PDA

Επιστροφή στο Forum : Microcom Απορίες και θέματα firmware για το Microcom AD 2636



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

CyberFreak
23-12-05, 10:49
Έγινα κάτοχος του παραπάνω dsl router της vivovi dsl cube 3+2.

1ον Γνωρίζει κανείς γιατί στο telnet του έχει επιλογή για wireless ??

( Δουλεύει ή είναι παραμύθι ; )


CONEXANT SYSTEMS, INC.
ACCESS RUNNER ADSL CONSOLE PORT 3.30


MAIN MENU

0. Select VC Adaptor
1. Display Firmware Version
2. Password Setup
3. Connection Status
4. Network Setup
5. ADSL Setup
6. System Maintenance
7. Wireless Setup



S. Save Settings and Reset Unit
R. Reset Without Saving Changes
Q. Quit Session

Enter your selection below:

>>>
2ον Μπορεί να δουλέψει με DynDNS?

Αν πρόσεξα καλά στο web iface του δεν είδα να έχει τέτοια επιλογή :(

Επίσης χρησιμοποιώ linux.., διαθέτω και έναν linux server / router λόγο awmn.

Αν γνωρίζεται κάτι παρακαλώ απαντήστε μου.

CyberFreak
23-12-05, 13:19
Βρήκα κάτι firmwares που μάλον κάνουν για το παραπάνω modem..

Μπορεί να πει κάποιος αν γνωρίζει κάτι?

http://adsltech.com/portal/forum/forum_posts.asp?TID=231&PN=1

CyberFreak
27-12-05, 14:54
Άντε με το καλό να έρθει η γραμμή να κάνω τα πειράματα στο modem ! ! !
Κάτι μου λέει πως με τα firmware που πέρνει θα είναι καλό...

Για να δούμε..

CyberFreak
03-01-06, 21:45
Το παραπάνω modemaki μπορεί από την μάνα του να μην κάνει τπτ αλλά με μερικά firmware σκίζει ;)

Θέλει όμως πολύ προσοχή ! ! !

Εγώ προσοπικά το έβγαλα off όταν το έκανα update από το web iface ! ! ! Γι αυτό καλύτερα να μην το κάνει κανέσας σας !

Μετά από αυτό ακολούθησα τη σωστή διαδικασία flasharismatos ;)

Ξεβίδωμα / Boot CD / Jumper / USB Cable .

Πληροφορίες εδώ :

http://www.origo-repair.org.uk/

Έβαλα αυτό το unofficial firmware

JMK 4.1.0.21_100_01OCT04

και τώρα το modemaki έχει DynDNS , UPNP και ωραίο iface ;)

Παραθέτω screenshot

Σύντομα θα του κάνω και ένα full review ;)

4841

4842

4843

4844

4845

CyberFreak
04-01-06, 17:55
Ένα paste από τα πρώτα logs του firmarismenou modem ;)

Από το system log


01/04/2006 12:58:52> DDNS: Your IP address has not changed since the last update!
01/04/2006 13:59:54> DDNS: Server Name [ members.dyndns.org ]
01/04/2006 13:59:54> DDNS: Domain Name [ xyz.ath.cx ]
01/04/2006 13:59:54> DDNS: IP Address [ 83.171.XXX.XXX ]
01/04/2006 13:59:54> DDNS: Update information!
01/04/2006 13:59:54> DDNS: Your IP address has not changed since the last update!
01/04/2006 14:37:40> UPnP Action:AddPortMapping State:Success. UDP-port:6881 Opened!
01/04/2006 14:37:40> UPnP Action:AddPortMapping State:Success. TCP-port:6881 Opened!

Από το security log


2006/01/04 09:46:26 Drop Packet <ICMP> Source IP:207.218.223.91 Port:0 Dest IP:83.171.XXX.XXX Port:0
2006/01/04 10:53:37 Drop Packet <ICMP> Source IP:85.101.116.33 Port:0 Dest IP:83.171.XXX.XXX Port:0
2006/01/04 12:03:21 Drop Packet <ICMP> Source IP:83.171.220.136 Port:0 Dest IP:83.171.XXX.XXX Port:0
2006/01/04 12:12:32 Drop Packet <ICMP> Source IP:83.171.220.136 Port:0 Dest IP:83.171.XXX.XXX Port:0

edit:

και NTP client ;)



01/01/1970 00:00:22> PPP1 Session is up.
01/04/2006 17:00:39> Received time from Time Server 147.102.224.241

deadlock7
05-01-06, 18:41
Απο σημερα εχω και username,password!Ολα οκ!Το φωτακι του dslact αναβοσβηνει και με το κανονικο frimware.

secjournalist
06-01-06, 21:38
Το παραπάνω modemaki μπορεί από την μάνα του να μην κάνει τπτ αλλά με μερικά firmware σκίζει ;)

Θέλει όμως πολύ προσοχή ! ! !

Εγώ προσοπικά το έβγαλα off όταν το έκανα update από το web iface ! ! ! Γι αυτό καλύτερα να μην το κάνει κανέσας σας !

Μετά από αυτό ακολούθησα τη σωστή διαδικασία flasharismatos ;)

Ξεβίδωμα / Boot CD / Jumper / USB Cable .

