PDA

Επιστροφή στο Forum : Από ΟΤΕ Conn-x, σκέφτομαι Wind 3+1 (σύνορα Χολαργός/Αγία Παρασκευή)



lupus_Hegemonia
21-10-11, 22:07
Γεια χαρά...
Ήμουν εξ' αρχής πελάτης του ΟΤΕ/ConneX μέχρι πέρσι τον Σεπτέμβρη (και δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα), όπου θέλησα να δοκιμάσω μια άλλη εταιρεία (που δεν έμεινα ευχαριστημένος), οπότε και 1/1/2011 επέστρεψα πάλι πίσω στον ΟΤΕ/ConneX (OnDSL Home απαιριόριστο)... Aπό τότε που επέστρεψα πάλι πίσω, έχω ΜΟΝΙΜΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ αποσύνδεσης σε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ (ανά πάρα πολλά τακτά διαστήματα, καθημερινώς). Μάλιστα, τσέκαρα και του ρούτερ μου τα δεδομένα που δείχνει και έχω:

SNR Margin: 9.8 (Downstream) 25.0 (Upstream) db
Line Attenuation: 27.9 (Downstream) 17.8 (Upstream) db
Data Rate: 11848 (Downstream) 509 (Upstream) kbps

(Μένω ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω στα σύνορα Χολαργού/Αγίας Παρασκευής - η μια πλευρά του δρόμου είναι... Χολαργός κι η άλλη (η δική μου) Αγία Παρασκευή).

Ό,τι και να γίνει, μου το φτιάξουν το πρόβλημα ή όχι, είναι και ΚΟΡΟΙΔΙΣΤΙΚΑ ΧΡΗΜΑΤΑ να δίνω τόσα πολλά στο ΟΤΕ/ConneX. Λέω λοιπόν να πάω στην Wind...
Yπάρχει κάποιος εδώ που να είναι γείτονας ή τέλος πάντων, να με συμβουλέψει στην κίνηση που πάω να κάνω;

Ευχαριστώ πολύ,
Ρ.

chaos38
21-10-11, 23:33
φιλε μου εγω μενω στον Τσακό ακριβως στα συνορα μεταξυ Χολαργου -Αγιας Παρασκευης.(Κυκλαδων).
Ανηκω στο dslam Χολαργου.Ειμαι πελάτης της Wind εδω 4 χρονια με ελαχιστα προβληματα.Ο συγχρονισμος
μου ειναι σχεδον ιδιος με τον δικό σου.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος και στο τηλ και στο νετ.Αν εχεις και κινητο και το πας wind θα εχεις και κερδος σημαντικο στην τιμη......Αυτα....

lupus_Hegemonia
22-10-11, 00:00
(Εγώ μένω Αρκαδίου - σύνορο Χολαργός/Αγία Παρασκευή)

"Θενκς" για την απάντηση...
Να ρωτήσω λοιπόν γιατί μου κάνει τόσους πολλούς αποσυγχρονισμούς ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ;
Τι μπορεί να συμβαίνει; Είναι θέμα ρούτερ (έχω αλλάξει... 4-5!); Είναι θέμα από καφάο στο σπίτι; Είναι θέμα από κουτί (στην πυλωτή) προς το σπίτι μου (2ος όροφος); Είναι θέμα χαλκού;
ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ είναι και αποσυντονίζει συνεχώς;

(Πάντως, για Wind αφού κι εσύ έχεις, μάλλον εκεί θα καταλήξω).

Επίσης ΠΩΣ ΞΕΡΩ σε ποιό dslam είμαι;;; Πως το βρίσκω;
Γενικά, άμα πάω απ' τον ΟΤΕ Αγ. Παρασκευής και τους ΚΡΑΞΩ, θα 'ρθει κάποιος χριστιανός ή... 12θειστής έστω, να μου κοιτάξει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το πρόβλημά μου;

chaos38
22-10-11, 10:10
(Εγώ μένω Αρκαδίου - σύνορο Χολαργός/Αγία Παρασκευή)

"Θενκς" για την απάντηση...
Να ρωτήσω λοιπόν γιατί μου κάνει τόσους πολλούς αποσυγχρονισμούς ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ;
Τι μπορεί να συμβαίνει; Είναι θέμα ρούτερ (έχω αλλάξει... 4-5!); Είναι θέμα από καφάο στο σπίτι; Είναι θέμα από κουτί (στην πυλωτή) προς το σπίτι μου (2ος όροφος); Είναι θέμα χαλκού;
ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ είναι και αποσυντονίζει συνεχώς;

(Πάντως, για Wind αφού κι εσύ έχεις, μάλλον εκεί θα καταλήξω).

