PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή προγράμματος απο 2αρα σε 24αρα



Furious_Angel
26-10-11, 02:10
Καλησπέρα, χθες ενεργοποιήθηκα στα 24 (ΟΤΕ πάντα). Έχω την αίσθηση οτι κατι δεν πάει καλά με τη γραμμή γενικότερα καθώς και χθες το απόγευμα και σήμερα το απόγευμα έχω αρκετές αποσυνδέσεις και το router να κλειδώνει στα 9000 με τάση για πιο κάτω.
Βάζω τα στατιστικά της γραμμής όπως τα δίνει το D-Link (το παλιό router που είχα αγοράσει, του ΟΤΕ έρχεται αύριο)


ADSL STATISTICS


Mode : ADSL2+
Line Coding : Trellis On
Status : Link Up

Downstream Upstream
Rate (Kbps) : 11347 957
SNR Margin (dB) : 9.8 9.8
Attenuation (dB) : 21.0 9.8
Output Power (dBm) : 19.6 12.3
MSGc (number of bytes in overhead channel message) : 51 16
B (number of bytes in Mux Data Frame) : 202 29
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame) : 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes) : 2 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame) : 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length) : 0.5710 0.9917
L (number of bits in PMD Data Frame) : 2844 242
D (interleaver depth) : 1 1
Delay (msec) : 0 0
Super Frames : 531074 540187
Super Frame Errors : 1397 0
RS Words : 0 0
RS Correctable Errors : 0 0
RS Uncorrectable Errors : 0 N/A
HEC Errors : 1362 49184
OCD Errors : 438 0
LCD Errors : 0 0
Total Cells : 231309760 4165761768
Data Cells : 38993830 1103339898
Bit Errors : 0 4349636
Total ES : 318 1060
Total SES : 19 61
Total UAS : 16 27026816

Τα στατιστικά της γραμμής με την 2αρα υπάρχουν στο profile μου. Δεν τα άλλαξα για να υπάρχει σύγκριση. Αντιλαμβάνομαι οτι το router προσπαθεί υπερβολικά να κρατήσει τη γραμμή "ζωντανή" αλλά μάλλον δε τα καταφέρνει. Να τονίσω οτι το συνέδεσα στη κεντρική πρίζα αλλά τα αποτέλεσματα ήταν ίδια. Αξίζει να το κυνηγήσω με δήλωση βλάβης ή κατι τέτοιο ή απλα ας δεχθώ τα πράγματα ως έχουν;
Φίλος μου 2 στενά παρακάτω με Forthnet 24αρα κλειδώνει στα 17.000...

madprofessorus
29-10-11, 20:52
δήλωσε το βλάβη να δείς τι συμβαίνει,κ εγώ παλιότερα έπιανα 17mbps αλλά πλέον είμαι στα 2 γιατί δε σηκώνει το κέντρο

Vitruvian78
29-10-11, 21:42
Συγγνώμη, έπιανες 17 και στο κατεβάσανε στο 2 γιατί δεν πιάνει;;;; Να έπιανες ενα 5 ή 4 και να σου πούνε, ξέρετε δεν πιάνετε πολλά οπότε μπείτε στο 2 καλύτερα να το καταλαβω! Αλλά να πιάνεις 17 και μετά να σου λενε να πας στα 2 γιατι δεν πιάνει μου φαίνεται απο κουφό, εως εξωφρενικό!!

orck
29-10-11, 22:17
Καλησπέρα, χθες ενεργοποιήθηκα στα 24 (ΟΤΕ πάντα). Έχω την αίσθηση οτι κατι δεν πάει καλά με τη γραμμή γενικότερα καθώς και χθες το απόγευμα και σήμερα το απόγευμα έχω αρκετές αποσυνδέσεις και το router να κλειδώνει στα 9000 με τάση για πιο κάτω.
Βάζω τα στατιστικά της γραμμής όπως τα δίνει το D-Link (το παλιό router που είχα αγοράσει, του ΟΤΕ έρχεται αύριο)


