PDA

Επιστροφή στο Forum : WIND - cellular data charges εξώδικο - μήνυση



Themis13
20-10-11, 02:36
Θα ήθελα να δώσω ένα μήνυμα μέσω του φορουμ που αφορά την υπηρεσία δεδομένων της WIND, η οποία είναι απαράδεκτη, καθώς δημιουργεί χρεώσεις από μόνη της και χωρίς να ενημερώνει τους πελάτες της. Απλά θεώρησα σωστό να απευθυνθώ μέσω του φόρουμ για να ακουστώ και επιτέλους για να εναντιωθούμε σε αυτές τις αλητείες και εκμεταλλεύσεις που γίνονται ενάντια στους συνδρομητές (που μόνο καλοπληρωτές είμαστε, αλλά δεν φαίνεται να το εκτιμούν αυτό).

Η ιστορία μου έχει ως εξής:

Εγώ χρησιμοποιώ smartphone (iphone) τα τελευταία 5 χρόνια. Γνωρίζω τις ρυθμίσεις και τις υπηρεσίες του iphone καθώς ασχολούμαι με την τεχνολογία γενικότερα και ότι προχωρημένο κυκλοφορεί.

Έκανα συμβόλαιο με την WIND το Νοέμβριο του 2009, στο πακέτο WIND 560 και εντάχθηκα και στην επιλογή WIND SMS έναντι 5 ευρώ το μήνα. Αυτό ήταν το συμβόλαιό μου. Δεν ήθελα να έχω ιντερνετ καθόλου και αυτό επέλεξα.

Όμως τον Ιούλιο υου 2011 κα εκέι που οι λογαριασμοί μου κυμαίνονταν από 80-100 ευρώ το μήνα, μου ήρθε ένας λογαριασμός 425 , 18 ευρώ και ακόμα ένας ακολούθησε τον Αύγουστο για άλλα 321 ευρώ, για υπηρεσίες δεδομένων. Επικοινώνησα με την WIND , η οποία μου είπε πως είναι θέμα smartphone και πως από μόνη της είναι ενεργοποιημένη η σχετική υπηρεσία και πως θα έπρεπε να το γνωρίζω αυτό.

Ας πούμε λοιπόν πως φταίω εγώ σε αυτό, γιατί δεν γνώριζα την υπηρεσία αυτή…αλλά η WIND ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ????????

Εγώ παρ’ όλα αυτά τους πλήρωσα τον λογαριασμό του Ιουλίου (425,18 ευρώ) χάρη της γνωριμίας που είχα με την WIND, επειδή με πρότεινε φίλη μου που έχει συμβόλαιο μαζί τους 10 χρόνια.

Εγώ αμέσως μετά που έλαβα τον λογαριασμό του Ιουλίου, απενεργοποίησα την σχετική υπηρεσία δεδομένων, αλλά πάλι τον Αύγουστο μου ήρθε λογαριασμός 321 ευρώ ΠΑΛΙ για τις ίδιες υπηρεσίες.

Εναντιώθηκα σε αυτό, καθώς με κορόιδεψαν, δεν τα πλήρωσα αυτά τα λεφτά και συνέχισα μόνο να πληρώνω μέχρι και σήμερα τα πάγιά μου. Παράλληλα έκανα και ένα αίτημα στην WIND να εξετάσει τον λογαριασμό των 321 ευρώ και πως δεν διατίθεμαι σε καμία περίπτωση να τον πληρώσω.

Εκείνοι απέρριψαν το αίτημά μου χωρίς να το συζητήσουν μαζί μου, μου έκοψαν και τη γραμμή, έμεινα αρκετές ώρες χωρίς τηλ/νο και με το ζόρι την ενεργοποίησαν γιατί τους είπα πως έχω κάνει αίτημα και πως τώρα εξετάζεται.

Μία εβδομάδα αργότερα που ξαναέκοψαν τη γραμμή λόγω της ανεξόφλητης οφειλής των 321 ευρώ και όταν επικοινώνησα μαζί τους, δηλαδή την προηγούμενη Παρασκευή (14/10/2011) αρνήθηκαν να μου πιστώσουν το ποσό αυτό και μου είπαν να προβώ σε όποια κίνηση επιθυμώ.

Να αναφέρω πως στις 7/10/2011 έκανα αίτηση φορητότητας στην COSMOTE και τότε ούτε καν ασχολήθηκε η WIND να με πάρει να βρούμε κάποια λύση, καθώς είμαι πελάτης χρόνια και μέσω φίλης μου που είναι κι εκείνη χρόνια πελάτης, η οποία με πρότεινε στην WIND και έτσι έκανα το συμβόλαιο.

Εγκρίθηκε αμέσως η αίτηση φορητότητας και στις 14/10 και ενώ δεν είχα δει καμία ανταπόκριση από την WIND, έκανα νέα σύνδεση με την COSMOTE. Από τότε, δηλαδή κάποιες ημέρες που έχουν περάσει, δεν με ενόχλησε η WIND καθόλου…δηλαδή με λίγα λόγια χέστηκαν για τους πελάτες τους.

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΧΤΗ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ…ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕΣΩ WIFI ΚΑ ΜΟΝΟ!!!!!!!
ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΛΗΤΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΠΩΣ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΤΗΣΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ…ΑΠΛΑ ΠΛΗΤΩΝΟΥΝ ΤΑ ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ (ΧΑΡΑΤΣΙΑ) ΤΗΣ WIND …ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ..ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ…ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΔΕΝ ΓΕΝΝΑΤΑΙ ΣΤΑ ΔΕΝΔΡΑ ΠΛΕΟΝ..

Είμαι επαγγελματία δικηγόρος, έχω ήδη ξεκινήσει να συντάσσω εξώδικο και μηνυτήρια αναφορά κατά της WIND και επιθυμώ να προβώ σε μια συλλογική αγωγή κατά της εταιρίας, ,μήπως και έτσι πάρουν τους πελάτες τους πιο σοβαρά και συμμορφωθούν, αλλά και γιατί πρέπει κάτι να κάνουμε..δεν γίνεται να δεχόμαστε αυτή την εκμετάλλευση και να μην εναντιωνόμαστε…

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ!!!
ΟΣΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ WIND!!!!

ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛ/ΝΙΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ…

ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ WIND ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ…ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟΣ!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!!:)

georgea
20-10-11, 08:32
Μπράβο ρε παλίκαρε.. καλή η κίνησή σου.. εύχομαι να βγάλει επιτέλους άκρη κάποιος με όλες αυτές τις χρεώσεις που είτε είναι κρυφές είτε ψεύτικες.

