PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ασταμάτητων αποσυγχρονισμών Conn-x (και τι κάνω;)



lupus_Hegemonia
21-10-11, 22:02
Γεια χαρά.
Ήμουν εξ' αρχής πελάτης του ΟΤΕ/ConneX μέχρι πέρσι τον Σεπτέμβρη (και δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα), όπου θέλησα να δοκιμάσω μια άλλη εταιρεία (που δεν έμεινα ευχαριστημένος), οπότε και 1/1/2011 επέστρεψα πάλι πίσω στον ΟΤΕ/ConneX (OnDSL Home απαιριόριστο)... Aπό τότε που επέστρεψα πάλι πίσω, έχω ΜΟΝΙΜΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ αποσύνδεσης σε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ (ανά πάρα πολλά τακτά διαστήματα, καθημερινώς). Μάλιστα, τσέκαρα και του ρούτερ μου τα δεδομένα που δείχνει και έχω:

SNR Margin: 9.8 (Downstream) 25.0 (Upstream) db
Line Attenuation: 27.9 (Downstream) 17.8 (Upstream) db
Data Rate: 11848 (Downstream) 509 (Upstream) kbps

(Μένω ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω στα σύνορα Χολαργού/Αγίας Παρασκευής - η μια πλευρά του δρόμου είναι... Χολαργός κι η άλλη (η δική μου) Αγία Παρασκευή).

Από τα δεδομένα του Line Attenuation, μάλλον φαίνεται ότι είμαι κοντά σε dslam, σωστά;... Όμως στο SNR Margin, βλέπω ότι έχω ΚΑΤΩ από 11 db, όπου ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ τόσο αξιόπιστη και καλή ποιότητα γραμμής θα 'χα.
ΑΡΑ, ΔΕΝ έχω καλή ποιότητα γραμμής!!!... Έχω κάνει ένα σορό αναφορές στο Κέντρο Προβλημάτων της ADSL OTE ConneX (και μάλιστα στις τελευταίες 3 αναφορές μου ΟΥΔΕΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ακόμα μαζί μου!), αλλά το πρόβλημα παραμένει. Επιτέλους, πληρώνω τον ΟΤΕ γιατί θέλω ΤΕΛΕΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ/ΓΡΑΜΜΗ ίντερνετ! Αν δεν μπορώ να έχω... μπορώ πολύ απλά να πάω σε άλλη εταιρεία και να τουλάχιστον να ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΩ τον ΟΤΕ περισσότερα χρήματα μηνιαίως... για μια πολυδιαφημισμένη "άψογη σύνδεση" που ΔΕΝ ΕΧΩ... εδώ και ένδεκα (11) μήνες, πλέον!!!

Παρακαλώ, βοηθήστε με ρε παιδιά, διότι έχω πληρώσει ΕΝΑ ΣΟΡΟ ΧΡΗΜΑΤΑ στο 1242!

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Ρ.

Seitman
22-10-11, 09:12
Σύμφωνα με το attenuation σου, η απόσταση από το DSLAM είναι χοντρά - χοντρά 2,5χλμ. Το snr έχει καλούτσικη τιμή.

Μένει να ελέγξεις τον εξοπλισμό σου. Άλλαξε τα φίλτρα/splitter που χρησιμοποιείς, καθώς επίσης δοκίμασε και με κάποιο άλλο modem-router. Μπορεί αυτό που έχεις να έχει κάποιο πρόβλημα.

lupus_Hegemonia
22-10-11, 13:10
Μου είπε ένα παιδί να βάλω σ' αυτό το λινκ (http://adslwizard.forthnet.gr/) το τηλέφωνό μου και να μου βγάλει σε ποιό dlam είμαι - και έβγαλε ΧΟΛΑΡΓΟΣ.

Επίσης, σ' αυτό το λινκ (http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx) είδα ότι στον δρόμο μου, υποστηρίζει από 16-24Mbps (και πιάνω γύρω στα 12-14)...

Όσο για τον εξοπλισμό, έχω αλλάξει ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ από σπλίτερ και φίλτρα, ενώ ο ΟΤΕς μου έχει αλλάξει ΠΕΝΤΕ ρούτερ ως τώρα, σε διάστημα 10 μηνών!

Το πρόβλημα ΣΙΓΟΥΡΑ είναι, είτε στην κεντρική "χωνευτή" απ' το καφάο στο κουτί της πολυκατοικίας, είτε απ' το κουτί μας προς το διαμέρισμά μου. Εγώ έλεγξα (οπτικά) το κουτί σήμερα και... ήταν... σαν κουτί τηλεπικοινωνίας του... '60! Μέσα στο χάλι, με σκόνες, χώματα, βίδες και καρφιά πεταμένα μέσα, καλώδια ΓΥΜΝΑ ΠΑΝΤΟΥ, σκουριές κτλ!...

Seitman
22-10-11, 13:30
Με έναν ηλεκτρολόγο θα βγάλεις άκρη.

lupus_Hegemonia
22-10-11, 13:48
Eμ, το φαντάζομαι.
Απλά, περιμένω να "μου κάνουν τη χάρη" του πΟΤΕς οι τεχνικοί να 'ρθουν να ελέγξουν τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ... και μετά εγώ με έναν ηλεκτρολόγο ΔΙΚΟ ΜΟΥ, θα δούμε και εσωτερικά τι θα κάνουμε.