Επίσης ΠΩΣ ΞΕΡΩ σε ποιό dslam είμαι;;; Πως το βρίσκω;
Γενικά, άμα πάω απ' τον ΟΤΕ Αγ. Παρασκευής και τους ΚΡΑΞΩ, θα 'ρθει κάποιος χριστιανός ή... 12θειστής έστω, να μου κοιτάξει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το πρόβλημά μου;

Για να βρεις το Dslam βαλε το τηλεφωνο σου εδω και δες http://adslwizard.forthnet.gr/
Λογικα πρεπει να ανηκεις στον Χολαργο.Σχετικά με τις αποσυνδέσεις ποια ρουτερ δοκιμαζεις? Αν μπορεις παντως δοκιμασε και το Τhomson 585 που ειναι σκυλι....Αν συνεχισεις παντως με ΟΤΕ (και δεν εχεις βρει λυση) παρε τηλεφωνο να δει τεχνικος.....
Σε συμφερει ο ΟΤΕ απο πλευρας τιμης?

lupus_Hegemonia
22-10-11, 12:59
ΧΟΛΑΡΓΟ μου έβγαλε το λινκ που έδωσες...

Μια "μάντρα" (!) ρούτερ έχω αλλάξει!
(Εννοώ, όσα έχει - διαφορετικές μάρκες - ο ΟΤΕς)...
Τώρα έχω ένα Bautec, λευκό. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ πάντως ότι είναι θέμα ρούτερ. Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ΕΙΤΕ στην κεντρική "χωνευτή" απ' το καφάο στο κουτί της πολυκατοικίας, είτε απ' το κουτί εκεί και προς το διαμέρισμά μου στον 2ο...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΕΝ με συμφέρει ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ο ΟΤΕς!

chaos38
22-10-11, 17:33
Δεν την κανεις λεω εγω....να δεις κανα ευρω στην τσεπη σου (ειδικα αν κανεις πακετο σταθερο κινητο)?

........Auto merged post: chaos38 πρόσθεσε 5 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παντως αν θες να δεις κανα ευρω στην τσεπη σου καντηνε....(ειδικα αν κανεις και σταθερο και κινητο)
Παντως αυτο το ρουτερακι http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-modems/thomson-tg585-v8-pstn/prodmod_40074360.html ειναι πολυ σταθερο . Δεν πεφτει το νετ για 15-20 ημερες.....
Οι αποσυνδεσεις ποσο συχνες ειναι?

lupus_Hegemonia
22-10-11, 20:30
Δεν την κανεις λεω εγω....να δεις κανα ευρω στην τσεπη σου (ειδικα αν κανεις πακετο σταθερο κινητο)?

........Auto merged post: chaos38 πρόσθεσε 5 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παντως αν θες να δεις κανα ευρω στην τσεπη σου καντηνε....(ειδικα αν κανεις και σταθερο και κινητο)
Παντως αυτο το ρουτερακι http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-modems/thomson-tg585-v8-pstn/prodmod_40074360.html ειναι πολυ σταθερο . Δεν πεφτει το νετ για 15-20 ημερες.....
Οι αποσυνδεσεις ποσο συχνες ειναι?

Σου 'πα... ή θα πάω "ΣΥΤΑ" ή θα πάω "ΓΟΥΙΝΤ" που δίνει τα πάντα (3+1) στα 35-37 ευρώ το μήνα!

Έχω περίπου 8-10 αποσυνδέσει ΟΛΟ το 24ωρο... από 1-3 λεπτά τη φορά.

chaos38
22-10-11, 20:36
Απο ΟΤΕ οτι και να διαλεξεις κερδισμενος εισαι...... απλα η cyta ειναι voip....

lupus_Hegemonia
23-10-11, 02:20
Απο ΟΤΕ οτι και να διαλεξεις κερδισμενος εισαι...... απλα η cyta ειναι voip....

