PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλαβη



Σελίδες : [1] 2

DSLaManiaC
21-10-11, 13:44
Κι εκεί που ξυπνάς ωραία και καλά, κατά τις 11μιση παρτη κάτω τη γραμμή. Νεκρό το τηλέφωνο, νεκρό και το internet.
Σκέφτομαι, δε μπορεί στα καλά καθούμενα, κάτι κάνουν.
Κατεβαίνω απ το σπίτι λοιπόν και βλέπω ακριβώς απέναντί ένα αμάξι του οτε. Ω τι σύμπτωση.
Δεν ηταν κανένας μεσα, τον περιμενα λίγη ωρα να τον κραξω αλλά δεν ήρθε.
Σημείωσα ενα κινητό που είχε πάνω στο παρμπρίζ όμως και πήρα τηλέφωνο μετά από λιγο:
-Γεια σας. Απ την ωρα που εμφανιστηκατε, πεθανε η γραμμή μου.
-Ειστε στον ΟΤΕ ?
-Οχι, αλλα αυτό τι σχέση εχει ?
-Εγω πείραξα μόνο ενα ειδικό νούμερο στο κουτί που ανοιξα. Να δηλώσετε βλάβη στον παροχο σας.
-Ναι αλλά μάλλον χτυπησατε τη γραμμή μου καταλαθως και έλεγα μήπως το φτιαχνατε απλως.
-Οχι, ακόμα κι αν έγινε κάτι τέτοιο να πάρετε στον παροχο σας.

Αυτος ήταν ο διάλογος.
Κάτι σκάλισε ο ΟΤΕτζης και απλώς με άφησε χωρίς τηλέφωνο.
Φυσικα, πήρα πινακίδες και τα λοιπά. Θα δούμε μέχρι πιο σημείο θα το τραβήξω.
Ανάλογα με το αν οφείλεται εκεί η βλάβη και απ το κατά πόσο θα φτιαχτεί σύντομα.

........Auto merged post: DSLaManiaC πρόσθεσε 50 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και μόλις το επιβεβαιωσαμε.
Με πήραν τηλέφωνο και βλέπουν διακοπή κοντά στο χώρο μου..
Μετά σου λέει ΟΤΕτζηδες.
Ελπίζω να νιώθει γαματος ο άχρηστος αμόρφωτος που δε ξέρει να κάνει τη δουλειά του και με άφησε χωρίς υπηρεσία για ολο το ΣΚ.
Το καλό που τους θέλω είναι να μην ανέβει το attenuation ούτε μία μονάδα γιατί αν γίνει κάτι τέτοιο πραγματικά θα πάω στο α/κ στους τεχνικούς και θα μας ακούσουν μέχρι το Παιδων.

mondeo
21-10-11, 14:58
Γιατί δεν εκπλήσσομαι από το συμβάν;

Didimos_GR
21-10-11, 16:50
Καλά που είδες το αμάξι του OTE και κατάλαβες πως κάτι "παίζει" !
Ενημέρωσε μας για τις εξελίξεις.... :)

ΥΓ. Γιατί έχεις τόσο μεγάλο SNR , 15 ????!!! :hmm:

DSLaManiaC
21-10-11, 16:52
Καλά που είδες το αμάξι του OTE και κατάλαβες πως κάτι "παίζει" !
Ενημέρωσε μας για τις εξελίξεις.... :)

Εννοείται πως θα ενημερώσω.

Βέβαια αυτό θα γίνει από τα μέσα της άλλης εβδομάδας, γιατί για το ΣΚ + 2-3 εργάσιμες εξυπακούεται ότι θα μείνω χωρίς internet.


ΥΓ. Γιατί έχεις τόσο μεγάλο SNR , 15 ????!!! :hmm:

Γιατί έχω 6ρα σύνδεση.