030366
22-10-11, 19:11
Να έχεις υπόψη όμως πώς αν δεν βρούν πρόβλημα μπορεί να σε χρεώσουν για άσκοπη μετάβαση και μετά να χρειαστεί να πληρώσεις και τον ΟΤΕ και τον ηλεκτρολόγο.

lupus_Hegemonia
22-10-11, 20:32
Σε καμία περίπτωση, φίλε μου!
Έχω εξ' αρχής πρόβλημα (ΔΕΚΑ ΜΗΝΕΣ) κι έχω στο Log μου καταχωρημένες ΑΝΩ των... 50 αιτήσεων για βλάβη!!!!!!!! "ΑΝ" τολμίσουν να ζητήσουν χρήματα, απλά... θα τους αφαλοκόψω με το ΚΑΤΑΝΑ που έχω στο σύνθετο, στο σαλόνι!

Vitruvian78
23-10-11, 00:44
Μπορείς πολύ απλά να ζητήσεις και αποχρέωση αν η γραμμή σου δεν λειτουργούσε σωστά και τα προβλήματα παρέμεναν. Προφανώς υπάρχει θέμα με τη γραμμή σου, το οποίο να ξέρεις οτι θα δυσκολευτείς να το επιλύσεις αν πας σε άλλο πάροχο. Να ξέρεις οτι μόνο ο ΟΤΕ έχει δικαιωμα να βάλει χέρει στο χαλκό, κι αν είσαι πελάτης του θα ασχοληθεί όσο παιρνει για να σου επιδιορθώσει το πρόβλημα. Αν πας σε εναλλακτικό, θα σου πει απλά αυτή είναι η γραμμή, αν σας αρέσει. Ο εναλλακτικός δεν μπορεί να κάνει τίποτε απολύτως!

valen_gr
23-10-11, 03:13
Σε καμία περίπτωση, φίλε μου!
Έχω εξ' αρχής πρόβλημα (ΔΕΚΑ ΜΗΝΕΣ) κι έχω στο Log μου καταχωρημένες ΑΝΩ των... 50 αιτήσεων για βλάβη!!!!!!!! "ΑΝ" τολμίσουν να ζητήσουν χρήματα, απλά... θα τους αφαλοκόψω με το ΚΑΤΑΝΑ που έχω στο σύνθετο, στο σαλόνι!

10 μηνες, 100 μηνες, εαν -λεμε τωρα- δεν φταιει η γραμμη αλλα το δικο σου κομματι που ειναι χαλια οπως το περιγραφεις, ορεξη εχει ο ΟΤΕ νομιζεις να ελεγχει 50 φορες την γραμμη σου αζημιως? Αφου ξερεις οτι ειναι σε κακη κατασταση η εισαγωγη σου, δεν μεριμνεις να βελτιωθει πρωτα, μηπως και δεις τελικα οτι ειναι ΟΚ μετα?

lupus_Hegemonia
23-10-11, 13:51
Mα ΔΕΝ αντιλέγω, valen. Μπορεί να φταίει το κομμάτι που ανήκει στην πολυκατοικία μου.
Αλλά ΟΥΔΕΙΣ (του ΟΤΕ) ΠΟΤΕ δεν με ενημερώνει για το ΕΑΝ ΗΡΘΕ..., ΕΑΝ το κοίταξε το πρόβλημα..., ΕΑΝ βρήκε κάτι κτλ!!!!
Εσύ, αν ήσουν πχ. ηλεκτρολόγος και σε καλούσαν να δεις γιατί δεν έχει φως η κολώνα έξω από ένα σπίτι,... ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΣ "ΚΑΠΟΤΕ" τους ιδιοκτήτες ότι πχ. "αγαπητοί, ΕΧΕΙ η κολώνα ρεύμα, μια χαρά πηγαίνει το ρεύμα στο σπίτι σας... άρα εκεί υπάρχει ένα θέμα"...;;;

........Auto merged post: lupus_Hegemonia πρόσθεσε 105 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ας πούμε ότι έρχεται ο πΟΤΕς τεχνικός και βρίσκει πχ. ότι το θέμα/πρόβλημά μου είναι, από το ξύλινο κουτί κάτω στην πυλωτή και προς στο διαμέρισμά μου...
...Υποθέτω, μπορεί ΚΑΠΟΙΟΣ τεχνικός/ηλεκτρολόγος να πάει σε κάποιο απ' αυτά τα μικρά κουτιά που απ' ό,τι θυμάμαι στο πατρικό μου (πολυκατοικία κι εκεί) υπάρχουν σ' όλους τους ορόφους και με ΚΑΠΟΙΟ εργαλείο να τραβήξουν και ν' αλλάξουν το καλώδιο.
...Επίσης, υπάρχει περίπτωση ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ να συνδέσω την γραμμή στο ξύλινο κουτί κάτω με ένα ΝΕΟ ΔΙΚΟ μου καλώδιο, να το περάσω από τις σκάλες μέσα εσωτερικά, να το φτάσω στην εξώπορτά μου, να τρυπήσω τον τοίχο και να φτιάξω εκεί από μέσα, την νέα κεντρική τηλεφωνική πρίζα.
...Και τέλος, κάτι που ΔΕΝ είχα σκεφθεί τόσο καιρό! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ, να συνδέσω ΚΑΤΩ στο ξύλινο κουτί πάνω στην δική μου γραμμή... το WIRELESS ROUTER μου που έχω τώρα συνδεδεμένο στο PC, ενώ να βάλω κάποιον δέκτη υπό μορφή USB στο tower μου και να 'χω ασύρματη δικτύωση από κάτω προς το σπίτι μου (μένω στον 2ο όροφο);;;;;;;;;;

