PDA

Επιστροφή στο Forum : Copy αρχείων απο PC σε PC στο ίδιο LAN



N3ptun3
25-10-06, 21:55
Έκανα σήμερα format βάζοντας XP Pro, σε 1 από τα 5 PC του τοπικού δικτύου στο χώρο εργασίας μου. 'Ολα τα μηχανήματα έχουν την ίδια έκδοση των XP.

Εγκατέστησα κανονικά το φρέσκο-φορματαρισμένο PC στο υπάρχον δίκτυο, βλέποντας κανονικά όλα τ' άλλα PC ... όμως δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία από αυτό σε άλλα PC και αντίστροφα.

Μου βγάζει access denied ή file in use ...

Ξέρω ότι όλο και κάποιο μικρό λάθος κάνω ... αλλά λόγω των πολλών ωρών μετά τη δουλειά έχω κλατάρει κει δεν μπορώ να βρω τι φταίει ... :wall:

Μπορεί κάποιος να ρίξει καμμιά ιδέα ? :respekt:

satel
25-10-06, 21:56
Πρέπει να βάλεις τον χρήστη στα άλλα pc και να του δώσεις πρόσβαση.

sdikr
25-10-06, 21:57
Μηπώς έχεις domain;

asikamin
25-10-06, 22:02
τι σόϊ αρχεία , μήπως είναι όντως in use?
επίσης τι σόϊ δίκτυο domain ή workgroup?

Patentman
25-10-06, 22:15
Δεν ξερω αν επεσα κοντα αλλα κοιταξες τα: "Κοινη χρηση αρχειων και εκτυπωτων" στις ιδιοτητες δικτυου (καρτα δικτυου) και στην "κοινη χρηση και ασφαλεια" στον explorer "να επιτρεπεται σε χρηστες δικτυου η αλλαγη των αρχειων μου".

Firewall, Net bios?

N3ptun3
27-10-06, 00:06
SOLVED!

Απλά δεν είχα ενεργοποιήσει τα ανάλογα δικαιώματα ώστε να γράφω στις συγκεκριμένες καρτέλες .... :oops:


Πρέπει να βάλεις τον χρήστη στα άλλα pc και να του δώσεις πρόσβαση.
Αυτό πρέπει να παίζει μάλλον μόνο όταν υπάρχει domain ...


Μηπώς έχεις domain;
όχι!


Δεν ξερω αν επεσα κοντα αλλα κοιταξες τα: "Κοινη χρηση αρχειων και εκτυπωτων" στις ιδιοτητες δικτυου (καρτα δικτυου) και στην "κοινη χρηση και ασφαλεια" στον explorer "να επιτρεπεται σε χρηστες δικτυου η αλλαγη των αρχειων μου".

Firewall, Net bios?

Μμμμ το Net bios τι επηρεάζει ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.