PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτέλους έκανε και ένα καλό!



mpardsu
24-10-06, 18:38
Λοιπόν σήμερα βίωσα μία συγκλονιστική εμπειρία...
Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή..

Χθές και ώρα 11:30 το πρωί ήμουν σε ένα κατάστημα Γερμανός και αγόραζα ένα πακέτο conn-x. (Πως λέμε πιάσε ένα πακέτο Prince..). Ρωτώντας τον υπάλληλο γιατί να πάρω conn-x και όχι ondsl kit, που είχα πάρει και παλαιότερα, μου απαντά καλύτερα αυτό γιατί το προωθούν πιο γρήγορα από τα άλλα για δεσμευση πόρτας κτλ. Πόσο καιρό θα πάρει περίπου η ενεργοποίηση? Μου λέει γύρω στις 5 μέρες στην καλύτερη. Οκ λέω εγώ, το παίρνω και φεύγω.

Σήμερα το μεσημέρι, περίπου στις 12, αποφασίζω να συνδέσω το ρούτερ μου το οποίο είχε πιάσει αράχνες (3 μήνες χωρίς ADSL γαρ) για να μην το ξεχάσω και δεν πάρω πρέφα ότι μου συνέδεσαν τη γραμμή.

Και προς μεγάλη μου έκπληξη βλέπω ότι το ρουτερ συγχρονιζόταν !!! :shock: :shock: :shock:

Τώρα τι να πω... 24 ώρες (μπορεί και λιγότερο) για σύνδεση γραμμής ?!?! :biggrin:

Να που μία φορά αντί να κράξω, θέλω να ευχαριστήσω τον ΟΤΕ για την δουλειά που, όντως, έκανε !!! :oneup: :oneup:

(Μάλλον είμαι η εξαίρεση βέβαια, αλλά αν αρχίζουν να υπάρχουν περισσότερες τέτοιες ίσως και να δούμε μία άσπρη μέρα σε αυτή τη χώρα..)

emmy_a85
24-10-06, 18:58
ειδες ο οτε!!!!!!!που να δεις που σε λιγο καιρο με το κονν-χ σου θα μιλας και τζαπε τα βραδια....μονο με 4 και κατι ευρωωωω...

charly130.mk2
24-10-06, 19:16
Τώρα τι να πω... 24 ώρες (μπορεί και λιγότερο) για σύνδεση γραμμής ?!?!

Σε ποιά περιοχή είσαι??? :shock:

mpardsu
24-10-06, 19:24
Σε ποιά περιοχή είσαι???

Μμμ.. ναι, αυτό παίζει λίγο ρόλο, και λάθος μου που δεν το ανέφερα νωρίτερα...

Στη Τρίπολη βρίσκομαι, οπότε γενικά είναι πιο "χαλαρά" τα πράγματα από άποψη ζήτησης (και από υποδομές βέβαια..), αλλά σε σύγκριση με διάφορους συμφοιτητές μου και από δική μου προηγούμενη εμπειρία (2 εβδομάδες αναμονή) είναι απίστευτο αυτό που έγινε..

kinetik
24-10-06, 19:28
Τα πακέτα Conn-X έχουν (ανεπίσημα) τη μέγιστη προτεραιότητα στην ενεργοποίηση της πόρτας. Αυτό δια στόματος τεχνικού κόμβου του ΟΤΕ εδώ στη Λάρισα.

RyDeR
24-10-06, 19:47
Τα πακέτα Conn-X έχουν (ανεπίσημα) τη μέγιστη προτεραιότητα στην ενεργοποίηση της πόρτας.
Έτσι είναι, και είναι πολύ λογικό... Αν δεν εξυπηρετήσουν του άμεσους πελάτες τους ποιούς θα εξυπηρετήσουν;;)

nikoslikos
24-10-06, 20:42
@mpardsu
Να που μία φορά αντί να κράξω, θέλω να ευχαριστήσω τον ΟΤΕ για την δουλειά που, όντως, έκανε !!!
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :down: :down: :down: :down:

Δηλαδή δεν θα κράξεις γιατί ο ΠΟΥΘΕΝΑ Π ΟΤΕ συνεχίζει την μονοπωλιακή του κατάπτυστη τακτική (πολιτική????? ) εναντίον κάποιων πελατών που δεν τον προτιμούνε.:oneup:


Ρωτώντας τον υπάλληλο γιατί να πάρω conn-x και όχι ondsl kit, που είχα πάρει και παλαιότερα, μου απαντά καλύτερα αυτό γιατί το προωθούν πιο γρήγορα από τα άλλα για δεσμευση πόρτας κτλ.

