PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet ΠΕΙΡΑΙΑΣ - Διακοπή λόγω αποσυνδέσεων



Nihil
26-10-11, 17:53
Καλησπέρα στην παρέα,

είμαι συνδρομητής forthnet εις διπλούν (δύο σπίτια) και οικογενειακώς. Μέχρι το Φεβρουάριο δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα σε κανένα σπίτι. Ξαφνικά στον Πειραιά άρχισαν οι αποσυνδέσεις. Στην αρχή μόλις συνέδεα το κινητό μου στο ασύρματο, μετά συχνά και "χωρίς λόγο".

Δοκιμάσαμε με το τεχνικό τμήμα της forthnet, κάθε δυνατή ρύθμιση, αλλά δεν γινόταν τίποτα. Η εταιρεία αναγνώρισε το πρόβλημα και μάλιστα μου είπε ότι θα μου πιστώσει ένα ποσό.

Από τη στιγμη που δεν έγινε κάτι προκειμένου να διορθωθεί το πρόβλημα και επειδή το ποσό ήταν για 15 μέρες μόνο (!!!) ενώ τα προβλήματα εμφανίστηκαν από το Φεβρουάριο, αποφάσισα να αποχωρήσω και τους έστειλα ένα mail που έλεγε μεταξύ άλλων: "Επιθυμώ, να μην χρεωθώ για τη χρήση υπηρεσιών που δεν μου παρέχονταν
και για κάκιστη ποιότητα των παρεχομένων και να διακόψω τη σύνδεση μου
στη γραμμή 212-xxxxxxx".

Η διακοπή έγινε, αλλά λίγο αργότερα είδα ότι με χρέωσαν τέλη διακοπής 55 ευρώ! Τα οποία δεν θέλω να πληρώσω για λόγους αρχής!

Τώρα μου λένε ότι αν επανασυνδεθώ θα μου πιστώσουν τα τέλη διακοπής, αλλά θα πρέπει να πληρώσω τέλη επανασύνδεσης!
Φυσικά δεν θέλω να επανασυνδεθώ και να έχω τα ίδια προβλήματα, ούτε και να χρεωθώ σύνδεση ενώ είναι θέμα δικό τους!

Τι προτείνετε;

Nihil
28-10-11, 09:42
Kανείς; :s

pat122
29-10-11, 13:46
δες τι έχεις υπογραψει για να δεις τι πρέπει να πληρώσεις και αν σκοπεύεις να ξανασυνδεθεις, πίεσε τους μπας και παρεις καμία παραπάνω υπηρεσία στα ίδια λεφτά (π.χ. nova)

sdikr
29-10-11, 14:10
ότι και να έχει υπογράψει, αν μπορεί να δείξει ότι δεν είχε υπηρεσίες μπορεί να ζητήσει διακοπή αζημίως για τον ίδιο.


2.3. Με την επιφύλαξη των παραγράφων 7.7, 7.8 του άρθρου 7 κάθε συμβαλλόμενο μέρος δικαιούται να
καταγγείλει την συμβατική σχέση, εφόσον το άλλο μέρος παραβιάζει τους όρους της σύμβασης ή/και της
κείμενης νομοθεσίας και δεν άρει την παράβαση εντός της τασσόμενης από το ανυπαίτιο μέρος
προθεσμίας

2.5. Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης από τον Συνδρομητή χωρίς υπαιτιότητα της Forthnet ή από
την Forthnet λόγω υπαιτιότητας του Συνδρομητή, ο Συνδρομητής οφείλει, πέραν της εξόφλησης των
λογαριασμών του έως την χρονική στιγμή ισχύος της καταγγελίας, να καταβάλει επίσης στην Forthnet το
ανάλογο κόστος αποσύνδεσης, όπως περιγράφεται στην παράγραφο 7.13.


7.12. Σε περίπτωση λήξης της παρούσας για οποιοδήποτε λόγο (με μόνη εξαίρεση την περίπτωση
καταγγελίας της σύμβασης από τον Συνδρομητή λόγω αποδεδειγμένης υπαιτιότητας (δόλος ή βαριά
αμέλεια) της Forthnet, ο Συνδρομητής δεν δικαιούται να αξιώσει καταβληθέντα.
7.13. Συμφωνείται και συνομολογείται ότι το ύψος της οφειλής του Συνδρομητή

Εδώ μιλάμε για υπαιτιότητα όμως της forthnet (Βλάβη που δεν μπορέσανε να φτιάξουν)

Nihil
31-10-11, 15:35
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά πώς μπορώ να τα διεκδικήσω; Απλά, να μην πληρώσω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.