Σιγά, δεν είναι πρόβλημα.
Εδώ φίλος, έχει εδώ και 2-3 χρόνια SKYPE ΤΗΛΕΦΩΝΟ (ασήρματο) και μόνο σύνδεση ίντερνετ.

silegav
24-10-11, 11:43
Σου 'πα... ή θα πάω "ΣΥΤΑ" ή θα πάω "ΓΟΥΙΝΤ" που δίνει τα πάντα (3+1) στα 35-37 ευρώ το μήνα!
Αν το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση και πάλι τα ίδια θα χεις, οπότε καλύτερα διάλεξε πάροχο με βάση το τι ακούγεται για την εξυπηρέτηση πελατών του (και οι 2 αυτές που ανέφερες δεν είναι και ότι καλύτερο)

nickaros
24-10-11, 12:39
Σιγά, δεν είναι πρόβλημα.
Εδώ φίλος, έχει εδώ και 2-3 χρόνια SKYPE ΤΗΛΕΦΩΝΟ (ασήρματο) και μόνο σύνδεση ίντερνετ.

Σου προτεινω πριν πας σε οποιαδηποτε αλλη εταιρια να διορθωσεις πρωτα το προβλημα που υπαρχει, γιατι λογικα θα μεταφερθει και στην αλλη εταιρια που θα πας. καντο τωρα γιατι ο οτε θα ερθει αμεσα δηλωσε το σαν βλαβη στο 1242 γιατι αν πασ σε αλλη εταιρια και μετα χρειαζεται κατι και πρεπει να συμμετασχει και ο οτε, θα αργισει πολυ να φτιαχτει μετα... εγω αναμεσα σε wind και cyta θα προτιμουσα cyta. στην αρχη οταν πρωτοπηγα στην συτα ειχα προβληματα λογω της εσωτερικης καλωδιωσης μου απο τοτε που την αλλαξα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, επισης οι τεχνικοι ερχονται οσο πιο αμεσα μπορουν π.χ. τουσ ειχα παρει τηλ παρασκευη βραδυ και μ ηρθαν δευτερα πρςη δηλ την επομενη εργασιμη. στο τελος ειχα κατι προβληματακια με το πιρελι το μοδεμ δεν συμπαθουσε το λαπτοπ του αδερφου μ και οποτε ανοιγε το λαπτοπ του ο αδερφος μ εκανε ρεσταρτ και μετα εστρωνε αλλα μετα απο μια βδομαδα εστρωσε αλλα το ειχα δηλωσει σαν βλαβη και μ εφεραν ενα μεταχειρησμενο πιρελι ασπρο το οποιο στο ιντερνετ ηταν τελειο αλλα ειχε λιγο θορυβο στην κληση, τουσ ζητησα να μ το αλλαξουνε και μ εφεραν ενα thomson και απο τοτε ειμαι αρχοντας. ειναι σταθεροτατο στο youtube δεν κολλαει καθολου με 8αρα ταχυτητα κατεβαζω τορρεντ γυρω στα 700 με 800. βαλε το ενισχυμενο πακετο me 24ara με απεριοριστα διεθνη και αστικουπεραστικα αλλιως βαλε 24αρα και συνδιασε το με κανενα αλλο προγραμμα ομιλιας εχει πολλες επιλογες. παντως πριν πας οπουδηποτε αλλου βαλε τον οτε να σ φτιαξειι το προβλημα που εχεις ειναι πολυ συμαντικο.

lupus_Hegemonia
24-10-11, 13:54
Μα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα λύσω το πρόβλημα ΠΡΩΤΑ, πριν κάνω την οποιαδήποτε κίνηση.
Αύριο θα 'ρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ.
Θα τον "πήξω" να τα κοιτάξει ΟΛΑ και να βρει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ευθύνεται για το πρόβλημα. Μετά, θα προσλάβω έναν ιδιώτη ηλεκτρολόγο και θα κοιτάξω να το διορθώσω ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ το πρόβλημα...

'Οσο αφορά την CYTA, εάν έμενα Κρήτη ή Μακεδονία, θα πήγαινα ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ εκεί. Στην Αττική, ΦΕΤΟΣ ξεκίνησε να αναπτύσεται, οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να 'μαι απ' τους ΠΡΩΤΟΥΣ που θα "ξεπαρθενιαστεί" η CYTA στην Αττική... Επίσης, μου είπε ένας φίλος (οικονομικός αναλυτής), ότι η CYTA έχει "μπει μέσα" πολλά εκατομμύρια και δεν ξέρει αν θα μου συνιστούσε να πάω εκεί. Αλλά ΚΑΙ η WIND... πόσες φορές έχει ΕΞΑΓΟΡΑΣΤΕΙ, ως τώρα;...