Ο Π ΟΤΕ δεν αγόρασε των ΓΕΡΜΑΝΟ ή κάνω λάθος ?
Εάν δεν κάνω λάθος, βλέπω ότι τα γρανάζια του Π ΟΤΕ αφομοίωσαν πλήρως τους πρώην ιδιωτικούς υπαλλήλους. (ίσως είναι ένα από τους λόγους που ΤΙΜ & VODAFONE την κάνανε με ελαφριά πηδηματάκια.)



ΕΛΛΑΔΑ ΕΛΛΗΝΩΝ :rofl:

nikoslikos
24-10-06, 20:57
Έτσι είναι, και είναι πολύ λογικό... Αν δεν εξυπηρετήσουν του άμεσους πελάτες τους ποιούς θα εξυπηρετήσουν;;)


Αλίμονο τη ερώτηση είναι αυτή ! Μόνο στην ΓΚΑΤΖΟΛΙΑ που ζούμε, μια ιδιωτική εταιρία όπως ο Π ΟΤΕ θεωρεί το δίκτυο Τ/Φ (χαλκός και τα λοιπά) του ελληνικού λαού τσιφλίκι του , και όλους τους έλληνες που προτιμούν κάποια άλλη εταιρία για να κάνουν τη δουλειά τους Μ@@@@@Σ με μεγάλα γράμματα.!!!!:evil: :evil: :evil:

Η ερώτηση προς εσάς που σιγώντας επικροτείται την στάση αυτή είναι μια :
εάν στο μέλλων αναγκαστείτε ή επιλέξετε κάποια άλλη εταιρία και τύχετε τέτοιας αντιμετώπισης θα ΚΡΑΞΕΤΕ Η ΟΧΙ ????? :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:

sdikr
24-10-06, 21:06
Αλίμονο τη ερώτηση είναι αυτή ! Μόνο στην ΓΚΑΤΖΟΛΙΑ που ζούμε, μια ιδιωτική εταιρία όπως ο Π ΟΤΕ θεωρεί το δίκτυο Τ/Φ (χαλκός και τα λοιπά) του ελληνικού λαού τσιφλίκι του , και όλους τους έλληνες που προτιμούν κάποια άλλη εταιρία για να κάνουν τη δουλειά τους Μ@@@@@Σ με μεγάλα γράμματα.!!!!:evil: :evil: :evil:

Η ερώτηση προς εσάς που σιγώντας επικροτείται την στάση αυτή είναι μια :
εάν στο μέλλων αναγκαστείτε ή επιλέξετε κάποια άλλη εταιρία και τύχετε τέτοιας αντιμετώπισης θα ΚΡΑΞΕΤΕ Η ΟΧΙ ????? :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:

Εγώ αλλά εχω δει στο φόρουμ, http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=54655

Τώρα φυσικά αν ειναι να φωνάζουμε μόνο για να φωνάζουμε .........

ο ΟΤΕ ειναι συντηρητής στο δικτυο το λεγόμενο Last mile, οι γραμμές adsl/dslam είναι του οτε και όχι του κράτους


ΥΓ ο Γερμανός έχει πωλητές, που θέλουν να σου πουλήσουν αυτό που έχουν την καλύτερη συμφωνία, έτσι ήταν έτσι θα είναι

nikoslikos
24-10-06, 21:28
Εγώ αλλά εχω δει στο φόρουμ, http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=54655

Τώρα φυσικά αν ειναι να φωνάζουμε μόνο για να φωνάζουμε .........


