PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο



nebula
19-10-11, 01:18
Καλησπερα!



εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο Seagate Free Agent 1 ΤΒ. τον χρησιμοποιουσα στο παλιο μου λαπτοπ (σε windows και linux) το οποιο χαλασε. τωρα στο καινουριο λαπτοπ, ενω στα windows δουλευει κανονικα και φαινεται καθαρος μετα απο scan με avg, στα linux μολις τον συνδεω μου βγαζει οτι υπαρχει health problem με τον δισκο μου. τι μπορει να συμβαίνει??

biggeo65
19-10-11, 03:19
Kατέβασε το seatools (http://www.seagate.com/www/en-us/support/downloads/seatools) και κάνε έναν έλεγχο στον δίσκο.

Δες αν το SMART δείχνει κάποιο πρόβλημα,ή γενικά πως συμπεριφέρεται ο δίσκος στα διάφορα τεστ.

Επίσης μπορείς να κατεβάσεις από εδώ (http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=seatools-legacy&vgnextoid=a4f513da5a907210VgnVCM1000001a48090aRCRD)την αντίστοιχη έκδοση για LINUX, και να δεις διαφορές.

nebula
19-10-11, 12:51
το smart δε μου το κανει, λεει unavailable, εκανα το short test που λεει κ μου βγαλε οτι may be damaged και να κανω long term scan που μπορει να σβησει και δεδομενα! οποτε κανω backup τα αρχεια για να το κανω, ε??

biggeo65
19-10-11, 12:58
Έτσι κι αλλοιώς θα κάνεις οποσδήποτε backup, μια που σου λέει maybe damaged.
Δεν χρειάζεται το long term scan, αν έχεις την υποψία ότι μπορεί να χάσεις δεδομένα.
To long test στα Windows δεν διαγράφει δεδομένα. Δεν ξέρω τι γίνεται στο LINUX ομως.

Αλλά μάλλον θα σου επιβεβαιώσει το αποτέλεσμα του short test.
Kατα 99% όταν λέει maybe damaged το short test, θα σου βγάλει σφάλματα το long test.

Δες μήπως είναι μέσα στην εγγύηση, ή κάνε τα ίδια τεστ και μέσα από τα Windows,και σύγκρινε αποτελέσματα.

nebula
19-10-11, 18:56
Η εγγυηση δε νομιζω οτι ισχυει ακομη. ελεγε εδω: http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=196351
να κανω check το δισκο απο δεξι κλικ, properties κλπ. το κανα αλλα εδω και αρκετη ωρα εχει κολλησει σε ενα σημειο.. ο δισκος παρ ολα αυτα δουλευει κανονικα προς το παρον.. ολα αυτα στα windows..

Edit: τελικα δεν κολλησε το check αλλα προχωραει πολυ αργα, ειναι και μισο TB τα αρχεια που χω μεσα..

biggeo65
20-10-11, 07:13
To check disk, όσο πιο μεγάλος είναι ο δίσκος,κι αν έχει bad sectors, θα κάνει πολύ ώρα για να τελειώσει.
Από την μια βρίσκει τα bad sectors και τα μαρκάρει ώστε να μην χρησημοποιηθούν ξανά, κι από την άλλη προσπαθει να μεταφέρει ότι αρχεία μπορεί να διαβάσει από τα bad sectors, σε άλλα sectors του δίσκου, που δεν είναι κατεστραμένα.

Υπομονή

nebula
24-10-11, 18:09
Τον εβαλα ξανα στα λινουξ τωρα. μου βγαζει failure is imminent και συγκεκριμενα, warnings σε 2 σημεια στο SMART data:
a) Reallocated Sector Count
Count of remapped sectors. When the hard drive finds a read/write/ verification error, it marks the sectors as "reallocated" and transfers data to a special reserved area (spare area)
b) Current Pending Sector Count
Number of sectors waiting to be remapped. If the sector waiting to be remapped is subsequently written or read successfully, this value is decreased and the sector is not remapped. Read errors on the sector will not remap the sector, it will only be remapped on a failed write to attempt

εχει κανεις ιδεα τι σημαινουν ολα αυτα?
οταν εχω χρονο θα το κανω και ενα self test στα λινουξ που υπαρχει..
θα βοηθουσε να τον κανω format ισως?

biggeo65
25-10-11, 10:02
Reallocated Sector Count Έχει να κάνει με τον αριθμό των bad sectors που έχει ο σκληρός δίσκος.
Όταν ο αριθμός στο SMART αλλάζει (κάτω από το RAW number)αυτό σημαίνει ότι αυξάνωνται οι κτεστραμένοι τομείς του δίσκου, και η λειτουργία S.M.A.R.T. του δίσκου τα μαρκάρει σαν κατεστραμένα ,ώστε το λειτουργικό να μη τα χρησημοποιεί για αποθήκευση δεδομένων.

