PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση νέας σύνδεσης ιντερνέτ? Η μεταφορά?



atlandis
24-10-11, 17:56
Καλησπέρα, μετακομίζουμε και σκέπτομαι να κόψω το ιντερνέτ και να κάνω αίτηση καινούργιου, για να πάρω και νέο εξοπλισμό. Θέλω να μάθω εάν συμφέρει να το κάνω αυτό και τι μόντεμ προσφέρουν.. αν είναι καλύτερο από το Thomson tg585 v7 που έχω. Εάν μπορείτε να μου απαντήσετε το γρηγορότερο, γιατί θα γίνει σήμερα η αίτηση μεταφοράς..

Ps: παλιότερα είχα φτιάξει ένα θέμα ότι κάναμε αλλαγή παρόδου με HOL, αλλά επειδή με φρίκαραν εδώ περά μερικοί, τελικά έκανα ακύρωση και παραμείναμε στον ΟΤΕ. :)

atlandis
24-10-11, 22:16
Μιας και δεν απάντησε κανείς, τελικά έκανα αίτηση διακοπής conex-tv και ADSL24 απεριόριστα, θα γίνει μεταφορά τηλεφώνου απλής γραμμής και θα μπει νέο ADSL 24 με νέο ρουτερακι. Μου είπαν ότι αν έκανα μεταφορά την adsl και ανανέωνα το συμβόλαιο, δεν θα έπαιρνα νέο ρουτερ.. Αποτέλεσμα θα διακοπή εντελώς και νέα αίτηση.. Ενημέρωσαν κιόλας ότι θα πάρω ένα boatec ασύρματο..

σχόλια για το παραπάνω?

Το conex tv το κόψαμε εντελώς, διότι είναι πολλά τα λεφτά για περιόδους κρίσης.. Έχει λήξη το συμβόλαιο και μας είπαν ότι είναι 27 το μήνα με το αορίστου χρόνου!! Δεν μας συμφερει να το κρατήσουμε..!

Vitruvian78
24-10-11, 23:11
Το ρούτερ που έχεις είναι πολύ καλύτερο απο αυτό που θα σου δώσουν...

atlandis
24-10-11, 23:57
Ηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη χαχα… τότε πρωί πρωί κιόλας θα πάρω τηλέφωνο να ακυρωθεί η ακύρωση adsl (εντελώς άκυρο ) και να γίνει απλή μεταφορά.. .πλην διακοπής του conex tv!!, γιαυτο ρώτησα εδώ πέρα.. Γιατι δεν ήξερα τι παίζει με το νέο μόντεμ.. ευχαριστώ.. μην περίμενα και 10 μέρες τσάμπα χωρίς ιντερνέτ.. Θα κάνω ανανέωση χωρίς διακοπή, πριν 1 ώρα έστειλα το φαξ, άρα προλαβαίνω..

FuS
25-10-11, 00:14
Να μην αγχώνεσαι αν θα προλάβεις την ακύρωαη της κατάργησης διότι αυτές τις ημέρες οι καταργήσεις όλες.. καθυστερούν :)

Eφόσον το conn-x σου είναι εκτός δέσμευσης μην ακυρώσεις την ακύρωση που έκανες διότι τότε θα χρεωθείς το τέλος ενεργοποίησης adsl για την μεταφορά του conn-x (43 ευρώ) ;)

atlandis
25-10-11, 05:19
Οπς… δεν το γνώριζα αυτό.. Βασικά την ρώτησα την κοπελιά εάν έχει διαφορά στην τιμή που θα πληρώσουμε, εάν το κόψουμε και ξαναβάλουμε με καινούργιο ιντερνέτ, ή να το μεταφέρουμε.. και η απάντηση της ήταν, ότι η χρέωση είναι ακριβώς η ίδια..
Αύριο θα το διευκρινίσω αυτό, απλά αν κατάλαβες τι έγραψα παραπάνω… ότι θα κόψουμε το conex tv και θα ανανεώσουμε το συμβόλαιο του ADSL χωρίς όμως να το κόψουμε.. με το που κόψουν το τιβι, θα γίνει και η μεταφορά..
Με την ανανέωση κερδίζουμε 4 μήνες χαμηλότερα πάγια.. από 39 μαζί με το τηλέφωνο, θα δίνουμε 34 για 4 μήνες.. έχουμε το πρόγραμμα 300.. Κόβουμε από παντού!

atlandis
25-10-11, 14:24
Κάλεσα σήμερα τον ΟΤΕ και το διευκρίνισα αυτό που μου είπες, ότι δηλαδή πληρώνω 42 ευρώ σε αορίστου σύμβαση..
Μου είπαν ότι 42 ευρώ πληρώνουμε στην μεταφορά άλλου κέντρου. Αλλά επειδή η απόσταση του ενός σπιτιού από το άλλο είναι 100 μετρα, είμαστε στο ίδιο κέντρο και η μεταφορά θα γίνει με ένα κλικ… δηλαδή με το που κοπεί από εδώ, θα έχω στο άλλο.. και η χρέωση είναι κανονική.. όχι 42 ευρώ.
Επίσης έκανα και ανανέωση συμβολαίου με αποτέλεσμα θα έρχεται και ποιο χαμηλό το πάγιο..

