να κάνει το κοματι του για διαφορους λογους.Στερηση,καθυστερηση,ψυχολογικα και οτι σαχλο μπορει να του βγαινει στην πραγματικότητα..Ο κομπλεξισμος λοιπον φιλοι μου ειναι το ολο τριπ.
Θα αναφερω προσφατα 1 παραδειγμα εκει που νομιζα πως όλα αυτα ειχαν τελειωσει..

...Είμαι σε φαση να ψαχνω παρκινγκ μανιωδος στο κεντρο της πολης και ειχα αργισει ηδη κανα 10' απο την δουλεια μου.Βρισκω ενα με "χρονοχρεωση"(να το κανω και λιγο internetικο)απο αυτα που εχω φουσκωσει τις τσεπες μου με κλησεις 15.50Ε.Σκεφτομαι ..."ας πληρωσω ρε γμτ μια φορα το παρκομετρο να ειμαι ανετος(ειχανε μεινει 2 ωρες μεχρι τις 20.00 οπου μετα δεν γραφουνε)..παω στο μηχανημα και για να μην τα πολυλογω ,δεν δουλεβε.Το ιδιο και ενα μηχανημα για εισιτιρια που ητανε απεναντι.Δεν γαμ*σι λεω,την κανω γιατι εχω αργισει.Οπως περπαταω στα 10 μετρα ειναι ενα αστυνομικο τμημα.Στην πορτα ενας σκοπος.Μου ερχεται η φαεινη ιδεα να τον ρωτησω."Καλησπερα τι καω τωρα μπλα μπλα ..που δεν δουλεβει το μηχανημα ,μηπως μπορεις να κοιταξεις αν με γραψουνε και καλα μπλα μπλα μπλα (τον ψηνω τωρα με το νου μου)¨"...Θα πρεπει να βρεις εισητιριο απο αλο σημειο τηε πολης κτλπ κτλπ.Φευγοντας του λεω χαρητολογωντας"Εντάξει μωρε αν με γραψουνε θα ερθω αυριο το πρωι να μου την σβησεις εσυ!(στο χαβαλε ομως)...και τι μου λεει το ατομο?
..με κοβει πρωτα (ψαρωτικά!) και αποκρινεται.."Στον πλυθυντικο θα μου μιλας ,δεν ειμαι φιλαράκι σου"

Φυσικα με ποιασαν τα γελια και σηκωθηκα εφυγα.

το θεμα ειναι πως ηταν και "νεος"... :wink:

NeK
28-04-04, 22:52
πάντως ο ergreco πρέπει να έχει φάει πολλές "κλοτσιές" απο irc :roll:

..πάντως η δικια μου αποψη επι του θεματος ειναι οτι εχει καθαρα να κανει με την προσωπικοτητα του καθε ανθρωπου στιγμες που μπορει να "επιβληθει" σε σχεση με καποιον άλλον.Δηλαδη αυτα τα πράγματα τα μαθαινουμε απο πολύ νωρις.Βλέπε στρατο,μπατσους,δημοσιους υπάληλους(η χειροτερη μορφη του φαινομενου!).. οποιοδηποτε μεσο οπου καποιος εχει την "εξουσια" πάνω του.Ενα παραπανω να γινεται λοιπον αυτο σε ηλεκτρονικο περιβαλον οπου ο καθενας ευκαιρια ψαχνει να υποδηυθει τον νομοθετη και καλα να κάνει το κοματι του για διαφορους λογους.Στερηση,καθυστερηση,ψυχολογικα και οτι σαχλο μπορει να του βγαινει στην πραγματικότητα..Ο κομπλεξισμος λοιπον φιλοι μου ειναι το ολο τριπ.
Θα αναφερω προσφατα 1 παραδειγμα εκει που νομιζα πως όλα αυτα ειχαν τελειωσει..

