PDA

Επιστροφή στο Forum : PSTN σε ISDN και MSN απο άλλη PSTN



RyDeR
21-10-11, 18:48
Καλησπέρα,

τώρα στο χωριό έχω Conn-X σε PSTN γραμμή με απεριόριστα τηλέφωνα. Μερικά σπίτια πιο πέρα μένει ο παππούς μου, που έχει PSTN και μόνο αυτό. Για να γλυτώσω κάτι απο τα πάγια, σκέφτηκα αν γίνεται αν γυρίσω την δική μου σε ISDN και να περάσω του παππού μου σαν MSN σε αυτή τη γραμμή... ωστέ να μην έχει άλλο πάγιο ο ίδιος (μόνο αυτά τα 2-3€/μήνα που κοστίζει ο MSN) αφού θα του "κόψουν" τον υπάρχον βρόχο όπως και να έχει απεριόριστα σε σταθερά που κάνει συνήθως σε παιδιά, εγγόνια, τα γνωστά. :p
Το πρόβλημα της απόστασης δεν είναι θέμα, ούτε 40m καλώδιο δεν θα χρειαστεί να του δώσω γραμμή, τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω αν γίνονται απο τον ΟΤΕ και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τι λέτε; Τι θα χρειαστεί εκτός απο ένα ISDN modem/router; :hmm:

xmperop1
21-10-11, 19:25
Κατ αρχή για να γίνει μια γραμμή MSN σε μια υπάρχουσα ISDN θα πρέπει να είναι στο ίδιο όνομα και στο ιδιο ΑΦΜ.
Ολα τα υπόλοιπα γίνονται εύκολα και πιθανόν να σου δώσουν δωρεάν μόντεμ για την adsl λόγω της αλλαγής σε isdn.

Nikiforos
21-10-11, 19:31
επειδη έχω μετατρεψει γραμμη PSTN σε ISDN πρεπει να σου δωσουν το netmod η ενα αλλο της siemens. Η μετατροπη των 2 PSTN σε 1 ISDN+MSN έχει 2 πάγια τελη ενεργοποιησης και φυσικα προπληρωνεις και το παγιο της ISDN. Mη πεις τι θες να κανεις δεν υπάρχει λογος ειναι δικο σου θεμα τι κανεις εσυ με το MSN νουμερο, μη σου λενε ιστοριες τπτ. Φυσικα και γινεται αυτο που θες απλα θα πρεπει να παρεις ενα ADSL Router over ISDN. Προσοχη ομως στις ρυθμισεις στο netmod ή siemens γιατι πρεπει καθε νουμερο να βαραει σε αλλη θυρα! γιατι απο default βαρανε τα νουμερα και στις 2 θυρες! ειχα και εγω 2ο νουμερο MSΝ δλδ αλλα το κατεργησα καθως η ISDN εχει 2 καναλια ομιλιας και δεν μου χρειαζοταν!

Υ.Γ να πω εδώ πως γινεται να κανεις το MSΝ νουμερο σε VOIP και ετσι να στέλνεις στο αλλο σπιτι ασυρματα (με χρηση εξωτερικων κεραιων αν υπάρχει οπτικη ταρατσα-ταρατσα), ισως να πιανει και ετσι αν ειναι λιγα μετρα, χωρις να απλωνεις καλωδια!!! μαλιστα με την χρηση υπολογιστη (αν εχεις καποιον ανοιχτο συνεχεια) μπορεις να τρεχεις καποιον asterisk και να εχεις τηλεφωνικο κεντρο και να μιλατε με εσωτερικα νουμερα! αν ενδιαφερεσαι για τετοια μου λες!

RyDeR
21-10-11, 19:57
Κατ αρχή για να γίνει μια γραμμή MSN σε μια υπάρχουσα ISDN θα πρέπει να είναι στο ίδιο όνομα και στο ιδιο ΑΦΜ.
Ολα τα υπόλοιπα γίνονται εύκολα και πιθανόν να σου δώσουν δωρεάν μόντεμ για την adsl λόγω της αλλαγής σε isdn.

Θέμα φυσικής διεύθυνσης δεν υπάρχει έτσι;

Μια μεταφορά και είμαι ΟΚ.


