PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση Hol με συναγερμό, ένδειξη Voip



gef
27-10-11, 10:51
Παιδιά καλημέρα, είμαι νέο μέλος και ζητώ τα ''φώτα σας''.
Έχω σύνδεση Hol με router NetFastIad.Τα τηλέφωνα είναι συνδεδεμένα πάνω στο Pfone1 του router και όχι με φίλτρο, γιατί άναψε η ένδειξη VoiP (η σύνδεση έγινε με υπόδειξη της Hol).
Δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό και αν έχει επιπτώσεις στην ταχύτητα του internet και στην ποιότητα της ομιλίας. Έχει όμως πρόβλημα στη σύνδεση με τον συναγερμό του σπιτιού. Για να κάνει κλήσεις σε τηλέφωνα ο συναγερμός πρέπει να σηκωθεί το ακουστικό της τηλεφωνικής συσκευής. Από την εταιρία του συναγερμού μου λένε ότι είναι πρόβλημα της Hol. Αν ξέρει κανείς κάτι; Σας ευχαριστώ.

Lapetr
30-10-11, 11:51
Δε το βρίσκω και πολύ φυσιολογικό αυτό. Δεν παίρνεις τηλέφωνο τους τεχνικούς να σου πουν τι λάθος έχεις κάνει στη συνδεσμολογία?

Ax0R7aG0z
30-10-11, 12:41
Οι συναγερμοί νομίζω δεν δουλεύουν με VOIP τηλεφωνία, χρειάζονται POTS.

valen_gr
30-10-11, 16:41
γιατι να μην δουλευουν?

Bourdoulas
30-10-11, 20:02
Γενικότερα υπάρχει πρόβλημα. Νομίζω έχει να κάνει με το αν ο συναγερμός κάνει κλήση ή στέλνει τόνους.

valen_gr
30-10-11, 20:17
πως να στειλει τονους χωρις να κανει κληση?
Δεν καταλαβαινω τι προσπαθεις να πεις.

aa144
01-11-11, 01:29
Εννοεί αν έχει παλμικό σύστημα κλήσης. Απίθανο αυτό, αν είχε παλμικό σύστημα, τότε δεν θα μπορούσε να πάρει τηλέφωνο με το NetFaster ασχέτως αν έχεις σηκώσει άλλο τηλέφωνο για να ανοίξει η γραμμή ή όχι.

Φαίνεται να είναι απλό λάθος στην καλωδίωση, και δεν σχετίζεται με τον τύπο τηλεφωνίας (Voip μέχρι το CPE ή POTS), όμως επειδή το POTS έχει απλούστερο τρόπο σύνδεσης των τηλεφώνων, αποφεύγονται σφάλματα από όποιον δεν ξέρει να κάνει σωστά τη σύνδεση.

valen_gr
01-11-11, 02:46
κι εγω καπως ετσι το καταλαβα, απόρησα ομως με κατι τοσο προφανως λαθος που τον ενημερωσαν απο την εταιρεια συναγερμου. Δηλαδη ο συναγερμος καλει και λειτουργει, αλλα μονο αν σηκωσεις το ακουστικο του σταθερου και δεν ειναι λαθος στην εγκατασταση?!
χαχα.

bxenos
01-11-11, 08:33
Μήπως ο συναγερμός έχει πολύ μεγάλη εσωτερική αντίσταση για να τον αναγνωρίζει το netfaster σαν ανοικτό τηλέφωνο; Έχεις ψάξει το μοντέλο του συναγερμού σου αν έχει άλλα παράπονα στο google;

optostyle
01-11-11, 08:47
Διαφορετικη ταση.... συναγερμου-HOL
Επρεπε να σε ειχαν ενημερωσει πριν κανεις HOL....

kaltzone
12-11-11, 23:50
μια χαρα δουλευει συναγερμος με pots.
απλα οι τεχνικοι του συναγερμου βαριουνται οσο δε παει να ασχοληθουν οταν ο πελατης αλλαζει ετιαρεια (αρα αλλαζει και η ταση λειτουργιας).
παντως να προτεινω κ κατι αλλο, εχω ψαξει στο ιντερνετ και εχω δει ενα σωρο μοντελα συναγερμων τα οποια δε χρησιμοποιουν καν την τηλεφωνικη γραμμη. με μια απλη καρτα SIM και συσκευη GSM στελνουν το σημα στο κεντρο της εταιρειας...παντεντα καλη και δε μπλεκει η γραμμη του σταθερου τηλεφωνου με συνδεσμολογιες κτλ κτλ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.