PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος ADSL σε μετατροπή της γραμμής απο ISDN σε PSTN



gmdb
19-10-11, 10:15
Γειά σας.
Πρόσφατα έκανα μετατροπή της γραμμής απο ISDN σε PSTN (όλα καλά όσον αφορά την διαδικασία). Στον λογαριασμό όμως υπήρχε τέλος ADSL 34.99 και με φπα 43.04 ευρώ κάτι για το οποίο δεν με ενημερώσαν όταν έκανα την αίτηση για την μετατροπή. Ξέρει κανείς αν όντως υφίσταται τέτοιο τέλος? και εφόσον υπάρχει γιατί δεν μου το είπαν?. Έκανα βέβαια παράπονο και περιμένω απάντηση (αφού ακούσουν τις συνομιλίες μου με το 13888)....είμαι σε αναμονή δηλαδή τώρα.

DSLaManiaC
19-10-11, 11:49
Τέλος μετατροπής υπάρχει.

Μιλας γι αυτό ή μιλάς για 2ο τέλος?

gmdb
19-10-11, 12:08
Τέλος μετατροπής της γραμμής ξέρω οτι υπάρχει και είναι 36 ευρώ με το φπα.....μιλάω για δεύτερο τέλος που αφορά το ADSL της γραμμής που αλλάζει

gatoulas
19-10-11, 12:34
Δεν αλλάζει. Νομίζω καταργείται και επανενεργοποιείται. Άρα αυτό είναι τέλος ενεργοποίησης. Υποθέτω δεν μολάμε για conn-x αλλά για απλή adsl πρόσβαση (ή @work).

DSLaManiaC
19-10-11, 13:18
Δεν αλλάζει. Νομίζω καταργείται και επανενεργοποιείται. Άρα αυτό είναι τέλος ενεργοποίησης. Υποθέτω δεν μολάμε για conn-x αλλά για απλή adsl πρόσβαση (ή @work).

Ο πελάτης δε πληρώνει ξανα τέλος ενεργοποίησης στην adsl.
Αν εχει γίνει κάτι τέτοιο είναι λάθος εκτός αν αλλάξαν πρόσφατα τη διαδικασία.

gmdb
19-10-11, 17:47
Για conn-x μιλάμε στην προσφορά 6+6 είμουν και είμαι.....παρ'οτι και σ αυτό διαφωνούν μεταξύ τους αν ανανεώνεται η δωδεκάμηνη δέσμευση

blkik
19-10-11, 18:07
Το είχα αναφέρει και παλιότερα(πέρσυ-πρόπερσυ). Φίλος μετέτρεψε γραμμή isdn σε pstn και των υποχρεώσανε πρόωρη ΔΙΑΚΟΠΗ adsl και επανενεργοποίηση όπως και στον φίλο. Τελικά το διέκοψε τελείως και έβαλε forthnet.

Παρόλο που και τότε κάποιοι επέμεναν ότι δεν γίνεται και ήταν και σίγουροι ότι κάνω λάθος να που ξαναέγινε

DSLaManiaC
19-10-11, 18:54
Ίσως να χρειάζεται , ναι , αλλά αυτό θεωρείται εσωτερικό δικό τους.

Είναι παράλογο να πληρώσει ο πελάτης 2πλό τέλος ενεργοποίησης.

Nikiforos
19-10-11, 20:34
Πηγαινε σε ενα oteshop με τον λογαριασμο αυτον και τον προηγουμενο και πες να στο αφαιρεσουν! εγω εκανα απο PSTN (voip με 2 νουμερα) σε ISDN με MSN νουμερο και την εκαναν πρωτα pstn το δευτερο νουμερο και με εβαλαν να πληρωσω παγιο ISDN + παγιο PSTN + 2 τελη ενεργοποιησης βρογχου!!! τελικα μετα απο φασαρια που εκανα γιατι ελεγαν ιστοριες μου εβγαλαν το 1 τελος ενεργοποιησης στο oteshop και στον επομενο λογαριασμο εγινε πιστωση σε ενα παγιο και δεν τα πληρωσα αυτά! :worthy::worthy::worthy:

gmdb
21-10-11, 14:26
Νεώτερη ενημέρωση απο την υπάλληλο που ασχολείται με το παράπονο που κατέθεσα. Δεύτερο τέλος λέει οτι όντως υφίσταται (δεν μου εξήγησε γιατί ) και θα το γλυτώσω πιθανόν εγώ μόνο και μόνο επειδή δεν ενημερώθηκα (αφου σιγουρευτεί γιαυτό απο τις συνομολίες μου με το 13888 ). Απάντηση (τελική ελπίζω) θα έχω όπως μου είπε την Δευτέρα

FuS
22-10-11, 11:50
Να ενημερωσω πως υφισταται χρεωση κατα την μετατροπη γραμμης οπως ανεφερε ορθα και ο υπαλληλος.