Vitruvian78
23-10-11, 19:18
Ας πούμε ότι έρχεται ο πΟΤΕς τεχνικός και βρίσκει πχ. ότι το θέμα/πρόβλημά μου είναι, από το ξύλινο κουτί κάτω στην πυλωτή και προς στο διαμέρισμά μου...
...Υποθέτω, μπορεί ΚΑΠΟΙΟΣ τεχνικός/ηλεκτρολόγος να πάει σε κάποιο απ' αυτά τα μικρά κουτιά που απ' ό,τι θυμάμαι στο πατρικό μου (πολυκατοικία κι εκεί) υπάρχουν σ' όλους τους ορόφους και με ΚΑΠΟΙΟ εργαλείο να τραβήξουν και ν' αλλάξουν το καλώδιο.
...Επίσης, υπάρχει περίπτωση ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ να συνδέσω την γραμμή στο ξύλινο κουτί κάτω με ένα ΝΕΟ ΔΙΚΟ μου καλώδιο, να το περάσω από τις σκάλες μέσα εσωτερικά, να το φτάσω στην εξώπορτά μου, να τρυπήσω τον τοίχο και να φτιάξω εκεί από μέσα, την νέα κεντρική τηλεφωνική πρίζα.
...Και τέλος, κάτι που ΔΕΝ είχα σκεφθεί τόσο καιρό! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ, να συνδέσω ΚΑΤΩ στο ξύλινο κουτί πάνω στην δική μου γραμμή... το WIRELESS ROUTER μου που έχω τώρα συνδεδεμένο στο PC, ενώ να βάλω κάποιον δέκτη υπό μορφή USB στο tower μου και να 'χω ασύρματη δικτύωση από κάτω προς το σπίτι μου (μένω στον 2ο όροφο);;;;;;;;;;

Ο ΟΤΕ έχει την υποχρέωση απλά να συνδέσει ένα κτήριο με το δίκτυό του, και μ'εσω του κατανεμητή, να συνδέσει κάθε διαμέρισμα με την τηλεφωνική του γραμμή. Απο εκει και πέρα δεν μπορεί να αντικαταστήσει ούτε τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, ούτε να βάλει χέρι στις καλωδιώσεις του κτηρίου. Αυτά ανήκουν στην αρμοδιότητα του διαχειριστή/ιδιοκτήτη, ο οποίος καλεί ηλεκτρολόγο και με δικό του κόστος κάνει τις αλλαγές που πρέπει να κάνει. Με άλλα λόγια, όλα αυτά που αναφέρεις μην περιμένεις να γίνουν απο συνεργείο του ΟΤΕ. Θα πρέπει να καλέσεις ηλεκτρολόγο και με δικό σου κόστος να κάνεις ότι χρειάζεται να κάνεις.

WAntilles
23-10-11, 21:42
Γεια χαρά.
Ήμουν εξ' αρχής πελάτης του ΟΤΕ/ConneX μέχρι πέρσι τον Σεπτέμβρη (και δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα), όπου θέλησα να δοκιμάσω μια άλλη εταιρεία (που δεν έμεινα ευχαριστημένος), οπότε και 1/1/2011 επέστρεψα πάλι πίσω στον ΟΤΕ/ConneX (OnDSL Home απαιριόριστο)... Aπό τότε που επέστρεψα πάλι πίσω, έχω ΜΟΝΙΜΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ αποσύνδεσης σε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ (ανά πάρα πολλά τακτά διαστήματα, καθημερινώς).

Και πού ξέρεις ότι δεν οφείλεται σε πρόβλημα καλωδίωσης, ΜΕΣΑ στην πολυκατοικία σου;

Δηλαδή δικής σου ευθύνης, και όχι του διαχειριστή του δικτύου, και του παρόχου;

lupus_Hegemonia
23-10-11, 21:45
Ρε φίλε... το ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ μου αυτό, ότι πρέπει ΙΔΙΩΤΙΚΑ να φέρω κάποιον!

Για τις περιπτώσεις ΛΥΣΕΩΣ του προβλήματός μου, ήθελα απάντηση...

........Auto merged post: lupus_Hegemonia πρόσθεσε 2 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και πού ξέρεις ότι δεν οφείλεται σε πρόβλημα καλωδίωσης, ΜΕΣΑ στην πολυκατοικία σου;

Δηλαδή δικής σου ευθύνης, και όχι του διαχειριστή του δικτύου, και του παρόχου;

Γιατί, ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ότι... ξέρω;;;
Και ΤΙ είμαι για να το μάθω εγώ, τεχνικός; ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ είμαι! Ρώτα με για γραφικά, για εικονογραφίσεις και κόμικ, να σου πω ό,τι θες! Για τεχνικά θέματα, ΟΥΤΕ ΛΑΜΠΑ δεν ξέρω ν' αλλάζω!

Άρα, δεν πρέπει ένας τεχνικός του ΟΤΕ να 'ρθει να ΕΛΕΓΞΕΙ τα πάντα και να μου πει "ρε μάγκα, τελικά δικό σου πρόβλημα ήταν, χάνετε εκεί/εδώ το σήμα σου, από το κουτί κάτω στην πυλωτή ως στο σπίτι σου"... να μου ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ και που 'ναι το πρόβλημα και μετά εγώ φέρνω ιδιώτη ηλεκτρολόγο και το φτιάχνουμε!

maik
24-10-11, 01:14
Ο τεχνικος θα μετρησει μεχρι την εισοδο. Αν τα βρει καλα εκει φευγει, δεν καθετε να ψαχνει. Φυσικα θα πρεπει να σε ενημερωσει, ΑΝ εισαι παρων. Αλλα και να μην εισαι στο κλεισιμο της βλαβης φαινεται.

lupus_Hegemonia
24-10-11, 10:46
Παρών θα είμαι...
Όσο αφορά για την είσοδο και ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ, με λίγη καλή... "θέληση" και "τρόπο", θα δεχτεί να τα ελέγξει όλα.