Όταν μπήκαν τα κινητά στην ελλάδα φίλη έσπευσε να αγοράσει.. Έκανε μια σύνδεση στην cosmote. 15 Αυγούστου βλέπει χρέωση στον αναλυτικό της λογαριασμό, στο περίπτερο της μητέρας της.. Η μητέρα της εντωμεταξύ ποτέ δεν δούλευε 15 Αυγούστου ως τιμή για τον συγχωρεμένο άντρα της ο οποίος καθόταν πάντοτε την συγκεκριμένη ημερομηνία.. Η χρέωση ήταν απο το κινητό στο σταθερό του περίπτερου το οποίο ήταν κλειστό και φυσικά δεν υπήρχε υπηρεσία φαξ.. Άκρη δεν έβγαλε..

Άλλη ιστορία που έχω ακούσει είναι με το internet on the go. Φίλη παει στον γερμανο και πέρνει στικάκι. Που θα μπαίνεις την ρωτάνε? .. Ε,, σε facebook και κανα youtube. Της προτείνουν το στικάκι με το πακέτο 2 gb ή κάτι τέτοιο τελωσπάντων με καμια 15 ευρώ.. Τώρα τα ποσά δεν τα θυμάμε ακριβώς και τα GB. Εντωμεταξύ με 40-50 τον μήνα θα είχε απεριόριστο download. Χωρίς να γνωρίζει μιας και το youtube κατεβάζει και μόνο που βλέπεις, τον άλλο μήνα της ήρθε λογαριασμός 300 περίπου ευρώ.. Άκρη δεν έβγαλε.

Εγώ στην vodafone χρόνια πελάτης και με πάγιο στα 25 περίπου ευρώ, πλήρωνα κάθε μήνα χωρίς ποτέ μου καθυστέρηση 25 με 40 ευρώ.. Έναν μήνα μου ήρθε 80.. Τους τηλεφώνησα και μου είπαν άμα έχω αντίρρηση για τα τηλέφωνα που έκανα να κάνω αίτηση.. Λες και θυμόμουν εγώ άμα εχθές μίλησα με την γυναίκα μου 5 λεπτά ή 8... Με τα πολλά και επειδή δεν ήθελα να μπλέξω πήγα και έκανα αίτηση διακοπής και αλλαγή σε κάρτα.. Μου τηλεφώνησαν τουλάχιστον 5 φορές απο την vodafone έκτοτε και πρωτού γίνει η διακοπή με το αποθέωμα να μου κάνουν προσφορά στο πάγιο 60%.. Δεν την δέχτηκα καθώς η κοροιδία έχει και το όριά της..

Με τα πολλά οι εταιρίες κινητής και σταθερής τηλεφωνίας στην ελλάδα εκμεταλεύονται τον κοσμάκη ο οποίος δεν θα τους πάει στα δικαστήρια για 50 και 500 ευρώ καθώς θα πληρώσει στους δικηγόρους τα μαλικοκέφαλά του.

Εύχομαι φίλε να σε ακουλουθήσει κόσμος και να τους ξεμπροστιάσεις.. Αν και φαντάζομαι μετά το εξώδικο θα σου τηλεφωνήσουν, θα σβήσουν όλες τις οφειλές σου και θα σου κάνουν απίστευτη προσφορά. Ελπίζω να μας ενημερώσεις άμα γίνει κάτι τέτοιο.

psylos
20-10-11, 15:32
Δεν προκειται να κερδισεις κατι θεωρω, καθως απο τον ιουνιο αν θυμαμαι καλα ειχαν ανακοινωσει οι vodafone & wind (δεν θυμαμαι αν ηταν κ η cosmote) σε μια περιοδο μερικων εβδομαδων με δελτια τυπου, οτι απο αρχες ιουλιου θα ενεργοποιουνταν αυτοματα μια νεα υπηρεσια σε ολους τους συνδρομητες οτι αν καποιος εμπαινε στο ιντερνετ θα ειχε καποια ΜΒ για εκεινη την ημερα με 1€. Αυτο ισχυε για οσους συνδρομητες δεν ειχαν ηδη καποιο πακετο προπληρωμενο με ιντερνετ... Και αν θυμαμαι καλα υπηρχε και η δυνατοτητα να σπασεις το συμβολαιο σου λογο της μονομερους αλλαγης, οπως γινεται παντα σε τετοιες αλλαγες. Ειχαν δημοσιευτει και τα αντιστοιχα δελτια τυπου και στο forum εδω σαν ειδησεις. Το γεγονος οτι το iphone χρησιμοποιει το 3G χωρις να σε ρωταει ειναι μαλλον το προβλημα σου και οτι μαλλον χρησιμοποιεις ενα "smartphone" χωρις μαλλον να εχεις ελεγξει καθε μια πιθανη ρυθμιση, ωστε να εισαι σιγουρος οτι ειναι στα μετρα σου... Μια γνωστη μου παντως για να γλιτωσει τις αντιστοιχες χρεωσεις σε vodafone απλα αλλαξε τις ρυθμισεις του 3G στο iphone της, ωστε να ειναι λαθος κ να μην μπορει η συσκευη να συνδεθει.. Φανταζομαι το εξωδικο σου εξηγει οτι εσυ παρακολουθεις ολα τα δελτια τυπου της εταιρειας κ αυτο δεν το διαβασες πουθενα...

Και μην θεωρησεις οτι υποστηριζω την εταιρεια. Απλα απο τον πρωτο λογαριασμο θα επρεπε απο μονος σου να το ειχες ψαξει. Το γεγονος οτι σου ηρθε και 2ος σημαινει οτι απλα δεν ασχοληθηκες, οποτε η αδιαφορια κατεληξε σε ενα ακομα φουσκωμενο λογαριασμο. Συγνωμη φιλε και μην το παρεξηγησεις αλλα μαλλον η οχι σωστη γνωση των δυνατοτητων της συσκευης σου σε χρεωσε τοσα λεφτα και οχι η εταιρεια. Δεν μπορω να φανταστω οτι η wind εκανε κληρωση, εβγαλε τον αριθμο συνδρομητη που αντιστοιχει σε εσενα και αποφασισε να σε φεσωσει με τοσα λεφτα... Σιγουρα το λαθος απο πλευρα σου ειναι οτι δεν ασχοληθηκες να δεις πως χρεωθηκες τοσα λεφτα την πρωτη φορα, εφοσον λες οτι ιντερνετ μπαινεις μονο απο wifi, ενω η wind σε εχει χρεωσει για χρηση 3G.

Themis13
20-10-11, 15:45
Φίλε μου ψηλέ,

Όπως γράφω στο αρχικό μου μήνυμα, τον Ιούλιο που πήρα τον πρώτο φουσκομένο λογαριασμό επικοινώνησα με τη WIND και τους ζήτησα να μου εξηγήσουν περι τίνος πρόκειται. Αμέσως την ήδια στιγμή ζήτησα να διακοπεί η υπηρεσία δεδομένων. Επομένως ασχολήθηκα αρκετα για ναμην μου ξαναέρθει τέτοιος λογαριασμός, πράγμα που συνέβη όπως κ να έχει.