Ingenius
21-10-11, 17:19
Και που πήρες πινακίδες νομίζεις πως κάτι έγινε. Μπορούν να ισχυριστούν ότι θέλεις ;)
Γενικότερα το να πας στο Α/Κ νομίζοντας ότι μπορείς να τους κάνεις "ντα" δε θα βοηθήσει κάθόλου την κατάσταση. Θα πρότεινα να εξαντλήσεις την ενεργητικότητα σου με το να πάρεις τον αρ βλάβης που σου δήλωσαν από τη HOL και να στείλεις ένα ευγενεστατο φαξ στον προϊστάμενο τεχνικών ΟΤΕ της περιοχής. Απευθύνσου και στο κοντινότερο OTESHOP για να βρεις μια άκρη. Τεχνικό η HOL σου έστειλε για να επιβεβαιώσει ακριβώς που έγινε η διακοπή;

DSLaManiaC
21-10-11, 17:47
Και που πήρες πινακίδες νομίζεις πως κάτι έγινε. Μπορούν να ισχυριστούν ότι θέλεις ;)


Ισχύει.. Απλώς, ας υπάρχει.


Γενικότερα το να πας στο Α/Κ νομίζοντας ότι μπορείς να τους κάνεις "ντα" δε θα βοηθήσει κάθόλου την κατάσταση.
Σίγουρα όχι, εκτονώνεσαι όμως.


Θα πρότεινα να εξαντλήσεις την ενεργητικότητα σου με το να πάρεις τον αρ βλάβης που σου δήλωσαν από τη HOL και να στείλεις ένα ευγενεστατο φαξ στον προϊστάμενο τεχνικών ΟΤΕ της περιοχής. Απευθύνσου και στο κοντινότερο OTESHOP για να βρεις μια άκρη..

Βλέπω την εικόνα μπροστά μου: 50ρης προϊστάμενος, βλέπει HOL, πετάει το φαξ στα σκουπίδια. Αν είναι να κάνω κάτι, θα πάω με γραπτό αίτημα και Αρ.Π.


Τεχνικό η HOL σου έστειλε για να επιβεβαιώσει ακριβώς που έγινε η διακοπή;

Είναι περιττό, ακόμα και να μου στέλνανε. Στο χώρο μου όπως και στο κατανεμητή μέσα στο κτήριο δεν έγινε κάτι (εγώ έχω τα κλειδιά).
Βρήκαν διακοπή κοντά μου, οπότε μάντεψε που (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=53051&thumb=1&d=1236970918)έγινε κι από ποιόν (http://images1.wikia.nocookie.net/__cb20080426150526/anegkyklopaideia/images/2/2b/D0OTE_logo.jpg).

Z€r0
21-10-11, 17:49
Κλασσική περίπτωση βλάβης, όποτε βλέπω να πειράζουν το ΚΑΦΑΟ σκέφτομαι τί με περιμένει.Γνωστά νούμερα του ΟΤΕ δυστηχώς.

dikal
21-10-11, 18:04
Από μαγκιά όμως, πάνε καλά. Και σου κάνουνε τη βλάβη, και δε στη φτιάχνουνε, και σε βάζουνε να τρέχεις (ευτυχώς που μπορείς) ... Για να μάθεις να μη φεύγεις πΟΤΕ. :wall:

Vitruvian78
21-10-11, 23:40
Από μαγκιά όμως, πάνε καλά. Και σου κάνουνε τη βλάβη, και δε στη φτιάχνουνε, και σε βάζουνε να τρέχεις (ευτυχώς που μπορείς) ... Για να μάθεις να μη φεύγεις πΟΤΕ. :wall:

Ναι, δεν εξηγείται αλλιώς η γαϊδουριά τους!! Ακού "Είστε στον ΟΤΕ;;"
Δηλαδή αν είσαι στον ΟΤΕ, θα ερχότανε να στο κοιτάξει το πρόβλημα χωρίς να το δηλώσεις;; Κάφροι εντελώς, γι αυτο και οι εναλλακτικοί δεν θεωρούνται τόσο αξιόπιστοι....