mephisto
24-10-11, 11:07
Να ρωτησω και εγω κατι.Εγω μενω σε διπλοκατοικια παλια που εχει εξω απο το σπιτι το κλασικο κουτακι του οτε,το οποιο ειναι κ σε μαυρο χαλι.Αυτο ειναι ευθύνη του οτε να αντικαταστήσει/ κοιταξει?Εγω μπορω να το ανοιξω?Θελω να διαπιστωσω εαν ειναι κ μεσα χαλια,πχ σκουριασμενα καλωδια κτλ...

lupus_Hegemonia
24-10-11, 13:48
Να ρωτησω και εγω κατι.Εγω μενω σε διπλοκατοικια παλια που εχει εξω απο το σπιτι το κλασικο κουτακι του οτε,το οποιο ειναι κ σε μαυρο χαλι.Αυτο ειναι ευθύνη του οτε να αντικαταστήσει/ κοιταξει?Εγω μπορω να το ανοιξω?Θελω να διαπιστωσω εαν ειναι κ μεσα χαλια,πχ σκουριασμενα καλωδια κτλ...

Προφανώς είναι του ΟΤΕ ευθύνη.

maik
24-10-11, 19:13
Παρών θα είμαι...
Όσο αφορά για την είσοδο και ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ, με λίγη καλή... "θέληση" και "τρόπο", θα δεχτεί να τα ελέγξει όλα.

Μην το δενεις κομπο αυτο.

weather1967
24-10-11, 20:32
Να ρωτησω και εγω κατι.Εγω μενω σε διπλοκατοικια παλια που εχει εξω απο το σπιτι το κλασικο κουτακι του οτε,το οποιο ειναι κ σε μαυρο χαλι.Αυτο ειναι ευθύνη του οτε να αντικαταστήσει/ κοιταξει?Εγω μπορω να το ανοιξω?Θελω να διαπιστωσω εαν ειναι κ μεσα χαλια,πχ σκουριασμενα καλωδια κτλ...

Aν μπορεις βγαλε μια φωτο να το δουμε.

lupus_Hegemonia
24-10-11, 21:29
Μην το δενεις κομπο αυτο.

Με το κατάλληλο... "κίνητρο", το δένω.

FuS
25-10-11, 01:44
Mην είσαι απόλυτος εκτός εάν ξέρεις προσωπικά πολλές περιπτώσεις τεχνικών που χρηματίζονται.


........Επίσης, σ' αυτό το λινκ (http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx) είδα ότι στον δρόμο μου, υποστηρίζει από 16-24Mbps (και πιάνω γύρω στα 12-14)...

Στην οδό που αναφέρεις (Αρκαδίου) αυτές οι ταχύτητες που λες με default snr 9 απλά δεν υπάρχουν σε καμία περίπτωση.
Μα σε καμία όμως ;)
Είναι άλλο πράγμα οι πραγματικές συνθήκες.

(δες και τα στατιστικά μου, 20 μέτρα από εσένα είμαι)

lupus_Hegemonia
25-10-11, 02:01
Mην είσαι απόλυτος εκτός εάν ξέρεις προσωπικά πολλές περιπτώσεις τεχνικών που χρηματίζονται.



Στην οδό που αναφέρεις (Αρκαδίου) αυτές οι ταχύτητες που λες με default snr 9 απλά δεν υπάρχουν σε καμία περίπτωση.
Μα σε καμία όμως ;)
Είναι άλλο πράγμα οι πραγματικές συνθήκες.

(δες και τα στατιστικά μου, 20 μέτρα από εσένα είμαι)

Ρε φιλαράκι, άμα μένεις ΤΟΣΟ κοντά σε μένα, ας επικοινωνήσεις να ΒΡΕΘΟΥΜΕ από κοντά να με συμβουλέψεις τι διάολο να κάνω, ρε συ.

FuS
25-10-11, 02:07
Στην Μενίππου -δίπλα στο φαρμακείο- μένω γι' αυτό σου είπα 20 m :p

Θα σου στείλω pm.

lupus_Hegemonia
25-10-11, 11:31
Α, στο φαρμακείο της ΤΖΕΝΝΗΣ...
Οκ. Στείλε μου ΡΜ...

madprofessorus
25-10-11, 19:50
φίλε κ εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα,ευτυχώς εμένα δεν κράτησε τόσο η αναμονή,το αποτέλεσμα ήταν να με κατεβάσουν στα 2Mbps λόγω...φορτωμένου κέντρου!βέβαια μένω σε χωριό και δεν περιμένω άμεση βελτίωση της κατάστασης...αλλά θα έπρεπε τόσο καιρό να έχει έρθει τεχνικός,δυστυχώς κ αυτοί αποδεκατισμένοι είναι από τους γερμανούς κ δεν προλαβαίνουν να κάνουν τίποτα

MAuVE
25-10-11, 22:54
Ρώτα με για γραφικά, για εικονογραφίσεις και κόμικ, να σου πω ό,τι θες! !

Να σου το θέσω γραφιστικά:

Όταν ξεκίνησε ο Disney, ο chef καλλιτέχνης σχεδίαζε στο ριζόχαρτο τα keyframes και οι μαθητευόμενοι τα in between.

Πηγαίναν λοιπόν ένα πάκο (κυριολεκτικά) ριζόχαρτα στην τρικέζα και στο τέλος ερχόταν ο Disney και τους έλεγε "πάμε ξανά από την αρχή".

Στην συνέχεια πέθανε ο Disney και γεννήθηκε ο προσωπικός υπολογιστής.

