PDA

Επιστροφή στο Forum : Δορυφορική Sky Digital



Σελίδες : [1] 2

sdikr
15-04-04, 00:34
καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς δορυφορική και να μπορεί να πιάσει το sky digital (uk) κανονικά με συνδρομή,
αν μπορούσε να μου πεί τι δεκτή έχει, πόσο είναι η συνδρομη και τι πιατο έχει.

ευχαριστώ

tvelocity
15-04-04, 00:41
Έχω υπόψιν μου ένα site σχετική με την δορυφορική TV που σίγουρα θα βρείς την πληροφορία που ψάχνεις, αλλα απ ότι φαίνεται είναι down.
Μπορείς να δοκιμάσεις βέβαια σε μερικές μέρες: www.satleo.gr

psyxakias
15-04-04, 00:53
Όντως το satleo είναι από τα καλύτερα sites στο χώρο σε ότι αφορά την δορυφορική τηλεόραση.

Κρίμα που είναι εκτός λειτουργίας, αλλά σύντομα ελπίζω πως θα λειτουργεί και πάλι :)

aesir
15-04-04, 01:06
Ναι γινεται, ο πιο φτηνος τροπος για την συνδρομη ειναι να εχεις κάποιον φίλο στην Αγγλια για να χρησιμοποιησεις την διευθυνση του για να κανεις εγγραφη με το Sky Digital. Οι τιμες ειναι αυτες που ισχυουν στο site τους. Υπαρχουν βεβαια και καποιοι "ενδιαμεσοι" για να πληρωνεις την συνδρομη εδω στην Ελλαδα, αλλα θα σου κοστισει περισσοτερα.</p>

Αν μιλαμε για Αθηνα, εχεις ανετη ληψη με κατοπτρο 1.20m. Οσο για το decoder ομως και αυτο καλυτερα να το αγορασεις απο Αγγλια, γιατι εδω θα το πληρωσεις διπλα. Αν το σκεφτεσαι σοβαρα να σου πω τιμες, μοντελα κλπ. Τα δικα μου τα κουβαλησα απο Αγγλια οταν ηρθα.</p>

PeriZ
15-04-04, 01:37
καλα τα λεει ο aesir... να προσθεσω μονο οτι δεν θα πιανεις ολο το πακετο... πχ ολα τα pay-per-view μια και δεν θα ειναι συνδεδεμενος ο αποκοδικοποιητης σε τηλεφωνο για να τα ενεργοποιεις καθως και τα itv, channel 4, bbc 1-2 και μερικα αλλα τα οποια ειναι σε δυσκολο αναμεταδοτη στον δορυφορο και δεν "βγαινει" με τιποτα στην ελλαδα (μπορει με 4-5 μετρα πιατο... :lol: )

aesir
15-04-04, 01:51
Ναι σαφως....... αν και νομιζω εχει βγει κομπινα που ενεργοποιει και το pay-per-view..... αλλα με τοσα καναλια που εχει ποιος το χρειαζεται; Το Full πακέτο κάτω κάνει κάνει 80-90 ευρω νομίζω. Τυφλα να'χει το Nova. Ακομα και πακετο με συγκριτικα ιδια τιμη με το Nova δινει περισσοτερα και πιο ποιοτικα καναλια.</p>

<font color="#800000"><font color="#ff0000">Movies</font></font></p>

Sky Movies 1
Sky Movies 2
Sky Movies 3
Sky Movies 4
Sky Movies 5
Sky Movies 6
Sky Movies 7
Sky Movies 8
Sky Movies 9
Sky Movies Cinema 1
Sky Movies Cinema 2</font></p>



<font color="#ff0000">Kids</font></p>

<font color="#000000">Disney Channel*
Disney Channel + 1*
Toon Disney*
Playhouse Disney</font>*
</p>

<font color="#ff0000">Sports </font></p>

<font color="#000000">Sky Sports 1
Sky Sports 2
Sky Sports 3
Sky Sports Extra</font></p>

<font color="#000000">Sky Sports News
British Eurosport*
Eurosportnews 24hr*
attheraces</font></p>



<font color="#ff0000">Entertainment</font></p>

<font color="#000000">Sky One
Sky One Mix
UK Gold
UK Gold +1
UK Gold 2
Living TV
Living TV +1
Granada Plus
Challenge?
Bravo
Paramount
Sci-Fi
Discovery Home &amp;amp; Leisure
Discovery Home &amp;amp; Leisure + 1
Men and Motors
Sky Travel
Sky Travel Extra
UK Style
UK Style+1
UK Food
UK Drama
Hallmark*
Discovery Health
E4
ITV2
CNX
E!
UK Bright Ideas
Ftn
QVC
Sky Travel Shop</font></p>