Οι διαφημίσεις και οι καμπάνιες της WIND και κάθε κινητής τηλ/νίας δεν αρκούν για να εημερώσουν τους πελάτες τους περί χρεώσεων απο το ΠΟΥΘΕΝΑ. Και άλλωστε πολύ βολική η προώθηση αυτής της υπηρεσίας μέσα στο καλοκαίρι που ο κόσμος βρίσκεται εκτός βάσης.

Έχω ενημερωθεί ακριβώς για τα πάντα που αφορούν αυτές τις υπηρεσίες...δεν εγκαταλείπω και επιμένω μέχρι να δικαιωθώ...έστω και να τους πρίζς για πάντα...μου αρκεί.

Ευχαριστώ

psylos
21-10-11, 01:13
Καλη τυχη λοιπον. Δεν μπορω να γνωριζω αν και ποσα θα καταφερεις αν και θα ειναι καλο και επιμορφωτικο αν μπορεις να ενημερωνεις το thread με το τι συμβαινει στη συγκεκριμενη υποθεση ωστε και ο υπολοιπος κοσμος που ενδεχομενως να αντιμετωπισει καποιο αντιστοιχο προβλημα να εχει μια γενικη ιδεα των κινησεων σου.
(Παρ'ολα αυτα θα επρεπε να κοιταξεις και γιατι το κινητο σου χρησιμοποιουσε το 3G απο μονο του ασχετως απενεργοποιημενης ή οχι υπηρεσιας)

George978
21-10-11, 01:21
WAP χρεωσεις ηταν αυτες που σου ζητανε να πληρωσεις? αν ναι να ξερεις οτι στο συμβολαιο που υπεγραψες το γραφει οτι ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια αυτη οποτε δεν ειμαι σιγουρος αν δικαιωθεις

Bananas
21-10-11, 01:40
Καλή τύχη και εύχομαι να δικαιωθείς .

georgea
21-10-11, 02:04
Δυστυχώς στην ελλάδα μόνο τα γραπτά μένουν.. Κάποια στιγμή που είχα θέμα με την hol. (είμαι λίγο ψείρας στις εξυπηρετήσεις, εφόσον πληρώνω στην ώρα μου και είμαι σωστός.......... για να μην παρεξηγηθεί απο κάποιους) η λύση ήταν μια..... ούτε τηλέφωνα ούτε τίποτα.... έγγραφο προς την εταιρία που έχεις θέμα και κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων... είναι αυτοί που τους βάζουν τα πρόστιμα). Με το που το έκανα είχα κατευθείαν λύση στο θέμα μου απο την ίδια εταιρία που είχα πρόβλημα (δεν ήταν οικονομικό το θέμα.. επρόκειτω για ακύρωση αίτησης, αλλα τουλάχιστον ενώ τους έψαχνα 1 μήνα, μετά το έγγραφο με έψαχναν αυτοί)

djpar
24-10-11, 12:36
ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΧΤΗ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ…ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕΣΩ WIFI ΚΑ ΜΟΝΟ!!!!!!!


Αν τα δεδομενα τα ειχες ανοιχτα σημαινει οτι κατεβαζες απο εκει αρα δεν στεκει το αρχικο που λες οτι ξερεις απο κινητα κτλ(Ας εχεις ανοιχτο το Wifi μπορει να κατεβαζει τελικα απο τα δεδομενα). Τωρα για την συμπεριφορα της Wind αυτο ειναι αλλο θεμα,καλα εκανες κ αλλαξες εταιρια οπως εγω αλλαξα απο Vodafone σε Wind επειδη ενω μου ειχαν στειλει μνμ οτι εχω 750 λεπτα ομιλιας(απο 1500) ειχε γινει λαθος και ειχα πολυ λιγοτερα κ ετσι χρεωθηκα 80 ευρο επιπλεον.

RASTAVIPER
24-10-11, 16:32
Λάθη γίνονται και από εταιρείες και από χρήστες.
Αλλά το θέμα είναι ότι αν σαν χρήστης ξέρεις καλά το κινητό σου και οι χρεώσεις γίνονται λάθος, τότε σίγουρα μπορείς να διεκδικήσεις τα χρήματά σου πίσω.
Σε αυτή την περίπτωση η κάθε εταιρεία οφείλει να αναγνωρίσει το λάθος και να σε πιστώσει με τα χρήματά σου.

djpar
24-10-11, 17:50
ναι μα το λαθος ηταν του χρηστη απο οτι καταλαβα, ειχε ανοιχτα τα δεδομενα κ ενω ειχε wifi το κινητο κατεβαζε απο τα δεδομενα σε αυτο δεν φταιει η Wind.Μπορουσε ομως να κανει καποιο διακανονισμο κ οχι να απαιτησει αυτα τα λεφτα με την μια

lex_luthor
24-10-11, 23:41
Το Wi-Fi δεν αποτελεί πανάκεια για την αποφυγή χρεώσεων δεδομένων, πολύ απλά γιατί τη στιγμή που θα χαθεί η επικοινωνία της συσκευής με το ασύρματο δίκτυο, θα αρχίσει να αξιοποιεί τη data σύνδεση του παρόχου. Τα smartphones είναι "επικίνδυνα" στα χέρια εκείνων που δεν ξέρουν να τα χρησιμοποιούν και για να μη παρεξηγηθώ Themis13, εννοώ ότι πολύ χρήστες έχουν βρεθεί προ εκπλήξεων, επειδή ποτέ δεν μπήκαν στον κόπο να ασχοληθούν με τις δυνατότητες που προσφέρει η νέα συσκευή τους.

Όσο για το εξώδικο δεν νομίζω να καταφέρεις κάτι... Πιστεύω ακράδαντα ότι η ίδια η Wind θα είχε λύσει το θέμα σου εξαρχής αν ήταν δικό της λάθος. Κανένα δίκτυο δεν θέλει να έρχεται σε ρήξη με τους πελάτες του, για να μην αναφερθώ σε αμέτρητες περιπτώσεις όπου τελικά η όποια διαφωνία κατέληξε σε συμβιβασμό, ακόμη και αν η αφορμή για τη δημιουργία της, προήλθε από αμέλεια του ίδιου του πελάτη.

Φίλε Themis13 μιλάω τελείως φιλικά, γιατί έχω "φάει" και εγώ τα μούτρα μου πριν καταλήξω στη Wind, όπου τουλάχιστον όσον αφορά τις χρεώσεις και την τιμολόγηση της βρήκα την υγειά μου.

dimitri_ns
25-10-11, 00:08
. Πιστεύω ακράδαντα ότι η ίδια η Wind θα είχε λύσει το θέμα σου εξαρχής αν ήταν δικό της λάθος. Κανένα δίκτυο δεν θέλει να έρχεται σε ρήξη με τους πελάτες του,

.