Ο chief artist συνέχισε να σχεδιάζει στο ριζόχαρτο, αλλά πλέον μαθητευόμενοι δεν υπήρχαν.
Είχαν όλοι προβιβασθεί στον βαθμό του assistant. Ανέθεσαν λοιπόν το in betweening στον προσωπικό υπολογιστή.

Έφθασε η ώρα να πάρει σύνταξη ο chief artist αλλά, κανείς από τους υπόλοιπους δεν είχε το "χέρι" του.
Έτσι ανέθεσαν και τα key frames στον προσωπικό υπολογιστή.

Έπρεπε όμως να βρούν κάτι να κάνουν οι νεώτεροι που μπήκαν στο επάγγελμα. Έγιναν λοιπόν cg artists, fx artists, κλπ.

Αν με κατάλαβες, με κατάλαβες.

lupus_Hegemonia
26-10-11, 16:25
Λοιπόν...
Το πρόβλημα, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, λύθηκε! Ήταν ένα... "σύνολο" από... γκαντεμιές!
Ήρθαν οι πΟΤΕς οι τεχνικοί και αφού "ΠΗΞΑΜΕ", το λύσαμε - σχετικά.
Εξηγούμε:

1) Το καφάο ήταν στο "μαύρο χάλι" (με σκουριασμένα καλώδια κτλ) και αλλάχτηκαν πράγματα (χαλκοί, συνδέσεις κτλ).
2) Το κουτί στην πυλωτή ήταν... ελεεινό, σαν κουτί τηλεπικοινωνίας απ' την εποχή που αποχώρησαν τα... Ναζιστικά στρατεύματα από την Ελλάδα! Και εκεί (στην ΔΙΚΗ ΜΟΥ γραμμή) αλλάχτηκαν πράγματα.
3) Μετά, πήγαμε πάνω και μετρήσαμε με τον Analyser του τεχνικού την συνδεσμιολογία του σπιτιού. Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ (δίπλα απ' την εξώπορτα του σπιτιού), δούλευε άψογα! Πάμε στην δεύτερη (στο επόμενο δωμάτιο) που 'χω το PC και με ΒΓΑΛΜΕΝΕΣ ΟΛΕΣ τις συσκευές στο σπίτι, είχα 1ΜΒ απώλεια (στα ΤΡΙΑ ΜΕΤΡΑ απόσταση απ' την κεντρική γραμμή της εξώπορτας!) και μόλις αρχίσαμε να συνδέουμε τις τηλεφωνικές συσκευές, άρχισα να χάνω απανωτά ΜΒς (άλλα 2 επιπλέον!) και... "τίγκαρε" στα ERROR MESSAGES το Analyser!... Δηλαδή, ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ, από την εξώπορτα και μέσα στα υπόλοιπα δωμάτια, είναι "ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ"!!!... Οπότε, σύνδεσα το ένα τηλέφωνό μου ΚΑΙ το ρούτερ στην κεντρική γραμμή της εξώπορτας (με σπλίτερ) και είχα τέσσερα μέτρα απόσταση να συνδέσω το DATA καλώδιο στο PC...

...Έλα ντε, όμως, που μεσολαβούν ΤΡΕΙΣ (!!!) πόρτες (συρώμενες!) και ένα κάρο γωνίες και ψευδότοιχοι απ' την εξώπορτα ως την γωνία του καθιστικού που 'χω το γραφείο μου και μετρώντας... έβγαλα ότι χρειαζόμουν... ΕΙΚΟΣΙ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ (ή ΔΕΚΑΟΚΤΩ, απ' την άλλη πλευρά) καλώδιο UTP!!!!!! Πήγα σ' έναν "Συνεταιρισμό Ηλεκτρολόγων" κοντά στο σπίτι μου, ρωτώ "έχετε ΕΤΟΙΜΟ Data καλώδιο 20 μέτρα;" και μου απαντούν ένα "ΟΧΙ" σαν του... Μεταξά, ενώ μου προτείνουν να μου δώσουν "χύμα" καλώδιο UTP 25 μέτρων και "χύμα" κλιπάκια για να... συνδέσω ΕΓΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ (!!!) τα κλιπς πάνω στο καλώδιο - τα οποία αποδείκτηκαν ΠΙΟ ΜΙΚΡΑ και ξαναπήγα και τα άλλαξα (πήγα στο μαγαζί κάνα-δυο φορές επιπλέον). ΠΩΣ να φτιάξω το UTP τώρα, "ένας πτωχός και μόνος"... γραφίστας (άσχετος);;; Πάω σ' έναν... φούρναρη φίλο πρώην... ΟΤΕτζη (!!!) και μου το φτιάχνει αυτός, ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ την ειδική πένσα για τα καλώδια & κλιπάκια αυτά. (Πέρασαν και ΔΥΟ μέρες, αφού Δευτέρα "νόου" ανοικτά μαγαζιά το απόγευμα και Τρίτη ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ!)... Πάω σήμερα, παίρνω το καλώδιο έτοιμο, επιστρέφω σπίτι, το συνδέω και... "Π*Π*ΡΙΑ ΜΑΝΤΟΛΕΣ"!!! ΔΕΝ είχα σύνδεση καθόλου! Πάω στο κατάστημα με τα ηλεκτρικά είδη και ρωτώ τι μπορεί να συμβαίνει και μου απαντούν "ΑΝΕΤΑ"... το εξής: "Ε, τι να κάνεις, στις 10 φορές οι 8 όταν κάνεις μόνος σου αυτή την σύνδεση, δεν πιάνει, πάει στράφη το καλώδιο και η δουλειά...!" Τους ρωτώ "ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ μου το φτιάξατε;" και μου απαντούν "ε, μα θέλει... εργατικά αυτή η δουλειά, δεν το κουβεντιάσαμε!" (για να... ΣΥΝΔΕΣΟΥΝ ΔΥΟ ΚΛΙΠΣ ΠΑΝΩ στο καλώδιο UTP!)... Πάω στους φίλους στο φούρνο (μαζεύονται κάμποσοι εκεί, καθημερινά), τους λέω σήμερα τον πόνο μου και μου απαντά ένας (που δεν είχε έρθει τόσες μέρες, δεν του 'χα μιλήσει): "ΡΕ ΚΟΠΑΝΕ, αφ' ενός υπάρχουν ΕΤΟΙΜΑ τέτοια Data καλώδια στο ΠΛΑΙΣΙΟ, ΔΕΝ σου το 'παν στο μαγαζί που πήγες;" (ΠΡΟΦΑΝΩΣ, ΟΧΙ!)... "Και αφ' εταίρου, χέσε τα καλώδια, τράβα πάρε μια TP-LINK ασύρματη κάρτα δικτύου USB να κάνεις την δουλειά σου ΑΜΕΣΩΣ!"...
Του απαντώ με Ο,ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ο πΟΤΕτζής: "Μα δεν θα μου κλέβουν το σήμα μου, ασύρματα;"... Και μου λέει "αφ' ενός είναι 15 ψηφίων κωδικός - που τον αλλάζεις κιόλας και βάζεις τον δικό σου, όπου θέλει βδομάδες κάποιος να σπάσει όλους τους πιθανούς συνδιασμούς. Αφ' εταίρου, ΠΟΥ 'ΝΑΙ το πρόβλημα να αλλάζεις κωδικό κάθε μήνα;"...

