PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL στην Άνοιξη Αττικής



Σελίδες : [1] 2 3

zDSL
18-10-11, 13:17
Αν θυμάμαι καλά όπως είχα διαβάσει σε μια παρουσίαση για τα δίκτυα νέας γενιάς υπάρχει σε λειτουργία πιλοτικό VDSL δίκτυο στην Άνοιξη Αττικής.

Ισχύει κάτι τέτοιο και λειτουργεί ακόμη το πιλοτικό πρόγραμμα??

Ξέρει κανείς αν προβλέπεται ενεργοποίηση - επέκταση στο υπόλοιπο δημοτικό διαμέρισμα του νέου (Καλλικρατικού) Δήμου Διονύσου ?

zDSL
06-03-15, 09:55
Σήμερα πρόσεξα κάποια σκαψίματα στην Μαραθώνος πριν τον Άγιο Στέφανο με ταμπέλα ΟΤΕ. Δεν ξέρω τι αφορούσαν αλλά υποθέτω ότι είναι προεργασία για πέρασμα οπτικών ινών.

Άντε να παίρνει και η Εκάλη σειρά.

Core2Extreme
09-03-15, 22:25
Υποτίθεται, σύμφωνα με πληροφορίες του George94 που εργάζεται στον ΟΤΕ, το καλοκαίρι θα έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία VDSL ( μέσω KV { ΚΑΦΑΟΥ } ) για το Α/Κ Άνοιξης ( δηλαδή για όλο τον καλλικρατικό δήμο Διονύσου )

zDSL
10-03-15, 10:02
Υποτίθεται, σύμφωνα με πληροφορίες του George94 που εργάζεται στον ΟΤΕ, το καλοκαίρι θα έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία VDSL ( μέσω KV { ΚΑΦΑΟΥ } ) για το Α/Κ Άνοιξης ( δηλαδή για όλο τον καλλικρατικό δήμο Διονύσου )

Δεν είναι έτσι ακριβώς γιατί ο καλλικρατικός δήμος Διονύσου καλύπτεται από 4 διαφορετικά Α/Κ Εκάλης, Άνοιξης, Κρυονερίου και Διονύσου. Τα χρονοδιαγράμματα για όλα αυτά τα Α/Κ δεν έχουν δοθεί αν και Άνοιξης και Εκάλης μάλλον πάνε για ενεργοποίηση στο 3ο 3μηνο 2015.

Ας βοηθήσει και ο George94 με τις γνώσεις του.

StefanosG
10-03-15, 11:30
Καλημερα σας.

Ειμαι και εγω κατοικος της περιοχης, και μαλιστα ειχα την τυχη να εχω το πιλοτικο προγραμμα.
Εδω και σχεδον 2 χρονια, πληρώνω [λεον κανονικα την υπηρεσια VDSL.

Μετα απο αρκετες βλαβες που ειχαμε στην περιοχη, η τελευταια ενημερωση 8/12/2014 που μου εδωσαν απο τον ΟΤΕ ειναι :

Σας ενημερώνουμε ότι έχει ήδη δρομολογηθεί η αντικατάσταση των καμπινών με σκοπό την πλήρη αποκατάσταση των προβλημάτων της σύνδεσης του internet, η οποία αναμένεται να ολοκληρωθεί εντός του 2015.

zDSL
10-03-15, 13:34
Πάντως δεν έχει αντικατασταθεί ακόμη καμία καμπίνα. Το ξέρω γιατί τις καταγράφω στο χάρτη διαθεσιμότητας.

Η διαδικασία μαζί με την ηλεκτροδότηση διαρκεί τουλάχιστον 6 μήνες οπότε μάλλον για 3ο ή 4ο τρίμηνο 2015 το κόβω...

StefanosG
10-03-15, 16:25
Ουτε στη Λεοφ. Μαραθωνος εχει αλλαξει κατι.

VDSL παιζει μονο οπου βλεπεις την προσθετη καμπινα πανω απο το Κ/Φ.

zDSL
10-03-15, 16:42
Ουτε στη Λεοφ. Μαραθωνος εχει αλλαξει κατι.

VDSL παιζει μονο οπου βλεπεις την προσθετη καμπινα πανω απο το Κ/Φ.