Πολυ κακως ομως αν δεν ενημερωθηκε και για αυτο δεν θα πρεπει να γινει καμια χρεωση.

blkik
23-10-11, 14:29
Το είχα αναφέρει και παλιότερα(πέρσυ-πρόπερσυ).

Για του λόγου το αληθές ένα χρόνο ακριβώς πριν όταν το ανέφερα(διπλή χρέωση τέλος + μετατροπή 90€ με φπα) έλαβα την παρακάτω απάντηση


Δεν ισχύουν οι τιμές που αναφέρεις, μην το γράφεις παντού και παραπληροφορείς τον κόσμο. :rtfm:

Η μετατροπή ISDN->PSTN είναι κάπου στα €20-30.

Τώρα ποιος παραπληροφορεί ε;
Απλά έπεσε λίγο η τιμη από 90 στα 79€

gmdb
23-10-11, 18:28
Για κάθε φίλο που θελήσει να κάνει την αλλαγή πρέπει να κάνει διακοπή του ίντερνετ (εφόσον δεν δεσμεύεται απο το 12 μηνο) πρώτα και θα πληρώσει τα 36 ευρώ μόνο. Παρότι η ίδια διαδικασία (στην ουσία ) ακολουθείται κάθε φορά και δεν καταλαβαίνω τον λόγο του δευτέρου τέλους, αφου όμως υφίσταται, ας το έχουν υπόψη τους για καλό και για κακό

gmdb
24-10-11, 21:55
Πριν λίγο πήρα και την απάντηση στο παράπονο που είχα καταθέσει........δεν θα πληρώσω τελικά το δεύτερο τέλος λόγω της μη ενημέρωσής μου....ελπίζω να μην υπάρξει κάποιο εμπόδιο στην εφαρμογή της και χρειαστεί να επανέλθω

sdikr
24-10-11, 22:01
Για του λόγου το αληθές ένα χρόνο ακριβώς πριν όταν το ανέφερα(διπλή χρέωση τέλος + μετατροπή 90€ με φπα) έλαβα την παρακάτω απάντηση



Τώρα ποιος παραπληροφορεί ε;
Απλά έπεσε λίγο η τιμη από 90 στα 79€

Είναι διαφορετικό το να είσαι σε πρόγραμμα που έχει ποινή, η κανονική χρέωση είναι 20-30

gmdb
24-10-11, 23:27
Αν η γραμμή δεν έχει ίντερνετ η κανονική τιμή για την μετατροπή είναι 36 ευρώ.....το δεύτερο τέλος 43 ευρώ χρεώνεται αν υπάρχει ενεργό ίντερνετ στην γραμμή (γιαυτό πρότεινα να ζητήσει πρώτα διακοπή του ίντερνετ)......αυτά κατάλαβα μετά απο τις συζητήσεις μαζί τους αυτές τις μέρες

FuS
24-10-11, 23:42
Και έτσι είναι, gmdb.

weather1967
25-10-11, 09:54
Αν η γραμμή δεν έχει ίντερνετ η κανονική τιμή για την μετατροπή είναι 36 ευρώ.....το δεύτερο τέλος 43 ευρώ χρεώνεται αν υπάρχει ενεργό ίντερνετ στην γραμμή (γιαυτό πρότεινα να ζητήσει πρώτα διακοπή του ίντερνετ)......αυτά κατάλαβα μετά απο τις συζητήσεις μαζί τους αυτές τις μέρες

Και εγώ αυτο ακριβως καταλαβα.
Για να ειμαι ειλικρινης δεν το γνωριζα ουτε εγω οτι οσοι εχουμε ISDN με ενεργο ιντερνετ ,και θελουμε να μετατρεψουμε την γραμμη σε PSTN με ιντερνετ ,εκτος της μετατροπης της ISDN σε PSTN που το κοστος ειναι 36 ευρω ,θα πληρωσουμε αλλα 43 ευρω για την ενεργοποιηση του ιντερνετ,οσο ζουμε μαθαινουμε λοιπον.

Αρα το αντιμετρο ειναι,διακοπη του ιντερνετ πρωτα ,μετα αιτηση για μετατροπη της τηλεφωμικης γραμμης απο ISDN σε PSTN,και μετα αιτηση για το connex 6+6 που δεν εχει τελος ενεργοποιησης.

Αν ειμαι καπου λαθος ,ας με διορθωσει καποιος φιλος.

blkik
26-10-11, 11:33
Είναι διαφορετικό το να είσαι σε πρόγραμμα που έχει ποινή, η κανονική χρέωση είναι 20-30

Εγω το είχα πει από την αρχή ότι είναι ιsdn με internet.
Μίλησα καθαρά και εισέπραξα κράξιμο.

Ειναι παράλογη η χρέωση εφόσον ο χρήστης ξανασυνδεθει

gmdb
14-12-11, 17:24
Απλά για ενημέρωση επι του θέματος, λυθηκε οριστικά για μένα το θέμα και τυπικά αφου έγινε ο αντιλογισμός της χρέωσης

@ ADSLgr.com All rights reserved.