PDA

Επιστροφή στο Forum : shareaza και ασφάλεια



no_logo
13-04-04, 09:31
εδώ και περίπου 2 βδομάδες εχω dsl και κατεβάζω με το shareaza, σήμερα πρόσεξα πως μέσα στο φορουμ των χρηστών του συγκεκριμένου p2p υπάρχει κάποιο αρχείο για το μπλοκάρισμα των κακών ip's οπως της RIAA για παράδειγμα. Το κατέβασα και αφού το έσωσα είδα πως προσπαθούσε να συνδεθεί μαζί μου η universal studios για παράδειγμα(πάλι καλά που δεν κατέβαζα κάποιο dvd).

iron_gr
30-04-05, 10:28
εδώ και περίπου 2 βδομάδες εχω dsl και κατεβάζω με το shareaza, σήμερα πρόσεξα πως μέσα στο φορουμ των χρηστών του συγκεκριμένου p2p υπάρχει κάποιο αρχείο για το μπλοκάρισμα των κακών ip's οπως της RIAA για παράδειγμα. Το κατέβασα και αφού το έσωσα είδα πως προσπαθούσε να συνδεθεί μαζί μου η universal studios για παράδειγμα(πάλι καλά που δεν κατέβαζα κάποιο dvd). Έχω κατεβάσει το Shareaza Security Filter v3.1 από http://forums.shareaza.com/showthre...&threadid=38031

Μου φαίνονται όμως πολύ λίγες οι IP που έχει. Στο emule το ipfilter.dat είναι τεράστιο.

Είμαστε προστατευμένοι;

no_logo
30-04-05, 10:58
παλιό post, που το βρήκες ρε θηρίο.
1 τα security filter του shareaza περιέχουν κάποιες διευθύνσεις που στέλνουνε ψευτικα αρχεία
2 για προστασία "ολοκληρωτική" η χρήση του peerguardian ή του protowall είναι η καλύτερη λύση
3 απο τα 3 δίκτυα που συνδεεται το shareaza (edonkey2000, gnutella, gnutella2) τα λιγότερα "χτυπηματα" τα παίρνει το gnutella2

iron_gr
30-04-05, 11:08
Στο πρώτο post, για ποιό αρχείο μιλάς;;;

no_logo
30-04-05, 11:18
για μια εκδοση του security filter.
τα security updates του shareaza εχουνε κάποια μειονεκτήματα
1 δεν βγαίνουνε πολύ συχνά, το προηγούμενο security update πριν από αυτό που εχεις ήταν από τον αυγουστο του 2004 αρα είναι κουτό να πιστευω οτι με προστατευουν οι ίδιες διευθυνσεις για ένα ολόκληρο χρόνο
2 το shareaza security δεν μπορεί να πάρει πολλές διευθύνσεις για μπλοκάρισμα, σε μια τέτοια περίπτωση πολύ απλά το πρόγραμμα θα κολλήσει, ή θα γίνει πολύ αργό γιατί δεν μπορεί να της διαχειριστεί
3 οι δημιουργοί του filter από μόνοι τους κατά περιόδους λένε πως οι λίστες που δίνουνε είναι κάποιες διευθύνσεις από τα δίκτυα του gnutella- gnutella2, που περιέχουνε, μοιράζουνε fakes.

nightsky_30
30-04-05, 12:40
PeerGuardian, είναι νομίζω ό,τι καλύτερο αυτή την στιγμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.