Τεςπα, θα δούμε...

FuS
25-10-11, 01:10
Στην Αρκαδίου που είσαι 99% πάιρνεις από dslam Χολαργού.

Γείτονας σου είμαι πάντως (στον δίπλα δρόμο, στη Μενίππου -διπλα στο φαρμακείο-) και με οτε δεν έχω τέτοια προβλήματα αποσυνδέσεων. Τελευταίο πραγματικό disconnect ήταν πριν 4 μήνες.

Παλιότερα (πριν 2 χρόνια) είχα πάρα πολλά προβλήματα και λύθηκαν όλα με το 12άρι προφίλ και το interleaved type που ζήτησα (το υψηλότερο ping δεν με ένοιαζε, προσωπικά, βέβαια).

Από wind όσους ξέρω εδώ γύρω (Αρκαδίου, Σολομού, 17 Νοέμβρη) μου λένε μέτρια τα πράγματα και οι 3 όσον αφορά το ιντερνετ (σχετικά χαμηλές ταχύτητες και ο ένας εξ αυτών αρκετά disconnects). Όσον αφορά το τηλέφωνο σε όλους λειτουργεί απροβλημάτιστα.

chaos38
25-10-11, 09:20
Στην Αρκαδίου που είσαι 99% πάιρνεις από dslam Χολαργού.

Γείτονας σου είμαι πάντως (στον δίπλα δρόμο, στη Μενίππου -διπλα στο φαρμακείο-) και με οτε δεν έχω τέτοια προβλήματα αποσυνδέσεων. Τελευταίο πραγματικό disconnect ήταν πριν 4 μήνες.

Παλιότερα (πριν 2 χρόνια) είχα πάρα πολλά προβλήματα και λύθηκαν όλα με το 12άρι προφίλ και το interleaved type που ζήτησα (το υψηλότερο ping δεν με ένοιαζε, προσωπικά, βέβαια).

Από wind όσους ξέρω εδώ γύρω (Αρκαδίου, Σολομού, 17 Νοέμβρη) μου λένε μέτρια τα πράγματα και οι 3 όσον αφορά το ιντερνετ (σχετικά χαμηλές ταχύτητες και ο ένας εξ αυτών αρκετά disconnects). Όσον αφορά το τηλέφωνο σε όλους λειτουργεί απροβλημάτιστα.
H Κυκλαδων (Τσακος) παντως παει μια χαρα.....:oneup::lol::lol:

lupus_Hegemonia
27-10-11, 14:12
Στην Αρκαδίου που είσαι 99% πάιρνεις από dslam Χολαργού.

Γείτονας σου είμαι πάντως (στον δίπλα δρόμο, στη Μενίππου -διπλα στο φαρμακείο-) και με οτε δεν έχω τέτοια προβλήματα αποσυνδέσεων. Τελευταίο πραγματικό disconnect ήταν πριν 4 μήνες.

Παλιότερα (πριν 2 χρόνια) είχα πάρα πολλά προβλήματα και λύθηκαν όλα με το 12άρι προφίλ και το interleaved type που ζήτησα (το υψηλότερο ping δεν με ένοιαζε, προσωπικά, βέβαια).

Από wind όσους ξέρω εδώ γύρω (Αρκαδίου, Σολομού, 17 Νοέμβρη) μου λένε μέτρια τα πράγματα και οι 3 όσον αφορά το ιντερνετ (σχετικά χαμηλές ταχύτητες και ο ένας εξ αυτών αρκετά disconnects). Όσον αφορά το τηλέφωνο σε όλους λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Τελικά ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ρε παίδες;;;
Να πάω στην WIND (για ίντερνετ) ή θα γ*μ*σταυρίζω μετά για χάλια ίντερνετ;

sculper
27-10-11, 22:06
έχω 3 σε 1 εδώ και μία εβδομάδα (από ΟΤΕ)
δεν άλλαξα τίποτα (είχα και έμεινα σε isdn)

άφησα και το router του ΟΤΕ πάνω με κωδικούς από ΟΤΕ

όλα λειτουργούν άψογα!

chaos38
28-10-11, 15:35
Eαν σου φτιαξει ο ΟΤΕ την γραμμη και μετα πας στην Wind δεν θα εχεις προβλημα κανενα στο νετ...βαλε και το κινητο και θα δεις ευρακια στην τσεπη σου......