Επίσης ότι δεδομένα υπήρχαν σε αυτούς τους τομείς, μεταφέρωντε αλλόυ.

όσο πιο πολυ μεγάλωνει το RAW number, τόσο πιο πολύ αυξάνωντε οι κατεστραμένοι τομείς, και τόσο πιο πιθανό είναι να εμφανίσει προβλήματα ο δίσκος στο μέλλον.

Current Pending Sector Count Δείχνει τον αριθμό των sectors πουπαρουσίασαν σφάλματα εγγραφής ή ανάγνωσης και περιμένουν να αντιγραφούν σε άλλα sectors.
Στην ουσία δηλαδή ,κατεστραμένα sectors, που την επόμενη φορά που το λειτουργικό θα προσπαθήσει να κάνει ανάγνωση ή εγγραφή σε αυτά, αυτά θα μεταφερθούν και θα εγγραφούν σε νέα sectors.

Μπορείς να χρησημοποιείς τον δίσκο αν το νούμερο αυτό δεν είναι πολύ μεγάλο, κι αν δεν αυξάνεται καθημερινά.
Η μόνη επίδραση θα είναι στην ταχύτητα του δίσκου.
Αλλά και πάλι θέλει να τον παρακολουθείς καθημερινά για κάποιο διάστημα, κι οποσδήπωτε να πάρεις backup τα δεδομένα σου.

Ένα check disk μπορεί να τα μαρκάρει και να σου πει το ακριβές μέγεθος σε bytes, ώστε να τα παρακολουθείς.

Για παράδειγμα έχω δίσκο με κατεστραμμένα sectors,και τον δουλεύω εδώ και 4 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Δημιουργήθηκαν από διακοπή ρεύματος, και από τότε ουτε αυξήθηκε ο αριθμός τους ούτε δημιουργησαν άλλα προβλήματα.
Μαρκαριστηκαν σαν BAD κι απλά το σύστημα δεν τα χρησημοποιεί.

Αν όμως αυξανωνται καθημερινά, ή σε τακτά διαστήματα, αυτό μπορεί να υπονοεί και πρόβλημα στον controller του δίσκου, οπότε καλό είναι ο δίσκος να αλλαχτεί, όσο δουλεύει.

Το format δεν βοηθα σε αυτές τις περιπτώσεις. Εργαλεία low level format, μπορούν να διορθώσουν κάποια bad sectors, αλλά και πάλι θα ήταν ανώφελο ,αν έχει πρόβλημα ο δίσκος και δεν δημιουργήθηκαν τυχαία (π.χ. από μια διακοπή ρεύματος)

nebula
25-10-11, 20:20
Σ ευχαιρστω πολυ για την εκτενη απαντηση!

δηλαδη μια απλη διακοπη μπορει να προκαλεσει κατι τετοιο ε?
οπως και αμα βγει το καλωδιο απο το pc η την πριζα ξαφνικα ε?

biggeo65
26-10-11, 11:58
Nα'σαι καλά.

Nαι, μια απλή διακοπή μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα όταν ο δίσκος διαβάζει η γράφει.
Αλλά σε αυτήν την περίπτωση η ζημιά θα είναι μεμονωμένη και δεν θα αυξάνοντε τα bad sectors.

nebula
10-11-11, 22:10
τα bad sectors που ειδα οτι υπαρχουν ειναι 3973 και απο το τε εχουν αυξηθει κατα ενα.. πως το βλεπετε?? θα ζησει??:p :(