...Είμαι σε φαση να ψαχνω παρκινγκ μανιωδος στο κεντρο της πολης και ειχα αργισει ηδη κανα 10' απο την δουλεια μου.Βρισκω ενα με "χρονοχρεωση"(να το κανω και λιγο internetικο)απο αυτα που εχω φουσκωσει τις τσεπες μου με κλησεις 15.50Ε.Σκεφτομαι ..."ας πληρωσω ρε γμτ μια φορα το παρκομετρο να ειμαι ανετος(ειχανε μεινει 2 ωρες μεχρι τις 20.00 οπου μετα δεν γραφουνε)..παω στο μηχανημα και για να μην τα πολυλογω ,δεν δουλεβε.Το ιδιο και ενα μηχανημα για εισιτιρια που ητανε απεναντι.Δεν γαμ*σι λεω,την κανω γιατι εχω αργισει.Οπως περπαταω στα 10 μετρα ειναι ενα αστυνομικο τμημα.Στην πορτα ενας σκοπος.Μου ερχεται η φαεινη ιδεα να τον ρωτησω."Καλησπερα τι καω τωρα μπλα μπλα ..που δεν δουλεβει το μηχανημα ,μηπως μπορεις να κοιταξεις αν με γραψουνε και καλα μπλα μπλα μπλα (τον ψηνω τωρα με το νου μου)¨"...Θα πρεπει να βρεις εισητιριο απο αλο σημειο τηε πολης κτλπ κτλπ.Φευγοντας του λεω χαρητολογωντας"Εντάξει μωρε αν με γραψουνε θα ερθω αυριο το πρωι να μου την σβησεις εσυ!(στο χαβαλε ομως)...και τι μου λεει το ατομο?
..με κοβει πρωτα (ψαρωτικά!) και αποκρινεται.."Στον πλυθυντικο θα μου μιλας ,δεν ειμαι φιλαράκι σου"

Φυσικα με ποιασαν τα γελια και σηκωθηκα εφυγα.

το θεμα ειναι πως ηταν και "νεος"... :wink:

ΟΟοοΟοοοοΟοοοοοΟΟΟΟοοοοο ήτανε μάγκας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πω πω τώρα κατουρήθηκα πάνω μου που είπες αυτό.

χαχααχχαχα :D :D :D

npats
28-04-04, 23:25
Πάντως παιδιά η αλήθεια είναι ότι στήν Ελλάδα γίνεται πολύ εύκολα η χρήση του ενικού σε άτομα που δεν γνωρίζουμε.Μού έχει συμβεί πάρα πολλές φορές να πηγαίνω σε δημόσιες υπηρεσίες ή και μεγάλες ιδιωτικές εταιρείες (π.χ τράπεζες)να απευθύνομαι σε άτομα που συχνά μάλιστα είναι νεώτερά μου στον πληθυντικό και αυτά να επιμένουν να μου μιλάνε στον ενικό.Νομίζω ότι δεν είναι κακό όταν δεν γνωρίζεις κάποιον σαν αρχή τουλάχιστον να κρατάς κάπως τα προσχήματα και να του δείχνεις κάποιον σεβασμό.
Υ.Γ Αυτό που λέω δεν είναι κριτική απέναντι στο συγκεκριμένο περιστατικό(προς θεού),αλλά απλώς βρήκα την αφορμή να σχολιάσω κάτι που με έχει ενοχλήσει πολλές φορές

Salvador
28-04-04, 23:40
Πάντως παιδιά η αλήθεια είναι ότι στήν Ελλάδα γίνεται πολύ εύκολα η χρήση του ενικού σε άτομα που δεν γνωρίζουμε.Μού έχει συμβεί πάρα πολλές φορές να πηγαίνω σε δημόσιες υπηρεσίες ή και μεγάλες ιδιωτικές εταιρείες (π.χ τράπεζες)να απευθύνομαι σε άτομα που συχνά μάλιστα είναι νεώτερά μου στον πληθυντικό και αυτά να επιμένουν να μου μιλάνε στον ενικό.Νομίζω ότι δεν είναι κακό όταν δεν γνωρίζεις κάποιον σαν αρχή τουλάχιστον να κρατάς κάπως τα προσχήματα και να του δείχνεις κάποιον σεβασμό.
Υ.Γ Αυτό που λέω δεν είναι κριτική απέναντι στο συγκεκριμένο περιστατικό(προς θεού),αλλά απλώς βρήκα την αφορμή να σχολιάσω κάτι που με έχει ενοχλήσει πολλές φορές

