PDA

Επιστροφή στο Forum : NetworkManager reconnections fail



bicco
19-10-11, 22:24
Καλησπέρα σε όλους!

Αντιμετωπίζω ένα ιδιαίτερα περίεργο πρόβλημα..
Τρέχω Arch Linux με Gnome-Shell v.3.2 και χρησιμοποιώ τον NetworkManager με το NetworkManager-applet
για τα περί της σύνδεσης μου στο internet.

Το πρόβλημα είναι ότι άπαξ και απενεργοποιήσω το interface μου (wlan0), δεν μπορώ να ξανασυνδεθώ στο internet παρα μόνο με reboot! Για την ακρίβεια δεν μπορώ καν να το ξαναενεργοποιήσω ούτε με


sudo ifconfig wlan0 up

Μου δίνει το εξής error:


Operation not possible due to RF-kill

Τι συμβαίνει και πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?

Χίλια ευχαριστώ προκαταβολικά!

mobinmob
19-10-11, 22:31
Φαίνεται ότι κλειδώνει για κάποιο λόγο το wifi... Αν δώσεις rfkill unblock all μπορείς να ξανασυνδεθείς;

bicco
19-10-11, 23:24
Δυστυχώς όχι..βασικά ορίστε και τι δοκίμασα..:


[konos@archBox ~]$ locate rfkill
/lib/modules/3.0-ARCH/kernel/drivers/platform/x86/xo1-rfkill.ko.gz
/lib/modules/3.0-ARCH/kernel/net/rfkill
/lib/modules/3.0-ARCH/kernel/net/rfkill/rfkill-regulator.ko.gz
/lib/modules/3.0-ARCH/kernel/net/rfkill/rfkill.ko.gz
/lib/udev/rules.d/61-gnome-bluetooth-rfkill.rules
/usr/include/linux/rfkill.h
/usr/lib/network/rfkill
[konos@archBox ~]$ rfkill unblock all
bash: rfkill: command not found
[konos@archBox ~]$ sudo rfkill unblock all
sudo: rfkill: command not found
[konos@archBox ~]$ sudo /usr/lib/network/rfkill
sudo: /usr/lib/network/rfkill: command not found
[konos@archBox ~]$ sudo /usr/lib/network/rfkill unblock all
sudo: /usr/lib/network/rfkill: command not found
[konos@archBox ~]$ man rfkill
No manual entry for rfkill
[konos@archBox ~]$ cd /lib/modules/3.0-ARCH/kernel/net/rfkill
[konos@archBox rfkill]$ pwd
/lib/modules/3.0-ARCH/kernel/net/rfkill
[konos@archBox rfkill]$ ls
rfkill.ko.gz rfkill-regulator.ko.gz

mobinmob
19-10-11, 23:47
http://www.archlinux.org/packages/core/x86_64/rfkill/
To πακέτο θα έπρεπε να υπάρχει στο σύστημά σου, είναι στο core... Εγκατέστησέ το και ξαναδοκίμασε.

bicco
20-10-11, 13:38
Λοιπόν, μόλις εγκατέστησα το rfkill και όλα OK!
Έδωσα την εντολή


rfkill unblock all

και το applet πάνω δεξιά "φωτίστηκε" πάλι
και μου βγάζει όλα τα διαθέσιμα δίκτυα προκειμένου να συνδεθώ..!

Όμως γιατί συμβαίνει αυτό και γιατί πρέπει κάθε φορά να δίνω την εντολή αυτή?
Μπορώ με κάποιο τρόπο να το αποφύγω?

birdflesh
20-10-11, 14:02
To πακέτο θα έπρεπε να υπάρχει στο σύστημά σου, είναι στο core...

Δεν ισχύει αυτό. Το core έχει 185 πακέτα απ' τα οποία τα "υποχρεωτικά" είναι 61 του base και 12 του base-devel. To rfkill δεν είναι στα base και base-devel.

mobinmob
20-10-11, 15:59
Δεν ισχύει αυτό. Το core έχει 185 πακέτα απ' τα οποία τα "υποχρεωτικά" είναι 61 του base και 12 του base-devel. To rfkill δεν είναι στα base και base-devel.

A, μάλιστα. Δεν το θυμόμουν -παρενέργεια όταν εγκαθιστάς σπάνια μια διανομή.

