PDA

Επιστροφή στο Forum : λαθος δεδομενα netlimiter



poscaman
26-10-06, 10:10
γεια σας παιδες.κατεβαζω απ'τον ftp του ntua ενα iso αρχειο (3,3gb) με τον μοζιλα (το εχω βαλει απλά να κατεβάζει..)και ενω οι ταχυτητες που δειχνει ειναι περιπου 50KB/s το netlimiter για το μοζιλα μου δειχνει 60-70-80KB/s.τωρα ποιο απ'τα δυο ειναι το πραγματικο?????υποβάλω και την σχετικη printscreen για αποδειξη.μηπωσ ξερει καποιοσ τι συμβαινει???ευχαριστω εκ των προτερων..

12310

μην με γειωσει καποιος με αλλο παρομοιο θεμα,το εψαξα και ειναι περσινο.και τα προγραμματα που αναφερει απ'το 2001

WAntilles
26-10-06, 10:24
1. Διάβασε αυτό σε παρακαλώ πολύ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16339

2. Το Netlimiter είναι παντελώς άχρηστο. Δεν το χρειάζεσαι.

3. Το Netlimiter έχει απαράδεκτη συμπεριφορά. Γονατίζει-μπουκώνει καί το internet καί το τοπικό δίκτυο.

Να το βγάλεις το Netlimiter.

FFGR
26-10-06, 11:35
Θα συμφωνήσω με τον Wantilles.

Ουδέποτε δεν πήρα ακριβής στοιχεία με το Netlimiter.

poscaman
26-10-06, 14:49
ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ GREEKLISH ΠΡΙΝ.λοιπον,ρωτησα λοιπον παιδεσ,αν εχετε υποψιν σασ καποιο προγραμμα (καλο)που να κανει την ιδια δουλεια με το net limiter γιατι εχς 2 πισια στο ιντερνετ και 1 voip adapter και το προγραμματακι ειναι απαραιτητο.ευχαριστω εκ των προτερων

harris
26-10-06, 15:36
2. Το Netlimiter είναι παντελώς άχρηστο. Δεν το χρειάζεσαι.

Bαριά δήλωση αυτή! :p Και πως αλλιώς θα ελέγχουμε τα uploads αλλά και τα downloads της γραμμής μας; :hmm:

Ειδικά σε γραμμές μέχρι το 1mbit, προσωπικά όσες φορές δεν έχω διαθέσιμο κάποιο traffic control έχω πρόβλημα:whistle:



3. Το Netlimiter έχει απαράδεκτη συμπεριφορά. Γονατίζει-μπουκώνει καί το internet καί το τοπικό δίκτυο.

Αυτό δεν το ήξερα, και όσο κι αν έψαξα στο google δεν βρήκα αντίστοιχες παραδοχές/απόψεις... αντίθετα όπου και να διάβασα όλοι λένε ότι είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα ελέγχου του traffic μας... :hmm:

metalmike
26-10-06, 15:50
ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ GREEKLISH ΠΡΙΝ.λοιπον,ρωτησα λοιπον παιδεσ,αν εχετε υποψιν σασ καποιο προγραμμα (καλο)που να κανει την ιδια δουλεια με το net limiter γιατι εχς 2 πισια στο ιντερνετ και 1 voip adapter και το προγραμματακι ειναι απαραιτητο.ευχαριστω εκ των προτερωνDU Super Controler 1.90



1. Διάβασε αυτό σε παρακαλώ πολύ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16339

2. Το Netlimiter είναι παντελώς άχρηστο. Δεν το χρειάζεσαι.

3. Το Netlimiter έχει απαράδεκτη συμπεριφορά. Γονατίζει-μπουκώνει καί το internet καί το τοπικό δίκτυο.

Να το βγάλεις το Netlimiter.Μπραβο,ακομα μια φορα απαντηση κουτουρου χωρις τεκμηριωση :clap:

Το netlimiter μια χαρα την κανει την δουλεια του,ουτε γονατιζει ουτε ξαπλωνει ουτε πειραζει το δικτυο και δειχνει τη σωστη ταχυτητα,o firefox δεν ειναι net monitor-limiter προγραμμα αρα μου φαινεται πιο λογικο αυτα που σου δειχνει το netlimiter να ειναι τα σωστα(το λεω και απο προσωπικη πειρα)!Καλο θα ειναι ομως να βαλεις την εκδοση 1.30,η εκδοση 2 εχει περιττα πραγματα και αρκετα προβληματα!Το θεμα ειναι οτι αμα δεν θες να κανεις limiting τοτε βγαλ'το και βαλε απλα ενα προγραμμα το οποιο απλα να ειναι net monitor!


Hey ATC,heavy as always :eguitar

WAntilles
26-10-06, 16:05
Bαριά δήλωση αυτή! :p Και πως αλλιώς θα ελέγχουμε τα uploads αλλά και τα downloads της γραμμής μας; :hmm:

Όλα τα σοβαρά και προσεγμένα στο είδος τους προγράμματα, από Download Managers (π.χ. GetRight) μέχρι P2P (π.χ. emule, amule) έχουν ενσωματωμένους άριστα συμπεριφερόμενους δικούς τους limiters.

Πρόγραμμα σαν τα παραπάνω που δεν έχει δικό του limiter είναι απλά για πέταμα.