<font color="#ff0000">News and Documentaries</font></p>

<font color="#000000">Sky News
Bloomberg
CNBC
Fox News
Discovery Channel
Discovery Channel + 1hr
Discovery Travel and Adventure
Discovery Civilisation
Discovery Sci-Trek
Discovery Wings
National Geographic*
National Geographic Channel + 1*
Adventure One
The History Channel
History + 1 hr
Biography
UK Horizons
UK Horizons + 1
Discovery Animal Planet
Discovery Animal Planet + 1
UK History</font></p>



<font color="#ff0000">Music and Radio</font></p>

<font color="#000000">MTV
MTV Hits
VH1
VH1 Classic
MTV 2
MTV Base
MTV Dance
TMF
The Box
KISS
Smash Hits
Magic
Q
Kerrang!
The Hits
Music Choice (10 channels)
Talksport (UK, NI &amp;amp; Channel Isles)
Big Blue</font></p>



<font color="#800000"><font color="#ff0000">Kids</font></font></p>

<font color="#000000">Cartoon Network
Cartoon Network + 1
Nickelodeon
Nick Replay
Nick Toons TV
Trouble
Fox Kids
Fox Kids + 1
Discovery Kids
Nick Jr.</font></p>



<font color="#ff0000">Non-subscription</font></p>

<font color="#000000">BBC ONE*
BBC TWO*
ITV1 North West*
Channel 4
five
BBC THREE*
BBC FOUR*
Travel Channel
Travel Channel 2
S4C ~ Digitol
Life TV
Showcase
Fashion TV
Game Network
You TV
AVAGO
BEN
Reality TV
Classics TV
Performance
gobarkingmad
Motors TV
Extreme Sports
Chart Show TV
P Rock
Classic FM TV
channel U
BBC News 24*
BBC Parliament
CNN
S42 ~ 2
ITV News Channel
Euro News
CCTV9
Simply Nature
Simply Nostalgia
Simply Einstein
Boomerang
CBBC*
CBeebies*
TV Travelshop
TV Travelshop 2
PIN
Ideal World
Screenshop
Shop America
Travel Deals Direct
Simply Shop
Best Direct
Simply Health
Simply Home
Simply Shop +
Shop USA
Simply Music
TV Warehouse
bid-up.tv
Thomas Cook TV
Telsell
letsgoshop+
Auction World
Shop on TV
Simply Hols TV
Simply Jewel
Thane Direct
ShopSmart
Shopping Genie
Shop 24/7
Stop+ Shop
Yes
Screenshop 2
TGH
JML Direct
Chart Shop TV
Phoneworld
Vitality
Going Places TV
Factory Outlet
God Channel
God 2
Wonderful
TBN Europe
Christian TV
Revelation
TV Job Shop
Community Channel
Dating Channel
txt me
Open Access
TDC2
TX1
B4U Music
PCNE Chinese
mta- muslim TV
Abu Dhabi
Simply Asian
Asia TV
Pub Channel
CPD TV
BBC 2W</font></p>

*θελει μεγάλο κάτοπτρο</p>

PeriZ
15-04-04, 02:14
καλα δεν το συζηταμε.. ειναι το πιο πληρες δορυφορικο μπουκετο της ευρωπης...(μετα την νοβα ετσι? :mrgreen: ) και σε πολυ καλη τιμη.

aesir
15-04-04, 02:17
Haha!!! Ναι δεν ειχα παρει χαμπαρι ποσα καναλια ειναι τελικα, τωρα που κοιτουσα το μηνυμα το καταλαβα!!! Τι προβατακια να μετρας για να σε παρει ο υπνος! Μετρα τα καναλια του Sky Digital!!! Ναι παντως αξιζει πολλα, γι αυτο και δεν εχω Nova

sdikr
15-04-04, 03:23
ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ναι έχω διέυθυηνση αγγλική. οπότε πρέπει να δω για μεγάλο πιατο!</p>

φιλικά</p>

aesir
15-04-04, 09:48
<p align="left">Κορυφαίο digibox θεωρείται το Panasonic TU-DSB50, κανει περιπου 250 ευρώ καινούργιο στην Αγγλια νομιζω. Εχω περιέργεια πόσο το πουλάνε οι επιτήδεδιοι εδώ...... όσο για πιάτο, πιστεύω οτι έχουμε πληθώρα επιλογών εδώ.</p>