Πληροφορίες εδώ :

http://www.origo-repair.org.uk/

Έβαλα αυτό το unofficial firmware

JMK 4.1.0.21_100_01OCT04

και τώρα το modemaki έχει DynDNS , UPNP και ωραίο iface ;)

Παραθέτω screenshot

Σύντομα θα του κάνω και ένα full review ;)

4841

4842

4843

4844

4845



Ποιό αρχείο θα δώσω στο Router για να γίνει το Update?

CyberFreak
06-01-06, 22:09
Φίλε μην το κάνεις από το web iface το έκανα εγώ και έγινε brick :P

Πήγαινε στο site που λέω παραπάνω και κατέβασε το liveCD είναι 40ΜΒ

Μόλις το γράψεις έχει οδηγείες μέσα.

Συνοπτικά τα αναφέρω:

Ξεβιδώνεις το microcom.
Oi βίδες είναι κάτω από τα "πατάκια"

Βάζεις ένα jumper εκεί που έχει υποδοχή.

Βάζεις το usb καλόδιο, ανοίγεις το ρεύμα (power on)

Συνδέεις το usb στο pc σου (να έχεις αποσυνδέσει ότι άλλη συσκευή usb έχεις

Boot με το liveCD.

Επιλέγεις το JMK firmware

Μετά τρέχεις το rm_usb.bat

Άμα σου πει δεν βρήκε συσκευή usb απλά αλλάζεις θύρα μέχρι να σου πει ότι το βρήκε.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Για το JMK firmware όταν σου πει να βάλεις την MAC σου απλά πάτα ENTER και στα 2.

Ίσως στο step 3 όταν γίνετε το firmarisma να σου πει ότι failed (DONT WORRY) είναι ΟΚ ;)


Μόλις σου πει ότι είναι έτοιμο κάνε poweroff το μοντεμ και μην ξεχάσεις να βγάλεις το JUMPER!!. Reboot και βάλε τις συσκευές σου όπως ήταν.

Μόλις ανοίξεις το μοντεμ μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις κανα 5λεπτο μέχρι να δουλέψει.

DONT worry ; try it και πες μας αποτελέσματα ;)

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το modemaki firmarismeno ;)

Το έχω λιώσει στα P2P...

deadlock7
07-01-06, 04:36
Έχεις βάλει το jumper ?

To έχεις poweron ?

Έχεις βγάλει όλες τις usb συσκευές σου από το pc ?

Όταν σου λέει ότι δεν το βρίσκει απλά άλλαξε θύρα και ξανατρέξε την εντολή.

Tα εκανα ακριβως οπως τα ειπες.Εχω το Modem κλειστο..βαζω το jumper και το cd και κανω reboot.Ανοιγω το modem..μετα boot απο cd..επιλεγω F1(ΠΑΝΩ ΑΠΟ 900MHZ),μετα K(το jmk firmware) και με πεταει να γραψω εντολη σε c:\code.Eκει παταω rm_usb.bat,αλλα δεν βρισκει usb.Eχω 10 usb και δεν βρηκε καμια..

secjournalist
07-01-06, 12:06
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδια.Το router με το original firmware μετά απο τέσσερις περίπου ώρες κολλάει και το εικονίδιο της Microcom μου λέει οτι δεν βρέθηκε συσκευή και δεν μπορώ να μπω στο web interface.Το ADSL δουλεύει μια χαρα.Μετά απο κλείσιμο και άνοιγμα της συσκευής όλα είναι ΟΚ.Θα φτιαχτεί τίποτα με Firmware Update ή τζάμπα θα γίνει η δουλειά?

CyberFreak
07-01-06, 22:52
Τι να πω ρε παιδιά ? Εγώ δεν είχα την τιμή να δουλέψω το original firmware ,...

Με αυτό που έχω βάλει το router ΠΕΤΑΕΙ ! ! !

Με το usb δεν ξέρω τι πρόβλημα έχετε.. σε εμένα δούλεψε..

To chipset μου είναι Intel 875P

deadlock7
08-01-06, 09:13
Τι να πω ρε παιδιά ? Εγώ δεν είχα την τιμή να δουλέψω το original firmware ,...

Με αυτό που έχω βάλει το router ΠΕΤΑΕΙ ! ! !

Με το usb δεν ξέρω τι πρόβλημα έχετε.. σε εμένα δούλεψε..

To chipset μου είναι Intel 875P

Ισως γι'αυτο σου βρηκε εσενα την usb.Λεει οτι υποστηριζει αυτα τα δυο τσιπακια(Intel+via)..οποτε πως αλλιως κανουμε το flash?Οχι πως εχω καποιο προβλημα με το Original,απλα για να δω τι προσφερει παραπανω..

CyberFreak
08-01-06, 17:55
Απλά ENTER θα πατήσεις για το JMK Firmware (αυτό που έχω βάλει εγώ)

Για τα άλλα firmware έχει οδηγείες

@deadlock7

Μπορείς να κατέβασεις τα firmware από το site που έχω στην 1η σελίδα του ποστ και να βάλεις απο web iface.