ADSL STATISTICS


Mode : ADSL2+
Line Coding : Trellis On
Status : Link Up

Downstream Upstream
Rate (Kbps) : 11347 957
SNR Margin (dB) : 9.8 9.8
Attenuation (dB) : 21.0 9.8
Output Power (dBm) : 19.6 12.3
MSGc (number of bytes in overhead channel message) : 51 16
B (number of bytes in Mux Data Frame) : 202 29
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame) : 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes) : 2 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame) : 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length) : 0.5710 0.9917
L (number of bits in PMD Data Frame) : 2844 242
D (interleaver depth) : 1 1
Delay (msec) : 0 0
Super Frames : 531074 540187
Super Frame Errors : 1397 0
RS Words : 0 0
RS Correctable Errors : 0 0
RS Uncorrectable Errors : 0 N/A
HEC Errors : 1362 49184
OCD Errors : 438 0
LCD Errors : 0 0
Total Cells : 231309760 4165761768
Data Cells : 38993830 1103339898
Bit Errors : 0 4349636
Total ES : 318 1060
Total SES : 19 61
Total UAS : 16 27026816

Τα στατιστικά της γραμμής με την 2αρα υπάρχουν στο profile μου. Δεν τα άλλαξα για να υπάρχει σύγκριση. Αντιλαμβάνομαι οτι το router προσπαθεί υπερβολικά να κρατήσει τη γραμμή "ζωντανή" αλλά μάλλον δε τα καταφέρνει. Να τονίσω οτι το συνέδεσα στη κεντρική πρίζα αλλά τα αποτέλεσματα ήταν ίδια. Αξίζει να το κυνηγήσω με δήλωση βλάβης ή κατι τέτοιο ή απλα ας δεχθώ τα πράγματα ως έχουν;
Φίλος μου 2 στενά παρακάτω με Forthnet 24αρα κλειδώνει στα 17.000...


Λογικα αποσυνδεεσαι επειδη μαζευει λαθη, θα πρεπει να ερθει τεχνικος για να το δει, αναφερε του αυτο που σου λεω για τα λαθη. Φυσικα θα πρεπει να δοκιμασεις και με το νεο ρουτερ, διαχωριστη κλπ

Furious_Angel
30-10-11, 00:13
Τα ίδια και με το νέο ρούτερ του ΟΤΕ. Μου φαίνεται θα το δηλώσω βλάβη τη Δευτέρα. Οι αποσυνδέσεις είναι αρκετές ιδιαίτερα τις ώρες αιχμής , 19.00 με 23.00.

Αυτό για τα λάθη τί εννοείς; Και επίσης σε ποιό τηλέφωνο το δηλώνω ως βλάβη; Τόσα χρόνια με την 2αρα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, οπότε δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία.

weather1967
30-10-11, 11:08
Τα ίδια και με το νέο ρούτερ του ΟΤΕ. Μου φαίνεται θα το δηλώσω βλάβη τη Δευτέρα. Οι αποσυνδέσεις είναι αρκετές ιδιαίτερα τις ώρες αιχμής , 19.00 με 23.00.

Αυτό για τα λάθη τί εννοείς; Και επίσης σε ποιό τηλέφωνο το δηλώνω ως βλάβη; Τόσα χρόνια με την 2αρα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, οπότε δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία.

Στο 121 το δηλωνεις βλαβη ,θα πεις οτι ακριβως προβλημα εχεις.Αλλα πριν το δηλωσεις βλαβη κοιτα απο την μερια σου αν εισαι οκ απο θεμα καλωδιων μεσα στο σπιτι σου,αν εχεις pstn βγαλε τα τηλεφωνα ολα απο τις μπριζες και τα φιλτρα,και βαλε μονο του το ρουτερ στην γραμμη να δεις τι στοιχεια εχεις και αν εχει αποσυνδεσεις.

Δεν εισαι ο μονος που εχεις προβλημα με την αναβαθμιση σε 24 mbps,με αυτην την αναβαθμιση επειδη οι ταχυτητες ειναι μεγαλυτερες απαιτητε και καλος εξοπλισμος ,γραμμης μεταφορας (καλωδια),καλες ενωσεις καλωδιων,απο την πλευρα μας τουλαχιστον μεσα στο σπιτι,εξω απο το κουτι του σπιτιου μας ειναι θεμα ΟΤΕ να δει να ολα ειναι σωστά.