Ξέχασα επίσης να σου πω οτι εφόσον έχεις διεύθυνση στην Αγγλία, αν έχεις λογαριασμό εκεί ή κάποιον να στον πληρώνει, τοτε η συνδρομή για το full πακέτο επάνω είναι 60 ευρώ τον μήνα! (αs μου θυμίσει κάποιος πόσο κάνει το Nova....)

giwrgosth
15-04-04, 11:16
Υπάρχουν καταστήματα στην Ελλάδα που αναλαμβάνουν αυτές τις διαδικασίες.
Δες στο www.msg-shop.gr που πουλάει συνδρομές Sky.
H Nova κοστίζει κάπου στα 62 € το μήνα, τιμή 10 φορές πάνω από την πραγματική της αξία!

aesir
15-04-04, 11:30
Απιστευτο δηλαδη, το Nova εχει ιδια τιμη με το full πακετο που πληρωνω για Sky Digital! Μια ζωη ετσι κανουν στην Ελλαδα, να βγαλουν κερδος οι εταιριες προσφεροντας ακριβες υπηρεσιες.... το ιδιο και με τους ISP, με την τηλεφωνια κλπ..... Σιγα μην βαλω ποτε Nova!

Εριξα μια ματια και στο μαγαζι που αναφερες, καλο μεν που προσφερει τετοιες υπηρεσιες, αλλα εμπιπτει παλι σε αυτο που ειπα παραπανω... το πακετο Sky Digital κοστιζει 100% παραπανω απο οτι να μπει καποιος απο μονος του στην διαδικασια να το αγορασει και να το ενεργοποιησει απο Αγγλια.

aesir
10-08-04, 11:50
Εχει βάλει κανείς Sky Digital στην Ελλάδα να μας πει εντυπώσεις, hardware κλπ;

Νικαετός
11-08-04, 01:14
Εγώ θα έβαζα , αν μου έκανε την "τιμή" η NOVA να μου κόψει την συνδρομή !!!
(Είχαμε μια διαφωνία !!) Τελικά ναυάγησε !

Πάντως ο απλός δέκτης κοστίζει 600 ευρώ και αυτός με το διπλό tuner και τον σκληρό δίσκο 900 ! (Από Ελλάδα εννοώ)

Από όσο ξέρω στην Αγγλία κοστίζουν λιγότερο από τα μισά.

aesir
11-08-04, 01:23
NIKOSEAGLE, Nαι όπως έλεγα πιο πάνω, το Panasonic TU-DSB50 που είναι το top decoder για Sky Digital κανει περιπου 250€ καινούργιο από Αγγλία. Και έχω και διεύθυνση εκεί για να βγάλω την συνδρομή που θα κοστίζει το ίδιο με την Nova. Αυτό που με κολλάει είναι το "πιάτο"... δεν είμαι σίγουρος η Αθήνα τι ακριβώς θέλει... 1.20m? 1.50m για σιγουριά; Κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο και LNB για απόδοση;

harvard
11-08-04, 02:15
καλα τα λεει ο aesir... να προσθεσω μονο οτι δεν θα πιανεις ολο το πακετο... πχ ολα τα pay-per-view μια και δεν θα ειναι συνδεδεμενος ο αποκοδικοποιητης σε τηλεφωνο για να τα ενεργοποιεις καθως και τα itv, channel 4, bbc 1-2 και μερικα αλλα τα οποια ειναι σε δυσκολο αναμεταδοτη στον δορυφορο και δεν "βγαινει" με τιποτα στην ελλαδα (μπορει με 4-5 μετρα πιατο...

Εχω Sky Digital εδω και 4 χρονια. Εχω ενα πιατο 1.20 στο μπαλκονι και πιανω τα παντα εκτος απο τα γνωστα "απιαστα" καναλια (επι τη ευκαιρια, το Channel 4 δουλευει μια χαρα. Ολα τα BBC, ΙΤV και 5,6 αλλα δεν λειτουργουν)
Θυμαμαι το 2000 εδωσα 600 χιλιαρικα (δραχμουλες τοτε) για πιατο, αποκωδικοποιητη, εργατικα και ετησια συνδρομη. Τοτε ειχα και NOVA και Αlpha Digital που ομως πανω στο 6μηνο τα εκοψα. Λοιπον απο το 2000 και μετα εχω ξεχασει τι θα πει ελληνικη τηλεοραση. Του Sky ειναι τα μονα χρηματα που δεν εχω κλαψει ποτε!!! Οντως σου πιανουν τον κωλο εδω με τους αποκωδικοποιητες. Ενα χρονο μετα, οταν ζητησα το decoder me ton ενσωματομενο σκληρο εδωσα αλλα 1500 ευρω μονο για το κουτι (μετεφερα το παλιο στην Παρο για να εχω κι εκει τα καλοκαιρια). Επισης δεν τα εκλαψα ποτε :-)
Σε οποιον μπορει να αντεξει οικονομικα μια τετοια ιστορια (που τελικα ερχεται η συνδρομη αν οχι στα ιδια χρηματα με νοβα, ισως 4-5 ευρα παραπανω) προτεινω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ να βαλει Sky Digital και τοτε θα καταλαβει τι εστι βερικοκο