Ειδικά σε γραμμές μέχρι το 1mbit, προσωπικά όσες φορές δεν έχω διαθέσιμο κάποιο traffic control έχω πρόβλημα:whistle:

Βλέπε παραπάνω.


Αυτό δεν το ήξερα, και όσο κι αν έψαξα στο google δεν βρήκα αντίστοιχες παραδοχές/απόψεις... αντίθετα όπου και να διάβασα όλοι λένε ότι είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα ελέγχου του traffic μας... :hmm:

Δεν χρειάζεται να πας στο Google. Τέτοια "συμπτώματα" θα βρεις πολλά κι εδώ μέσα.

AddictedToChaos
26-10-06, 16:21
Το netlimiter ειναι αψογο ως προς την λειτουργια του.

Ποτε δεν θα crash-αρουν τα windows λογω του net limiter.

Το bandwidth παραμενει ανεγγιχτο απο το netlimiter.
Αυτο διαπιστωνεται πανευκολα, παιρνοντας στατιστικα με ανοιχτο το net limiter (μαζι με το service του εννοειται, οχι μονο το GUI του) και με απενεργοποιημενο στην πορεια.

Conflicts μεταξυ net limiter και αλλων προγραμματων, δεν υφιστανται.
Το ενδεχομενο της πιθανοτητας να δημιουργηθει conflict, ειναι οσο και των υπολοιπων προγραμματων.

Το χρησιμοποιω πανω απο 1.5χρονο.

Το εχω εγκαταστησει σε παρα πολλες και διαφορετικες εγκαταστασεις windows XP Pro English & Greek.

Το εχω δουλεψει και με SP1.

Η εκδοση 1.30, ηταν επιρρεπης σε καποια ελαχιστα, φυσιολογικα προβληματα που μπορει να εχει το οποιοδηποτε προγραμμα.

Απο την εκδοση 2.xx και μετα, ολα τα minor bugs, εξανεμιστηκαν.

Αυτο ισως οφειλεται στο γεγονος πως πλεον διασπαστηκε σε GUI και service με αποτελεσμα να γινεται ποιοτικοτερη διαχειριση των ενεργειων.

Η αποψη μου ειναι, πως το προγραμμα αυτο, ειναι εξαιρετικο για την δουλεια που κατασκευαστηκε να κανει.

Για απλο traffic monitoring δεν θα το συνιστουσα, γιατι οι ποροι που καταναλωνει, ειναι αρκετα περισσοτεροι για να ελεγχουν απλα το traffic του δικτυου.
Υπαρχουν πολλα προγραμματα γι'αυτο το πραγμα.

Το αν αρεσει ή οχι σε καποιους το συγκεκριμενο προγραμμα, δεν αποτελει ουτε κριτηριο, αλλα ουτε και επιχειρημα στο να αποφευγεται η χρηση του.

Ειδικα οταν αυτος που ισχυριζεται την αποφυγη του, εχει δοκιμασει προφανως μονο την 1.30 ή και προγενεστερη εκδοση του net limiter.

Τα συμπερασματα δικα σας.

Hey metalmike. Wazzup \m/

WAntilles
26-10-06, 16:47
Καλά, για βάλε netlimiter σε gigabit LAN.

Μόνο τα καλώδια δεν θα σου αλλάξει από UTP σε BNC. :rotfl:

AddictedToChaos
26-10-06, 16:58
Οσοι εχουν gigabit LAN, ας μη το χρησιμοποιουν αν οντως δημιουργει προβλημα.

Το υπολοιπο 80% και βαλε που δεν εχει gigabit LAN, δεν γνωριζει ισως τι ειναι LAN, εχει απλα κατεβαστηρι για να κανει τη δουλεια του και πολλα ακομα, μπορει να το χρησιμοποιει αφοβα...

George_Prix
26-10-06, 19:54
ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ GREEKLISH ΠΡΙΝ.λοιπον,ρωτησα λοιπον παιδεσ,αν εχετε υποψιν σασ καποιο προγραμμα (καλο)που να κανει την ιδια δουλεια με το net limiter γιατι εχς 2 πισια στο ιντερνετ και 1 voip adapter και το προγραμματακι ειναι απαραιτητο.ευχαριστω εκ των προτερων


Φιλε δοκιμασε το DU Super Controler.
Πολυ ελαφρυ και κατα τη γνωμη μου πολυ πιο αξιοπιστο απο το Net limiter.

harris
26-10-06, 20:28
Φιλε δοκιμασε το DU Super Controler.

Μιλάμε περί αυτού εδώ (http://www.homeqos.com/); Σωστά;

metalmike
26-10-06, 20:40
Φιλε δοκιμασε το DU Super Controler.
Πολυ ελαφρυ και κατα τη γνωμη μου πολυ πιο αξιοπιστο απο το Net limiter.Μαλλον δεν ειδες το ποστ μου πιο πανω...αργησες λιγο :p


Μιλάμε περί αυτού εδώ (http://www.homeqos.com/); Σωστά;Ναι,αυτο ειναι :)

George_Prix
26-10-06, 20:50
Μαλλον δεν ειδες το ποστ μου πιο πανω...αργησες λιγο :p

Ναι,αυτο ειναι :)


Sorry παιδια.
Εχεις δικιο για το ιδιο προγραμμα μιλαμε. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.