Βαθειά νυχτωμένος κυρίως για την wind, που είναι η χειρότερη σε τέτοια ζητήματα,με τις άλλες να ακολουθούν

Ουτε καν τις διπλοχρεώσεις παγίων δεν διαγράφουν και μετά από χρόνια σε παίρνει δικηγόρος που δουλεύει με ποσοστό, αν και εντωμεταξύ τους έχεις στείλει 2-3 φορές τα απαραίτητα αποδεικτικά για τις λάθος χρεώσεις

Η εμπειρία μου ξεκινάει από το 1994, με 17 επαγγελματικές συνδέσεις voda, 7 telestet (tim/wind) και 5 cosmote (όταν δημιουργήθηκε), και με μισθωμένη γραμμή voda , όλες ταυτόχρονες και όχι αθροιστικές

Τώρα αυτό που τους καίει είναι το να μην περάσεις από συμβόλαιο σε κάρτα

Ολες οι υπηρεσίες τους πέραν της βασικής (τηλεφωνία gsm χωρίς 3g) είναι μετρίας ποιότητας και υπερβολικά ακριβές

Μακάρι να δικαιωθείς, η νοοτροπία τους δεν πρόκειται να αλλάξει

FuS
25-10-11, 00:44
Όσο και αν μισώ τους 3 ληστές παρόχους της κινητής, το μύνημα σου δεν στέκει και έχει πολλές ασυναρτησίες εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Επίσης από αυτά που γράφεις, μάλλον δεν γνωρίζεις από κινητά και smartphones (το αναφέρω επειδή ισχυρίζεσαι το αντίθετο)

Όσο και να μισώ λοιπόν τις εταιρίες αυτές, είμαι 100% μέσα σε όποια κίνηση εναντιώνεται σε αυτές αλλά με σωστά επιχειρήματα.
Όχι να γελάνε και μαζί μας..

Μπορεί να είναι άσχετη, να βαριέται να διαβάσει το manual, να μην ξέρει τι είναι 3G,
αλλά το i-phone (και το κάθε smartphone) και η κουτσή Μαρία το θέλει (χωρίς να το χρειάζεται) και σε αυτά τα "θύματα" κυρίως βρίσκουν πάτημα και ασελγούν οι "αγαπητές" μας εταιρίες.. ;)

RASTAVIPER
25-10-11, 09:11
Πάντως από προσωπική εμπειρία,
τον Αύγουστο που μου χρέωσε λάθος στο κινητό καμια 100mb ενώ ήταν μέρος προσφοράς, μετά από δικά μου φυσικά τηλεφωνήματα στο αρμόδιο τμήμα, στον επόμενο λογαριασμό με είχαν πιστώσει απευθείας με τα χρήματα.
Είμαι σίγουρος ότι αντίστοιχα θα ενεργεί και το τμήμα του ίντερνετ.

hakerboy
25-10-11, 14:34
Η μπορούσες πολύ απλά να απενεργοποιήσεις τα "Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας" από την συσκευή σου και να ήταν όλα μια χαρά. Έπρεπε να επικοινωνήσεις με την εταιρία από την οποία πήρες την συσκευή να σε help

adabter
26-10-11, 17:07
και εγώ την είχα πάθει παλια που είχα wind αλλά το είχα προλάβει στα 100ευρώ. το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι δεν σου στέλνει ενα sms πως η υπηρεσία είναι εν λειτουργία και ότι τραβάει data.:down:

468
26-10-11, 20:23
Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;
Ξέρεις ότι είναι στάνταρ ενεργοποιημένο (ιδίως σε iPhone) η επικοινωνία μέσω δεδομένων (ότι βρει ανοιχτό WiFI ή 3G ή GPRS) για διάφορα, που κουβαλάει το smartphone;
Ε;

dekaneas71
28-10-11, 08:57
Η αγορα smartophones προυποθέτει και την χρηση υπηρεσιών ιντερνετ αλλιως ΔΕΝ το αγοράζεςι ή φροντίζεις να κοψεις εξ αρχης το ιντερνετ (απο τη SIM οχι απο τη συσκευή)που ειναι σε ολες τις εταιρείες προενεργοποιημένο (κακώς κατα τη γνώμη μου) οπως και η περιαγωγή (επισης κακώς).Παρ'ολα αυτά και εφ οσον αγοράζει ενας τηλέφωνο που ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ στο ιντερνετ (βλέπε Ι phone) σημαίνει ότι ξέρεις τι κάνες.Ειναι σα να αγοράσεις μια Ferrari ενώ ολη σου τη ζωη οδηγουσες Smart.Οταν το ριξεις στο γκρεμό απο υπερβολική ταχυτητα μιας και δεν ξέρεις να το οδηγησεις δε σου φταιει η Ferrari αλλα η άγνοια του οδηγου που το αγόρασε χωρις να ενημερωθει για το τι ταχυτητες πιανει.Ολες οι χρεωσεις ειναι βασει συμβολαίου οποτε ριξε μια ματια.Το ότι θα κάνεις εξώδικο δε σημαίνει ότι θα κερδισεις τιποτε,οι μισοι έλληνες που ΠΑΝΤΑ θεωρουν τους εαυτους τους αδικημένους στέλνουν εξώδικα στους όλλους μισους....Το πιθανοτερο ειναι φας πόρτα ή να σου πιστώσουν κανα-δυο κατοστάρικα αλλα τα υπολοιπα θα τα πληρώσεις.Χωρις παρεξήγηση και μην το πάρεις προσωπικά (κι εγω καταναλωτης μισθωτος είμαι) αλλά τα μεταξωτα βρακια θέλουν κι επιδέξιους κ_λους...:sorry:

akilleas
28-10-11, 09:22
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια και χωρίς να έχω πειράξει/κλείσει τίποτα από το κινητό μου, δεν μου έχει χρεωθεί τίποτα από MB στο ίντερνετ. Και μιλάω για voda και Cosmote με πολλές ώρες wifi.
Πως γίνεται να είναι αυτόματα ενεργοποιημένο το ιντερνετ χωρίς να το επιθυμεί ο πελάτης;

baskon
28-10-11, 09:23
Και οι 3 κλασσικα μας τα παιρνουν οπως μπορουν..
Ειδικα με το θεμα του ιντερνετ εχει γινει παρτι στο παρελθον...
MB και 10ευρω...
Η μονη καλη κινηση που εχω δει σε αυτο το θεμα είναι το 1 ευρω για ολη την ημερα,με το οποιο αποκλειεται να ξεφυγεις και να πληρωσεις τα μαλιοκεφαλα σου.
Φυσικά η αγαπημενη μας WIND δεν ακολουθησε τους αλλους που εαν ξεπερασεις τα MB της ημερας δε πληρωνεις τιποτα απλα πεφτει η ταχυτητα, αλλά εβαλα χρεωση 1Ε/ΜΒ οποτε και παλι μπορεις να χρεωθεις..
Ειχα πολλά χρονια Wind...Αλλά από αυτούς που μας μαδανε οπως μπορουν αυτη ειναι η χειροτερη...