Techs
11-11-11, 00:16
τα bad sectors που ειδα οτι υπαρχουν ειναι 3973 και απο το τε εχουν αυξηθει κατα ενα.. πως το βλεπετε?? θα ζησει??:p :(

http://www.dposoft.net/?gclid=CJPZz8r-rKwCFcMm3godZAM2Hw

nebula
11-11-11, 19:39
αυτο ειναι για να επαναφερεις χαμενα αρχεια office? που κολλαει αυτο με το αν θα εχει προβλημα ο σκληρος δισκος??:hmm:

cuprakatos
11-11-11, 21:12
Ακόμη ένας seagate :whistle: . . . . . τέλως πάντων , όταν ο δίσκος αρχίζει τα bad , είτε 1 είτε 10 000 , κοιτάμε να κρατήσουμε buck up τα αρχεία μας , και με την πρώτη οικονομική μας ευχέρεια παίρνουμε κάποιον , οποιονδήποτε καινούργιο δίσκο (εκτός απο seagate , δική μου άποψη φυσικά ) ;)

biggeo65
12-11-11, 00:05
Δεν είναι απαραίτητο. Αν βγάζει 1 bad sector τον μήνα, δεν είναι και τραγικό.
4000 sector είναι περιπου 2Μbytes, αμελητέα ποσότητα.

Βackup εννοείται πως κρατάμε πάντα, ακόμη κι όταν είναι καινούργιος ο δίσκος,πόσο μάλλον αν παρουσιάζει προβλήματα.

Θα συμφωνούσα μαζί σου ότι ο δίσκος χρειάζεται αλλαγή, αν παρουσίαζε καθημερινά bad sectors, αλλά έτσι απλά παρατηρείς την υγεία του δίσκου, τρέχεις μια φορά τον μήνα το test της εταιρείας και κανονίζεις.

nebula
14-11-11, 17:44
ok παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις! backup και βλεπουμε λοιπον!

babis01
06-12-11, 22:16
Kαλησπέρα!
Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα συνεχίζω αυτό μια και ο δικός μου προβληματικός δίσκος είναι Seagate Free Agent 500GB !!
Ο συγκεκριμένος είναι γεμάτος με ταινίες 1080p τον όποιον έχω "καρφωμένο" στην τηλεόραση κατευθείαν και βλέπω τις ταινίες..
Το Σ/Κ που πέρασε τον δάνεισα στον κουμπάρο μου να δεί καμιά ταινιούλα και χθές που μου τον επέστρεψε
είπα να βάλω καμιά φρεσκοκατεβασμένη αλλα..... τζίφος!!!!!
Το pc (win7) δεν τον βλέπει.. κι όταν τον βλέπει δεν ανταποκρίνεται.. το ίδιο και το laptop!!!
Το κουφό της υπόθεσης είναι οτι όταν τον βάλω στην τηλεόραση μπορώ να διαλέξω όποια ταινία θέλω και να την δω κανονικά !!!!:hmm:
Θα τρελαθώ.. δοκίμασα και το Sea Tools αλλα "Test Unavailable"
μόνο στο Long Generic ξεκινάει το τεστ αλλα μετά τα 250 errors βγάζει FAIL :down:
Τον άνοιξα,τον έβαλα μέσα στο pc,τον βλέπω στο bios,αλλα.. δεν ξεκινάνε τα windows,σταματάνε στο logo :wall::wall::wall:
Οποιαδήποτε ιδέα θα ήταν δεκτή με χαρά!

Ευχαριστώ και καλό βράδυ.

cranky
06-12-11, 22:23
Το pc (win7) δεν τον βλέπει.. κι όταν τον βλέπει δεν ανταποκρίνεται.. το ίδιο και το laptop!!!
Το κουφό της υπόθεσης είναι οτι όταν τον βάλω στην τηλεόραση μπορώ να διαλέξω όποια ταινία θέλω και να την δω κανονικά !!!!:hmm:

Οι τηλεοράσεις, τρέχουν κάποιο λινουξοειδές, και ίσως γι' αυτό μπορούν και τον βλέπουν.
Προσπάθησε να πάρεις τα περιεχόμενά του (σε άλλο δίσκο) μ' ένα Linux live cd.

babis01
07-12-11, 10:29
Οι τηλεοράσεις, τρέχουν κάποιο λινουξοειδές, και ίσως γι' αυτό μπορούν και τον βλέπουν.
Προσπάθησε να πάρεις τα περιεχόμενά του (σε άλλο δίσκο) μ' ένα Linux live cd.

Αυτό σκεφτόμουνα να κάνω κι εγώ σήμερα γιατί χθές το βράδυ βαρέθηκα και τα παράτησα:oops: είχε και το CL.. καταλαβαίνεις!!!
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

@ ADSLgr.com All rights reserved.