aesir
11-08-04, 08:41
harvard, ξέρω γιατί ζούσα χρόνια στην Αγγλία. Είναι τόσα τα κανάλια και το περιεχόμενο που πραγματικά αν θέλεις να δεις κάτι δεν ξέρεις τι να πρωτοδείς, και μάλιστα στην ίδια τιμή με του Nova.

Στην Αθήνα είσαι με πιάτο 1.20m? Ξέρεις τι LNB έχεις (noise κλπ);

Νικαετός
11-08-04, 10:56
Με 1,2 είσαι υπερκαλυμμένος , οι "δύσκολες" δέσμες χρειάζονται πάνω από 3 μέτρα πιάτο για την Αθήνα !!!!! Αλλά με 1,2 βγάζεις περίπου το 90% των καναλιών που είναι...ατελείωτα. Μόνο για ζάπιγκ χρειάζεσαι ένα δίωρο !!! Ένα lnb o,4 DB,δεν χρειάζεται πιο ευαίσθητο ,είσαι οκ. Άντε και καλές λήψεις.

aesir
11-08-04, 11:01
NIKOSEAGLE, Το ψήνω για εγκατάσταση το φθινόπωρο, οπότε και προετοιμάζομαι. Το decoder σίγουρα θα το πάρω από Αγγλία, και πίατο/LNB από εδώ. Και την εγκατάσταση μάλλον μόνος με μετρήτη...

Ασε είναι κόλλημα, είτε θες ξένες σειρές (που ανάθεμα και αν παιχτούν εδώ), είτε ταινίες, είτε ντοκιμαντερ, είτε οτιδήποτε... :mrgreen:

Νικαετός
11-08-04, 11:13
Εγώ πιάνω ήδη όλα τα free και μπορώ να σου πω πως ο δέκτης μου είναι εκεί συντονισμένος . Δύο δε μουσικά κανάλια είναι αυτά που παίζουν συνέχεια ! Το chartshow tv , και το classicfm tv !! Είναι φοβερά.

Σκέφτομαι να πάω ένα ταξιδάκι στην Αγγλία για τον δέκτη !!! Η διαφορά στην τιμή θα βγάλει και το ταξίδι !!

aesir
11-08-04, 11:26
NIKOSEAGLE, Ναι με τέτοιες τιμές εδώ σίγουρα!!! Μάλιστα θα τον βρεις και εύκολα μεταχειρισμένο. Εγώ μάλλον θα τον παραγγείλω μέσω internet αν δεν πάω και εγώ κανένα ταξιδάκι προς τα εκεί.

Καλά έβαλαν και άλλα κανάλια; ΔΕν τα βλέπω αυτά που είπες σε προηγούμενο Post που είχα κάνει... μάλλον πρέπει να δω τι καλούδια έχει τώρα!!! Δεν έχεις πάρει συνδρομή για να τα πιάνεις όλα;

sdikr
11-08-04, 11:37
aesir, το να το ρυθμίσεις μόνος με το χέρι χρειάζεται να έχει οπτική επαφή με τον δέκτη και την τηλεόραση, για να δέις πότε θα κάνει lock, κάτι το οποίο θα είναι αρκετά δύσκολο αν το κάνεις στην ταράτσα.

ερώτηση απο θεσσαλονίκη ένα 1.5μ είναι αρκετό;

Νικαετός
11-08-04, 11:57
πηγαίνοντας προς τα βόρεια , χρειαζόμαστε μικρότερο πιάτο !

Με 1,5 μ ίσως να βγάζεις οριακά και τα δύσκολα κανάλια ,κάποιες ώρες τις ημέρας.