Που είναι αυτές οι καμπίνες ? Μπορείς να μου υποδείξεις την τοποθεσία κάποιας ? Για να την προσθέσω στο site

StefanosG
10-03-15, 16:52
Γνωριζεις που ειναι το μοναστηρι στην Μαραθωνος? Οπως ερχεσαι απο Αγ. Στεφανο. στο αριστερο σου χερι πριν το μοναστηρι, εχει 2 καμπινες με προσθετα απο επανω.

jkoukos
10-03-15, 17:23
Θα αλλαχθούν και αυτές. Ήταν στο πιλοτικό πρόγραμμα του ΟΤΕ που δόθηκε (http://www.adslgr.com/forum/threads/826607-VDSL-%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82?p=5455552#post5455552) σε υπηρεσία και δουλεύει σήμερα κανονικά.

Core2Extreme
12-03-15, 02:35
Στο σημείο αυτό ( του μοναστηριού ) πρίν 1-2 μήνες είχα δεί περί τα 6 ΚΑΦΑΟΥ παρέα με mini-VDSLAM από πάνω.
Πρίν κανά μήνα αν θυμάμαι καλά, βλέπω να σκάβει ο ΟΤΕ στα σημεία αυτά ( μια απόσταση πέρι τα 400μ σύνολο, ευθεία όλα πάνω στην λεωφ. μαραθώνος ήταν ), φεύγουνε τα ΚΑΦΑΟΥ και έμεινε 1 ή 2 συνολικά εκεί που ήταν 6 ( αν όχι παραπάνω ).

Το Α/Κ Άνοιξης ( φαντάζομαι όταν λέμε ότι αυτό θα πάει σε VDSL εννοούμε όλα τα ΚΑΦΑΟΥ που πέφτουν σε αυτό το Α/Κ έτσι ? ) ήταν για φέτος ( 2015 ) καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά.
Δεν το βλέπω πάντως, τα έργα πάνε και δεν πάνε εδώ.
Με τέτοιους ρυθμούς σιγά μην έχουνε βάλει σε Σταμάτα, Δροσιά, Άνοιξη, Προκόνησο μέχρι το καλοκαίρι τις καμπίνες και να έχουνε ενεργοποιηθεί.

dimitris_13
12-03-15, 17:01
Σήμερα πρόσεξα κάποια σκαψίματα στην Μαραθώνος πριν τον Άγιο Στέφανο με ταμπέλα ΟΤΕ. Δεν ξέρω τι αφορούσαν αλλά υποθέτω ότι είναι προεργασία για πέρασμα οπτικών ινών.

Άντε να παίρνει και η Εκάλη σειρά.

Την προηγουμενη ευδομαδα ειχα δει τα εργα. Πριν απο λιγο περασα απο το σημειο που ηταν τα εργα και εχουν κλεισει την τρυπα.

zDSL
12-03-15, 17:10
Απ' ότι είδα κάποια καλώδια ένωσαν. Μάλλον είχαν κοπεί ή θέλανε συντήρηση.

Δεν είδα να περνάνε καινούργια καλώδια.

zDSL
16-03-15, 09:55
Γνωριζεις που ειναι το μοναστηρι στην Μαραθωνος? Οπως ερχεσαι απο Αγ. Στεφανο. στο αριστερο σου χερι πριν το μοναστηρι, εχει 2 καμπινες με προσθετα απο επανω.

Βρήκα και πρόσθεσα στο χάρτη διαθεσιμότητας 4 KVs με mini-VDSLAM. Όλα είναι επί της Λεωφόρου Μαραθώνος στη Σταμάτα.

valen_gr
27-03-15, 00:07
VDSL έως 50 Mbps

Διαθέσιμο τον Αύγουστο 2015

στο site OTE πλεον.

zDSL
27-03-15, 10:29
Άντε να κινείται τίποτα...

Core2Extreme
28-03-15, 14:07
I will believe it... when I see it!

Το καλό είναι πως το "αύγουστο 2015" το βγάζει και στο δικό μου νούμερο... γιατί με την τύχη μου διόλου απίθανο θα ήταν η οδός μου να ήταν η μόνη δίχως VDSL :p

zDSL
02-04-15, 23:41
I will believe it... when I see it!

Το καλό είναι πως το "αύγουστο 2015" το βγάζει και στο δικό μου νούμερο... γιατί με την τύχη μου διόλου απίθανο θα ήταν η οδός μου να ήταν η μόνη δίχως VDSL :p

Εξαφανίστηκε η διαθεσιμότητα στο ΑΚ Άνοιξης ?? για δοκιμάστε και πείτε μου γιατί στο ΑΚ Εκάλης βγάζει πλέον "Μη διαθέσιμο στην περιοχή σας." ενώ πριν έλεγε για Ιούλιο 2015.