wisdompa
22-10-11, 17:00
Και η δική μου γραμμή εδώ και 4 μέρες είναι νεκρή αλλά το ίντερνετ λειτουργεί (πώς γίνεται αυτό δε το καταλαβαίνω αλλά τέλος πάντων).. Πήρα στην HOL τηλέφωνο και μου είπε δεν είναι απο εμάς το πρόβλημα θα στείλουν την "βλάβη" στον Οτε να το κοιτάξει απο Δευτέρα....αυτό συνέβη χτες.
Δηλαδή απο Τετάρτη δεν έχω τηλέφωνο μεσολαβούν και 2 αργίες απο εβδομάδα...οπότε καλό νοέμβριο θα έχω τώρα γραμμή....
Και δεν μπορώ να καταλάβω τι στο διάτανο έγινε και νέκρωσε στα καλά καθούμενα.

stefan147
22-10-11, 22:38
Κάτι παρόμοιο βιώνω κι εγώ τις τελευταίες μέρες. Την Τετάρτη 19/10 έγινε η μετάβασή μου από τον ΟΤΕ στη HOL. Όλα καλά και ωραία στα διαδικαστικά αλλά μου ήρθε μια γραμμή με download 6.5mbps και upload 88kbps!!!

Όπως καταλαβαίνετε αυτό σημαίνει σχεδόν μηδενικό internet. Τα προβλήματα βέβαια είχαν αρχίσει επί εποχής ΟΤΕ, εξ' ου και η απόφαση να αλλάξω πάροχο, αλλά πλέον τα πράγματα είναι χειρότερα από ποτέ. Το πόρισμα του τεχνικού (ευτυχώς μέχρι στιγμής η HOL δείχνει αρκετό ενδιαφέρον) είναι ότι κάτι έχει στραβώσει από τον ΟΤΕ. Πλέον έχει δηλωθεί βλάβη από τη HOL στον ΟΤΕ και αναμένω ελπίζοντας να δουλέψει η μεταξύ τους επικοινωνία.

DSLaManiaC
22-10-11, 22:54
Σύμφωνοι αλλά τα τελευταία 2 μηνύματα δεν έχουν σχέση με αυτό που εγώ περιέγραψα ;)

aa144
23-10-11, 00:47
Γι αυτό λέγεται Ελλαδιστάν...

DaveMurray
23-10-11, 16:48
Μάλιστα....

Δηλαδή θα πρέπει να στήνουμε καραούλι και να φυλάμε σκοπιές στα καφάο μας, μπας και περάσει κάνας ΟΤΕτζής και χαλάσει την υπηρεσία μας ;

Καταλάθος, ξεκαταλάθος, θα πρέπει να φυλάμε σκοπιά για τυχόν ΟΤΕτζήδες ; Με το δίκανο ανα χείρας ;

Πωπω ρε π@@@@@ μου, τι έπαθες ρε DSLaManiaC :(

DSLaManiaC
24-10-11, 11:24
Αραγε οταν γυρίσω σπίτι θα έχει φτιαχτεί?
Πονταρω 100€ στο όχι. Άλλος?

mephisto
24-10-11, 11:52
200 απο εμενα.Ειναι κριμα παντως να βλεπεις τετοια γαιδουρια,γιατι κ εγω τεχνικος ειμαι(οχι οτε ουτε παροχου μην βαρατε) κ δεν θα σκεφτομουνα ποτε να μην κοιταξω μια βλαβη,ποσο μαλλον εαν την ειχα προκαλεσει εγω...Απλα δειχνει οτι καποιοι εχουν ακομα την νοοτροπια του δημοσιου...

hall2001
24-10-11, 12:20
Αντε να ποντάρω και εγώ 10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 στο όχι.