Εγώ όταν το έκανα αυτό έγινε brick μετά... οπότε δεν σου λέω να το δοκιμάσεις..

secjournalist
08-01-06, 18:33
Διαβασα στο official forum οτι το Upgrade ΔΕΝ γινεται απο web iface στο συγκεκριμενο Router και firmware

ppcdoctor2222
09-01-06, 00:24
@CyberFreak

Επειδή αγαπητέ φίλε διαπιστώνω ότι γνωρίζεις σχετικά με την τεχνολογία aDSL απείρως περισσότερα απο εμένα θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις και αν βρεις χρόνο διαφώτισε με:worthy::worthy:

1) Βρήκα ότι για να κάνω port forwarding στο routeraki μας χρειάζομαι specific DNS Servers (και όχι το Obtain DNS Server automatically)
H Vivodi δε δίνει τέτοιους servers????
2) To DynDNS που αναφέρεις ότι αποκτά το routeraki με το upgrade που έκανες και που όλοι περιμένουμε to review σου... βοηθάει πχ σε αυτό δηλ. εξασφαλίζει σταθερό portforwarding παρα το γεγονός ότι συνδέομαι με Dynamic DNS συνδρομή ???
3) Εαν αυτό συμβαίνει όπως κατάλαβα...τότε δε θα μπορούσε να λειτουργήσει κάποιος εναλλακτικός τρόπος όπως μέσω του site DynDNS.org (επαναλαμβάνω είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ γι αυτό εαν μόλις ρώτησα κάτι βλακώδες, δείξε λίγο κατανόηση...)

4) Τί άλλο σχετικά με ασφάλεια και αξιοπιστεία/σταθερότητα στο surfaρισμα προσθέτει το firmware upgrade σε σχέση με το "μανίσιο" ???


Ευχαριστώ...

deadlock7
09-01-06, 11:23
Λοιπον εχουμε και λεμε..ΜΗΝ κανετε αυτο που ειπα παραπανω γιατι το modem θα μεινει αχρηστο!Δυστυχως μολις εκανα reboot το πρασινο λαμπακι της γραμμης δεν αναψε ξανα.Ευτυχως θυμηθηκα οτι το laptop ειναι intel κι εκανα την εγκατασταση του νεου firmware οπως λεει ο Cyberfreak.Γινεται σιγουρα με Intel και μαλλον με via(oπως γραφουν και οι οδηγιες για οσους κατεβασατε το cd) κι οχι για nvidia chipsets.Ειχα προβληματα να συνδεθω,αλλα τελικα τα καταφερα παρα τις ελαχιστες γνωσεις που εχω..

georgebest
09-01-06, 18:26
Λοιπόν Παιδιά για άλλη μια φορά χρειάζομαι τα φώτα σας!! Το συγκεκριμένο firmware το κατεβάζουμε απο το link εκεί που λέει repair cd v5.4 και κατεβάζει το αρχείο repair54_iso.exe ???? Τρέχοντας αυτό το αρχείο θα μου δώσει το firmware ζιπαρισμένο??? Αν όχι που πρέπει να πάω και τί να κάνω?? ΗΕLP!!!!!

CyberFreak
09-01-06, 19:59
Λοιπον εχουμε και λεμε..ΜΗΝ κανετε αυτο που ειπα παραπανω γιατι το modem θα μεινει αχρηστο!Δυστυχως μολις εκανα reboot το πρασινο λαμπακι της γραμμης δεν αναψε ξανα.Ευτυχως θυμηθηκα οτι το laptop ειναι intel κι εκανα την εγκατασταση του νεου firmware οπως λεει ο Cyberfreak.Γινεται σιγουρα με Intel και μαλλον με via(oπως γραφουν και οι οδηγιες για οσους κατεβασατε το cd) κι οχι για nvidia chipsets.Ειχα προβληματα να συνδεθω,αλλα τελικα τα καταφερα παρα τις ελαχιστες γνωσεις που εχω..

Γι αυτό upgrade μόνο με USB !!!

Το μόντεμ δεν ήταν νεκρό.. επιδή το έψαξα όταν την πάτησα :P

Είχε μπει το μισό "firmware" όσο και αν ακούγετε κουλό...

είχα μπει με ftp μέσα και έβλεπα τα αρχεία !

Το web iface είχε τρελαθεί.. έλεγε πως του λείπουν αρχεία.. δεν ξέρω αν έλεγε και εσένα το ίδιο αν το δοκίμασες..

Για πες μας και τις δικιές σου εντυπώσεις από το upgrade... :)

Mε το Quick Online Setup είναι εύκολο να συνδεθείς ! !

Plug n Play ;)

CyberFreak
09-01-06, 20:01
Λοιπόν Παιδιά για άλλη μια φορά χρειάζομαι τα φώτα σας!! Το συγκεκριμένο firmware το κατεβάζουμε απο το link εκεί που λέει repair cd v5.4 και κατεβάζει το αρχείο repair54_iso.exe ???? Τρέχοντας αυτό το αρχείο θα μου δώσει το firmware ζιπαρισμένο??? Αν όχι που πρέπει να πάω και τί να κάνω?? ΗΕLP!!!!!

Είναι auto extract rar

Μόλις το τρέξεις θα αποσυμπιεστεί και θα σου κάνει extract ένα iso image. Kάνε burn iso με το nero / easy cd creator

CyberFreak
11-01-06, 03:06
@deadlock7 Σίγουρα η πρώτη διαφορά είναι το UPNP και το DDNS.