...Πάω ΠΛΑΙΣΙΟ, αγοράζω ΚΑΙ ΤΟ Data καλώδιο (το ΕΤΟΙΜΟ!) των 20 μέτρων (!), αγοράζω και την κάρτα δικτύου TP-LINK (ένα λευκό στικάκι... 3 πόντους μήκος), το 'βαλα πάνω, πέρασα τους drivers... και ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΓΡΑΦΩ ΟΝ-LINE! Απέκτησα σύνδεση σε μερικά δευτερόλεπτα!...

Αυτά με την "ΟΔΥΣΣΕΙΑ" μου!...

........Auto merged post: lupus_Hegemonia πρόσθεσε 45 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Να σου το θέσω γραφιστικά:

Όταν ξεκίνησε ο Disney, ο chef καλλιτέχνης σχεδίαζε στο ριζόχαρτο τα keyframes και οι μαθητευόμενοι τα in between.

Πηγαίναν λοιπόν ένα πάκο (κυριολεκτικά) ριζόχαρτα στην τρικέζα και στο τέλος ερχόταν ο Disney και τους έλεγε "πάμε ξανά από την αρχή".

Στην συνέχεια πέθανε ο Disney και γεννήθηκε ο προσωπικός υπολογιστής.

Ο chief artist συνέχισε να σχεδιάζει στο ριζόχαρτο, αλλά πλέον μαθητευόμενοι δεν υπήρχαν.
Είχαν όλοι προβιβασθεί στον βαθμό του assistant. Ανέθεσαν λοιπόν το in betweening στον προσωπικό υπολογιστή.

Έφθασε η ώρα να πάρει σύνταξη ο chief artist αλλά, κανείς από τους υπόλοιπους δεν είχε το "χέρι" του.
Έτσι ανέθεσαν και τα key frames στον προσωπικό υπολογιστή.

Έπρεπε όμως να βρούν κάτι να κάνουν οι νεώτεροι που μπήκαν στο επάγγελμα. Έγιναν λοιπόν cg artists, fx artists, κλπ.

Αν με κατάλαβες, με κατάλαβες.

Aλήθεια στο λέω... με ειλικρίνεια..., ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΧΙΟΥΜΟΡ, οπότε... διάλεξε άλλο πράγμα να κάνεις, διότι από... χιουμοριστικά ευθυμογραφήματα, δεν "πιάνεις μία".

tolis13
26-10-11, 18:31
ποσο κλειδωνεις τωρα?στατιστικα ρουτερ.

MAuVE
26-10-11, 19:39
Aλήθεια στο λέω... με ειλικρίνεια..., ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΧΙΟΥΜΟΡ, οπότε... διάλεξε άλλο πράγμα να κάνεις, διότι από... χιουμοριστικά ευθυμογραφήματα, δεν "πιάνεις μία".

Αν σου πω ότι δεν ήταν χιουμοριστικό, θα σε στεναχωρήσω και δεν το θέλω.

Οπότε, ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.

lupus_Hegemonia
26-10-11, 19:57
ποσο κλειδωνεις τωρα?στατιστικα ρουτερ.

Λίγο καλύτερα:

SNR Margin: 10.2 (Downstream) 25.9 (Upstream) db
Line Attenuation: 27.9 (Downstream) 17.8 (Upstream) db
Data Rate: 12032 (Downstream) 509 (Upstream) kbps

Mα δεν είχα πρόβλημα "ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ" πριν, αλλά αποσυγχρονισμών.
ΒΕΒΑΙΑ... τώρα με το TP-LINK το ασύρματο... έχω ΠΙΟ ΣΥΧΝΟΥΣ αποσυγχρονισμούς (!!!!), αλλά ελαχίστων δευτερολέπτων (όχι 2-3 λεπτά, όπως πριν)!!!

weather1967
26-10-11, 20:18
Λίγο καλύτερα:

SNR Margin: 10.2 (Downstream) 25.9 (Upstream) db
Line Attenuation: 27.9 (Downstream) 17.8 (Upstream) db
Data Rate: 12032 (Downstream) 509 (Upstream) kbps

Mα δεν είχα πρόβλημα "ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ" πριν, αλλά αποσυγχρονισμών.
ΒΕΒΑΙΑ... τώρα με το TP-LINK το ασύρματο... έχω ΠΙΟ ΣΥΧΝΟΥΣ αποσυγχρονισμούς (!!!!), αλλά ελαχίστων δευτερολέπτων (όχι 2-3 λεπτά, όπως πριν)!!!

lupus_Hegemonia,oντως περασες μια Oδύσσεια.
Το upload σου ειναι χαμηλο για γραμμη εως 24 mbps.Ρωτησες τον τεχνικο του ΟΤΕ γιατι εχεις χαμηλο upload,η εδωσες περισσοτερο βαση στις αποσυνδεσεις ? με τετοιο att επρεπε να ειχες το λιγοτερο 900 kbps upload.

