PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο ontelecoms σε wind



sportis
27-10-11, 09:44
καλημερα!
λοιπόν έχουμε και λέμε, ειδα την προσφορά της wind 2play στα 15,17 (για ενα χρονο) και το σκέφτομαι σοβαρά μιας και τα οικονομικα μου δεν πανε και πολύ καλά πλέον,
στην ον τελεκομ πληρώνω γύρω στα 25 euro με ακριβώς της ίδιες υπηρεσίες που προσφέρει και η wind, κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα δεν έχω με την ον αν εξαιρεσεις οτι κλειδώνω μόνο στα 9500 και ο λόγος που σκέφτομαι να φύγω είναι καθαρά οικονομικός,
τώρα σκεφτομαι! μην φυγω και βρεθώ σε χειρότερη θέση με την γραμμή μου?

πως είναι ρε παιδιά η wind? αν έχεις πρόβλημα το λύνουν οι τεχνικοί η είναι οτι νανε?
για πειτε την γνωμη σας θα με βοηθουσε πολυ η απαντησεις σας!!
ευχαριστω:oneup:

nyannaco
27-10-11, 11:35
Δες και την περίπτωση να μείνεις στην On, αφού δεν έχεις πρόβλημα, παίρνοντας το πακέτο των 8mbps. Η διαφορά στην ταχύτητα είναι μικρή, στην τιμή μεγαλύτερη, και ξέρεις και τί σου ξημερώνει - πράγμα που δεν ισχύει όταν αλλάζεις πάροχο. Η δε Wind δεν έχει και "λευκό ποινικό μητρώο" στο θλεμα της εξυπηρέτησης/επίλυσης προβλημάτων.

cmaniac
27-10-11, 11:49
Η μετάβαση από OnTelecoms σε άλλο πάροχο έχει ρήτρα, συν οτι πρέπει να πληρώσεις το κόστος μεταφοράς της γραμμής. Αυτά τα έχεις συνυπολογίσει; Κατά τα άλλα, η Wind έχει μπει στο σωστό δρόμο.

sportis
27-10-11, 12:00
Δες και την περίπτωση να μείνεις στην On, αφού δεν έχεις πρόβλημα, παίρνοντας το πακέτο των 8mbps. Η διαφορά στην ταχύτητα είναι μικρή, στην τιμή μεγαλύτερη, και ξέρεις και τί σου ξημερώνει - πράγμα που δεν ισχύει όταν αλλάζεις πάροχο. Η δε Wind δεν έχει και "λευκό ποινικό μητρώο" στο θλεμα της εξυπηρέτησης/επίλυσης προβλημάτων.

χμμμ η διαφορά είναι στα 5 ευρω ενω με την wind ειναι στα 10 :hmm:
έλπιζα με την wind μήπως έπιανα κάτι παραπάνω... δεν ξερω :sorry:

........Auto merged post: sportis πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η μετάβαση από OnTelecoms σε άλλο πάροχο έχει ρήτρα, συν οτι πρέπει να πληρώσεις το κόστος μεταφοράς της γραμμής. Αυτά τα έχεις συνυπολογίσει; Κατά τα άλλα, η Wind έχει μπει στο σωστό δρόμο.

δεν νομίζω οτι εχει κάποια ρήτρα γιατί είμαι 2 χρόνια; στην ον, το μόνο που θα πληρώσω αν παω στην wind ειναι 30 ευρώ τέλος ενεργοποίησης,
το θεμα ειναι αν παω και εχω χαλια γραμμη εκει τι κανω:smoke:

nyannaco
27-10-11, 12:12
δεν νομίζω οτι εχει κάποια ρήτρα γιατί είμαι 2 χρόνια; στην ονΣτην On θα πληρώσεις και τέλος απενεργοποίησης €20 παρά κάτι cents, ανεξαρτήτως χρόνου παραμονής. Το γράφει στα ψιλά της σύμβασής σου (δεν αναφέρει ακριβές ποσό καθ'οτι εξαρτάται από τον αντίστοιχο τιμοκατάλογο του ΟΤΕ, αλλά κάπου εκεί είναι τώρα).

geopapath23
27-10-11, 12:44
Δεν νομίζω πως με τη wind θα κερδίσεις κάτι. Το πρόβλημα που μου έχουν παραπονεθεί φίλοι είναι με το youtube ότι αργεί αρκετά να κατεβάσει. Ίσως να φταίει η διασύνδεσή τους με το εξωτερικό

sportis
27-10-11, 13:10
:hmm::hmm: εχω προβληματιστεί αρκετά θα έλεγα
στο σπιτι που μένω είμαι ένα χρόνο και, δεν ξερω τι θα έπιανε απο ταχύτητα αν είχα άλλο παροχο, ειμαι 1μιση χιλιομετρο απο το κεντρο του οτε και σκεφτηκα μηπως επιανα κατι παραπανω αλλα με αυτα που ακουω για την wind δεν ξερω...:hmm:

thomNikolaou
27-10-11, 14:14
Το ότι είσαι ενάμιση χιλιόμετρο από το κέντρο του ΟΤΕ μπορεί να σε βοηθήσει σε κάθε περίπτωση πάντως
το δίκτυο της wind έχει το ρίσκο του.

cmaniac
27-10-11, 17:39
Ενώ το δίκτυο χαλκού των υπόλοιπων εναλλακτικών είναι εγγύηση ε;;

:rofl:

hakerboy
28-10-11, 03:00
Ένα θα πω!

Έχω

SNR:6
Line Att: 59
Με άλλους παρόχους είχα
OTE:0.9Mbbs+Disco
Forthnet:1,5Mbit+rare disco
ON:Same


Με Wind έχω 4.5 Mbps και είμαι gg χωρίς disco ποτέ εδώ και 1 χρόνο παρα μόνο κάθε 72 ώρες που αλλάζω IP

τα συμπεράσματα δικά σας


p.s. Δέν είναι στάνταρ, δηλαδή αρκετές φορές παίζει το SNR και το ATT

άμα θέλετε φοτό ανεβάζω με SNR+ATT+Speed

@ ADSLgr.com All rights reserved.