Με το firewall δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ αρκετά..

Εξεταστική χαλκίδα.. Αύριο που θα επιστρέψω θα το τεστάρω.

@georgebest

Δεν ξέρω πώς μπορείς να πάρεις το original firmware..

Βασικά δεν το έχω ψάξει γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος με το JMK.

Για το demo πάρτους τηλ.

deadlock7
11-01-06, 15:48
Χμμ Qos ε?Πακετο.Τοσα firmware..δεν κανει κανενα που να εχει Qos?

CyberFreak
12-01-06, 01:30
Χμμ Qos ε?Πακετο.Τοσα firmware..δεν κανει κανενα που να εχει Qos?

Δεν έχω βρει κανα firmware που να κάνει QoS..

gastone_2005
13-01-06, 22:01
Θα μπεις στο interface του router και θα πας configuration--->virtual server..
Από εκεί θα συμπληρώσεις τη φόρμα με το port που θέλεις να ανοίξεις..

Τα παραπάνω ισχύουν για το interface αν έχεις κάνει το firmware upgrade που ανέφερε παραπάνω ο cyberfreak..
Δεν θυμάμαι αν είναι ακριβώς έτσι και στο παλιό firmware..:)

humanious
14-01-06, 01:09
Έχω το μαμά firmware.Έτσι είναι και το μαμα αλλά τί θα βάλω στο "Private port" και τί στο "ID"?
Να αναφέρω και κάτι άλλο.Πήρα σε τεχνικό της vivo και ρώτησα και αυτόν και μου είπε δεν έχει firewall το συγκεκριμένο router και οτι είναι όλα ανοιχτά!!!Ισχύει κατι τέτοιο?
http://img498.imageshack.us/img498/1517/ports1ye6xa.th.jpg (http://img498.imageshack.us/my.php?image=ports1ye6xa.jpg)

CyberFreak
14-01-06, 19:28
Το built in firewall είναι καλό σε επιθέσεις από το inet σύμφωνα με το grc όπως έκανα το config...

ΑΛΛΑ............

Σε nmap από το εσωτερικό μου δίκτυο στην εξωτερική IP το microcom βγαίνει off...

θέλει poweroff για να δουλέψει :(((

Οι πρώτες δοκιμές έγιναν με DMZ ενεργοποιημένο... και με το firewall του JMK firmware...

Κρίμα :(

@humarious,deadlock7 θα απαντήσω στις ερωτήσεις σας αργότερα..
είχα ετοιμάσει ένα αναλύτικό ποστ αλλά έφαγα ενα crash στο pc και το έχασα :(

deadlock7
15-01-06, 18:08
Αν δεν το εκανες ηδη..βαλε το cd της microcom κι επελεξε την ελληνικη σημαια.Μετα κανε save(κατω δεξια επιλογη) και εισαι οκ.Οταν ερθουν οι κωδικοι σου κανε το ιδιο και γραψε τα στα αντιστοιχα κουτακια.(ολα αυτα μπορεις να τα κανεις αν γραψεις σε εναν browser 10.0.0.2 και μετα βρεις τις ρυθμισεις)
Aκομη κι αν δεν εχει γινει η ενεργοποιηση θα πρεπει το πρασινο λαμπακι(dsl linκ) να ειναι αναμενο.Αν ειναι ενεργοποιημενη θα ειναι μονιμο,αλλιως θ'αναβοσβηνει.
Αν δεν αναβει καθολου καπου υπαρχει προβλημα..μηπως προσπαθησες να βαλεις το καινουριο Firmware?

ShadowAngel
16-01-06, 02:43
Αν δεν το εκανες ηδη..βαλε το cd της microcom κι επελεξε την ελληνικη σημαια.Μετα κανε save(κατω δεξια επιλογη) και εισαι οκ.Οταν ερθουν οι κωδικοι σου κανε το ιδιο και γραψε τα στα αντιστοιχα κουτακια.(ολα αυτα μπορεις να τα κανεις αν γραψεις σε εναν browser 10.0.0.2 και μετα βρεις τις ρυθμισεις)
Aκομη κι αν δεν εχει γινει η ενεργοποιηση θα πρεπει το πρασινο λαμπακι(dsl linκ) να ειναι αναμενο.Αν ειναι ενεργοποιημενη θα ειναι μονιμο,αλλιως θ'αναβοσβηνει.
Αν δεν αναβει καθολου καπου υπαρχει προβλημα..μηπως προσπαθησες να βαλεις το καινουριο Firmware?