DSLaManiaC
24-10-11, 19:31
Κερδίσαμε όλοι.

dikal
24-10-11, 21:05
Όποιος μένει κοντά με τον DSLaManiaC ας είναι προσεκτικός τις επόμενες 2-3 μέρες. Θα πάει ο πΟΤΕ να του φτιάξει τη γραμμή. :scared:

DSLaManiaC
24-10-11, 21:10
Όποιος μένει κοντά με τον DSLaManiaC ας είναι προσεκτικός τις επόμενες 2-3 μέρες. Θα πάει ο πΟΤΕ να του φτιάξει τη γραμμή. :scared:

:rofl:

Vitruvian78
24-10-11, 23:14
Τραγικό!! Σ' αυτή τη χώρα πρέπει να έχεις απίστευτη υπομονή ακόμη και για τα πιο αυτονόητα!! Πότε δήλωσες τη βλάβη είπαμε;;

DSLaManiaC
24-10-11, 23:46
Τραγικό!! Σ' αυτή τη χώρα πρέπει να έχεις απίστευτη υπομονή ακόμη και για τα πιο αυτονόητα!! Πότε δήλωσες τη βλάβη είπαμε;;

Αύριο είναι η 2η εργάσιμη που πρέπει ο ΟΤΕ -τουλάχιστον- να μας απαντήσει στο που οφείλεται το πρόβλημα. :p

wisdompa
25-10-11, 00:20
H δική μου βλάβη πάντως αποκαταστάθηκε σήμερα απο τους Οτέδες :lol:

DSLaManiaC
25-10-11, 13:27
Ούτε σήμερα:)

Vitruvian78
25-10-11, 13:49
Ε κάτσε!! τρείς εργάσιμες λένε! ¨εχε υπόψην όμως οτι στην τρίτη εργάσιμη μπορεί να κλείσουν αυτή τη βλάβη, και να την ξανανοίξουν με κάποιο αιτιολογικό, π.χ. οτι χρειάζεται να αλλαχθεί καλώδιο, κτλ.....οπότε σε πάνε για άλλες τρεις εργάσιμες!! Εμένα τους πήρε ένα μήνα, απο την ημερομηνία ενεργοποίησης, για να μου παραδόσουν νέα γραμμή στην hol, μονίμως με απανωτές δικαιολογίες απο πλευράς ΟΤΕ!

dikal
25-10-11, 14:35
Ε κάτσε!! τρείς εργάσιμες λένε! ¨εχε υπόψην όμως οτι στην τρίτη εργάσιμη μπορεί να κλείσουν αυτή τη βλάβη, και να την ξανανοίξουν με κάποιο αιτιολογικό, π.χ. οτι χρειάζεται να αλλαχθεί καλώδιο, κτλ.....οπότε σε πάνε για άλλες τρεις εργάσιμες!! Εμένα τους πήρε ένα μήνα, απο την ημερομηνία ενεργοποίησης, για να μου παραδόσουν νέα γραμμή στην hol, μονίμως με απανωτές δικαιολογίες απο πλευράς ΟΤΕ!

Μπορεί τη βλάβη να την κλείσουν, χωρίς να την ξανα-ανοίξουν. Οι αιτιολογίες επίσης παρουσιάζουν ενδιαφέρον, όπως "η βλάβη αποκαταστάθηκε" (φυσικά όχι), "πέρασε τεχνικός αλλά δεν υπήρχε κάποιος εκεί" (ούτε κατά διάνοια) και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κάποιος.
Εννοείται ότι ο πελάτης δεν ενημερώνεται. Βέβαια αν η βλάβη δοθεί από άλλο πάροχο, νομίζω ότι υπάρχει ενημέρωση.

DSLaManiaC
26-10-11, 11:51
Ακόμα νεκρή η κακομοιρη η γραμμή.
Υπάρχει κανείς με πρόσβαση στο crm να δει τι γίνεται και τον κερναω :Ρ

dikal
26-10-11, 13:02
Δεν πέρασαν 3 εργάσιμες; Τι λέι η hol;

DSLaManiaC
26-10-11, 17:42
Δεν πέρασαν 3 εργάσιμες; Τι λέι η hol;

Η HOL λέει ότι τη δήλωσε στον ΟΤΕ τη Παρασκευή και οτι ο ΟΤΕ τα ξύνει..