@bicco: Δεν θα έπρεπε να χρειάζεται η εντολή καθόλου... Μπορείς να φτιάξεις ένα launcher που θα την τρέχει, αλλά αυτό είναι ημίμετρο. Άνοιξε ένα bug report ;) .
Όταν στο πρώτο post λες ότι "απενεργοποιείς το interface" εννοείς ότι το κλείνεις με κάποιο κουμπάκι (laptop ; ) ή απλά από το applet;

bicco
20-10-11, 16:22
Απλά κλείνω το wireless πατώντας το κουμπάκι στο applet..!
Μιας όμως και έχει ήδη ανοίξει το thread αυτό.. μπορείτε να μου πείτε -εγκυκλοπαιδικά κυρίως-
ποιανού front-end είναι το rfkill?

Π.χ Γιατί δε μπόρεσα να επαναφέρω το interface με το ifconfig ή το ip?
Και επιπλέον αυτά τα rfkill αποτελέσματα που μου έβγαλε η κονσόλα πριν εγκαταστήσω το πακέτο (2 post παραπάνω) τι ακριβώς είναι?

Τέλος ξέρει κανείς που και πως θα ενημερώσω για αυτό το πρόβλημα?

mobinmob
20-10-11, 18:06
Δες την σελίδα του project:
http://linuxwireless.org/en/users/Documentation/rfkill
Δεν μπορούσες να επαναφέρεις το interface με το ifconfig γιατί το rfkill είναι σε χαμηλότερο επίπεδο. Τα αρχεία που είχες πρίν εγκαταστήσεις το πακέτο, είναι από το ομώνυμο framework που υπάρχει στον πυρήνα.
Από τη στιγμή που δεν χρησιμοποίησες κάποιο hardware switch μάλλον είναι bug του networkmanager (ίσως σε συνδυασμό με τον driver και το chip που χρησιμοποιείς).

mobinmob
20-10-11, 20:14
Το rfkill είναι ένα εργαλείο που ενεργοποιεί/απενεργοποιεί συσκευές ασύρματων δικτύων. Όταν λέμε απενεργοποιεί σε αυτή την περίπτωση δεν εννοούμε απλά την διακοπή της σύνδεσης αν υπάρχει, αλλά ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η συσκευή -κλείνει ο πομπός...- από κανένα πρόγραμμα αν δεν ενεργοποιηθεί. Υπάρχουν 2 είδη τέτοιας απενεργοποίησης: soft και hard. Hard block/unblock γινεται με τα κουμπάκια που έχουν τα περισσότερα laptop ή και με συνδυασμούς πλήκτρων. Όταν υπάρχει hard block δεν μπορεί να γίνει ενεργοποίηση από το rfkill. Software block/unblock μπορεί να γίνει και με το rfkill.
Σε κάθε περίπτωση, μπορούμε να δούμε την κατάσταση των συσκευών μας με rfkill list...
Στο netbook μου αν διακοπεί η ηλεκτροδότηση (τελειώσει και βγει ή μπαταρία π.χ.) γίνεται αυτόματα hardware block όλων των συσκευών wifi (ακόμα και εξωτερικών σε usb). Με τον συνδυασμό πλήκτρων που προβλέπει η κατασκευάστρια εταιρεία πάμε από hard block σε soft block το οποίο αναιρείται με το rfkill.
To προγραμματάκι αυτό δεν είναι frontend κάποιου άλλου πιο δύσκολου στην χρήση. Διαχειρίζεται το rfkill subsystem του πυρήνα, τα αρχεία για το οποίο υπάρχουν φυσικά και χωρίς να είναι εγκατεστημένο το utility...
To documentation για το rfkill subsystem υπάρχει στο στον σχετικό κατάλογο του kernel tree (/Documentation/rfkill.txt (http://git.kernel.org/?p=linux/kernel/git/torvalds/linux.git;a=blob;f=Documentation/rfkill.txt;h=83668e5dd17f4b23dff1dfbb50ebe049c788a8a8;hb=HEAD)).

bicco
21-10-11, 19:36
Ωραία!
Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Ήσουν λεπτομερέστατος!

gorillaki
21-10-11, 22:24
Αν θες, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το power management του wifi σου.

# iwconfig wlan0 power off
Υπόψιν ότι αυτό ΔΕΝ είναι δυνατό με όλες τις wifi κάρτες, π.χ. σε μία Atheros που έχω στο φορητό ο driver της δεν το υποστηρίζει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.