επειδη έχω μετατρεψει γραμμη PSTN σε ISDN πρεπει να σου δωσουν το netmod η ενα αλλο της siemens. Η μετατροπη των 2 PSTN σε 1 ISDN+MSN έχει 2 πάγια τελη ενεργοποιησης και φυσικα προπληρωνεις και το παγιο της ISDN. Mη πεις τι θες να κανεις δεν υπάρχει λογος ειναι δικο σου θεμα τι κανεις εσυ με το MSN νουμερο, μη σου λενε ιστοριες τπτ. Φυσικα και γινεται αυτο που θες απλα θα πρεπει να παρεις ενα ADSL Router over ISDN. Προσοχη ομως στις ρυθμισεις στο netmod ή siemens γιατι πρεπει καθε νουμερο να βαραει σε αλλη θυρα! γιατι απο default βαρανε τα νουμερα και στις 2 θυρες! ειχα και εγω 2ο νουμερο MSΝ δλδ αλλα το κατεργησα καθως η ISDN εχει 2 καναλια ομιλιας και δεν μου χρειαζοταν!

Ωραία όλα αυτά αλλά γιατί να χρειάζονται 2 τέλη ενεργοποίησης;

Εγώ βλέπω σαν κόστος μόνο την μεταφορά της γραμμής στο ίδιο όνομα/αφμ όπως και την μετατροπή της μίας σε ISDN.


Υ.Γ να πω εδώ πως γινεται να κανεις το MSΝ νουμερο σε VOIP και ετσι να στέλνεις στο αλλο σπιτι ασυρματα (με χρηση εξωτερικων κεραιων αν υπάρχει οπτικη ταρατσα-ταρατσα), ισως να πιανει και ετσι αν ειναι λιγα μετρα, χωρις να απλωνεις καλωδια!!! μαλιστα με την χρηση υπολογιστη (αν εχεις καποιον ανοιχτο συνεχεια) μπορεις να τρεχεις καποιον asterisk και να εχεις τηλεφωνικο κεντρο και να μιλατε με εσωτερικα νουμερα! αν ενδιαφερεσαι για τετοια μου λες!

Κάπως έτσι θα μοιραστούν (με Fritz!) απλά είπα να μην τα μπλέξω απο τώρα. Όσο για το Asterisk μου φαίνεται αρκετά δύσκολο στην λειτουργία του αλλά προσπαθώ να το μάθω...

Nikiforos
21-10-11, 20:32
Εγώ έκανα απο PSTN (ειχα VOIP με 2 νουμερα την NETONE) σε ISDN + MSN. Για τεχνικους λογους δεν γινεται απευθειας το MSN αλλα γινεται PSTN πρωτα, ετσι με χρεωσαν 2 ενεργοποιησεις βρογχου και ενα παγιο PSTN αφου το προπληρώνουμε! Μετα απο πολυ κοπο και φασαρια καταφερα να μου το αφαιρεσουν το 2ο τελος ενεργοποιησης βρογχου και να μου επιστρεψουν το παγιο PSTN πισω! Τωρα εσενα που ειναι 2 PSTN μάλλον δεν θα γινει αυτο, παρε στο 13888 και ρωτα να σου πουν. Δεν ξερω τι ειναι ευκολοτερο να κανεις, να δινεις ασυρματα το τηλ στο αλλο σπιτι ή να απλωσεις 40μετρα καλωδιο? για να το δωσεις ασυρματα δυστυχως πρεπει πρωτα με μετατραπει σε VOIP με οτι αυτο συνεπάγεται και φυσικα ανεβαζει κατακορυφα το κοστος σε σχεση με 40μετρα καλωδιο. Παντως εγω δινω σταθερο και στο εξοχικο ασυρματα μεσω του δικτυου του AWMN δλδ συνδεση ταρατσα-ταρατσα περνοντας ετσι 37χλμ!!! και στο εξοχικο εχω εκτος απο internet και τηλεφωνο σταθερο και εσωτερικα νουμερα, δλδ καλωντας 102 παιρνω τηλ στο εξοχικο!!! ο εξοπλισμος ειναι asterisk σε routerstation pro με λειτουργικο openwrt (linux) στην ταρατσα γιατι εχει τις κεραιες, και στο σπιτι εχω isdn netmod, ενα linksys SPA 3102 Voip Router και στο εξοχικο Routerboard 433AH με λειτουργικο συστημα Mikrotik Router OS 5.7 για τις ασυρματες κεραιες και μεσα στο σπιτι ενα linksys PAP2 για να μετατρεπει το VOIP (ethernet) σε κανονικο PSTN τηλέφωνο.
Βεβαια στην αποσταση που λες προφανως θα πιανει και χωρις εξωτερικες κεραιες wifi. Αλλά και παλι χρειαζεσαι κατι με VOIP επανω, στην αλλη ακρη θες μηχανημα να κανει το VOIP απλο τηλ σαν το PAP2, νομιζω asterisk δεν ειναι υποχρεωτικός μπορεις μαλλον να κανεις δουλεια και με τα αλλα (δεν ειμαι 100% σιγουρος δεν εχω δοκιμασει ποτε χωρις asterisk).