Ούτε σήμερα τηλέφωνο.. Τι λέτε γι αύριο? :)

vampira
26-10-11, 21:56
Ούτε σήμερα τηλέφωνο.. Τι λέτε γι αύριο? :)

Είναι δύσκολοι καιροί, δεν θα μας φας όλα τα λεφτά με τα στοιχήματά σου! :p:p

dikal
27-10-11, 00:12
Η HOL λέει ότι τη δήλωσε στον ΟΤΕ τη Παρασκευή και οτι ο ΟΤΕ τα ξύνει..

Ούτε σήμερα τηλέφωνο.. Τι λέτε γι αύριο? :)

Κατ' αρχήν θα πίστευα τη hol γιατί δεν είναι μια βλάβη που μπορεί να μην τη δώσει στον ΟΤΕ (πχ χαμηλός συγχρονισμός).

Αύριο ο DSLaManiaC έχει τηλέφωνο, απόδοση 2. :lol:


Είναι δύσκολοι καιροί, δεν θα μας φας όλα τα λεφτά με τα στοιχήματά σου! :p:p
Μισό λεπτό, μέχρι τώρα κερδίζουμε όλοι (εκτός ίσως από τον άμεσα ενδιαφερόμενο:whistle:). Αύριο να δούμε :hmm:

8anos
27-10-11, 09:44
τι μου θυμιζει......
adslgr.com/forum/showthread.php?t=169053

DSLaManiaC
27-10-11, 12:31
Και ακόμη τίποτα.. Και αν δε γίνει μέχρι το μεσημέρι, καλό 3ημερο.

Vitruvian78
27-10-11, 22:21
ω ρε γλέντια!!! Ε, πώς θα στο κάνουν πιο ξεκάθαρο, οτι αν δεν εισαι πελάτης ΟΤΕ αυτά τραβάς;;;!!

thanosmylo
27-10-11, 23:00
Κανονικά ο ΟΤΕ πρέπει να διορθώνει αμέσως τις βλάβες γιατί πληρώνεται πολλές χιλιάδες ευρώ για τις γραμμές που παίρνουν οι πάροχοι...Πάντως δεν καταλαβαίνω πώς έχει θεοποιηθεί ο ΟΤΕ.Όταν είχα πρωτοβάλει κόνεξ,είχα μείνει 3 μήνες χωρίς ίντερνετ.Οι τεχνικοί είχαν ωράριο,δημοσίου και έκαν αμάν να τους βρω.Και λένε ο ΟΤΕ ο καλύτερος.Σιγά...
Τραγική ειρωνεία ο παππούς μου ήταν τεχνικός στον ΟΤΕ.χαχαχα!

DSLaManiaC
29-10-11, 13:55
Προφανώς ακόμα είναι νεκρή η γραμμή. Μετράμε την 8η μέρα σήμερα.

Φυσικά θα γίνει η σχετική καταγγελία, όταν επισκευαστεί, για να μπορώ να αναφέρω πόσο παραπάνω ξεπέρασε τις 3 εργάσιμες η βλάβη.

ΥΓ: Τουλάχιστον με αφορμή τη βλάβη, άλλαξα τηλεφωνική πρίζα με μια πιο όμορφη και 2 εξόδους... :biggrin:

a.libe
29-10-11, 15:06
ο ΟΤΕ εχει πλεον συμμορφωθει στην εναρμονισμενη ευρωπαικη νομοθεσια...π.χ αν αργει πανω απο 2 μερες να ικανοποιησει αιτημα ανταγωνιστη παροχου τοτε γινεται συμψηφισμος και αφαιρειται το ποσο που αναλογει στην καθυστερηση απο τα τελη που πληρωνουν οι παροχοι στον ΟΤΕ

dikal
29-10-11, 16:11
ο ΟΤΕ εχει πλεον συμμορφωθει στην εναρμονισμενη ευρωπαικη νομοθεσια...π.χ αν αργει πανω απο 2 μερες να ικανοποιησει αιτημα ανταγωνιστη παροχου τοτε γινεται συμψηφισμος και αφαιρειται το ποσο που αναλογει στην καθυστερηση απο τα τελη που πληρωνουν οι παροχοι στον ΟΤΕ

Ωραίο αυτό, όμως πώς το "εισπράττει" ο παθών που μένει nn μέρες χωρίς υπηρεσία; Πρακτικά να μιλήσουμε και συγκεκριμένα, όχι ότι πχ κάποιος θα κάνει "ντα" τον φταίχτη πάροχο.