Λοιπόν..το έκανα αυτό και μου βγάζει πρόβλημα με την σύνδεση όταν βάζω ΑΝΕΧ Ακαι ΑΝΕΧ Β..καιμου λέει να τσεκάρω το ρούτερ..!Το τείχος προστασίας το έβγαλα...!!!Και γενικά δεν έκανα καμία μα καμία ενέργεια..ούτε firmware ούτε τίποτα προς αποφυγή να παρουσιασθεί κάποιο πρόβλημα αλλά από οτι βλέπω..!!!Μήπως να δοκιμάσω να κάνω εγκατάσταση τον usb driver..???

georgegir
17-01-06, 17:47
Γεια χαρά και από μένα. Καινούριος είμαι γι’ αυτό μη…βαράτε!
Η ιστορία: Συνδέω router me pc μέσω Ethernet. Συνδεσμολογία όλα κανονικά με splitter(έχω ISDN γραμμή). Το DSL LINK αναμμένο συνεχώς(άρα ενεργοποιημένη γραμμή??)το DSL ACT αναβοσβήνει(firmware της μαμάς έχω), το 100Μ/ACT πάντα αναμμένο. Βάζω το CD,επιλέγω την ελληνική σημαία, επιλέγω ANNEX B,βάζω τους κωδικούς demo που έχω πάρει και όταν πατάω, σώσε την προεπιλογή που έχει κάτω δεξιά μου βγάζει “Problem with communication(device is not reachable),please check your network configuration and optionally reset router to factory default”.

Στο http://10.0.0.2/ δεν μπαίνει με τίποτα…Δοκίμασα και reset από το μικροσκοπικό κουνπάκι του router, τίποτα...

Τι γίνεται ρε παιδιά??????????????????

ShadowAngel
17-01-06, 20:33
Γεια χαρά και από μένα. Καινούριος είμαι γι₼ αυτό μη…βαράτε!
Η ιστορία: Συνδέω router me pc μέσω Ethernet. Συνδεσμολογία όλα κανονικά με splitter(έχω ISDN γραμμή). Το DSL LINK αναμμένο συνεχώς(άρα ενεργοποιημένη γραμμή??)το DSL ACT αναβοσβήνει(firmware της μαμάς έχω), το 100Μ/ACT πάντα αναμμένο. Βάζω το CD,επιλέγω την ελληνική σημαία, επιλέγω ANNEX B,βάζω τους κωδικούς demo που έχω πάρει και όταν πατάω, σώσε την προεπιλογή που έχει κάτω δεξιά μου βγάζει “Problem with communication(device is not reachable),please check your network configuration and optionally reset router to factory default”.

Στο http://10.0.0.2/ δεν μπαίνει με τίποτα…Δοκίμασα και reset από το μικροσκοπικό κουνπάκι του router, τίποτα...

Τι γίνεται ρε παιδιά??????????????????


Ίσως να έχουμε το ίδιο πρόβλημα (μόνο που δεν κατάλαβα καλά,τα λαμπάκια είναι όλα αναμμένα του μόντεμ σου ή όχι??)..αν ανατρέξεις μερικές δημοσιεύσεις πίσω σε αυτό το ποστ θα δείς και τον δικό μου έντονο προβληματισμό..!Αλλά εμένα δεν ανάβουν ούτε τα λαμπάκια! Επίσης έχεις isdn και εγώ έχω pstn γραμμή αλλά δεν αποκλείεται η πηγή του κακού να είναι κοινή: (Π)ΟΤΕ!!!..:mad: Εγώ πριν από λίγο επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της Vivodi και αφού ανέφερα το πρόβλημα ο κύριος με τον οποίο μίλησα μου είπε ότι ενδεχομένως πρόκειται για βλάβη γραμμής από τον ΟΤΕ(κάτι δεν έχει γίνει σωστά), θα τους ενημερώσει η vivodi και μέσα σε δύο εργάσιμες μέρες σε παίρνουν από τον ΟΤΕ για να σου πουν ότι αποκαταστάθηκε το πρόβλημα..!Έτσι μου είπε τουλάχιστον..Κάνω λοιπόν υπομονή για άλλες δύο μέρες αφού η ενεργοποίηση της γραμμής μου έχει γίνει από 9/1..!!!

Πάρε τηλ. λοιπόν και ζήτα να μιλήσεις με τεχνικό της Vivodi..Καλή επιτυχία σου, μας εύχομαι...;):cool:

Υ.Γ. Έχεις βάλει το splitter για isdn???
Δοκίμασε αν μπορείς να βάλεις και απευθείας το καλωδιάκι του μόντεμ στην τηλεφωνική πρίζα..!

CyberFreak
19-01-06, 15:55
Δυστηχός είμαι στο τει τώρα...

Για το firewall του AD2636 (χωρίς να έχω δουλέψει το μαμα firmware) κάπου θα έχει μια επιλογή να κάνει allow (accept) τα icmp πακέτα. Για τσέκαρε το..

Settings Για Vivodi:

VPI 8

VCI 35

Encapsulation PPPoA VC-Mux
Bridge Disabled

Virtual Cirtuit Enabled

georgegir
19-01-06, 20:10
Λοιπόν...
Για όποιους έχουν προβλήμα στο να συνδεθούν μέσω ethernet(φίλε ShadowAngel π.χ.) τα πράγματα είναι απλά...
Πήγαινε στις συνδέσεις δικτύου και κάνε δεξί κλικ --> ιδιότητες --> να είναι τσεκαρισμένο το "πρωτόκκολλο Internet(TCP/IP)" --> επέλεξέ το και πατάς το κουμπάκι ιδιότητες(δεξιά του "κατάργηση εγκατάστασης") --> στην καρτέλα γενικά που θα ανοίξει επέλεξε αυτόματη απόδοση ΙΡ και αυτόματη στο DNS...