Νικαετός
11-08-04, 12:02
http://www.satleo.gr/Greece-Rec.html

Περισσότερες πληροφορίες για όλους τους δορυφόρους και τα πιάτα που χρειαζόμαστε στα διάφορα μέρη της Ελλάδας , μπορεί να βρει όποιος θέλει στο παραπάνω link !

blizard
11-08-04, 12:07
Εχει βάλει κανείς Sky Digital στην Ελλάδα να μας πει εντυπώσεις, hardware κλπ;
Εγώ έβαλα χθες!!! (Αθήνα)
Έδωσα 250 για να πάρω -ενεργοποιήσω την καρτούλα, και 350 μετά από παζάρια για τον panasonic 50. (συνδρομή κανονικά)
Από ότι κατάλαβα πάντως, αν είσαι στην Αγγλία , παίρνεις δωρεάν δέκτη, ενώ με 4 λίρες παραπάνω σου δίνουν δεύτερη κάρτα, χωρίς αρχικά έξοδα.
Όποιος έχει άκρες ,αξίζει να το ψάξει. :wink:

Έχω πιάτο 1.20 (με ρότορα, κινούμενο, ή όπως το λένε) με κανονικό lnb(30 ευρω νομίζω μου το χρέωσαν) και πιάνω μια χαρά.
Με μια γρήγορη ματιά, βλέπω και τα discovery ,discovery+1, Brithsh Eurosport, που είναι σημαντικά κανάλια και τα έχεις με αστεράκι.
4-5 κανάλια είναι οριακά, δηλαδή κάθε 2-3 λεπτά μου κάνουν ένα "τσαφ" ενώ τα BBC και κάποια άλλα δεν τα βλέπω.

Αρχικές εντυπώσεις από το πακέτο πολύ καλές... οι ταινίες είναι μάλλον λίγο παλαιότερες από αυτές που βάζει το film net, αλλά είναι πολλές και αυτό είναι βολικότατο.

aesir
11-08-04, 12:23
blizard, To Panasonic TU-DSB50 πήρες; Τα 350 είναι καλή τιμή για Ελλάδα. Με τι hardware κοντρολλάρεις τον ρότορα; Αγορά/εγκατάσταση από ποιό κατάστημα;

Τι συνδορμή έκανες; Στα Sky Movies βάζει τις νέες ταινίες πιο σύντομα από οτι στο FIlmnet, τα πιάνεις όλα τα Sky Movies (καμμιά 10ρια είναι νομίζω);

Νικαετός
11-08-04, 12:35
aesir , 250 + 350 = 600 ! Στην Αγγλία πληρώνεις μόνο τα 250 !! Ο δέκτης είναι δωρεάν.

morfeas-dsl-
11-08-04, 12:42
ρε παιδια ωραια ολα αυτα αλλα οσες λεξεις και αν ξερω δε μου ειναι οτι πιο ευκολο να δω προγραμμα στα Αγγλικα. Ειδικα ντοκυμαντερ που θα ηθελα και ειδησεις.

Νικαετός
11-08-04, 12:48
Καλά έβαλαν και άλλα κανάλια; ΔΕν τα βλέπω αυτά που είπες σε προηγούμενο Post που είχα κάνει... μάλλον πρέπει να δω τι καλούδια έχει τώρα!!! Δεν έχεις πάρει συνδρομή για να τα πιάνεις όλα;



Tα έχεις και τα δύο στα ελεύθερα (χωρίς συνδρομή) είναι άψογα !! Το ένα έχει mainstream μουσική (αλλά και αφιερώματα σε παλαιότερες δεκαετίες) και το άλλο "έντεχνη" μουσική: Shaplin,Φραγκούλη!!!!!!!, Παβαρότι, την κινεζούλα με το βιολί τέτοιο στυλ !

Είπα και πριν πως δυστυχώς δεν μου έκοψε η ΝΟVA τη συνδρομή οπότε ναύαγησε προς το παρόν η συνδρομή στον SKY, από Σεπτέμβρη όμως θα επανεξεταστεί σοβαρότατα !! Μαζί όμως με την NOVA για λόγους παππού που είναι φανατικός βάζελος !!! (Αν καταφέρω και τον ψήσω να πληρώνει αυτός τη συνδρομή , ακόμα καλύτερα βέβαια ,διότι οι καιροί είναι δύσκολοι !!!) (408 Ευρώ στον ΟΤΕ για την DSL ανά δίμηνο δεν είναι και ότι καλύτερο για τον οικογενειακό προϋπολογισμό !!!)

aesir
11-08-04, 12:52
morfeas-dsl-, Εγώ δεν αντέχω τους Ελληνικούς υπότιτλους γιατί πολλές φορές σκοτώνουν την μετάφραση. Στα δικά μας κανάλια δεν κοιτάω το τι γράφει στους υπότιτλους.