Vitruvian78
30-10-11, 12:02
Γενικώς ο ΟΤΕ το τελευταίο διάστημα έχει πολλά θέματα με το ίντερνετ.....το μαγαζάκι αρχίζει να διαλύεται φαίνεται!

weather1967
30-10-11, 13:57
Γενικώς ο ΟΤΕ το τελευταίο διάστημα έχει πολλά θέματα με το ίντερνετ.....το μαγαζάκι αρχίζει να διαλύεται φαίνεται!

Ξαναπέστο συνάδελφε,εγώ αυτο που καταλαβα ειναι οσο με τις προσφορες στα 24 mbps μπαινει περισσοτερος κοσμος,τοσο οι ταχυτητες μειωνονται,προσωπικα απο εκει που τα πρωινα πριν 1 χρονο κλειδωνα κοντα στα 9.8 mbps τωρα δεν κλειδωνω πανω απο 9.1 mbps τα πρωινά.
Με βλεπω να το γυρναω στα 2 mbps αν συνεχιση η πτωση στις ταχυτητες,να μην πληρωνω και τσαμπα χρήματα.

Aπο αποσυνδεσεις εχω καπου 5-6 το 24 ωρο,(ειμαι ηλεκτρονικος και απο πλευρας μου ολα ειναι οκ απο νεες καλωδιωσεις τα εχω αλλαξει ολα μεχρι που μπαινω απο το κουτι του σπιτιου μεχρι την μπριζα με αυτοστηρικτο δυσευρετο καλωδιο μονοκοματο,αλλα εξω απο μενα οπως καφαο ,ακραιος κατανεμητης box ,θεμα crosstalk (http://en.wikipedia.org/wiki/Crosstalk_%28electronics%29)δεν ξερω τι γινεται) και συνηθισα να ζω με αυτες.Απο τον ΟΤΕ μου ειπαν οτι μεχρι 2-3 αποσυνδεσεις το 24 ωρο ειναι φυσιολογικο και ο τεχνικος στο σπιτι του μου ειπε εχει 2-3 αποσυνδεσεις το 24 ωρο,αρα λεω πιάσε το αυγό και κούρευτο.

Furious_Angel
30-10-11, 22:22
Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ο ΟΤΕ έχει 2 ακραία προγράμματα , αυτό στα 2 και το άλλο στα 24. Δεν είμαι χθεσινός στο Internet και φυσικά παρακολουθώ τα τεκταινόμενα στο aDSL απο την σύσταση του με τις 384. Εφόσον είναι κοινό μυστικό οτι ελάχιστοι θα πιάσουν τα 24, γιατί δεν βγάζει προγράμματα 2, 8 , 12 , 16 , 24 ή έστω 2, 8 , 12 ,24 και ανάλογα την απόσταση να κλείνει ο κάθε πελάτης το ανάλογο.

Και εαν πεί κάποιος οτι πετάει το τυράκι του "εως 24" το ξέρει μέχρι και ο πατέρας μου 62 χρονών άνθρωπος οτι δεν πάει για το εως 24 αλλά για κάπου στα 9. Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω...

Δημήτρη σε ευχαριστώ (γνωριζόμαστε και απο το meteoclub αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα), πιθανώς θα το δηλώσω ως βλάβη καθώς έχω κάνει τα συνηθισμένα χωρίς μεγάλες αλλαγές.

Vitruvian78
30-10-11, 23:07
Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ο ΟΤΕ έχει 2 ακραία προγράμματα , αυτό στα 2 και το άλλο στα 24. Δεν είμαι χθεσινός στο Internet και φυσικά παρακολουθώ τα τεκταινόμενα στο aDSL απο την σύσταση του με τις 384. Εφόσον είναι κοινό μυστικό οτι ελάχιστοι θα πιάσουν τα 24, γιατί δεν βγάζει προγράμματα 2, 8 , 12 , 16 , 24 ή έστω 2, 8 , 12 ,24 και ανάλογα την απόσταση να κλείνει ο κάθε πελάτης το ανάλογο.

