PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξερει κανεις με ποσο θα κατεβαζω μεσο ορο με ADSL 1024?



CRAzYMiLK
15-04-04, 14:23
Σκεφτομαι να βαλω ADSL 1024 .Μηπως ξερει κανεις με ποσο θα κατεβαζω μεσο ορο με Οτενετ?

Bla1r
15-04-04, 14:48
το θεωρητικό είναι 128 kb/s αλλά φυσικά σπάνια θα πιάσεις αυτήν την ταχύτητα.</p>

GP
15-04-04, 14:54
Με OTEnet; Άγνωστο...
Με πιο σοβαρό ISP γυρω στα 120kB/s ανάλογα το DSLAM σου και πόσο πιταρισμένο είναι.

aesir
15-04-04, 14:54
Σωστά, και το ιδανικό είναι γύρω στα 100-105ΚΒ/sec</p>

CRAzYMiLK
15-04-04, 18:35
Ok thanks guys

cosmos
15-04-04, 19:52
H μέση ταχύτητα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Η μέγιστη καθαρή δίνεται εδώ, ανάλογα με τον τύπο της σύνδεσης ADSL που θα επιλέξεις και τον τύπο του DSLAM: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=4537

aesir
15-04-04, 20:06
σε 1024 γραμμή ή σε 512, έχει πιάσει κανείς την μέγιστη που αναφέρεται στο post? Αλλο βάση θεωρίας και άλλο in the real world. Έχουμε 1024 στο γραφείο στο Σύνταγμα (siemens dslam), και τόσου μήνες δεν πέφτει ποτέ κάτω από 100ΚΒ/sec, αλλά ποτέ δεν χτυπάει πάνω από 110. Το ίδιο ακριβώς σενάριο και σε μια χρηματιστηριακή στην Πανεπιστημίου..... PPPoE και οι δυό να προσθέσω..........</p>

cosmos
15-04-04, 20:22
aesir, ναι! Μία ερώτηση όμως. Τι πραγματική ταχύτητα σας δίνει ο OTE στην 1024; 1024 ακριβώς ή παραπάνω (λ.χ. 1100); Αν μπορείς να το δεις από το modem και να κάνεις τη διαίρεση με τους συντελεστές που αναφέρω στο post μου, θα έχεις ακριβή εικόνα του τι γίνεται, μια που οι αναφερόμενες στο post μέγιστες ταχύτητες για Siemens DSLAM είναι θεωρητικές (ο λόγος είναι ότι δεν ρυθμίζουν τα Siemens DSLAM στις ονομαστικές τιμές -&amp;gt; οπότε στο πινακάκι garbage in, garbage out).

aesir
15-04-04, 20:38
Είναι κάτι που μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον μεταξύ θεωρητικής max - ιδανικής - πραγματικής ταχύτητας πριν πολλά χρόνια στο εξωτερικό, και αν και είχα κάνει τους ίδιους υπολογισμούς, ωστόσο είναι και άλλοι παράγοντες όπως ξέρεις που μειώνουν την πραγματική ταχύτητα σε σχέση με την υπολογισμένη ιδανική. Αυτό που με κεντρίζει είναι οτι οι γραμμές στην Ελλάδα έχουν απόδοση στην ιδανική ταχύτητα και οχι στην πραγματική, που σημαίνει όπως λες ότι στην πραγματικότητα ο ΟΤΕ πρέπει να &amp;quot;ανοίγει&amp;quot; την γραμμή κατι τις παραπάνω.......</p>

cosmos
16-04-04, 07:24
Δυστυχώς την ανοίγει παραπάνω (10-15% περίπου) μόνο στα Siemens DSLAMs...

Νικαετός
18-04-04, 23:45
Ισως η προσωπική μου εμπειρία με ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ ,να βοηθήσει κάποιους να βγάλουν τα συμπεράσματά τους .