Αυτό είναι μάλλον η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Αλλιώς δεν θα υπήρχαν τόσες φωνές στο Adslgr εκτός και εσύ δεν τις έχει ακούσει ??
Πράγμα αδύνατων σαν Administrator που είσαι.

ο ΟΤΕ ειναι συντηρητής στο δικτυο το λεγόμενο Last mile, οι γραμμές adsl/dslam είναι του οτε και όχι του κράτους

Το δίκτυο φύτρωσε ?? Η μήπως το έφτιαξε ο Π ΟΤΕ από τότε που ιδιωτικοποιήθηκε. Εάν ναι τότε του ανήκει , αλλιώς είναι όλων μας .
Και το ότι είναι συντηρητής δεν νομίζω ότι του επιτρέπεται από τους κανόνες του ανταγωνισμού να μεροληπτεί υπέρ του δεν νομίζεις ?

Constant1ne
24-10-06, 21:38
Sdikr γιατί έχω την εντύπωση ότι παραμονεύεις κάθε φορά για να υπερασπιστείς τον ΟΤΕ? Κάθε φορά όμως, όπου και αν κοιτάξω το ίδιο πράγμα

sdikr
24-10-06, 21:41
Αυτό είναι μάλλον η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Αλλιώς δεν θα υπήρχαν τόσες φωνές στο Adslgr εκτός και εσύ δεν τις έχει ακούσει ??
Πράγμα αδύνατων σαν Administrator που είσαι.

Το δίκτυο φύτρωσε ?? Η μήπως το έφτιαξε ο Π ΟΤΕ από τότε που ιδιωτικοποιήθηκε. Εάν ναι τότε του ανήκει , αλλιώς είναι όλων μας .
Και το ότι είναι συντηρητής δεν νομίζω ότι του επιτρέπεται από τους κανόνες του ανταγωνισμού να μεροληπτεί υπέρ του δεν νομίζεις ?


Υπάρχουν φυσικά και αλλές αναφόρες, δεν θέλεις να σου δώσω λινκ ειναι νημάτα των 60+ σελίδων

το δικτυο το πουλήσαν, (αν δεν το γνωρίζεις), το κράτος κράτησε το last mile
Δεν ειδα κάποια μεροληψια, απλά κάτι που ειπε ενας πωλητής του Γερμανου

RyDeR
24-10-06, 21:41
Sdikr γιατί έχω την εντύπωση ότι παραμονεύεις κάθε φορά για να υπερασπιστείς τον ΟΤΕ? Κάθε φορά όμως, όπου και αν κοιτάξω το ίδιο πράγμα
Ω ρε φίλε μπηχτή!:lol: sdikr τώρα;:p

sdikr
24-10-06, 21:43
Sdikr γιατί έχω την εντύπωση ότι παραμονεύεις κάθε φορά για να υπερασπιστείς τον ΟΤΕ? Κάθε φορά όμως, όπου και αν κοιτάξω το ίδιο πράγμα

μιας και είσαι νέος, κάνε εναν κόπο να διαβάσεις όλα τα μηνυματα μου και μετά τα ξαναλέμε, πάντως ειναι περιέργο που και τα 30 σου μηνύματα μονο για να πείς "τι κακος" που ειναι ο ΟΤΕ ;)



Ω ρε φίλε μπηχτή!:lol: sdikr τώρα;:p

Δεν νομίζω οτι χρείαζεται να απαντήσω κάτι παραπάνω

RyDeR
24-10-06, 21:44
ΟΚ το διάβασα!:)

Constant1ne
24-10-06, 21:50
Δε φταίω έγω που με έκαναν προκατελειμένο απέναντι τους. Σχεδόν όλο το Σεπτέμβρη δεν είχα ΙΝΤΕΡΝΕΤ εξαιτίας προβλημάτων που λύνονταν με ένα τηλεφώνημα, όπως είδα με τα μάτια μου και άκουσα με τα αυτιά μου από τον τεχνικό που ήρθε σπίτι μου. Τώρα απολαμβάνω τις ταχύτητες που απολαμβάνω (25kb/s τώρα πια, έπεσε κι άλλο) και βλέποντας φαινόμενα όπως αυτή η μεροληψία που αναφέρθηκε σε αυτό το thread τους σιχαίνομαι ακόμα περισσότερο.