silegav
30-10-11, 11:01
Κι εγώ αυτό θα σου λεγα. Πίεσε πρώτα να σου φτιάξουν τη γραμμή και μετά κάνε όποια κίνηση για να αλλάξεις πάροχο. Αν το θέμα είναι του ΟΤΕ η Wind δε θα μπορεί να κάνει και πολλά ούτως ή άλλως. Ψάχτη λίγο πρώτα, πίεσε τον ΟΤΕ και αφού λύσεις το πρόβλημα δες τι τιμές παίζουν στους εναλλακτικούς (παίζει πάρα πολύ έντονα να βρεις κάτι καλύτερο στα 35 - 37 ευρώ)

Lapetr
30-10-11, 12:20
αν τώρα κανουν τοσο καιρό να σε φτιάξουν, αν πας σε εναλλακτικο θα κανει 2πλό χρόνο. Πάντως οι προσφορές που παίζουν και σε άλλους είναι μικρότερες ή και ίσες με τα 35 ευρώ. Εγώ με το 2play economy της forthnet στην αρχή πλήρωνα 25 ευρώ και μετά 35.

lupus_Hegemonia
30-10-11, 20:36
Μου λύθηκε το θέμα της γραμμής - πιστεύω...

Τώρα, σκέπτομαι σοβαρά το 3+1 στην Wind.

thomNikolaou
31-10-11, 00:07
Wind μου πέρασε και εμένα από το μυαλό και στην διάρκεια της αναζήτησης πληροφοριών
δεν πήρα και τις καλύτερες εντυπώσεις από σχόλια φίλων, στην επαρχία το δίκτυό της είναι
μεγάλο ρίσκο δεν ξέρω τη κάνει στην Αθήνα.

lupus_Hegemonia
31-10-11, 19:21
Mια χαρά, "τζετ", είναι στα σύνορα Χολαργός-Αγία Παρασκευή, απ' ό,τι λένε κι οι ήδη χρήστες/πελάτες της Wind.

chaos38
31-10-11, 23:51
Προχωρα Γειτονα!!!:oneup:

Stefanos83
08-11-11, 16:53
Και εγώ είμαι άλλος ένας ικανοποιημένος πελάτης WIND από Αγία Παρασκευή . Το τηλέφωνο δουλεύει πάντα και απροβλημάτιστα και το ίντερνετ απλά αλλάζει IP κάθε 3 μέρες με μαθηματική ακρίβεια και τότε μόνο σε πετάει για 3-5sec offline .

dennis2006
17-11-11, 01:59
Εφόσον θα κάνεις 3 σε 1 να προσέξεις τους λογαριασμούς για την μείωση. Εγώ μετά από ένα χρόνο διαπίστωσα ότι δεν μου είχαν κάνει έκπτωση ούτε 1 ευρώ.

sculper
17-11-11, 02:25
μία από τα ίδια!
αλλά τσέκαρα τον 1 λογαριασμό!
περιμένω αντιλογισμό τα 20 ευρώ!

για να δούμε!


Εφόσον θα κάνεις 3 σε 1 να προσέξεις τους λογαριασμούς για την μείωση. Εγώ μετά από ένα χρόνο διαπίστωσα ότι δεν μου είχαν κάνει έκπτωση ούτε 1 ευρώ.

dennis2006
17-11-11, 18:21
Εγώ είχα πάει σε κατάστημα wind για διευκρίνηση και σχεδόν μου πέταξαν τον λογαριασμό στην μούρη λέγοντας μου ότι δεν κάνει λάθη το λογιστήριο.
Τώρα μετά από ένα χρόνο που επικοινώνησα με την wind μου είπαν ότι έχει γίνει λάθος και να πάω σε ένα κατάστημα να κάνω αίτηση και να μου δώσουν το ποσό μετρητά.
Δυστυχώς το κατάστημα που είχα πάει έχει κλείσει ευτυχώς βέβαια για την υπάλληλο.

sculper
17-11-11, 23:14
προσωπικά μέσα σε ένα μήνα έχουν κάνει 5 λάθος χρεώσεις!
1) λάθος πάγιο σταθερής
2) λάθος χρεώσεις στην bb υπηρεσία
3) λάθος χρεώσεις στις υπηρεσίες
κτλ!

ειδικά στο λογιστήριο είναι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ!για να μην πω κάτι άλλο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.