Στο εξωτερικό πάντως, όλα τα κανάλια έχουν υπότιτλους που τους ενεργοποιείς μέσω teletext, και αυτό ισχύει σε ταινίες, σειρές, ακόμα και στις ειδήσεις, αφού κάποιος τα πληκτρολογεί σε real time (στις ειδήσεις και σε οτι άλλο live). Κάποτε ίσως το κάνουν αυτό και εδώ για τις δικές μας σειρές και ειδήσεις...

Νικαετός
11-08-04, 12:58
ακόμα και στις ειδήσεις, αφού κάποιος τα πληκτρολογεί σε real time (στις ειδήσεις και σε οτι άλλο live).



off topic!
Μια πολύ μεγάλη απορία μου !! Όποιος γνωρίζει για ποιο λόγο στις ειδήσεις στη νοηματική γλώσσα ,μαζί με τον παρουσιαστή που "δείχνει" τις ειδήσεις στη νοηματική , ακούγεται κάποιος που τις διαβάζει (για τους κουφούς??!!!!) (υποθέτω για όσους έχουν προβλήματα όρασης ) αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ !!!!!

Δεν είναι "κουφό" ???? Αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος , εκτός από την Νεοελληνική σκέψη και τον γνωρίζει κάποιος ,πολύ θα ήθελα να το μάθω !!!

aesir
11-08-04, 13:08
NIKOSEAGLE, Eλα ντε. Ελληνικό σύστημα... Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο η σελίδα 888 στο teletext στα Αγγλικά κανάλια ενεργοποιεί τους υπότιτλους.

blizard
11-08-04, 13:39
blizard, To Panasonic TU-DSB50 πήρες; Τα 350 είναι καλή τιμή για Ελλάδα. Με τι hardware κοντρολλάρεις τον ρότορα; Αγορά/εγκατάσταση από ποιό κατάστημα;

Τι συνδορμή έκανες; Στα Sky Movies βάζει τις νέες ταινίες πιο σύντομα από οτι στο FIlmnet, τα πιάνεις όλα τα Sky Movies (καμμιά 10ρια είναι νομίζω);
Τον DSB-50 έχω, και τα πιάνω όλα τα sky Movies(family pack).
Δες στο πρόγραμμα, για τις ταινίες... δεν νομίζω να είναι πιο καινούργιες από το Φilmnet.
http://www.ordersky.com/whatson/tvguide.asp?day=2004-08-11&genre=3&channel=SS1
Πάντως το πακέτο είναι φοβερό γενικά...

Το ρότορα τον δούλευα με το dreambox 7000,δεν είναι για το panasonic, και θα δω πως θα τα συνδυάσω.
Ρώτα αν θες και αυτά τα 3 καταστήματα που βρήκα για Skydigital .
zotos.biz satworld.gr msg-shop.gr

zouzouni
11-08-04, 13:53
Eπειδή με βάλατε σε "ιδεές" ...για να πιάσω δηλαδή BBC*, τι πιάτο χρειάζεται, όταν με το 1.5 πιάνει σχεδόν όλα εκτός αυτών ?

*υπάρχει ένα μικρό κόλλημα με το BBC :oops:

blizard
11-08-04, 13:55
aesir , 250 + 350 = 600 ! Στην Αγγλία πληρώνεις μόνο τα 250 !! Ο δέκτης είναι δωρεάν.
Ούτε τα 250 πληρώνεις εκεί , με την συνήθη συνδρομή "Family" των 40 λιρών, που έχω και εγώ, παίρνεις δωρεάν sky-box receiver (δεν ξέρω τι είναι) και δίνεις 10 λίρες για πιάτο-τοποθέτηση.
(υπάρχει 12μηνο συμβόλαιο υποθέτω...)
http://www.ordersky.com/equipment/skybox.asp



Μια πολύ μεγάλη απορία μου !! Όποιος γνωρίζει για ποιο λόγο στις ειδήσεις στη νοηματική γλώσσα ,μαζί με τον παρουσιαστή που "δείχνει" τις ειδήσεις στη νοηματική , ακούγεται κάποιος που τις διαβάζει (για τους κουφούς??!!!!) (υποθέτω για όσους έχουν προβλήματα όρασης ) αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ !!!!!

