PDA

Επιστροφή στο Forum : συχνες αποσυνδεσεις και χαμηλο κατεβασμα σε conn-x



kostas
22-10-11, 07:25
καλημερα σε ολους,

απο Ιουλιο εβαλα conn-x 24-αρι αλλα εχω απαρχης προβλημα:
ειμαι Αιγαλεω και εχω συνεχεις διακοπες που αποκαθιστανται μετα απο μερικα λεπτα εως κ αρκετες ωρες, επισης η ταχυτητα στα torrents ειναι πολυ χαμηλη, γυρω ατσ 500...

ο ΟΤΕ μου κανει οποιες ρυθμισεις θεωρει απαραιτητες αλλα το προβλημα παραμενει, μου αναφερει οτι το ΚΑΦΑΟ βρισκεται στα 2 χιλιομετρα και οτι "μετραει" γυρω στα 9 mbps την ταχυτητα..

εχει ελεγξει τις γραμμες του μεχρι το κουτι του σπιτιου και τα βρισκει ΟΚ...

το μονο που δεν εχω κανει ακομα (λογω απουσιων μου απο το σπιτι) ειναι να τον καλεσω να ελεγξει μεσα στο σπιτι, τι ερχεται στο ρουτερ..

πιθανολογει οτι ισως εχω εσωτερικο προβλημα στην τηλεφωνικη μου εγκατασταση (καλωδιωση).

το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα..

μπορει να μου πει καποιος καποια γνωμη? μπορω να κανω αλλο κατι πριν φωναξω ηλεκτρολογο για να δει την εγκατασταση μου??

ευχαριστω κ περιμενω,

leopal
22-10-11, 11:16
Εξ αρχης εχεις χαμηλο download ή το τελευταιο καιρο ;

sdikr
22-10-11, 11:46
καλημερα σε ολους,

απο Ιουλιο εβαλα conn-x 24-αρι αλλα εχω απαρχης προβλημα:
ειμαι Αιγαλεω και εχω συνεχεις διακοπες που αποκαθιστανται μετα απο μερικα λεπτα εως κ αρκετες ωρες, επισης η ταχυτητα στα torrents ειναι πολυ χαμηλη, γυρω ατσ 500...

ο ΟΤΕ μου κανει οποιες ρυθμισεις θεωρει απαραιτητες αλλα το προβλημα παραμενει, μου αναφερει οτι το ΚΑΦΑΟ βρισκεται στα 2 χιλιομετρα και οτι "μετραει" γυρω στα 9 mbps την ταχυτητα..

εχει ελεγξει τις γραμμες του μεχρι το κουτι του σπιτιου και τα βρισκει ΟΚ...

το μονο που δεν εχω κανει ακομα (λογω απουσιων μου απο το σπιτι) ειναι να τον καλεσω να ελεγξει μεσα στο σπιτι, τι ερχεται στο ρουτερ..

πιθανολογει οτι ισως εχω εσωτερικο προβλημα στην τηλεφωνικη μου εγκατασταση (καλωδιωση).

το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα..

μπορει να μου πει καποιος καποια γνωμη? μπορω να κανω αλλο κατι πριν φωναξω ηλεκτρολογο για να δει την εγκατασταση μου??

ευχαριστω κ περιμενω,


Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά εδώ
http://www.adslgr.com/forum/geek/gars/images/types/6/network1.png (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)




Έλεγχος της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)

Ακόμα αν μπορείς να δεις αν στο σπίτι έχεις πολλές πρίζες για γραμμή τηλεφώνου, να βρεις την κεντρική που έρχεται το καλώδιο απο τον κατανεμητή να αποσυνδέσεις τα πάντα και να βάλεις εκεί το router για δοκιμή.

τι Modem έχεις;

kostas
22-10-11, 19:39
ευχαριστω sdikr, ναι αυτο θα κανω,,

το ρουτερ ειναι το bautec (τογραψα σωστα?) του οτε..

υπαρχει υποδειξη για το πως θα βρω τα στοιχεια της συνδεσης μου??

Vitruvian78
23-10-11, 00:16
Έχει ξαναγραφτεί μέσα στο φόρουμ οτι το συγκεκριμένο ρούτερ έχει βγεί λίγο προβληματικό σε ορισμένες συνδέσεις (σε γραμμές κακής ποιότητας π.χ.). Η γραμμή σου λόγω της απόστασής σου απο το Αστικό Κέντρο του ΟΤΕ εξασθενεί το σήμα, οπότε ενδεχομένως θα έχει και αρκετά λάθη τα οποία το συγκεκριμένο ρούτερ αδυνατεί να διορθώσει, ίσως λόγω κακής συμβατότητας και με το μηχάνημα του ΟΤΕ στην περιοχή σου, αν και νομίζω οτι λογικά ΄δίνουν και το αναλογο ρούτερ σε κάθε περιοχή. Αφού δοκίμάσεις τα παραπάνω, αν συνεχίσουν τα προβλήματα θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και με ενα άλλο ρούτερ να δείς τί γίνεται. Αν δεν έχεις δεύτερο, πριν αγοράσεις δοκίμασε με κάποιο δανεικό απο κάποιο φίλο. Αν δεις οτι με το άλλο ρούτερ λύνονται τα προβλήματα τότε ή πιέζεις τον ΟΤΕ να σου το αντικαταστήσει (αν είσαι μέσα στο 12μηνο) διαφορετικά θα πρέπει να αγοράσεις ένα καλό ρούτερ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.