bmagi
02-11-11, 23:47
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια και χωρίς να έχω πειράξει/κλείσει τίποτα από το κινητό μου, δεν μου έχει χρεωθεί τίποτα από MB στο ίντερνετ. Και μιλάω για voda και Cosmote με πολλές ώρες wifi.
Πως γίνεται να είναι αυτόματα ενεργοποιημένο το ιντερνετ χωρίς να το επιθυμεί ο πελάτης;

Γινεται Ειναι όμως θέμα πιο πολύ ρυθμίσεων συσκευης και όχι εταιρείας.
Για να καταλάβεις πως γινεται τωρα.
Στα συνχρονα τηλεφωνα, υπάρχουν αρκετες εφαρμογές, που είτε απαιτουν τη χρηση του ιντερνετ για να τραβηξουν δεδομενα και να λειτουργησουν, πχ maps στο android και άλλες εφαρμογες που δεν απαιτουν μεν αμεσα τη συνδεση στο ιντερνετ, άλλα τη ζητανε για να κανουν upgrade τα δεδομένα τους, ωστε να ειναι ενημερωμενες με τις τελευταίες τιμες πχ Currency convert
Αρα μεχρι εδω ξερουμε οτι κάποιες εφαρμογες ζητανε και απαιτουν συνδεση στο Internet

Τωρα ολες οι συγχρονες συσκευες μπορουν να αποκτησουν τη προσβαση στο Internet με 2 τροπους ή μάλλον με τρεις αν δεν κανω λάθος

1) Μεσω W?? (Sorry κολλησα και δεν θυμαμαι ακριβως τον ορο)
Αυτος είναι ο πιο παλιος τροπος συνδεσεων και αργος σχετικα σε συγκριση με τους επόμενους Για να δουλεψει, περνουσες καποιες ρυθμισεις που σου εδινε η εταιρεια και αποκτουσες συνδεση στο internet μεσω του κινητου σου με χρεωση στο λογαριασμο σου

2) Μεσω GPRS Αυτος είναι ο δευτερος τρόπος (και ειναι αυτος που ευθυνεται για τις υπερβολικες χρεωσεις)
Οταν αγοραζεις ενα κινητο συνηθως στις ρυθμισεις του τηλεφωνου ειναι πάντα ενεργοποιημενο το GPRS Αυτο σημαινει οτι το τηλεφωνο οταν χρειαστει κατι, θα ανοιξει αυτοματα η συνδεση GPRS, και θα ξεκινησει να κατεβαζει μεσω του κυκλωματος της τηλεφωνικης σου γραμμης, και φυσικά να σε χρεωνει εν αγνοια σου.
Η μονη ενδειξη που εχει ο χρηστης γι αυτο, ειναι συνηθως ενα μικρο εικονιδιο στο επάνω μερος της συσκευης, που όμως συνηθως περναει απαρατηρητο.

3) Συνδεση μεσω WiFi Εδω το τηλεφωνο συνδεεται με ενα ασυρματο δικτυο που υπάρχει κοντα σου, και κατεβαζει αυτο, ή εσυ, οτι χρειαζεται, χωρις όμως να υπάρχει η παραμικρη χρεωση στο χρηστη γιατι απλα δεν χρησιμοποιει την τηλεφωνικη εταιρεια , άρα την τηλεφωνική σου γραμμή, άλλα χρησιμοποιεί για τη μεταφορά των δεδομένων ενα ρουτερ εξωτερικο για να το κανει.

Τωρα επειδη το προβλημα ειναι το GPRS σχεδον όλες οι συσκευες εχουν κάποιες ρυθμισεις οπου μπορει ο χρηστης να παρέμβει και να ρυθμισει εαν θα ανοιγει το GPRS μονο του ή οχι
Υπάρχει επίσης και ενα πολύ καλό πρόγραμμα για συσκευες Android γι αυτο το σκοπό, που με το πάτημα ενος εικονιδιου ενεργοποιείται ή απενεροποιείται το GPRS

Θυμαμαι σε ενα μοντελλο της Sony Ericson το 800 που δεν ητανε smart phone ειχε ενα πλήκτρο που μολις το πατουσες σε συνεδεε στο internet
Λοιπον ο διακοπτης αυτος ητανε διπλα απο το πλήκτρο που πατουσες για να δεχτεις κληση και επειδη τα πληκτρα του κινητου ητανε μικρα ειχε σαν αποτελεσμα παρα πολλοι χρηστες αυτου του μοντελλου, να ανοιγανε τη συνδεση χωρις να το καταλαβαινουν, και γινοτανε χαμος μετα με τους λογαριασμους :rtfm:

Τωρα που ευθυνονται οι εταιρείες? λογικά θα απαντησει κάποιος εφόσον τον ελενχο τον εχει ο χρηστης άρα δεν ευθυνεται η εταιρεια Εγω εχω λίγο διαφορετική άποψη Θα μπορουσαν εαν το ηθελαν να ενργοποιουν για παραδειγμα την υπηρεσια GPRS μόνο κατόπιν αιτηματος απο τον χρηστη και να μην το εχουν απο την αρχη ενεργοποιημενο. Φυσικά μια αποψη δική μου είναι αυτή.

Και κάτι για τις εταιρείες γιατι διαβαζω διάφορα εδω μέσα.
Εχω γυρισει τόσα χρονια και τις τρεις εταιρείες Δεν θα πώ πια, κατα τη δική μου γνωμη, μάλλον λάθος, κατα τη δική μου εμπειρία θα ητανε πιο σωστό, ειναι η καλύτερη
Θα πω πια είναι για εμένα η λιγότερο χειρότερη που είναι πιο σωστός όρος.
Εχω ταλαιπωρηθεί πολύ απο τη Vodafone Απαίσιο service πολύ λογαριασμοι με παραπάνω χρεώσεις και όταν θέλεις να αλλάξεις εταιρεία σου βγαζουν τη πίστη ανάποδα.
Στη Cosmote δεν είχα βασικά παραπονα άλλα είχε απαίσιο customer service και οι υπάλληλοι στα καταστηματα ητανε λιαν επειικως αδιάφοροι Συν οτι σε σχεση με τον ανταγωνισμό εχει ακριβές τιμές
Με την Wind εχω τα λιγότερα προβλήματα μεχρι τώρα και θέλω να ελπίζω ότι ετσι θα συνεχίσει