Πως περιμένουμε να δει το modem μας εφόσον του έχουμε δώσει άλλη IP????
Ελπίζω να βοήθησα...

Α, θα ήθελα να αναφέρω κάτι για το οποίο εδώ στο forum έχει γίνει λόγος, το λαμπάκι DSL LINK μπορεί να μένει μόνιμα αναμμένο(στην ethernet γίνεται αυτό)ακόμη και ΧΩΡΙΣ να έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή σου!(χρησιμοποιώ το μαμάδικο firmware)

geodimis
19-01-06, 22:36
Λοιπόν...
Για όποιους έχουν προβλήμα στο να συνδεθούν μέσω ethernet(φίλε ShadowAngel π.χ.) τα πράγματα είναι απλά...
Πήγαινε στις συνδέσεις δικτύου και κάνε δεξί κλικ --> ιδιότητες --> να είναι τσεκαρισμένο το "πρωτόκκολλο Internet(TCP/IP)" --> επέλεξέ το και πατάς το κουμπάκι ιδιότητες(δεξιά του "κατάργηση εγκατάστασης") --> στην καρτέλα γενικά που θα ανοίξει επέλεξε αυτόματη απόδοση ΙΡ και αυτόματη στο DNS...

Πως περιμένουμε να δει το modem μας εφόσον του έχουμε δώσει άλλη IP????
Ελπίζω να βοήθησα...

Α, θα ήθελα να αναφέρω κάτι για το οποίο εδώ στο forum έχει γίνει λόγος, το λαμπάκι DSL LINK μπορεί να μένει μόνιμα αναμμένο(στην ethernet γίνεται αυτό)ακόμη και ΧΩΡΙΣ να έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή σου!(χρησιμοποιώ το μαμάδικο firmware)

Καταρχάς σε περίπτωση που χρησιμοποιείτε πάνω από μία κάρτες δικτύου και δεν έχετε προσθέσει στατικά routing όντως ενω πάιρνει ip η lanόκαρτα δεν 'βλέπει' με τίποτα την 10.0.0.2. Στην περίπτωση αυτή απενεργοποιείς τις υπόλοιπες κάρτες δικτύου (προσωρινή λύση). Μπορείτε βέβαια άφοβα να αλλάξετε την IP πχ σε 192.168.χ.χ ή να προσθέσετε κάποια εντολή 'add route.....' στο command prompt (μόνιμη λύση).
Όσο για το DSL LINK έμεινε αναμμένο χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή σου; Εννοώ ρώτησες τη Vivodi για αυτό;

theodore1974
24-01-06, 03:13
εχω και εγω πλεον υψηλο id! επιτελους!αλλα...δεν κατεβαζω τιποτααααα η ελαχιστα ενω οι αλλοι χρηστες μοθ αντλουν αρχεια κανονικα..περασα και το jfk firmware

vgianni
26-01-06, 10:18
Καλημερα,
εκανα το update firmware οπως περιγραφης, και σε γενικες γραμμες δουλεψε, με τα παρακατω ομως προβληματα.
1. Αν δεν εχεις pc με το καταλληλο chipset δεν αναγνωριζει το modem με τιποτα και μενεις απογοητευμενος με ενα ξεκοιλιασμενο modem και ενα κατσαβιδι στο χερι.
2.Δεν εκανε synchronize μετα το update με τιποτα.Ηθελε ρυθμισεις στο adsl conf (annex , wire, autosense) πραγμα που καποιος μη familiar με το αθλημα θα τα θαλασσωσει σιγουρα.
3.Εχεις ιδεα πως γινεται disable to firewall , γιατι το προηγουμενο firmware ειχε τροπο?
4.Σε περιπτωση που δεν γινεται disable σε πιο σημειο ανοιγεις πορτες ,sto virtal server , η με rules sto firewall?

Ευχαριστω

CyberFreak
27-01-06, 02:44
Καλημερα,
εκανα το update firmware οπως περιγραφης, και σε γενικες γραμμες δουλεψε, με τα παρακατω ομως προβληματα.
1. Αν δεν εχεις pc με το καταλληλο chipset δεν αναγνωριζει το modem με τιποτα και μενεις απογοητευμενος με ενα ξεκοιλιασμενο modem και ενα κατσαβιδι στο χερι.
2.Δεν εκανε synchronize μετα το update με τιποτα.Ηθελε ρυθμισεις στο adsl conf (annex , wire, autosense) πραγμα που καποιος μη familiar με το αθλημα θα τα θαλασσωσει σιγουρα.
3.Εχεις ιδεα πως γινεται disable to firewall , γιατι το προηγουμενο firmware ειχε τροπο?
4.Σε περιπτωση που δεν γινεται disable σε πιο σημειο ανοιγεις πορτες ,sto virtal server , η με rules sto firewall?

Ευχαριστω

Με το virtual server ανοίγεις συγκεκριμένες πόρτες. (Μπορείς να παίξεις και με το firewall αν γουστάρεις ;) )

Αν θέλεις full ports μπορείς να κάνεις και DMZ αλλά να έχεις και κανα soft firewall στο pc σου !!!