karetsos
21-10-11, 20:51
1. μεταβίβαση του αριθμού του παππού στο όνομά σου (υποθέτω ότι η σύνδεση είναι στο όνομά σου) - κόστος περίπου 18-19 €

2. μετατροπή της γραμμής σου από PSTN σε ISDN (κόστος 36 € + 35 € περίπου σου λεώ, έχει διπλό κόστος γιατί έχεις και ADSL) - σημειώση: δικαιούσαι δωρεάν ISDN router

3. μεταροπή της γραμμής του παππού (που πλέον είναι στο όνομά σου) σε MSN στην γραμμή σου (που έχει γίνει ήδη ISDN) - κόστος 0 € (νομίζω)

αυτά..

xmperop1
21-10-11, 22:31
Θέμα φυσικής διεύθυνσης δεν υπάρχει έτσι;

Μια μεταφορά και είμαι ΟΚ.



Μπορεί να παίξει και θέμα διεύθυνσης και ίσως χρειαστεί να δηλώσεις ότι θα κατοικίσει μαζί σου λόγω προβλημάτων υγείας και μπαίνεις στην διαδικασία της isdn.
Στην περίπτωση σου θα πρέπει να γίνει πρώτα η γραμμή σου isdn ,μετά μεταφορά της γραμμής του παππού σου στην διεύθυνση σου και τέλος να γίνει η μετατροπή σε msn,με όσα κόστη συνεπάγεται η κίνηση αυτή.
Φυσικά πάντα θα παραμένει το όνομα και το ΑΦΜ που δεν θα είναι τα ίδια οπότε ίσως χρειαστεί και μεταβίβαση της γραμμής στο όνομα σου με κάποιο κόστος φυσικά.

karetsos
21-10-11, 22:34
ΔΕΝ χρειαζεται να γίνει μεταφορά της γραμμής του παππού.

τζάμπα έγραψα την διαδικασία παραπάνω; :p

WAntilles
22-10-11, 03:38
Καλησπέρα,

τώρα στο χωριό έχω Conn-X σε PSTN γραμμή με απεριόριστα τηλέφωνα. Μερικά σπίτια πιο πέρα μένει ο παππούς μου, που έχει PSTN και μόνο αυτό. Για να γλυτώσω κάτι απο τα πάγια, σκέφτηκα αν γίνεται αν γυρίσω την δική μου σε ISDN και να περάσω του παππού μου σαν MSN σε αυτή τη γραμμή... ωστέ να μην έχει άλλο πάγιο ο ίδιος (μόνο αυτά τα 2-3€/μήνα που κοστίζει ο MSN) αφού θα του "κόψουν" τον υπάρχον βρόχο όπως και να έχει απεριόριστα σε σταθερά που κάνει συνήθως σε παιδιά, εγγόνια, τα γνωστά. :p
Το πρόβλημα της απόστασης δεν είναι θέμα, ούτε 40m καλώδιο δεν θα χρειαστεί να του δώσω γραμμή, τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω αν γίνονται απο τον ΟΤΕ και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τι λέτε; Τι θα χρειαστεί εκτός απο ένα ISDN modem/router; :hmm:

Αυτό γίνεται.

Δεν θα σου χρειαστεί κανένα modem-router. Απλά από το Netmod θα ρυθμίσεις ο MSN να χτυπάει μόνο π.χ. στην 2η θύρα, και αυτήν θα στείλεις στου παππού σου μ' ένα τηλ. καλώδιο π.χ. 30m.

Άρα λοιπόν γίνεται, και εύκολα.

Κατά τη γνώμη μου, όμως, υπάρχει ένα τεράστιο "αλλά", σε τελείως άλλο επίπεδο:

Στην επαρχία -> και μάλιστα -> κάρα-επαρχία -> ένα μικρό χωριό -> όπως το δικό σου -> είναι άγνωστο -> συνολικά πόσα πραγματικά ζεύγη καλωδίων χαλκού last-mile είναι διαθέσιμα στο τοπικό Α/Κ.