Αυτα και πιστευω να σε βοηθησα στο ερωτημα σου

psylos
03-11-11, 15:01
το ενα ηταν το WAP φανταζομαι αυτο που εννοουσες που ηταν ενα δικτυο σαν ιντερνετ αλλα οχι κανονικο με αλλες διευθυνσεις κλπ κλπ... Βασικα το προβλημα ειναι στις συσκευες. Μια android συσκευη στο πρωτο ανοιγματης εχει ενεργο το ιντερνετ ειτε μεσω 3G ειτε GPRS/EDGE (2G). Οποτε με το που καποιος χρηστης βαλει το gmail του στο λογαριασμο google απευθειας το κινητο απο προεπιλογη θα κανει συγχρονισμο, οποτε υπαρχει χρεωση. Αντιστοιχα σε ενα iphone οπως βαλεις mail αυτο θα κανει καθε τοσο συγχρονισμο... Το προβλημα ειναι οτι πολλοι χρηστες δεν μπαινουν στον κοπο να ασχοληθουν με τις ρυθμισεις οποτε και προκυπτουν τα προβληματα με τις παραλογες χρεωσεις.

bmagi
04-11-11, 11:23
Ακριβως ετσι :oneup:

adabter
04-11-11, 17:43
το ενα ηταν το WAP φανταζομαι αυτο που εννοουσες που ηταν ενα δικτυο σαν ιντερνετ αλλα οχι κανονικο με αλλες διευθυνσεις κλπ κλπ... Βασικα το προβλημα ειναι στις συσκευες. Μια android συσκευη στο πρωτο ανοιγματης εχει ενεργο το ιντερνετ ειτε μεσω 3G ειτε GPRS/EDGE (2G). Οποτε με το που καποιος χρηστης βαλει το gmail του στο λογαριασμο google απευθειας το κινητο απο προεπιλογη θα κανει συγχρονισμο, οποτε υπαρχει χρεωση. Αντιστοιχα σε ενα iphone οπως βαλεις mail αυτο θα κανει καθε τοσο συγχρονισμο... Το προβλημα ειναι οτι πολλοι χρηστες δεν μπαινουν στον κοπο να ασχοληθουν με τις ρυθμισεις οποτε και προκυπτουν τα προβληματα με τις παραλογες χρεωσεις.

εχεις δικιο σε αυτο που λες και συμφωνω μαζι σου αλλα το θεωρω βλακεια απο τη wind να μην στέλνει τουλάχιστον ένα sms με την πρώτη χρέωση που γινεται όπως κανουν οι αλλες εταιριες

psyxakias
04-11-11, 18:05
Θα ήθελα να δώσω ένα μήνυμα μέσω του φορουμ που αφορά την υπηρεσία δεδομένων της WIND, η οποία είναι απαράδεκτη, καθώς δημιουργεί χρεώσεις από μόνη της και χωρίς να ενημερώνει τους πελάτες της. Απλά θεώρησα σωστό να απευθυνθώ μέσω του φόρουμ για να ακουστώ και επιτέλους για να εναντιωθούμε σε αυτές τις αλητείες και εκμεταλλεύσεις που γίνονται ενάντια στους συνδρομητές (που μόνο καλοπληρωτές είμαστε, αλλά δεν φαίνεται να το εκτιμούν αυτό).

Η ιστορία μου έχει ως εξής:

Εγώ χρησιμοποιώ smartphone (iphone) τα τελευταία 5 χρόνια. Γνωρίζω τις ρυθμίσεις και τις υπηρεσίες του iphone καθώς ασχολούμαι με την τεχνολογία γενικότερα και ότι προχωρημένο κυκλοφορεί.

Έκανα συμβόλαιο με την WIND το Νοέμβριο του 2009, στο πακέτο WIND 560 και εντάχθηκα και στην επιλογή WIND SMS έναντι 5 ευρώ το μήνα. Αυτό ήταν το συμβόλαιό μου. Δεν ήθελα να έχω ιντερνετ καθόλου και αυτό επέλεξα.

Όμως τον Ιούλιο υου 2011 κα εκέι που οι λογαριασμοί μου κυμαίνονταν από 80-100 ευρώ το μήνα, μου ήρθε ένας λογαριασμός 425 , 18 ευρώ και ακόμα ένας ακολούθησε τον Αύγουστο για άλλα 321 ευρώ, για υπηρεσίες δεδομένων. Επικοινώνησα με την WIND , η οποία μου είπε πως είναι θέμα smartphone και πως από μόνη της είναι ενεργοποιημένη η σχετική υπηρεσία και πως θα έπρεπε να το γνωρίζω αυτό.

Ας πούμε λοιπόν πως φταίω εγώ σε αυτό, γιατί δεν γνώριζα την υπηρεσία αυτή…αλλά η WIND ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ????????

Εγώ παρ’ όλα αυτά τους πλήρωσα τον λογαριασμό του Ιουλίου (425,18 ευρώ) χάρη της γνωριμίας που είχα με την WIND, επειδή με πρότεινε φίλη μου που έχει συμβόλαιο μαζί τους 10 χρόνια.

Εγώ αμέσως μετά που έλαβα τον λογαριασμό του Ιουλίου, απενεργοποίησα την σχετική υπηρεσία δεδομένων, αλλά πάλι τον Αύγουστο μου ήρθε λογαριασμός 321 ευρώ ΠΑΛΙ για τις ίδιες υπηρεσίες.

Εναντιώθηκα σε αυτό, καθώς με κορόιδεψαν, δεν τα πλήρωσα αυτά τα λεφτά και συνέχισα μόνο να πληρώνω μέχρι και σήμερα τα πάγιά μου. Παράλληλα έκανα και ένα αίτημα στην WIND να εξετάσει τον λογαριασμό των 321 ευρώ και πως δεν διατίθεμαι σε καμία περίπτωση να τον πληρώσω.

Εκείνοι απέρριψαν το αίτημά μου χωρίς να το συζητήσουν μαζί μου, μου έκοψαν και τη γραμμή, έμεινα αρκετές ώρες χωρίς τηλ/νο και με το ζόρι την ενεργοποίησαν γιατί τους είπα πως έχω κάνει αίτημα και πως τώρα εξετάζεται.

Μία εβδομάδα αργότερα που ξαναέκοψαν τη γραμμή λόγω της ανεξόφλητης οφειλής των 321 ευρώ και όταν επικοινώνησα μαζί τους, δηλαδή την προηγούμενη Παρασκευή (14/10/2011) αρνήθηκαν να μου πιστώσουν το ποσό αυτό και μου είπαν να προβώ σε όποια κίνηση επιθυμώ.