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Upnp αν βαριέσαι να ανοίγεις πόρτες ;)

theodore1974
28-01-06, 02:34
πως ακριβως και που θα βαλω τις ρυθμισεις udp 1024-65536 στο microcom για το netmeeting?εχω περασει το jfk firmware.καμια βοηθειαααααααααααα?

stratos2004
29-01-06, 06:54
Λοιπον ....επεσες ενα microcom στα χερια μου και εκανα το firmware update που προτεινει και ο φιλος CyberFreak .....μπορω να σας πω πως παει "κοπιδια" το μοντεμακι σε 512 .... καλο φαινεται...

vgianni
29-01-06, 17:25
Καλησπερα,
μετα το firm upgrade του modem με το firm JMK_4.1.0.21_100_01OCT04 to modemaki μετα απο καμμια ωρα κολλαει και επανερχεται μονο με power off ,
εχει κανεις καμμια ιδεα ?

geodimis
29-01-06, 20:12
1)Πρώτα από όλα είναι άκυρο να πηγαίνεις να μπλέκεις με firm update εφόσον δεν αντιμετωπίζεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (και χωρίς να εξαντλείς τις δυνατότητες που σου προσφέρει), πόσο μάλλον όταν δεν έχεις και την ανάλογη εμπειρία. Το λέω αυτό διότι πολλοί φαίνεται ότι ενώ δεν έχουν καν 'παίξει' με το modem προβαίνουν σε αλλαγή firmaware χωρίς να έχει επιβεβαιωθεί η απόλυτη συμβατότητά του.

2)Τις ρυθμίσεις vpi κλπ στα δίνει η vivodi, πάρε τηλ και ρώτα.

3)αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με το άνοιγμα των ports;(στο original firm μιλώντας πάντα)

CyberFreak
30-01-06, 01:01
πως ακριβως και που θα βαλω τις ρυθμισεις udp 1024-65536 στο microcom για το netmeeting?εχω περασει το jfk firmware.καμια βοηθειαααααααααααα?


Καλήτερα να δοκιμάσεις την λύση του DMZ...

lazy
30-01-06, 09:02
Λοιπόν ακολούθησα τις οδηγίες του φίλου Cyberfreak ( :up: ) και όλα πήγαν καλά. Βρήκα ένα παλιό Ρ3 και flash-αρισα μια χαρά. Το Upnp παίζει μια χαρά , το ίδιο και το firewall. Μου παρουσιάζει όμως το εξής:

ΚΡΕΜΑΕΙ....

Ενώ κατεβάζει με λογικές ταχύτητες (σε σχέση με το Netroute 2) ξαφνικά σταματάει (έτσι δείχνει τουλάχιστον). Στην ουσία δεν κάνει ούτε ping (από το pc στο gateway) και στρώνει με reset μέχρι το επόμενο κρέμασμα. Το κακό είναι ότι δεν το δοκίμασα με το μαμά firmware και δεν ξέρω τι φταίει………..


Καμιά ιδέα?

Υγ. To pc είναι Athlon 2.7 με nforce2 mobo (και αντίστοιχα NIC gigabit speed)

CyberFreak
30-01-06, 11:11
Λοιπόν ακολούθησα τις οδηγίες του φίλου Cyberfreak ( :up: ) και όλα πήγαν καλά. Βρήκα ένα παλιό Ρ3 και flash-αρισα μια χαρά. Το Upnp παίζει μια χαρά , το ίδιο και το firewall. Μου παρουσιάζει όμως το εξής:

ΚΡΕΜΑΕΙ....

Ενώ κατεβάζει με λογικές ταχύτητες (σε σχέση με το Netroute 2) ξαφνικά σταματάει (έτσι δείχνει τουλάχιστον). Στην ουσία δεν κάνει ούτε ping (από το pc στο gateway) και στρώνει με reset μέχρι το επόμενο κρέμασμα. Το κακό είναι ότι δεν το δοκίμασα με το μαμά firmware και δεν ξέρω τι φταίει………..


Καμιά ιδέα?

Υγ. To pc είναι Athlon 2.7 με nforce2 mobo (και αντίστοιχα NIC gigabit speed)



Τι ενοείς κρεμάει?
Στο άσχετο τελείως?
Προσοπικά δεν μου έχει κρασάρει ποτέ χωρίς λόγο..
Μόνο με το firewall enabled και με nmap σε full port scanning από το local δίκτυο μου.

Δοκίμασε να του κάνεις ένα reset από το κουμπάκι πίσω.

Με μολύβι για 30sec πατημένο.

Θα γυρίσει στα default settings. Γι αυτό αν χάσεις την DSL σου θυμήσου να περάσεις τα προηγούμενα settingw. ΑΝΝΕΧ_Α 'η Β VCI,VPI VC-MUX κλπ

Y.G Ti rules evales sto firewall tou microcom?

Υ.Γ Τι rules έβαλες στο firewall του microcom?