Δεν είναι "κουφό" ???? Αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος , εκτός από την Νεοελληνική σκέψη και τον γνωρίζει κάποιος ,πολύ θα ήθελα να το μάθω !!!
Και εγώ το ίδιο... τι πιο απλό να κάνανε ένα δελτίο με υπότιτλους, και να δείχνανε κανονικά τα ρεπορτάζ και όχι τα νοήματα !!!

sdikr
11-08-04, 14:17
Ούτε τα 250 πληρώνεις εκεί , με την συνήθη συνδρομή "Family" των 40 λιρών, που έχω και εγώ, παίρνεις δωρεάν sky-box receiver (δεν ξέρω τι είναι) και δίνεις 10 λίρες για πιάτο-τοποθέτηση.
(υπάρχει 12μηνο συμβόλαιο υποθέτω...)
http://www.ordersky.com/equipment/skybox.asp

Με τον όρο να είναι το box σύνδεμένο σε αγγλική τηλεφωνική γραμμή δυστηχώς :cry:

Για τα νοήματα τώρα, μερικοί δεν ξέρουν να διαβάζουν, αλλά καταλαβαίνουν τα νοήαματα και φυσικά η εκφώνηση είναι για την περίπτωση που μαζι με αυτόν που "βλέπει" την νοηματική είναι και κάποιος που ακούει αλλά δεν βλέπει ή βλέπει και δεν ξέρει νοηματική
Και γίνεται και στην Αγγλία και σε άλλες χώρες

morfeas-dsl-
11-08-04, 14:18
morfeas-dsl-, Εγώ δεν αντέχω τους Ελληνικούς υπότιτλους γιατί πολλές φορές σκοτώνουν την μετάφραση. Στα δικά μας κανάλια δεν κοιτάω το τι γράφει στους υπότιτλους.

Στο εξωτερικό πάντως, όλα τα κανάλια έχουν υπότιτλους που τους ενεργοποιείς μέσω teletext, και αυτό ισχύει σε ταινίες, σειρές, ακόμα και στις ειδήσεις, αφού κάποιος τα πληκτρολογεί σε real time (στις ειδήσεις και σε οτι άλλο live). Κάποτε ίσως το κάνουν αυτό και εδώ για τις δικές μας σειρές και ειδήσεις...
φανταζομαι ομως πως γνωριζεις πολυ καλα αγγλικα. Ακομα δε σε ενοχλει ομως που σε χωρες οπως η ιταλια,η γαλλια κτλ μεταγλωτιζουν το συνολο των προγραμματων? Για αυτο ειναι καλυτερα για εμενα τα γραμματα

aesir
11-08-04, 14:20
morfeas-dsl-, Η μεταγλώττιση είναι οτι χειρότερο πιστεύω. Χίλιες φορές οι υπότιτλοι. Δεν μπορώ να ακούω τον κάθε ξένο ηθοποιό να μιλάει Ελληνικά πχ, το βρίσκω γελοίο. Αλλό που το κάνουν για τα cartoons για τα παιδάκια που δεν ξέρουν να διαβάσουν.

sdikr
11-08-04, 14:26
zouzouni,
ριξέ μια ματιά σε αυτό, http://homepage.ntlworld.com/de.sullivan/
Δυστηχώς όπως θα δείς το bbc είναι σχεδόν αδύνατο να το πιάσεις στην ελλάδα

morfeas-dsl-
11-08-04, 14:32
ναι τα καρτουν ειναι μια χαρα. Οσο ομως θυμαμαι που εβλεπα στην ιταλια το Σταλονε με μια λεπτη ιταλικη φωνη να λεει θα πεθανεις ή κατι τετοιο πεθαινω στα γελια :mrgreen: :mrgreen:

zouzouni
11-08-04, 14:35
sdikr Σύμφωνα μ'αυτό όμως, εκτός από τα BBC,ΙΤV 1 & 2, Ch4, Five, ΚΑΙ μερικά από τα premium κανάλια του SKY επίσης δεν είναι διαθέσιμα. :(

"...On the south beam, the BBC, ITV1 and 2 and Channel 4 are not available (though S4C, the Welsh Channel 4, is), nor are some of Sky's premium channels such as movies and sport. (And since 14 November, neither is Five which transferred to the Astra 2B north beam on that date.) Nevertheless, there is still plenty of choice including Sky One, Sky News and Turner Classic Movies...."

Ή κατάλαβα κάτι λάθος?

aesir
11-08-04, 14:50
zouzouni, Δεν πιάνεις οτι είναι στον Astra 2D. Οτι είναι στον Astra 2A north & south beam τα πιάνεις, συν του Eurobird 1 που είναι σχεδον στο ίδιο allignment.