Mιας που εχεις πρεσσα ,καλωδιο ,και κλιπς αν εχεις κέφι για εξάσκηση γιατι οτι ξερουμε καλο ειναι,εχω ενα οδηγο για να δεις πως μπορεις ευκολα να βαλεις κλιπς τηλεφωνου η ethernet σε τηλεφωνικο πλακε καλωδιο ,η καλωδιο ethernet utp/ftp

http://users.otenet.gr/~meteo/project_replace-rj11-rj45-connector.html

lupus_Hegemonia
27-10-11, 14:10
Γεια χαρά και πάλι.
Λοιπόν, ρώτησα κάποιους πιο "ειδικούς" και μου είπαν ότι με την ασύρματη USB TP-LINK που πήρα, ναι μεν έχω ΑΜΕΣΑ ίντερνετ, αλλά (όπως και κοίταξα και διαπίστωσα) έχω τα εξής:

Signal Quality: 70-87%
Link Quality: 95-100%

(Δηλαδή, έχω "κοψίματα" στην σύνδεση - αρκετά συχνά - αλλά για λίγα δευτερόλεπτα τη φορά)

Eπίσης, βλέπω ότι γράφει και τα εξής στην σύνδεση:

Speed: 54.0 Mbps (?!)
Signal Strength: . : || (τέσσερις μπάρες)
Packets: 2.245 (Send) 1.838 (Recieved)

Router στατιστικά:

SNR Margin: 12.8 (Down) 23.8 (Up) db
Line Attenuation: 27.9 (Down) 17.9 (Up) db
Data Rate: 10015 (Down) 509 (Up) Kbps

Τι νόημα βγάζετε απ' όλα αυτά;;;

ΒΕΒΑΙΑ, επειδή το περίμενα ότι με την ασύρματη σύνδεση θα 'χα απώλειες, πήγα και πήρα ΚΑΙ UTP ΕΤΟΙΜΟ (με κλιπς) απ' το ΠΛΑΙΣΙΟ και με αυτό, είναι "τούμπανο" (ΧΩΡΙΣ κοψίματα καθόλου) η σύνδεση - αλλά θα γράψω τα στατιστικά με το καλώδιο το βράδυ, διότι τότε μόνο συνδέω το καλώδιο, καθώς είναι 20 μέτρα κατά μήκος του σπιτιού μέσα στη μέση και δεν μπορούμε να περπατήσουμε...

Seitman
27-10-11, 14:30
Είναι λογικό η ασύρματη σύνδεση να έχει lag και ψιλοδιακοπές. Θα μπορούσες να πειραματιστείς με το κανάλι εκπομπής του wifi και να δοκιμάσεις να δώσεις μια τιμή εκ των 1, 5, 9, 13. Τα συγκεκριμένα έχουν τις λιγότερες αλληλοκαλύψεις από τα υπόλοιπα και είναι κάπως "καθαρότερα".

agrelaphon
27-10-11, 14:37
....
Πήγα σ' έναν "Συνεταιρισμό Ηλεκτρολόγων" κοντά στο σπίτι μου, ...
...Τους ρωτώ "ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ μου το φτιάξατε;" και μου απαντούν "ε, μα θέλει... εργατικά αυτή η δουλειά, δεν το κουβεντιάσαμε!" (για να... ΣΥΝΔΕΣΟΥΝ ΔΥΟ ΚΛΙΠΣ ΠΑΝΩ στο καλώδιο UTP!)... .
...

Προτιμάτε Ελληνικά και συνοικιακά :respekt:
Πάντα με επαγγελματισμό και σεβασμό στον πελάτη
...Θα ξαναπάς εκεί φαντάζομαι :lol:

lupus_Hegemonia
27-10-11, 14:49
Προτιμάτε Ελληνικά και συνοικιακά :respekt:
Πάντα με επαγγελματισμό και σεβασμό στον πελάτη
...Θα ξαναπάς εκεί φαντάζομαι :lol:

"Σωπωσδήποτε", που 'λεγε κι ο ΟΒΕΛΙΞ!

........Auto merged post: lupus_Hegemonia πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είναι λογικό η ασύρματη σύνδεση να έχει lag και ψιλοδιακοπές. Θα μπορούσες να πειραματιστείς με το κανάλι εκπομπής του wifi και να δοκιμάσεις να δώσεις μια τιμή εκ των 1, 5, 9, 13. Τα συγκεκριμένα έχουν τις λιγότερες αλληλοκαλύψεις από τα υπόλοιπα και είναι κάπως "καθαρότερα".

Δεν μου λες πως το κάνω αυτό;

Seitman
27-10-11, 15:09
Το κανάλι εκπομπής αλλάζει από τις ρυθμίσεις wifi του router.

lupus_Hegemonia
27-10-11, 15:29
Το κανάλι εκπομπής αλλάζει από τις ρυθμίσεις wifi του router.