Edited σε Ελληνικά.

vgianni
30-01-06, 11:22
Φιλε καλημερα ,
κατ'αρχην το firmware που εβαλες ειναι μη πιστοποιημένο , εχω και εγω το ιδιο ακριβως προβλημα , ασχετως αν σε καποιους εχει δουλεψει.
Σφαλμα μεγαλο που το εβαλα , διοτι στην ουσια δεν ειχα κανενα προβλημα , απλα ειπα μηπως το κανω λιγο καλυτερο , ας προσεχα παρα την εμπειρια μου .
Κατσαβιδια και βραχυκυκλωτηρια εινα παντα επικινδυνα εαν η ιδια η εταιρεια δεν δινει καποιο dedicated firmware .
H λυση : 1. To ξαναφλασαρεις μπας και στρωσει
2. Δεν παιζει , το στελνεις πακετο στην Vivodi
3.AN θες αγοραζεις κατι αλλο(not recommended)

CyberFreak
30-01-06, 11:57
4η Λύση:

Δοκιμάζεις να το φλασάρεις με πιστοποιημένο firmware

http://www.billion.com.au/support/bipac711.php

Διαβάστε το readme.pdf στο zip αρχείο.

Το παραπάνω firmware είναι official από άλλον κατασκευαστη που χρησιμοποιεί το chip της connexant και προσφέρει κι αυτό DDNS, UPNP και αν κατάλαβα καλά και SNMP.

Δοκιμάστε το update και αν δεν κάτσει καλά πίσω στην γνωστή διαδικασία με το cd και usb..

edited σε Ελληνικά

geodimis
30-01-06, 13:14
4 Lysh:

Dokimazeis na to flashareis me pistopoihmeno firmware

http://www.billion.com.au/support/bipac711.php

Diavaste to readme.pdf sto zip arxeio

To parapanw firmware einai official apo allh eteria pou xrisimopoiei to chip ths connexant kai prosferei ki ayto DDNS,UPNP kai an katalava kala kai SNMP.

Dokimaste to update kai an den katsei kala. Piso sthn gnwsth diadikasia me to cd

Συγγνώμη πιο από όλα είναι το firm; το 2/6/05; θα οδηγήσεις noobικο κόσμο στην κατ

CyberFreak
30-01-06, 16:48
Δοκίμασε καλήτερα το PCR711CE_4_1_0_14a_B300c.zip μιας και έχει και installer.

Δεν ξέρω αν θα παίξει...!!!

Θα το επαναφέρεις με το usb αν δεν δουλέψει. Δεν θέλω να οδηγήσω κανεναν στην καταστροφή ! Το να παίξεις με το firmware είναι καθαρά προσοπική ευθήνη !!!

Edited σε Ελληνικά.

geodimis
30-01-06, 16:53
Dokimase kalitera to PCR711CE_4_1_0_14a_B300c.zip mias kai exei kai installer.

den 3erw an 8a pe3ei !

8a to epanafereis me to usb an den doulepsei. Den 8elw na odigisw kanenan stin katastrofh. To na pezeis me firmware einai ka8ara dikia sou ey8hnh !

Ναι ρε εννοείται απλά το διευκρίνισα κι εγώ γιατί πολλοί μετά ζητάνε ευθύνες!

lazy
31-01-06, 00:02
Λοιπον νεώτερα:

@CyberFreak Θα ήμουν τουλάχιστον αγνώμων αν ζήταγα τα ρέστα. Ήξερα τι κανω πριν ακόμα αρχίσω μιας και το forum είναι πολύ περιεκτικό πάνω στο θέμα. Σχετικά με τον router τώρα μετά από δεύτερη προσπάθεια με το ίδιο firmware είναι σταθερότατος. Έχει ξεπεράσει το φράγμα της 1 ώρας (max) που ήθελε για να κολλήσει . Το άλλο firmware το κρατάω “κάβα”. Νεώτερα το πρωί μετά από εντατικό στρες τεστ :safemotor

secjournalist
31-01-06, 22:07
Παιδιά Το router κολλούσε και με το μαμα firmware.Επισής τώρα οι κριτικές του lazy ειναι για το unofficial firmware?

geodimis
31-01-06, 22:58
μαλλον εχω προβλημα με τα p2p τελικα...απο ftp κατεβαζω με 55-60.πολυ καλα σχετικα με αυτο που εβλεπα(15kb/s max).τι κανω τώρα?δεν το γλυτωνω το flasharisma απ'οτι βλεπω..απο virtual server ταχω ανοιξει παντως,οπως και απο το soft firewall.help οποιος μπορει γιατι την τελευταια φορα που μιλησα με τεχνικο vivodi,καταληξαμε να μου λεει ,αν με απειλεις δεν θα την βγαλεις καθαρη...:whistle:

και ενα edit..μολις δοκιμασα αν οι πορτες του virtual server ειναι ανοικτες,και μαντεψτε...τσου!! ακομα και το zonealarm εκλεισα,μπας και αλλα @@.δοκιμασα και αλλες ρυθμισεις στο iface,αλλα και παλι...:down:

Και ποιος σου είπε ότι τα p2p πιάνουν πάντα max speed; εφόσον παίζουν σημαίνει ότι έχουν ανόιξει οι πόρτες! Όσο για τους τεχνικούς της Vivodi άστους, αυτοί ψάχνουν ακόμα αν έχεις βάλει σωστά τα Annex και τα password...

ΠΡΟΣ LAZY: Μιλάμε για σύνδεση usb ή lan; Πιο firmware τεστάρεις; με το προηγούμενο είχες πρόβλημα με τα ports;
Thanks!

@ ADSLgr.com All rights reserved.