Και εαν πεί κάποιος οτι πετάει το τυράκι του "εως 24" το ξέρει μέχρι και ο πατέρας μου 62 χρονών άνθρωπος οτι δεν πάει για το εως 24 αλλά για κάπου στα 9. Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω...

Δημήτρη σε ευχαριστώ (γνωριζόμαστε και απο το meteoclub αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα), πιθανώς θα το δηλώσω ως βλάβη καθώς έχω κάνει τα συνηθισμένα χωρίς μεγάλες αλλαγές.

Συμφωνώ! Όταν είχε το προφιλ των 4 ήμουν μια χαρά. Όταν το κάνανε έως 24 έπαψα να συγχρονίζω πλέον οπότε με ρίξανε στα 2. Τα ίδια φαντάζομαι αντιμετώπισαν πολλοί χρήστες. Γενικώς με τον ΟΤΕ δεν μπορείς να βγάλεις άκρη σε πολλά. Το δημοσιουπαλληλίστικο υφάκι και προσέγγιση υπάρχει ακόμη στον οργανισμό. Και φυσικά με τις πρακτικές του, εσύ που θέλεις αξιόπιστες υπηρεσίες, δεν τολμάς και να πας στον εναλλακτικό διότι ξέρεις οτι ο ΟΤΕτζής αν μπορεί να πάρει την εκδίκησή του, θα την πάρει!!

weather1967
30-10-11, 23:30
Συμφωνώ! Όταν είχε το προφιλ των 4 ήμουν μια χαρά. Όταν το κάνανε έως 24 έπαψα να συγχρονίζω πλέον οπότε με ρίξανε στα 2. Τα ίδια φαντάζομαι αντιμετώπισαν πολλοί χρήστες. Γενικώς με τον ΟΤΕ δεν μπορείς να βγάλεις άκρη σε πολλά. Το δημοσιουπαλληλίστικο υφάκι και προσέγγιση υπάρχει ακόμη στον οργανισμό. Και φυσικά με τις πρακτικές του, εσύ που θέλεις αξιόπιστες υπηρεσίες, δεν τολμάς και να πας στον εναλλακτικό διότι ξέρεις οτι ο ΟΤΕτζής αν μπορεί να πάρει την εκδίκησή του, θα την πάρει!!

+1000
Και ειδικα αυτο το νεο connex 6+6 με χάλασε που ανεβαζει την αστικη χρέωση 35 % πανω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4371547&postcount=15)
Εσυ φιλε μου εχεις καποιες πιθανοτητες να βαλουν κοντα σου κανα mini dslam και απο τα 2 mbps να πας εν μιά νυχτί στα 24 mbps,εμεις που πιανουμε καπου στα 8-9 mbps εχω την εντυπωση οτι θα μεινουμε πολλα χρονια με αυτα γιατι ειμαστε στην μεση ,ουτε ασχημα ουτε super.Και θα λενε γιατι να βαλουμε mini dslam σε αυτους ετσι και αλλιως πληρωνουν το εως 24 mbps και εχουν 8-9 mbps.

Furious_Angel
31-10-11, 00:45
Πόσο άδικο είναι όμως όλοι εμείς που πληρώναμε χρόνια τώρα το πάγιο (και το πληρώνουμε) να μην βλέπουμε έστω τα ριμάδια τα καφάο να αλλάζουν; Δεν έχω την απαίτηση να σκάψουν ξανα κεντρικούς δρόμους της Θεσσαλονίκης ή της Αθήνας για να αλλάξουν τον χαλκό αλλά έστω τα καφάο θα έπρεπε να είναι του 2011 και όχι του 1980.

grovolis
31-10-11, 18:34
Ρε παιδιά την άλλη βδομάδα ενεργοποιούμε στον ΟΤΕ μετά από δύο χρόνια σε εναλλακτικούς και μου κόβετε τα πόδια! Τόσο χάλια είναι?

maik
31-10-11, 20:29
Συγγνώμη, έπιανες 17 και στο κατεβάσανε στο 2 γιατί δεν πιάνει;;;; Να έπιανες ενα 5 ή 4 και να σου πούνε, ξέρετε δεν πιάνετε πολλά οπότε μπείτε στο 2 καλύτερα να το καταλαβω! Αλλά να πιάνεις 17 και μετά να σου λενε να πας στα 2 γιατι δεν πιάνει μου φαίνεται απο κουφό, εως εξωφρενικό!!