Μέχρι πριν από δύο μήνες είχα σύνδεση 512 οφις (στατική IP) με ΟΤΕΝΕΤ. Ενώ μέχρι τα χριστούγεννα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα , μετά από την πρωτοχρονιά άρχισαν οι διακοπές στη σύνδεση ...στην αρχή κάθε τρεις τέσσερις ώρες και στη συνέχεια κάθε μία ώρα ή και λιγότερο. Σε συνεχή τηλεφωνήματά μου στις βλ'αβες , στην adsl HELPLINE και στην ΟΤΕΝΕΤ δεν βρέθηκε όπως είπαν κανένα πρόβλημα ούτε στη γραμμή ούτε στη σύνδεση.Οι διακοπές βέβαια συνεχίζονταν ακάθεκτες και μόνο με reset του μόντεμ αλλά και του υπολογιστή διορθώνονταν. Στη συνέχεια κάνω το τρελλό βήμα και μετατρέπω τη συνδρομή μου σε 1024/256. Ω του θαύματος 2 μήνες τώρα ούτε ΜΙΑ διακοπή.

Αυτό όμως που θέλω να τονίσω είναι το εξής.
Όταν έγινε η αλλαγή της ταχύτητας σε 1024 στον οτε και μετά από διαβεβαίωση τους ότι σε 3εργάσιμες θα είναι οκ η 1024, εκανα την μετατροπή και στην ΟΤΕΝΕΤ.

Ακούστε τώρα το πιο ενδιαφέρον από όλα. Ενώ τελικά η αλλαγή από τον ΟΤΕ έγινε 10 μέρες μετά (για λόγους που δεν ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή) από εκείνη τη στιγμή κατέβαζα σταθερά με 520 - 530 Κbps ενώ έως τότε δεν είχα ξεπεράσει ποτέ τα 480 . Δηλαδή το πρόβλημα τουλάχιστον σε μένα είναι καθαρά η ΟΤΕΝΕΤ και σε καμμία περίπτωση ο ΟΤΕ (DSLAM SIEMENS , modem Siemens Xpresslink , ppoE) .

Ερ'ωτηση λοιπόν , μήπως τελικά το πρόβλημα το δημιουργούν οι ISP ? Η δική μου εμπειρία τουλάχιστον αυτό με κάνει να πιστεύω .

Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα.

wintech2003
19-04-04, 00:30
Μια συμβουλη προς όλους όσους βάζουν μεγάλες συνδέσεις (και που προφανώς έχουν πολλά PC).

Όταν βλέπετε πως μετά από κάποια ώρα δεν μπορείτε πια να μπείτε στο internet, και χρειάζεται reset το router, κάντε και κανενα check για ιους. Σε ένα internet cafe που είχα στήσει και υποστηρίζω σε δικτυακά θέματα το οποίο έχει 2 ADSL 1024, μετά από 6 μήνες περίπου αρχισαν να έχουν προβλήματα, και να σταματάει η σύνδεση με το Internet ανα τακτά χρονικά διαστήματα, τί τηλέφωνα σε ACN, τί τηλέφωνα σε OTE, τίποτα... Αλλαξα 3 router, στο τέλος έβαλα ενα Cisco 1721, και πάλι τα ίδια...
Τελικά εγκαθιστώ μια μέρα μια trial του solarwinds (φοβερο πρόγραμμα για δικτυάδες) :) και βλέπω το outgoing traffic του router στα ύψη και παθαίνω φρίκη!!
Τελικά αποδείχθηκε ότι πολλά PC, είχαν τον netsky worm, ο οποίος έστελνε απίστευτες ποσότητες δεδομένων προς το internet.. με αποτέλεσμα να φουλάρει το upload, και να μην μπορεί να κάνει σχεδόν τπτ download.. όλο αυτό τον καιρό είχα max 200kbps σε bandwidth tests...
Κλείνω λοιπον μερικά PC, και ώς εκ του θαυματος όλα δουλευαν ρολοι, οπότε τελικά πέρασα virus definitions και firewall, και όλα δουλευουν ρολοι μέχρι σήμερα.

Οταν το συζήτησα με άλλους γνωστούς μου είπαν πως και εκεινοι ειχαν πολλά προβλήματα με τα δίκτυα πελατών που υποστήριζαν, και μετα από μερικές μέρες που καναν τα απαραίτητα virus checks με πήραν να μου πουν πως όλα δουλευαν ρολοι επιτέλους! 8)

Γι'αυτό πάντα update virus definistions στα pc σας :)

Φιλικά,
Γιώργος

@ ADSLgr.com All rights reserved.