Να αναφέρω πως στις 7/10/2011 έκανα αίτηση φορητότητας στην COSMOTE και τότε ούτε καν ασχολήθηκε η WIND να με πάρει να βρούμε κάποια λύση, καθώς είμαι πελάτης χρόνια και μέσω φίλης μου που είναι κι εκείνη χρόνια πελάτης, η οποία με πρότεινε στην WIND και έτσι έκανα το συμβόλαιο.

Εγκρίθηκε αμέσως η αίτηση φορητότητας και στις 14/10 και ενώ δεν είχα δει καμία ανταπόκριση από την WIND, έκανα νέα σύνδεση με την COSMOTE. Από τότε, δηλαδή κάποιες ημέρες που έχουν περάσει, δεν με ενόχλησε η WIND καθόλου…δηλαδή με λίγα λόγια χέστηκαν για τους πελάτες τους.

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΧΤΗ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ…ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕΣΩ WIFI ΚΑ ΜΟΝΟ!!!!!!!
ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΛΗΤΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΠΩΣ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΤΗΣΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ…ΑΠΛΑ ΠΛΗΤΩΝΟΥΝ ΤΑ ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ (ΧΑΡΑΤΣΙΑ) ΤΗΣ WIND …ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ..ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ…ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΔΕΝ ΓΕΝΝΑΤΑΙ ΣΤΑ ΔΕΝΔΡΑ ΠΛΕΟΝ..

Είμαι επαγγελματία δικηγόρος, έχω ήδη ξεκινήσει να συντάσσω εξώδικο και μηνυτήρια αναφορά κατά της WIND και επιθυμώ να προβώ σε μια συλλογική αγωγή κατά της εταιρίας, ,μήπως και έτσι πάρουν τους πελάτες τους πιο σοβαρά και συμμορφωθούν, αλλά και γιατί πρέπει κάτι να κάνουμε..δεν γίνεται να δεχόμαστε αυτή την εκμετάλλευση και να μην εναντιωνόμαστε…

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ!!!
ΟΣΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ WIND!!!!

ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛ/ΝΙΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ…

ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ WIND ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ…ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟΣ!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!!:)
@Themis13: αν κατάλαβα καλά θέτεις ένα λίγο-πολύ γνωστό και σοβαρό θέμα προς συζήτηση, που κάποιες εταιρείες ενεργοποίησαν χρεώσιμη υπηρεσία δεδομένων σε όλους τους συνδρομητές (πχ με χρέωση ανά ημέρα) δίχως ξεκάθαρη ενημέρωση/συγκατάθεση του συνδρομητή, που καταδικάζω και θεωρώ ότι θα έπρεπε η ΕΕΤΤ να επέμβει. Σχετικό θέμα: COSMOTE Internet Day Pass & κίνηση δεδομένων (https://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=530220).

Προσωπικά όμως μου κάνει εντύπωση πως ένας επαγγελματίας δικηγόρος, όπως δήλωσες, προχωρεί σε δημοσιοποίηση μιας επερχόμενης καταγγελίας με ένα σωρό χαρακτηρισμούς και κατηγορίες (προσπερνώ μερικά ορθογραφικά & συντακτικά λάθη) και γενικότερα γραπτό λόγο που δείχνει έντονη έλλειψη ψυχραιμίας, όταν όλα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναντίον μιας πιθανόν αξιόλογης κίνησης καταναλωτών.

Hal
07-11-11, 03:29
Είχα και εγώ την ίδια ακριβώς περίπτωση με την Wind και κατέθεσα γραπτή επιστολή και περιμένω απάντηση.

Να σημειώσω το εξείς. Εχουμε δύο συνδέσεις κινητής. Μια BLACKBERRY στην οποία έπρεπε να καταθέσουμε αίτηση για ενεργοποίηση υπηρεσιών Data, και μια κανονική wind100 στην οποία λάβαμε χρεώσεις DATA χωρίς ποτέ να έχουμε ενεργοποιήσει την υπηρεσία.

Στο εξώδικο είμαι υπέρ. Ο χρήστης σε καμμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει ότι ΠΡΕΠΕΙ να απενεργοποιήσει υπηρεσίες στο κινητό του ώστε να μην δέχεται χρεώσεις. Που το έχετε δει αυτό κύριοι? Οι χρεώσιμες υπηρεσίες πρέπει ΠΑΝΤΑ να έχουν την συγκατάθεση του χρήστη.

Γ.

3llinas
07-11-11, 12:34
Είχα και εγώ την ίδια ακριβώς περίπτωση με την Wind και κατέθεσα γραπτή επιστολή και περιμένω απάντηση.

Να σημειώσω το εξείς. Εχουμε δύο συνδέσεις κινητής. Μια BLACKBERRY στην οποία έπρεπε να καταθέσουμε αίτηση για ενεργοποίηση υπηρεσιών Data, και μια κανονική wind100 στην οποία λάβαμε χρεώσεις DATA χωρίς ποτέ να έχουμε ενεργοποιήσει την υπηρεσία.

Στο εξώδικο είμαι υπέρ. Ο χρήστης σε καμμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει ότι ΠΡΕΠΕΙ να απενεργοποιήσει υπηρεσίες στο κινητό του ώστε να μην δέχεται χρεώσεις. Που το έχετε δει αυτό κύριοι? Οι χρεώσιμες υπηρεσίες πρέπει ΠΑΝΤΑ να έχουν την συγκατάθεση του χρήστη.

Γ.

Εχει την συγκαταθεση σου διοτι οταν υπαγραφεις το Συμβολαιο η υπηρεσια GPRS (Internet) ειναι μεσα στο συμβολαιο ενεργη και 2. τα SMS ειναι επισεις χρεωσιμα οταν δεν εχεις καποιο προγραμμα οποτε με το σκεπτικο αυτο ενας συνδρομητης δεν θα πρεπει εχει προσβαση σε τπτ εκτως αν το ζητηση ο ιδιος

lex_luthor
07-11-11, 21:42
Και κάτι για τις εταιρείες γιατι διαβαζω διάφορα εδω μέσα.
Εχω γυρισει τόσα χρονια και τις τρεις εταιρείες Δεν θα πώ πια, κατα τη δική μου γνωμη, μάλλον λάθος, κατα τη δική μου εμπειρία θα ητανε πιο σωστό, ειναι η καλύτερη
Θα πω πια είναι για εμένα η λιγότερο χειρότερη που είναι πιο σωστός όρος.
Εχω ταλαιπωρηθεί πολύ απο τη Vodafone Απαίσιο service πολύ λογαριασμοι με παραπάνω χρεώσεις και όταν θέλεις να αλλάξεις εταιρεία σου βγαζουν τη πίστη ανάποδα.
Στη Cosmote δεν είχα βασικά παραπονα άλλα είχε απαίσιο customer service και οι υπάλληλοι στα καταστηματα ητανε λιαν επειικως αδιάφοροι Συν οτι σε σχεση με τον ανταγωνισμό εχει ακριβές τιμές
Με την Wind εχω τα λιγότερα προβλήματα μεχρι τώρα και θέλω να ελπίζω ότι ετσι θα συνεχίσει

Αυτα και πιστευω να σε βοηθησα στο ερωτημα σου

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και επειδή το καλό πρέπει να λέγεται νομίζω πως τα λιγότερα θέματα τα έχω και εγώ με τη Wind.