Core2Extreme
03-04-15, 00:31
Εξαφανίστηκε η διαθεσιμότητα στο ΑΚ Άνοιξης ?? για δοκιμάστε και πείτε μου γιατί στο ΑΚ Εκάλης βγάζει πλέον "Μη διαθέσιμο στην περιοχή σας." ενώ πριν έλεγε για Ιούλιο 2015.

Υπέροχα.
Έφυγε το "available on ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2015" και τώρα λέει not available.

Κανονίστε να μείνουμε και φέτος δίχως VDSL και στα 3Mbps ( έχω και παραπέρα γειτονάκι με 1.2Mbps ) κύριοι.

cadworx
03-04-15, 02:04
Δεν είστε οι μόνοι. Το ίδιο και στη δική μου περίπτωση (Κ. Χαλάνδρι / Α.Κ. Ψυχικού). Έδειχνε διαθεσιμότητα 6/2015 και τώρα λέει "Μη διαθέσιμο".

Core2Extreme
03-06-15, 13:32
Δεν βλέπω καθόλου κινητικότητα.
Υποτίθεται μετά το Πάσχα θα ξεκίναγαν οι εργασίες ώστε τον Αύγουστο-Σεπτέμβρη να είναι διαθέσιμο στις περιοχές του Α/Κ Ανοίξεως.

DONKIXOTHS
14-06-15, 06:22
Κάτοικος και εγώ της περιοχής λίγο μετά της σχολές ΔΕΗ για όσους ξέρουν.... αν και εγώ ανήκω στο ΑΚ Εκάλης, όταν έφυγα από Forthnet και ήρθα ΟΤΕ είχα ρωτήσει πριν κανένα 4μηνο περίπου ποτέ βλέπουν να βάζουν στην περιοχή αυτή? και που? VDSL καμπίνα και η απάντηση του ήταν Ιούνιο του 2015 στην οδό Νιόβης στης αρχές της...για να δούμε!!

solohunter
21-06-15, 19:02
Έχουν ξεκινήσει οι εργασιες;

zDSL
22-06-15, 00:34
Δυστυχώς όχι, ούτε στο ΑΚ Άνοιξης ούτε στο ΑΚ Εκάλης...

Core2Extreme
22-06-15, 15:30
Σιγά που θα είχαμε τον Αύγουστο που λέγανε VDSL εδώ.
Το δούλεμα πάει σύννεφο...

solohunter
22-06-15, 15:38
Σιγά που θα είχαμε τον Αύγουστο που λέγανε VDSL εδώ.
Το δούλεμα πάει σύννεφο...
Welcome to greece.

zDSL
22-06-15, 20:21
Ο george94 μου είχε γράψει στο θέμα που είχα ανοίξει για το VDSL ΑΚ Εκάλης ότι :

"Η Εκαλη παραμενει στον προγραμματισμο του ΟΤΕ οπως και η Ανοιξη για μετα το Πασχα, που θα εχει ολοκληρωθει η Νεα Κηφισια."

Μάλλον μετά το Πάσχα εννοούσε κατά τα Χριστούγεννα ή πριν το Πάσχα του 2016...

mike_871
22-06-15, 20:40
μετα το πασχα ειπε, οχι πριν το καλοκαιρι Kappa

Core2Extreme
24-06-15, 15:37
Στα ελληνικά το "μετά το Πάσχα" μπορεί να μεταφραστεί και σε "μετά το Πάσχα του 2020" :D

yannisc
23-07-15, 08:16
Καλημέρα σε όλους!

Έχω ενημέρωση ότι ξεκινήσανε προχθές τα έργα στο Κρυονέρι (όπου θα αντικατασταθούν 3 καμπίνες) και μόλις ολοκληρωθούν θα ξεκινήσουν στον Άγιο Στέφανο, όπου θα αλλαχθούν 55 καμπίνες. Αν ο εργολάβος δουλέψει Αύγουστο, θα έχουμε VDSL στον Άγιο Στέφανο κατά τον Σεπτέμβρη. Αλλιώς, Οκτώβρη.

elessargr
23-07-15, 09:15
Καλημέρα σε όλους!

