PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργα οπτικης ινας απο τη Cyta στην Βουλα???



Verde
25-10-11, 21:10
Τις τελευταιες μέρες παρατηρουνται εργα στην περιοχη της Βουλας, ρωτοντας εναν εργατη μου απαντησε οτι βαζει η Cyta οπτικη ινα... ισχυει???
Εχετε ακουσει κατι σχετικό??:hmm:

george94
26-10-11, 20:55
Τις τελευταιες μέρες παρατηρουνται εργα στην περιοχη της Βουλας, ρωτοντας εναν εργατη μου απαντησε οτι βαζει η Cyta οπτικη ινα... ισχυει???
Εχετε ακουσει κατι σχετικό??:hmm:

Την Βούλα την έχει ζώσει όλη μαζί με την Βουλιαγμένη με οπτική ίνα ο ΟΤΕ για VDSL και όλα τα καφάο του έχουν γίνει καμπίνες με VDSL DSLAM. Αμφιβάλω αν έχει νόημα να επενδύσει κάποιος άλλος.

pmbr
11-11-11, 23:34
Τις τελευταιες μέρες παρατηρουνται εργα στην περιοχη της Βουλας, ρωτοντας εναν εργατη μου απαντησε οτι βαζει η Cyta οπτικη ινα... ισχυει???
Εχετε ακουσει κατι σχετικό??:hmm:

Ισχύει.
Είδα εχθές ένα συνεργείο να περνάει ίνα στα Μελίσσια και ο επόπτης μου είπε ότι η Cyta σκάβει σε όλη την Αθήνα αυτή την περίοδο.

A_gamer
12-11-11, 01:23
Η Cyta σκάβει για VDSL, ή για κάτι άλλο (π.χ. backbone);

eveonline1
12-11-11, 22:28
Νομίζω πως είναι έργα του ΟΤΕ και έχουν άμεση σχέση με αυτό το θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=433219) , συγκεκριμένα τα έργα στην Τερψιθέα Ανω Γλυφάδα έχουν αρχίσει εδώ και μερικές μέρες και ένα νέο καφαο έχει τοποθετηθεί έξω ακριβώς από το σπίτι μου σε αντικατάσταση του παλιού σε συνδυασμό με σκάψιμο των δρόμων και τοποθέτηση σωλήνων για οπτικές ίνες.

gusdimgr
20-11-11, 22:40
Νομίζω πως είναι έργα του ΟΤΕ και έχουν άμεση σχέση με αυτό το θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=433219) , συγκεκριμένα τα έργα στην Τερψιθέα Ανω Γλυφάδα έχουν αρχίσει εδώ και μερικές μέρες και ένα νέο καφαο έχει τοποθετηθεί έξω ακριβώς από το σπίτι μου σε αντικατάσταση του παλιού σε συνδυασμό με σκάψιμο των δρόμων και τοποθέτηση σωλήνων για οπτικές ίνες.

παιδια δεν σας φαινεται πολυ ρηχο το βαθος της οπτικης ινας, κοντα 30cm ; και αν αργοτερα ενα αλλο συνεργειο κανει εργα και κοψει αυτη την ρηχα οπτικη ινα θα διαλιωνται τετραγωνα χρηστων; ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο;

orck
21-11-11, 21:47
Η Cyta σκάβει για VDSL, ή για κάτι άλλο (π.χ. backbone);

Παιζω στοιχημα ολες τις οικονομιες μου οτι προκειται για δικτυο κορμου και οχι για ακραιο. Το ακραιο ειναι μεγαλη αγγαρια, λερωνεις τα χερια σου, κανεις δεν θελει, ολοι το αφηνουν στον ΟΤΕ.
Εξαλου εαν φτιαξουν ακραιο τοτε τι θα εχει να λεει η ΕΕΤΤ οταν θελει να την σπασει στον ΟΤΕ;

baskon
17-01-12, 14:56
Και σε μενα ειδα σκαψιματα σε πολλα στενα και χαρηκα νομιζοντας οτι σκαβει ο Οτε.Με μια ποιο προσεκτικη ματια ειδα οτι τα φρεατια γραφουν cyta πανω και μου φυγε η χαρα..
Το θεμα ειναι οτι προς τις κατευθυνσεις που σκαβει και μεσα στα στενα δεν εχει νοημα για δικτυο κορμου.....
Φυσικα και εγω δε πιστευω οτι κανει υποδομη vdsl στα Καφαο..
Ο χρονος θα δειξει τι ετοιμαζουν..

makfil
31-01-12, 11:13
Πέρυσι το καλοκαίρι έσκαβαν όλη την Αγ. Νικολάου και την προέκτασή της (Θεμιστοκλέους) στην Κ. Γλυφάδα μέχρι την Πρ. Πέτρου που είναι τα όρια με τη Βούλα.

Όταν ρώτησα ένα εργάτη, με σπαστά ελληνικά, είπε ότι είναι έργα της Cyta. βλέποντας τώρα ότι σκάβουν όλες τις καθέτους, σε αυτό το μεγάλο άξονα, καταλαβαίνω ότι κάτι άλλο συμβαίνει. Μπορεί κάποιος να δώσει περισσότερες πληροφορίες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.