Νομίζω ότι σταδιακά πάντως όλα αυτά θα εκλείψουν γιατί οι χρήστες οικειοποιούνται τα smartphones και οι νέοι χρηστές είναι περισσότερο "υποψιασμένοι" αρά και γνωρίζουν πότε για παράδειγμα ισχύει κάποια χρέωση και πότε όχι. Καλή κίνηση ήταν και αυτή της Google με το ICS (Ice Cream Sandwich) που έχει προεγκατεστημένη την εφαρμογή για την παρακολούθηση της κίνησης data. Ενδεικτικό ότι ανάλογα περιστατικά υπάρχουν στις περισσότερες χώρες του κόσμου...

akkiiss55
12-11-11, 20:55
Δυστυχώς στην ελλάδα μόνο τα γραπτά μένουν.. Κάποια στιγμή που είχα θέμα με την hol. (είμαι λίγο ψείρας στις εξυπηρετήσεις, εφόσον πληρώνω στην ώρα μου και είμαι σωστός.......... για να μην παρεξηγηθεί απο κάποιους) η λύση ήταν μια..... ούτε τηλέφωνα ούτε τίποτα.... έγγραφο προς την εταιρία που έχεις θέμα και κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων... είναι αυτοί που τους βάζουν τα πρόστιμα). Με το που το έκανα είχα κατευθείαν λύση στο θέμα μου απο την ίδια εταιρία που είχα πρόβλημα (δεν ήταν οικονομικό το θέμα.. επρόκειτω για ακύρωση αίτησης, αλλα τουλάχιστον ενώ τους έψαχνα 1 μήνα, μετά το έγγραφο με έψαχναν αυτοί)

επιτελους κ ενας λογικος ανθρωπος....πραγματικα σ δινω τα συγχαρητητια μ.αυτα για να τα βλεπετε και οι υπολοιποι.ο σωστος ο συνδρομητης κ ο σωστος ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ετσι κανει.δν παιρνει στο τλφ κεντρο να βρισει τους τηλεφωνητες ουτε ζηταει διευθυντες κ προεδρους αλλα φτιαχνει ενα εγγραφο κ το στελνει στην ΕΕΤΤ

akilleas
13-11-11, 10:37
επιτελους κ ενας λογικος ανθρωπος....πραγματικα σ δινω τα συγχαρητητια μ.αυτα για να τα βλεπετε και οι υπολοιποι.ο σωστος ο συνδρομητης κ ο σωστος ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ετσι κανει.δν παιρνει στο τλφ κεντρο να βρισει τους τηλεφωνητες ουτε ζηταει διευθυντες κ προεδρους αλλα φτιαχνει ενα εγγραφο κ το στελνει στην ΕΕΤΤ
...αφού όμως πρώτα προσπαθήσει με την τηλ.εξυπ μήπως βρει λύση στο πρόβλημά του.

sculper
13-11-11, 11:43
έγω πρόσφατα είχα ακόμη ένα περιστατικό με λάθος χρέωση...
την πρώτη φορά πλήρωσα και κάναν 6 μήνες να αντιλογίσουν
την δεύτερη πλήρωσα και κάναν 1 χρόνο να αντιλογίσουν
την τρίτη τους είπα αν δεν αντιλογίσουν σε 2 μέρες θα γίνει χαμός....και το έκαναν.


είναι απίστευτο πως μερικοί είτε δεν δουλεύουν είτε είναι ερασιτέχνες.

και επίσης πόσο απροστάτευτοι είμαστε στην κάθε εταιρεία...


γιάτι δηλαδή να χάνω χρόνο για να εξηγήσω ή να βρω άκρη
γιατί να χάνω χρήματα....

εγώ 8 χρόνια ποτέ δεν άργησα να πληρώσω....αν αργούσα θα μου το έκοβαν


επιτέλους πρέπει να "πληρώνουν" και να πληρώνουν τα λάθη τους!

lex_luthor
14-11-11, 01:11
έγω πρόσφατα είχα ακόμη ένα περιστατικό με λάθος χρέωση...
την πρώτη φορά πλήρωσα και κάναν 6 μήνες να αντιλογίσουν
την δεύτερη πλήρωσα και κάναν 1 χρόνο να αντιλογίσουν
την τρίτη τους είπα αν δεν αντιλογίσουν σε 2 μέρες θα γίνει χαμός....και το έκαναν.


είναι απίστευτο πως μερικοί είτε δεν δουλεύουν είτε είναι ερασιτέχνες.

και επίσης πόσο απροστάτευτοι είμαστε στην κάθε εταιρεία...


γιάτι δηλαδή να χάνω χρόνο για να εξηγήσω ή να βρω άκρη
γιατί να χάνω χρήματα....

εγώ 8 χρόνια ποτέ δεν άργησα να πληρώσω....αν αργούσα θα μου το έκοβαν


επιτέλους πρέπει να "πληρώνουν" και να πληρώνουν τα λάθη τους!

Σωστό αυτό που λες. Απλά πιστεύω ότι η Wind ακούει. Τουλάχιστον από προσωπική μου εμπειρία είναι η μόνη εταιρία που αν δημιουργηθεί το οποιοδήποτε πρόβλημα το λύνει άμεσα. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Vikentios
22-11-11, 17:54
Να κάνω μια ερώτηση εκτός θέματος μέν αλλά με πρακτική αξία..!
Στο Iphone άμα βάλεις το διακόπτη στις ρυθμίσεις απο την μεριά που λέει "push all data to wi-fi" σήμαινει οτι δεν σε χρεώνει data και έχει ας πούμε και ως επακόλουθο οτι δεν συνδεέται με 3g? παρά μόνο με wi-fi?

sportis
23-11-11, 09:09
όσοι έχουν iphone και δεν θέλετε τίποτα περίεργες χρεώσεις θα πάτε ρυθμίσεις/γενικα/δικτυο/ και απενεργοποιείτε τα δεδομένα και τελείωσε το παραμύθι...
αν δεν το θέλετε κλειστό αυτό τότε να ελέγχετε συχνά την χρήση, θα πατε ρυθμίσεις/γενικά/χρήση/χρηση κινητού και απο εκεί βλέπετε πόσα ΜΒ έχετε κατεβάσει.. αλλα να ξέρετε οτι τα iphone αν έχετε τα δεδομένα ανοιχτά αυτο θα μπαίνει συχνά στο ιντερνετ για της διάφορες εφαρμογές που εχει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.