PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 7: To format or to not format?



msp
21-10-11, 01:10
Λοιπόν το ερώτημα είναι απλό.
Ετοιμάζομαι να χτίσω νέο μηχάνημα και θα μεταφέρω τους δίσκους από αυτό τον υπολογιστή στον νέο. Το λειτουργικό μου είναι Windows 7 Ultimate 32 και όλα καλά μέχρι εδώ! Εννοείται πως ο δίσκος που περιέχει το υπάρχον λειτουργικό έχει settings και drivers για το υπάρχον hardware που έχω στην υπογραφή μου, καθώς και εκτυπωτές κτλ.
Μέχρι τώρα κάθε φορά που έστηνα νέο μηχάνημα έπρεπε να φορματάρω και να περάσω το νέο λειτουργικό και μετά να αρχίσω πάλι να εγκαθιστώ όλα τα προγράμματα από το μηδέν!
Άκουσα ότι με τα windows 7 δεν χρειάζεται απαραίτητα φορμάτ, αλλά αν απλά χτίσω το νέο μηχάνημα και μπουτάρω κανονικά από το δίσκο που τα έχω ήδη εγκατεστημένα, θα δουλέψουν κανονικά και θα μου ζητήσουν απλά τα drivers του νέου hardware!
Ισχύει κάτι τέτοιο ή δεν γλυτώνω το format και ότι αυτό συνεπάγεται;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:oneup:

Seitman
21-10-11, 09:33
Δυστυχώς δε γίνεται. Αν αλλαχτεί μητρική πρέπει να γίνει καθαρή εγκατάσταση από την αρχή.

esertas
21-10-11, 09:47
Εγώ πάντως όταν άλλαξα μητρική (και οι 2 Asus αλλά με άλλο chipset) έκανε καμιά 3-4 επανεκκινήσεις μόνο του και μετά δούλεψε τέλεια. Το θεώρησα μαγικό.

biggeo65
21-10-11, 16:05
Και να μην κάνεις format, θα δουλέψει. Το έκανα και σε Windows ΧΡ, από MSI σε ASUS, και σε 7 από ASUS σε ASROCK.

Ίσως κάποια ψιλοπροβλήματα να έχεις στο πρώτο boot, αλλά αν φορτώσεις τους drivers από το νέο Hardware, και μπείς στην διαχείριση συσκευών και καταργήσεις τυχόν συσκευές που έχουν μείνει από το παλιό hardware, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Απλά υπομονή χρειάζεται. Κι αν έχεις ενεργοποιημένο το AHCI στην παλιά μητρική, ενεργοποίησε το και στην καινούργια πριν την εγκατάσταση, για να αποφύγεις τις μπλε οθόνες.

teslafun
21-10-11, 16:16
Δεν χρειάζεται Format.

Και στα XP αλλά και στα 7, αν αλλάξεις Hardware κάνεις boot σε safe mode.
Κάνεις update τους drivers και είσαι έτοιμος.

Z€r0
21-10-11, 17:56
Γίνεται να καταργήσεις τους παλιούς drivers και να το βάλεις πάνω στο καινούριο, αλλά νομίζω καλύτερη είναι μία καθαρή εγκατάσταση.

biggeo65
21-10-11, 18:10
Πάντα είναι καλύτερη μια καθαρή εγκατάσταση συμφωνώ κι εγώ.

Αλλά αν έχεις περασμένα πολλά προγράμματα κι έχεις φάει μέρες για να ρυθμίσεις τον υπολογιστή σου, τότε συμφέρει το ρίσκο του να μην κάνεις Format, κι ας αντιμετωπίσεις κάποια προβλήματα στην αρχή, αν αντιμετωπίσεις.

Με υπομονή και ψάξιμο διορθώνοντε και ο υπολογιστής δουλεύει σωστά.

Z€r0
21-10-11, 18:23
Ναι σε αυτήν την περίπτωση καλή είναι μία δοκιμή, αρκεί να μην πάρουν αντίστοιχο χρόνο με μιά καθαρή εγκατάσταση οι "διορθώσεις" βέβαια αλλά άμα δεν το δοκιμάσεις δεν ξέρεις.

Seitman
21-10-11, 18:43
Εγώ πάντως που το δοκίμασα με τον δίσκο από το μακαριστό laptop μου, ορμώμενος από αυτό το θέμα, στον υπολογιστή του μαγαζιού δεν έγινε τίποτα. Μπλε οθόνη και στην κανονική εκκίνηση και σε safe mode.

Μόνο το μπουμπουντούρου δούλεψε χωρίς να διαμαρτυρηθεί.

biggeo65
21-10-11, 19:00
Τι μπλε οθόνη έβγαλε; ,και σε safe mode γιατί; Δεν φορτώνει drivers σε safe mode.

H μόνη περίπτωση που συνάντησα μπλε οθόνη και σε SAFE mode,
ήταν σε περίπτωση που το AHCI στο BIOS ήταν ενεργοποιημένο,
και στα Windows δεν είχε γίνει η αλλαγή στην registry.

Kαλά για το LINUX δεν το συζητάμε, ότι και να βάλεις θα δουλέψει,
το πιο ευέλικτο λειτουργικό.
Να μην το ενδιαφέρει ούτε το hardware ούτε τίποτα.
Ίσως κάποια στιγμή να γίνουν και τα Windows έτσι.

Seitman
21-10-11, 19:03
Δε θυμάμαι και η αλήθεια είναι ότι έκανα γρήγορα - γρήγορα τη δοκιμή. Ίσως αύριο που θα έχω χρόνο να ασχοληθώ καλύτερα και να σημειώσω τον κωδικό σφάλματος.

biggeo65
21-10-11, 19:06
Να κάτσεις στα αυγά σου :p Αν δεν το χρειάζεσαι δεν το δοκιμάζεις.
Δοκιμή στην δοκιμή μπορεί να "παρεξηγηθεί" το PC και να σου βγάζει άλλα. :p

Άλλο αν το κάνεις από ανάγκη ή βαρεμάρα όπως εγώ.
Προτίμησα να αντιμετωπίσω κάποιες μπλε οθόνες στην αρχή, παρά την εγκατάσταση από την αρχή, που θα μου έτρωγε μέρες, για να μην πω βδομάδες.

Seitman
21-10-11, 19:10
Ανάγκη δεν υπάρχει, αλλά περισσότερο για τον πειραματισμό. :p

Ούτως ή άλλως τα δεδομένα δεν κινδυνεύουν, είναι σε διαφορετικό partition.

msp
21-10-11, 22:32
Λοιπόν να σας πω και τα νέα μου!
Δεν έκανα φορμάτ και τα windows ξεκίνησαν κανονικά προσπαθώντας να βρουν ότι μπορούν!
Για όποιες συσκευές δεν υπήρχαν drivers έκανα install από το dvd της μητρικής και κατέβασα και τα τελευταία της κάρτας γραφικών!
Όλα παίζουν τέλεια και νιώθω ανακουφισμένος που δεν έπρεπε να ξεκινήσω από το 0 εγκαταστάσεις και settings!

biggeo65
22-10-11, 07:43
Τέλος καλόόλα καλά λοιπόν :oneup: Και το κυριότερο, απέφυγες την φασαρία να ξανακάνεις ρυθμίσεις από την αρχή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.