Θα ρισκάρεις να αφήσεις ένα δικό σου σπίτι χωρίς δικό του πραγματικό ζεύγος καλωδίων χαλκού;

Κι αν μεθαύριο σε μερικά χρόνια το ξαναχρειαστείς, και είτε δεν έχουνε και σε πετάνε σε PCM, είτε σου λένε π.χ. στάξε €500 και περίμενε 6 μήνες για να τραβήξουμε καινούριο;

Τότε τί θα κάνεις;



ΥΓ: Τα απεριόριστα σε σταθερά μπορεί και πάλι να τα έχει, αν δεν του κόψεις τον βρόχο, αλλά του στείλεις το καλώδιο.

Θα παίρνει από τη δική σου γραμμή που έχει το πακέτο απεριόριστων.

RyDeR
23-10-11, 16:04
Ωραία, αφού γίνεται θα μιλήσω λίγο με τον ΟΤΕ να δούμε τι θέλει για να τα ξεκινήσω σιγά-σιγά. Ευχαριστώ για την βοήθεια. :oneup:

Ωραίο το σκεπτικό σου WAntilles για το μέλλον. Απλά πιστεύω, οτι αν χρειαστεί τηλέφωνο για x,y λόγους θα πάρει ή χαλκό ή μέσω PCM ενώ αν χρειαστεί Internet θα του δώσω εγώ, καθώς πάλι βλέπουμε τα πάγια και τα λοιπά.

RyDeR
24-10-11, 23:59
Μίλησα με ΟΤΕ, 134.

Μου είπαν οτι γίνονται τα πάντα αλλά για να είναι δωρεάν οι κλήσεις πρέπει να βγαίνουν όλες οι κλήσεις απο τον κεφαλικό. Ισχύει; Γιατί να γίνεται αυτό; :hmm:

BigBlack
25-10-11, 00:08
Ισχύει. Το γιατί είναι άλλη ιστορία...

Ανάλογα με τη συσκευή (netmod ή santis) μπορείς να προγραμματίσεις την ab του παππού να καλεί μέσω κεφαλικού,
αλλά να δέχεται κλήσεις στο MSN (δηλαδή στον παλιό αριθμό του).

Αν θέλεις να μην τον μπλέξεις θα κρατήσεις ως κεφαλικό τον δικό του αριθμό.

RyDeR
25-10-11, 00:14
Ισχύει. Το γιατί είναι άλλη ιστορία...

Ανάλογα με τη συσκευή (netmod ή santis) μπορείς να προγραμματίσεις την ab του παππού να καλεί μέσω κεφαλικού,
αλλά να δέχεται κλήσεις στο MSN (δηλαδή στον παλιό αριθμό του).

Αν θέλεις να μην τον μπλέξεις θα κρατήσεις ως κεφαλικό τον δικό του αριθμό.

Είναι απλή η λύση: απόκρυψη αριθμού. :p

Η απόκρυψη μπορεί να μπέι απο το NetMod ή αναγκαστικά μιλάω με τον ΟΤΕ για να την ενεργοποιήσουν αυτοί;

BigBlack
25-10-11, 00:27
Κοίταξε, σε αυτές τις ηλικίες, η επικοινωνία των ανθρώπων είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα, ζωτικής σημασίας για τους ηλικιωμένους. Οτιδήποτε αλλάζει τις συνήθειές τους μπορεί να τους αποσυντονίσει, αυτούς τους ίδιους ή τους άλλους με τους οποίους επικοινωνούν.

Σου μιλάω από δική μου πείρα, αφού έκανα το ίδιο με τους γονείς μου, κάνοντας το λάθος να δηλώσω κεφαλικό αριθμό τον δικό μου. Χάος, εκνευρισμός, και απώλεια επικοινωνίας με κάποια πρόσωπα εξίσου ηλικιωμένα...

Για μόνιμη απόκρυψη πάντως έχω την εντύπωση ότι γίνεται μέσω ΟΤΕ, αν και μιά ματιά στο εγχειρίδιο του ΝΤ που θα σου δώσουν θα σε διαφωτίσει.

Τελικά γίνεται και από το ΝΤ η απόκρυψη, σε όλους τους τύπους.

emeliss
25-10-11, 09:45
Από το ΝΤ θεωρητικά γίνεται μόνιμη απόκρυψη με *31#. Όμως από όσο θυμάμαι δεν δουλεύει. Πρέπει να ζητήσεις την υπηρεσία από τον ΟΤΕ. Είναι δωρεάν.

Απόκρυψη ανά κλήση γίνεται πατώντας *31*, αλλά δεν βολεύει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.