FuS
25-10-11, 16:31
Ισχυει αυτο που σου ειπαν.
Λαθος δικο μου αλλα εκ παραδρομης νομιζα πως ενννουσες σε αλλο κεντρο και λαθος μου που δεν το διευκρινησα :)

atlandis
25-10-11, 17:54
Είναι νησί, ποιο συγκεκριμένα η Μυτιλήνη, νομίζω έχουμε 1 κέντρο και ξεχωριστώ κέντρο έχουν τα περιφερειακά χωριουδάκια που υπάγονται στην Μυτιλήνη… Πάντως πιστεύω στο τσακ το πρόλαβα, αφού με το που δήλωσα ότι θα κρατήσω την adsl και ανανεώθηκε αυτομάτως το συμβόλαιο για χαμηλότερο πάγιο, κόπηκε μετά από 10 λεπτά το κονεξ τιβι!!! Ίσως γιατί τους είπαμε ότι είναι και για μεταφορά + μετακόμιση.. thanks..

Vitruvian78
25-10-11, 21:39
Πατριώτη!!! :)

Υ.Γ. Δεν είναι κακό πάντως να έχεις και ένα δεύτερο ρούτερ για παν ενδεχόμενο, μια που ο ΟΤΕ σου το δίνει δικό σου. Βέβαια, δεν θα αντικαθιστούσα το Thomson με ένα Baudtec

atlandis
25-10-11, 23:07
:)
Έχω ένα baudtec μοντέλο του 08 μαύρο wireless χωρίς stb port..έχω και μια πιατέλα της HOL.. αχρησιμοποίητο.. για ώρα ανάγκης, κάτι κάνουμε..

απλά στο μόνο που νευριάζω είναι ότι ο αδελφός μου του έδωσαν ένα sagem που υποστηρίζετε από το dmt tool και έως τώρα δεν μπορώ να του το σουφρώσω… χεχε Εξωτερικά μοιάζει υπερβολικά με το Thomson..

Vitruvian78
25-10-11, 23:31
Εντάξει....αν δεν έχεις ΟΤΕ TV τότε δεν έχεις πρόβλημα, μια χαρά θα σου δουλέψει κι αυτό σε περίπτωση ανάγκης.....προσωπικά δεν ξέρω αν αξίζει το ΟΤΕ TV ανεβαίνει αρκετά ο ήδη υψηλός λογαριασμός για ίντερνετ και τηλεφωνία στον ΟΤΕ....

FuS
26-10-11, 01:00
Eίναι πολύ δύσκολοι καιροί πάντως για έξτρα υπηρεσίες δηλαδή δορυφορικά κλπ. Το ιντερνετ είναι άλλη υπόθεση, κομμάτι της καθημερινότητας των περισσότερων και για κάποιους από αυτούς εργαλείο για την δουλεία τους. Το δορυφορικό θα συνεχίσουν να το επιλέγουν αυτοι που γουστάρουν movies/tv και την τεχνολογία sat βέβαια και δεν νομίζω να σταματήσει αυτό. Ο καθένας έχει τα hobby του και τα ιεραρχεί διαφορετικά.
Aλλά είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα και ο περισσότερος κόσμος κόβει από παντού.

Πάντως στον οτέ έχουν πολλές καταργήσεις τους τελευταίους 2 μήνες, κυρίως γραμμών (με ό,τι έχει πάνω), ο καταναλωτής ζορίζεται αυτή την εποχή πάρα πολύ.

Z€r0
26-10-11, 01:10
Εάν πάς από ΟΤΕ σε ΟΤΕ γιατί να μην κάνεις μεταφορά κρατώντας και τον ίδιο αριθμό;

Τώρα για το router δεν νομίζω να σου δώσουν καλύτερο και πιο σταθερό απ'το TG585v7 καλύτερο από συχρονισμό και μόνο θα είναι το TG585v8 εάν πέσεις σε Infineon DSLAM.

atlandis
29-10-11, 02:32
Όπως έγραψα παραπάνω, ακύρωσα την κατάργηση του adsl και κάνω το τηλέφωνο και ιντερνετ μεταφορά με ανανεωμένο συμβόλαιο για χαμηλότερο πάγιο. Ακύρωσα όμως οριστικά το ΤΙΒΙ.. είχε λήξει το συμβόλαιο έτσι και αλλιώς.. με αποτέλεσμα να χρεωνόμαστε περισσότερο και δεν βλέπαμε πάρα πολύ!!
Ποιο συγκεκριμένα η κοπέλα από το τηλέφωνο είπε, ότι αορίστου σύμβαση με το ΤΙΒΙ κοστίζει από 14 ευρώ, στα 27!! Αλλά και 14 να κόστιζε, είναι 28 το δίμηνο… στην προκείμενη περίπτωση γλυτώσαμε 54 ευρώ από τον λογαριασμό!! Για πολυτέλειες δεν είμαστε.. Ας κάνουν δωρεάν το ιντερνέτ και ας πληρώνουμε έξτρα υπηρεσίες όπως το τιβι.. τότε ίσως.. λολ

Psytanko
01-11-11, 19:08
:) με βοήθησε και εμένα αυτό το thread...ευχαριστώ παιδιά

@ ADSLgr.com All rights reserved.