17 επιανε ο φιλος του, που ειναι σε αλλη οδο. Μαθε να διαβαζεις . Τα χαρακτηριστικα του φιλου λενε 11,3


Ρε παιδιά την άλλη βδομάδα ενεργοποιούμε στον ΟΤΕ μετά από δύο χρόνια σε εναλλακτικούς και μου κόβετε τα πόδια! Τόσο χάλια είναι?

Τοσο χαλια θελουν να τον βλεπουν οι εμπαθεις που οπου δουν ΟΤΕ μπαινουν και γραφουν οτι τους κατεβει.

Vitruvian78
31-10-11, 23:11
17 επιανε ο φιλος του, που ειναι σε αλλη οδο. Μαθε να διαβαζεις . Τα χαρακτηριστικα του φιλου λενε 11,3



Τοσο χαλια θελουν να τον βλεπουν οι εμπαθεις που οπου δουν ΟΤΕ μπαινουν και γραφουν οτι τους κατεβει.

Δεν αναφερόμουν στο πρώτο μήνυμα αλλά στο ακριβώς απο κάτω που του απάντησε......οπότε κοίτα εσύ να είσαι πιο προσεκτικός και το κυριότερο πιο ευγενικός!! :rtfm::mad:

Σου θίξαμε τον εργοδότη μαλλον! Όπως βλέπεις απο το προφίλ μου είμαι πελάτης ΟΤΕ και μπορώ να έχω άποψη για τα χάλια του!

Στο φίλο που ανησυχεί....ναι φίλε μου, δυστυχώς η ποιότητα του ίντερνετ έχει πέσει αρκετά το τελευταίο διάστημα, ειδικά αν έχεις προβληματική γραμμή (για το οποίο ο ΟΤΕ δεν κάνει τίποτα μέχρι στιγμής να βελτιώσει) αυτό φαίνεται και στα παραόμοια προβλήματα που δηλώνουν χρήστες απο διάφορες περιοχές....

weather1967
01-11-11, 21:12
Τοσο χαλια θελουν να τον βλεπουν οι εμπαθεις που οπου δουν ΟΤΕ μπαινουν και γραφουν οτι τους κατεβει.

Καμμιά εμπάθεια ,στο νήμα ADSL και Broadband Providers και ISPs,προσωπικα μονο στον ΟΤΕ έχω γράψει γιατι εκει εχω προσωπικη εμπειρια και αποψη σαν πελατης.

Και το μονο που εχω αναφερει ειναι οτι δεν μου αρεσει το νεο connex 6+6 που ανεβαζει την αστικη χρέωση +35 % (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4371547&postcount=15) ,επισης οι 5-6 αποσυνδεσεις το 24 ωρο,και οσο περναει ο καιρος η ταχυτητα download μειωνεται σταδιακά,προσωπικες παρατηρησεις δηλαδη και άποψη.

Οσο για το μελος hackergeo που ρωταει για τον ΟΤΕ αυτο ειναι θεμα που αφορα αρκετους παραγοντες ,μπορει να εισαι μια χαρα φιλε μου,αλλα μπορει να εχεις και προβληματα,παιζουν ρολο αρκετοι παραγοντες οπως :

1) To ποσο μακρυα εισαι απο το dslam
2) Σε τι κατασταση ειναι τα καλωδια του τοπικου βρογχου
3) Το θεμα crosstalk (παρεμβολες)
4) Σε τι κατασταση ειναι οι καλωδιωσεις του σπιτιου σου
5) Η κατασταση των KAΦΑΟ - ακραιων κατανεμητων (box)

Αρα οπως καταλαινεις κανεις δεν μπορει να σου δωσει σιγουρη και σαφή απαντηση.Αλλος εχει προβληματα μικρά η μεγάλα,και αλλος δεν εχει κανενα προβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.