Aυτά είναι που δεν πιάνεις http://www.lyngsat.com/astra2d.html Xάνεις BBC, ITV κλπ και από Sky Digital χάνεις μερικά από τα Sky Box Office (καμμία 10ρια από τα 60)που ούτως ή άλλως δεν χρειάζονται αφού είναι pay-per-view.

Αυτά είναι το σύνολο των καναλιών στις 28.2Ε μοίρες. http://www.lyngsat.com/packages/skyuk.html

zouzouni
11-08-04, 15:00
aesir Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις! :D:

Νικαετός
11-08-04, 15:39
Για τα νοήματα τώρα, μερικοί δεν ξέρουν να διαβάζουν, αλλά καταλαβαίνουν τα νοήαματα και φυσικά η εκφώνηση είναι για την περίπτωση που μαζι με αυτόν που "βλέπει" την νοηματική είναι και κάποιος που ακούει αλλά δεν βλέπει ή βλέπει και δεν ξέρει νοηματική
Και γίνεται και στην Αγγλία και σε άλλες χώρες



Oυδεμία αντίρρηση !! Γιατί δεν υπάρχουν υπότιτλοι ???

giwrgosth
11-08-04, 15:50
Eπειδή με βάλατε σε "ιδεές" ...για να πιάσω δηλαδή BBC*, τι πιάτο χρειάζεται, όταν με το 1.5 πιάνει σχεδόν όλα εκτός αυτών ?

*υπάρχει ένα μικρό κόλλημα με το BBC :oops:

Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις κάποια συνδρομή στο Sky, σωστά? Απλά θες να δεις BBC?
Τότε μπορείς να δεις στον hotbird που είναι ελεύθερο το BBC World και με μικρό κάτοπτρο, 60-80 cm.

aesir
11-08-04, 15:55
giwrgosth, To ΒΒC έχει πολλά κανάλια στον Astra 2D αλλά δεν πιάνεται. Το θέμα είναι αν μπορείς σε ένα πιάτο 1.2-1.5m να βάλεις 2 LNB, ένα για 28.2E και ένα για 13.0E για Hotbird...

blizard
11-08-04, 16:06
giwrgosth, To ΒΒC έχει πολλά κανάλια στον Astra 2D αλλά δεν πιάνεται. Το θέμα είναι αν μπορείς σε ένα πιάτο 1.2-1.5m να βάλεις 2 LNB, ένα για 28.2E και ένα για 13.0E για Hotbird...
Βασικά δεν έχω ιδέα ,αλλά κάτι σαν αυτό ίσως κάνει ???
http://www.msg-shop.gr/product.asp?id=5701

giwrgosth
11-08-04, 16:07
giwrgosth, To ΒΒC έχει πολλά κανάλια στον Astra 2D αλλά δεν πιάνεται. Το θέμα είναι αν μπορείς σε ένα πιάτο 1.2-1.5m να βάλεις 2 LNB, ένα για 28.2E και ένα για 13.0E για Hotbird...

Θα κοιτάξω μετά που θα πάω σπίτι και θα σου πω τι BBC πιάνω με 1,20 από 28,2 και αν είναι ελεύθερα.
Στο hotbird πάντως το BBC World είναι ελεύθερο.
2 LNB σε τόση απόσταση? Μάλλον όχι! Μόνο αν έχεις κέντρο κάπου στις 20 μοίρες, αλλά και πάλι θα είναι σα να έχεις πιάτο 60-80 cm οπότε δεν αξίζει τον κόπο.

Blizard κάνει, αλλά είναι πολύ μεγάλο το κόστος του που δεν ξέρω αν συμφέρει!
Μην κοιτάς μόνο το κάτοπτρο, θες LNB για κάθε δορυφόρο, διακόπτες κλπ. Αν θες για πολλούς δορυφόρους παίρνεις ένα κάτοπτρο 1,2 βάζεις και ένα μοτέρ με συνολικό κόστος 200 €, και πιάνεις 20+ δορυφόρους.

aesir
11-08-04, 16:35
giwrgosth, Εσύ τι στήσιμο sattelite έχεις;

dantouan
11-08-04, 16:44
Αν θες για πολλούς δορυφόρους παίρνεις ένα κάτοπτρο 1,2 βάζεις και ένα μοτέρ με συνολικό κόστος 200 €, και πιάνεις 20+ δορυφόρους.


Και με 150 ευρω κανεις την δουλεια σου.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.