Constant1ne
24-10-06, 21:53
Όλα τα μηνύματα σου καταλαβαίνεις ότι είναι αδύνατο να τα διαβάσω αλλά διαβάζοντας όλα αυτά που είδα όσο καιρό είμαι γραμμένος στο site διακρίνω μια υπερβολική ευαισθησία.

RyDeR
24-10-06, 21:55
Βασικά είναι μόνο 24.000 και κάτι...:p

mpardsu
24-10-06, 22:13
Παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε (-εστε :p ), για κάτι το οποίο δεν είναι του χεριού μας. Εγώ απλά θέλησα να αναφέρω κάτι που μου συνέβει, περιέργως καλό, και δεν είχα σκοπό να ξεκινήσει ακόμα ένα flame κατά του ΟΤΕ.

Προσωπικά και έχω κράξει πολλές φορές τον Οργανισμό, αλλά σε άλλες περιπτώσεις πρέπει να επισημάνω και τα καλά του. πχ Σε σχέση με σύνδεση της vivodi το QoS που μου παρείχε η Otenet (πάντα για την Τρίπολη) ήταν πολύ καλύτερο.

Και κάτι ακόμα πιο ωραίο που μου είπαν όταν ανέφερα το συμβάν, γνωστός μου στην Σουηδία παίρνει τηλέφωνο σε ένα πάροχο για να βάλει DSL. Και ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος :
-Καλησπέρα σας, θα ήθελα να βάλω DSL
-Βεβαίως.
-Τι θα χρειαστεί να κάνω για να ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου?
-Τίποτα η συνομιλία σας καταγράφεται και έχει την ισχύ συμβολαίου. (!)
-Μάλιστα, και πότε θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου?
-Η σύνδεση σας έχει ενεργοποιηθεί ήδη, μπορείτε να αρχίσετε να την χρησιμοποιείτε. (!!! :blink: :shock: :blink: )

Τα σχόλια δικά σας...

nikoslikos
24-10-06, 22:24
Επειδή εγώ προφανώς δεν μπορώ να έχω σε αριθμούς τις αναφορές κατά του οτε και υπέρ του ,έχω την εντύπωση ότι απλά λέγοντας
Υπάρχουν φυσικά και αλλές αναφορές, δεν θέλεις να σου δώσω λινκ είναι νημάτα των 60+ σελίδων απλά δεν λες όλη την αλήθεια.:evil:


το δικτυο το πουλήσαν, (αν δεν το γνωρίζεις), το κράτος κράτησε το last mile

Δηλαδή εάν κλείσει, καεί εξαφανισθεί, τον αγοράσουν οι Τούρκοι τότε η ΓΚΑΤΖΟΛΙΑ θα μείνει με το last mile στο χέρι:rofl:


Δεν ειδα κάποια μεροληψια, απλά κάτι που ειπε ενας πωλητής του Γερμανου

Ο κόσμος τοχ’ει τούμπανο και ‘μεις κρυφό καμάρι.;)

charly130.mk2
24-10-06, 22:39
-Καλησπέρα σας, θα ήθελα να βάλω DSL
-Βεβαίως.
-Τι θα χρειαστεί να κάνω για να ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου?
-Τίποτα η συνομιλία σας καταγράφεται και έχει την ισχύ συμβολαίου. (!)
-Μάλιστα, και πότε θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου?
-Η σύνδεση σας έχει ενεργοποιηθεί ήδη, μπορείτε να αρχίσετε να την χρησιμοποιείτε. (!!! :blink: :shock: :blink: )

<Αστερίξ>
Είναι τρελοί αυτοί οι Σουηδοί...
</Αστερίξ>

mpardsu
25-10-06, 03:50
lol ! Ακριβώς έτσι είναι, μα τον Τουτατή !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.