Έχω ενημέρωση ότι ξεκινήσανε προχθές τα έργα στο Κρυονέρι (όπου θα αντικατασταθούν 3 καμπίνες) και μόλις ολοκληρωθούν θα ξεκινήσουν στον Άγιο Στέφανο, όπου θα αλλαχθούν 55 καμπίνες. Αν ο εργολάβος δουλέψει Αύγουστο, θα έχουμε VDSL στον Άγιο Στέφανο κατά τον Σεπτέμβρη. Αλλιώς, Οκτώβρη.

από τότε που ξεκινάει η διαδικασία θέλεις 5 μήνες min.

jkoukos
23-07-15, 11:13
... και φυσικά υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχει η οικονομική δυνατότητα του εργολάβου (λόγω cc) να συνεχίσει τις εργασίες.

Core2Extreme
23-07-15, 19:59
Οι υπόλοιπες περιοχές του ΑΚ Ανοίξεως στο πηγάδι κατούρησαν ?

zDSL
23-07-15, 22:26
Ο Άγιος Στέφανος δεν έχει ΑΚ υπάγεται στο ΑΚ Άνοιξης άρα οι 55 καμπίνες αφορούν και Άνοιξη

yannisc
28-07-15, 21:40
Σήμερα είδα και τα πρώτα έργα αλλαγής ΚΑΦΑΟ στον Άγιο Στέφανο, και συγκεκριμένα ψηλά στη Λ. Τραπεζούντος.

zDSL
01-08-15, 23:11
Επιβεβαιώνω κι εγώ είδα να γίνονται εργασίες αλλαγής της καμπίνα 109 (Λεωφ. Μαραθώνος και Βασ. Κων/νου)

Core2Extreme
26-08-15, 17:09
Σήμερα είδα μια παράξενη κίνηση.
Στην Σταμάτα λίγο πιο πάνω από την πλατεία υπάρχει ένα ΚΑΦΑΟΥ.
Σήμερα το έχουνε ξηλώσει και έχουνε σκάψει στην θέση του μεγάλη σχετικά τρύπα.

Περίεργο μου φαίνεται, διόλου απίθανο να μπεί καινούργιο ίδιου τύπου αφού αυτό ήταν σε αρκετά κακή κατάσταση βεβαίως :p

Core2Extreme
30-08-15, 05:08
Απίστευτο και όμως Ελληνικό... μέσα στην "κρίση" των εκλογών, η Σταμάτα πάει να δεί φως σιγά σιγά.

Μπήκε κιόλας ( σήμερα Σάββατο μάλλον ) καμπίνα ONU :D

Κολοκοτρώνη 1 στην Σταμάτα

http://i.imgur.com/oxCXJV5.jpg (http://imgur.com/oxCXJV5)

dimitris_13
14-09-15, 22:27
Το μεσημερι ειδα πως τα εργα συνεχιζονται στην Λεωφορο Σταματας.

Core2Extreme
15-09-15, 03:15
Ναι, προχωράνε με πολύ γρήγορους ρυθμούς πλέον.
Έτσι όπως το πάνε ( φτού μην τους ματιάσω! ) σε 5-6 μέρες θα έχουνε φτάσει την ίνα στο Α/Κ.
Ταυτόχρονα κάνουνε δουλειά παντού.
Άγιο Στέφανο, Άνοιξη, Προκόνησο/Εύξεινο Πόντο, Σταμάτα.
Δροσιά δεν εχω πέρασει μέσα να δω τι και πως, αλλά κι εκεί φαντάζομαι το ίδιο θα γίνεται.

zDSL
19-09-15, 17:22
Πρέπει να έχουν αλλαχτεί πάνω από το 80% των KVs. Προχθές είδα φορτηγό που ξεφόρτωνε ένα στην Μαραθώνος στο κέντρο της Άνοιξης.

Core2Extreme
20-09-15, 07:16
Χαμός γίνεται.
Αλλάχθηκε και το KV έξω από το δημοτικό σχολείο της Σταμάτας.
Οι ίνες πάνε παντού ( στην λεωφ. Σταμάτας σταμάτησαν τις τρύπες κοντά στον αμπελώνα, λίγο πρίν το cafe Tempo, κλπ, εκεί μου φαίνεται συνεχίζουν υπογείως αν δεν απατώμαι.