Βρε το κατάλαβα το "ΠΟΥ" (γίνεται), το... "ΠΩΣ" (θα το κάνω) δεν κατάλαβα.

Seitman
27-10-11, 15:32
"Εργοστασιακά" έρχεται με την επιλογή auto, στο channel selection (ή κάποια παρόμοια ονομασία σχετική με channel). Το αλλάζεις σε manual και επιλέγεις εσύ τον αριθμό καναλιού.

lupus_Hegemonia
27-10-11, 16:17
Eπίσης, μου είπε κάτι άλλο ο πΟΤΕτζής (ο τεχνικός) που ήρθε προχθές:

Μου είπε ότι, μου ΕΧΟΥΝ "ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ" την γραμμή στα 1300, για το... ΟΤΕ ΤV!!!!!!!
ΤΙ σημαίνει αυτό και... ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ την άδεια να μου το κάνουν, εφόσον ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΤΕ ΤV;!

030366
27-10-11, 16:53
Έχεις margin 13 σχεδόν, πάρε τηλέφωνο στις βλάβες για χαμηλό συγχρονισμό. Kαι ρώτα πόσο πρέπει να είναι το default downstream margin. Αν σου πούν 9 πές να στο γυρίσουν στο default.

lupus_Hegemonia
27-10-11, 18:26
Έχεις margin 13 σχεδόν, πάρε τηλέφωνο στις βλάβες για χαμηλό συγχρονισμό. Kαι ρώτα πόσο πρέπει να είναι το default downstream margin. Αν σου πούν 9 πές να στο γυρίσουν στο default.

Αυτά μου λέει/γράφει το ρούτερ:

SNR Margin: 12.5 (Down) 25.3 (Up) db
Line Attenuation: 27.9 (Down) 17.5 (Up) db
Data Rate: 10015 (Down) 509 (Up) Kbps

Άρα... είναι καλά ή όχι; Διάβασα κάπου ότι πρέπει να 'ναι ΠΑΝΩ από 11.
Έχει σχέση με το αν "σηκώνει" default η γραμμή μου 9 και μου 'χουν βάλει 12-13 κτλ., οπότε έχει πρόβλημα;
ΕΧΩ "ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ" μ' όλα αυτά, "κινέζικα" μου ακούγονται!
Μια κ*λο-σύνδεση ΚΑΛΗ θέλω εγώ... Πρέπει να γίνω ΤΕΧΝΙΚΟΣ τηλεπικοινωνιών;

Piparas
27-10-11, 20:53
Έχεις margin 13 σχεδόν, πάρε τηλέφωνο στις βλάβες για χαμηλό συγχρονισμό. Kαι ρώτα πόσο πρέπει να είναι το default downstream margin. Αν σου πούν 9 πές να στο γυρίσουν στο default. :oneup:

Αφού δεν έχεις Connx Tv πες τους να σου χαμηλώσουν το snr στο default τους, δηλαδή 9 και όχι 12.

lupus_Hegemonia
27-10-11, 23:35
:oneup:

Αφού δεν έχεις Connx Tv πες τους να σου χαμηλώσουν το snr στο default τους, δηλαδή 9 και όχι 12.

Toυς το 'πα ήδη και το... προώθησαν ως... αίτημα!

Lapetr
28-10-11, 20:53
Έιχες βλάβη παλιά κι σου είχαν ανεβάσει το snr για να σταθεροποιηθεί η γραμμή ή έτσι απλά by default είχες τόσο ψηλό?

lupus_Hegemonia
29-10-11, 21:35
Έιχες βλάβη παλιά κι σου είχαν ανεβάσει το snr για να σταθεροποιηθεί η γραμμή ή έτσι απλά by default είχες τόσο ψηλό?

Λόγο των αποσυγχρονισμών (αμέτρητων) που είχα/έχω... και ΣΥΝΕΧΙΖΩ να έχω - έστω λιγότερες και μερικά δευτερόλεπτα, πια

weather1967
30-10-11, 10:57
Σε μερικες ακραιες περιπτωσεις λογο crosstalk (http://en.wikipedia.org/wiki/Crosstalk_%28electronics%29) (παρεμβολες),παλιά χαλκινα καλωδια,παλια ΚΑΦΑΟ και ακραιοι κατανεμητες (box) με παλιες οξειδωμενες οριολωριδες με συνεπεια κακες επαφες ενώσεων.
Συν τα ιδια σχεδον χάλια συνδεσεων απο το κουτι της οικιας και μεσα ειναι ενα κοκτέηλ αποσυνδεσεων ,χαμηλων ταχυτητων,και γενικα προβληματων.

Επειδη βλεπω οτι εισαι σε οριακή κατάσταση εκνευρισμου,χαλάρωσε κάνε υπομονή(γιατι οντως θελει υπομονη σε τετοιες περιπτωσεις) και αν δεις οτι δεν μπορουν να στο φτιαξουν ,γυρνα στα 2 mbps download να έχεις τήν υγειά σου.

lupus_Hegemonia
30-10-11, 20:39
Nα επιστρέψω στα 2Mbps, είναι αδύνατον.
Προτιμώ να 'χω προβληματάκια...

Πάντως, με ό,τι έφτιαξαν οι πΟΤΕτζήδες και με την χρήση ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ τηλεφωνικής πρίζας (δίπλα στην εξώπορτα) - και χρήση UTP... 20 μέτρων μέχρι το PC - δεν έχω πρόβλημα.
Επίσης, με την ασύρματη USB TP-LINK που έβαλα, πάλι μια χαρά είμαι, απλά ως ασύρματη έχω κάτι "μικρο-θεματάκια" στην ποιότητα του σήματος, αλλά όχι συνεχώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.