1ον : ητανε πιτσιρικος(ειμαι 26.ήτανε 20,21 στάνταρ)
2ον: τώρα που το σκεφτομαι ,εξ αρχης μου μιλησε στον ενικό..είπα:"Καλησπέρα",είπε "Γεια σου".
Ομως για να μην το κανουμε "παιχνιδι" ενικος-ενικος , πλυθηντικος-πλυθηντικος και "γεια σας" να μου ελεγε ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να του μιλησω στον πλυθηντικο.ακομα και αν με βασανιζανε.Τι να σου πω...ειναι θέμα ιδεολογίας. :roll:

psyxakias
29-04-04, 00:46
npats,

Ωχ και εγώ εδώ στο forum συνηθίζω τον ενικό λόγω φιλικότητας. Παρεξηγούμαι άραγε; :roll:

Salvador
29-04-04, 00:52
εγω πάντως σε παρεξηγησα :P

psyxakias
29-04-04, 00:52
psyxakias,

απλά επέτρεψε στους ανθρώπους γύρω σου να έχουν διαφορετικά γούστα περί του χιούμορ, διαφορετικά βιώματα, αντιλήψεις κ.λπ. Αν το post δεν αναφερόταν συγκεκριμένα στο να "θάβει" έστω και εξ' απαλών ονύχων το GRnet, θα το θεωρούσα εξίσου χαριτωμένο ενδεχομένως.

Φιλικά,Ίσως εγώ είμαι out of space, αλλά εγώ θεώρησα ότι το έλεγε γενικότερα για το IRC. Απλά τώρα που το ξανακοίταξα, είδα ότι ανέφερε το rompa.in.irc.gr που αρχικά το είχα αγνοήσει λόγω ότι και εγώ λέω πολλές φορές πχ 'με κανες rompa.gr' οπότε σκέφτηκα ότι κάποιος από συνήθεια (λόγω GRnet) θα έλεγε rompa.irc.gr που κολλάει περισσότερο με το IRC.

Πάντως εμένα επειδή μου φάνηκε χιουμοριστικό, γέλασα. :)

psyxakias
29-04-04, 01:01
Αξιότιμη/ε κυρία/κύριε Salvador25,

Σε συνέχεια του προηγουμένου μηνύματός σας που επισημάνατε ότι παρεξηγηθήκατε, θεωρώ χρεός στη συνείδησή μου να σας ζητήσω ταπεινά συγνώμη για την ανάρμοστη συμπεριφορά που ανεχτήκατε στο παρελθόν από εμένα, ειδικά δε που πιθανότατα σε εσάς καθώς και σε άλλα μέλη, θα έχω μιλήσει στον ενικό με την κάκιστη δικαιολογία ότι ήθελα να φανώ πιο φιλικός.

Θέλω λοιπόν να σας διαβεβαιώσω ότι από εδώ και στο εξής, δεν θα ξανασυμβεί.

Τέλος θέλω να σας ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη που ξεκίνησα το post μου με "Αξιότιμη/ε κυρία/κύριε" καθώς δεν γνωρίζω το φύλο σας.

Σας ευχαριστώ για την ανεκτικότητά και την επισήμανσή σας.

Με εκτίμηση,

Ο psyxakias του ADSLgr.
Kakomoiris.Kakomoiroglou@psyxakias.com

npats
29-04-04, 01:08
Ωχ και εγώ εδώ στο forum συνηθίζω τον ενικό λόγω φιλικότητας. Παρεξηγούμαι άραγε;

Καλά εδώ εννοείται πώς όλοι θεωρούμε ότι βρισκόμαστε ανάμεσα σε φίλους,είμαστε μιά ιντερνετική παρέα ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα,που καθημερινά συναντιόμαστε και ανταλλάσουμε απόψεις.Καθημερινά όμως και όταν αντιμετωπίζουμε έναν άγνωστο με την ίδιότητα του υπαλλήλου,του ελεύθερου επαγγελματία πρέπει αρχικά τουλάχιστον να είμαστε πιο επιφυλακτικοί.Εγώ τουλάχιστον αισθάνομαι όλα τα παιδιά του forum φίλους ,οπότε ο ενικός είναι αυτονόητος. :lol:

maria
29-04-04, 08:42
Συμφωνω με τον npats. Σκηνικο: 8 η ωρα το πρωι, στο ΙΚΑ της περιοχης μου, δεν υπαρχουν πουθενα ταμπελες και ειναι ανοιχτα 3 γκισε. Καθοτι νεα, δεν ηξερα που να παω. Οποτε κοιταζω τα 3 ατομα που ηταν μπροστα στο ενα γκισε και μου κανουν νοημα με τα ματια οτι μπορω να ρωτησω (φαινομουν απο χιλιομετρα γιατι ετρεχα να παω μετα στη δουλεια μου). Παω λοιπον κοντα στο γκισε και λεω: Συγγνωμη, (παυση-σηκωνει η υπαλληλος το κεφαλι) καλημερα, που παω για την ταδε δουλεια? Και απαντα: (υπεροπτικο υφακι, τι με ενοχλειτε κοινοι θνητοι και τετοια) Μην με διακοπτεις οταν μιλαω.(δεν μιλαγε, ειχε τελειωσει τη φραση της-οι 3 μπροστα εχουν ριξει μασελα στα μαρμαρα-τους βλεπει και μετα συμπληρωνει)Διπλα.
Εκανα τη δουλεια μου στο διπλανο γκισε και μετα πηγα μια βολτα στην προισταμενη να της εξηγησω οτι εμεις οι κοινοι θνητοι ειμαστε που πληρωνουμε τα μισθα τους, και πως καμια ορεξη δεν εχουμε πρωι-πρωι να αποκταμε νευρα και να τα μεταφερουμε στη δουλεια μας επειδη η συγκεκριμενη κυρια ξυπνησε στραβα.
Οποτε προτιμω στις δουλειες μου να μιλαω στον πληθυντικο.

PhoiNiX
29-04-04, 09:32
IRC και τα μυαλά στη θέση τους 8)

5 χρόνια τώρα έχω δει γάμους, βαφτίσια, ραντεβουδάκια, πάρτι και μπόλικο Χαβαλέ! :)

Ξες ότι ο φίλος σου θα είναι πάντα εκεί να του μιλήσεις να του πεις τα προβλήματα σου.
Πάντως για να κάνω και το σχόλιο μου περί του Ελληνικού IRC χρειάζεται λίγη περισσότερο δουλεία στη διαχείριση του. :wink:

GeorgeH
29-04-04, 17:24
Παιδια γνωμη μου πως η αληθεια ειναι παντα καπου στη μεση. Συμφωνω μεν με τον npats, αλλα και με τον Salvador25. Καλο ειναι να μιλαμε σε ατομα που δε γνωριζουμε κανοντας χρηση πληθυντικου λογω στοιχειωδων κανονων ευγενειας. Απλα μερικες φορες παρασυρομαστε ειτε διοτι μας βγαινει σε πιο φιλικο ειτε γιατι συνομιλουμε με ατομο μικροτερο μας... Παντως, Ελληνες ειμαστε και οχι τιποτα ξενερωτοι Αγγλοι με τα σεις και με τα σας! Δε λεω καλα ειναι τα savoir vivre και savoir faire αλλα μην ξεχναμε το ταμπεραμεντο μας και τη μοναδικοτητα μας σαν λαος. Και για να προλαβω μερικους που θα πουν οτι γι'αυτο παμε κατα διαολου γενικοτερα, οτι μια χαρα ειμαστε προοδευουμε και δε βλαπτει και λιγη αισιοδοξια και ολα θα πανε κατ'ευχην!! Μοναδικο αγκαθι η υπερμετρη γραφειοκρατια, η οποια που θα παει... :wink:

Durdyn
05-05-04, 02:39
Το "εξ απαλών ονύχων" έχει πάντως άλλη σημασία...

Όσο για το ΙRC και τους OPs, πιστεύω ότι αποτελεί μια μικρογραφία της ελληνικής κοινωνίας. Με αρκετούς τύπους που απλά βρέθηκαν με εξουσία στα χέρια τους και νομίζουν οτι κάποιοι είναι και αρκετούς κακομοίρηδες που τους γλύφουν για να γίνουν χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη.
Απλά στο IRC έχει περισσότερη πλάκα γιατί το να είσαι Op δεν είναι δα και κανένα κατόρθωμα στη ζωή σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.