Core2Extreme
06-10-15, 13:46
Κανένα νέο για την περιοχή μας ?
Πρέπει να έχουνε τελειώσει την αντικατάσταση όλων των KV με νέα από ότι βλέπω.
Στην λεωφ. Σταμάτας εκεί που σταμάτησαν την τρύπα για την οπτική ίνα από ότι βλέπω/συμπεραίνω υπάρχει συνέχεια υπογείως.

Any news @george94 ?

dimitris_13
06-10-15, 15:11
Την προηγουμενη ευδομαδα ειδα ενα συνεργειο στην καμπινα 309 (Κεδρων) να περναει τις γραμμες απο το παλιο στο καινουριο καφαο. Σημερα ειδα ενα συνεγρειο στην καμπινα 313. Τους ρωτησα ποτε θα υπαρχει διαθεσιμοτητα VDSL και μου ειπαν σε περιπου 2 μηνες.

Core2Extreme
06-10-15, 15:30
Την προηγουμενη ευδομαδα ειδα ενα συνεργειο στην καμπινα 309 (Κεδρων) να περναει τις γραμμες απο το παλιο στο καινουριο καφαο. Σημερα ειδα ενα συνεγρειο στην καμπινα 313. Τους ρωτησα ποτε θα υπαρχει διαθεσιμοτητα VDSL και μου ειπαν σε περιπου 2 μηνες.

Αμήν και πότε!

Thanks for the info!

dimitris_13
06-10-15, 15:42
Για να υπαρχει διαθεσιμοτητα μεσα σε 2 μηνες oπως μου ειπε ο τεχνικος πρεπει σε αυτο το διαστημα η ΔΕΗ να εχει περασει καλωδιο ρευματος. Ελπιζω ο τεχνικος να εχει δικιο.

Core2Extreme
06-10-15, 15:51
Λογικά θα γίνει και αυτό.
Στο νέο KV στο σημείο πρίν την γέφυρα του Αγ. Στεφάνου/Κρυονερίου ( εκεί που βάλανε το καλοκαιράκι φωτιά κάποια ζώα, στα φανάρια πρίν τα παλιά goody's ) έχει ηλεκτροδοτηθεί ήδη εναερίως το KV.

jkoukos
06-10-15, 15:53
Βασικά είναι μέσα στο χρονοδιάγραμμα των 4-6 μηνών από την έναρξη των εργασιών.
Απλά λόγω cc και καλοκαιρινών αδειών στα συνεργεία των εργολάβων, υπάρχει καθυστέρηση σε όποιες περιοχές της χώρας γίνεται η αναβάθμιση, οπότε οι επόμενες έπρεπε να περιμένουν.
Μετά το καλοκαίρι, παντού οι εργασίες προχωρούν κανονικά.

Core2Extreme
15-10-15, 13:06
Πρίν 1 ώρα ήταν η ΔΕΗ στο VDSL2 KV έξω από το ΠΡΟΠΟ/CHOKO CAFE στην Σταμάτα και βάζανε την ηλεκτροδότηση.

Στην λεωφ. Σταμάτας κάτι γράφανε για έργα ΟΤΕ για σήμερα 15/10 με κορδέλες μην παρκάρετε ( που ο κόσμος απλά τις έγραψε εκεί που δεν πιάνει μελάνι κλασικά Ελληνάρες :D ).

Καλά πάμε!

dimitris_13
15-10-15, 16:15
Πρίν 1 ώρα ήταν η ΔΕΗ στο VDSL2 KV έξω από το ΠΡΟΠΟ/CHOKO CAFE στην Σταμάτα και βάζανε την ηλεκτροδότηση.
Και στο KV 311 εχουν σκαψει δεξια για ηλεκτροδότηση.


Στην λεωφ. Σταμάτας κάτι γράφανε για έργα ΟΤΕ για σήμερα 15/10 με κορδέλες μην παρκάρετε ( που ο κόσμος απλά τις έγραψε εκεί που δεν πιάνει μελάνι κλασικά Ελληνάρες :D ).
Το χαντακι εχει σταματησει εκει που ειναι το φαρμακειο και το pet shop. Τωρα θα φτασει μεχρι τη Λεωφορο Θησεως. Τα μηχανηματα ειναι εκει και μαλλον αυριο θα ξεκινησουν τα εργα και ας λεει η ανακοινωση απο σημερα.
http://s18.postimg.org/3kjn4n63r/20151015_150527.jpg

@ ADSLgr.com All rights reserved.