Vitruvian78
29-10-11, 20:27
Ωραίο αυτό, όμως πώς το "εισπράττει" ο παθών που μένει nn μέρες χωρίς υπηρεσία; Πρακτικά να μιλήσουμε και συγκεκριμένα, όχι ότι πχ κάποιος θα κάνει "ντα" τον φταίχτη πάροχο.

+1 ......να μην πω τί ακριβώς έκανε η φοράδα στ' αλώνι!! Λες και μας νοιάζει πώς θα τα βρούνε οικονομικά οι πάροχοι μεταξύ τους! Νομίζω όμως οτι ο φίλος εδώ μπορεί να ζητήσει πίστωση απο την hol όμως, για τις ημέρες που δεν είχε υπηρεσίες, και πρέπει να του την δώσουν. Έχεις μιλήσει με την Τεχνική Υποστήριξη; Τί σου λένε;

DSLaManiaC
31-10-11, 11:52
10η μέρα. Φεεετα.

Vitruvian78
31-10-11, 23:05
Τους ενοχλεις καθόλου να μάθεις τί εξέληξη έχει το θέμα;;

DSLaManiaC
31-10-11, 23:45
Τους ενοχλεις καθόλου να μάθεις τί εξέληξη έχει το θέμα;;

Δεν υπάρχει νεότερο.

Αναμονή απάντησης ΟΤΕ.

dikal
31-10-11, 23:47
Πρέπει να έχει γίνει χοντρή "πατάτα".

aa144
01-11-11, 01:21
Όλα αυτά με την προϋπόθεση οτι πράγματι δήλωσαν τη βλάβη στον π0TΕ, το οποίο δεν συμβαίνει πάντα (για λόγους που δεν είναι της παρούσης), και ασχέτως με το τι λέει στον πελάτη ο πάροχος.

Φυσικά αν γίνει καταγγελία, τότε όχι μόνο δηλώνεται (πραγματικά δηλώνεται) άμεσα η βλάβη, αλλά φτιάχνεται κιόλας, όμως αυτός είναι χρονοβόρος τρόπος, μέχρι να πάει υπηρεσιακά η καταγγελία από την ΕΕΤΤ στον πάροχο, όπου υπάρχουν και σχετικές προθεσμίες για απάντηση του παρόχου για το θέμα κτλ, αλλά το σύστημα λειτουργεί πάντα, δοκιμασμένο κατ επανάληψη και μάλιστα στον συγκεκριμένο πάροχο (από τον οποίο, ήδη απαλλάχτηκα!).

DSLaManiaC
01-11-11, 13:23
:wall:

DSLaManiaC
01-11-11, 18:21
Δεν αντεξα άλλο.
Έπεσε το κράξιμο / καταγγελία.

senkradvii
01-11-11, 18:31
Τουλάχιστον η γραμμή ανέβηκε?

DSLaManiaC
01-11-11, 22:38
Τουλάχιστον η γραμμή ανέβηκε?

:lol:
Καλό.

senkradvii
02-11-11, 01:01
:lol:
Καλό.

:(

Τουλάχιστον το αντιμετωπίζεις με χιούμορ και αυτό είναι καλό για σένα.. Εγώ δεν ξέρω πως θα ήμουν στην θέση σου. :innocent:

valen_gr
02-11-11, 02:28
Δεν αντεξα άλλο.
Έπεσε το κράξιμο / καταγγελία.

σε ποιον / που ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.