PDA

Επιστροφή στο Forum : Bittorent και emule...



mindtrapper
15-04-04, 14:58
Έχω ένα πρόβλημα:

Από τορεντ ακομά και με αρκετούς χρήστες δεν πάω πάνω απο 5ΚΒ/sec και στο μουλάρι τα ίδια. (Ακολουθώ πιστά τις οδηγίες που βλέπω κατά καιρούς.)

Στο DC++ πίανω 40ΚΒ/sec αρα δεν είναι πρόβλημα σύνδεσης...

Τι φταίει; (Για το μουλάρι λέτε να φταίει κανένα ZoneAlarm; Για το τόρεντ όμως?)

cosmos
15-04-04, 19:48
Ποιό client; Δοκίμασε με το Azureus και τρέξε το σχετικό wizard, όπου θα πρέπει οπωσδήποτε να δηλώσεις τα πραγματικά στοιχεία της σύνδεσής σου (ΑDSL cable XXX/128 kbps). Αν έχεις netlimiter βγάλτο, γιατί το BT ως πρωτόκολλο τιμωρεί όταν δε δίνεις με την ταχύτητα που είπες ότι μπορείς να δίνεις.

mindtrapper
15-04-04, 20:06
Πριν από λίγο με 2 αρχεία 350ΜΒ το καθένα έχω πιάσει ΜΑΧ 22ΚΒ/sec με διακυμάνσεις. Εχω netlimiter αλλά όταν κατεβάζω ΒΤ δεν του βάζω κάποιο όριο. Το Shadow's Experiment client έχω. Έχω 4θνετ μήπως φταίει αυτό για το μουλάρι; 9ΚΒ όριο του δίνω για ανέβασμα και μέσα από το πρόγραμμα και με λίμιτερ... Dynamic Upload κανένα... Τώρα με τα τόρεντ λές να παίζει τόσο μεγάλη διαφορά από client σε client; Αν βάλω πιο πολλά αρχεία στο MorphXT λες να πιάσει τη 40αρα που πιάνω στο DC++;

Συγνώμη που σε ζαλίζω αλλά μου κινεί την περιέργεια αυτή η μεγάλη διαφορά απόδοσης μεταξύ των προγραμμάτων...

cosmos
15-04-04, 20:17
Πριν από λίγο με 2 αρχεία 350ΜΒ το καθένα έχω πιάσει ΜΑΧ 22ΚΒ/sec με διακυμάνσεις. Εχω netlimiter αλλά όταν κατεβάζω ΒΤ δεν του βάζω κάποιο όριο.
99% είναι ζήτημα ρυθμίσεων... Δοκίμασε με Azureus, δίνοντας πραγματικές τιμές για τη σύνδεσή σου.

Έχω 4θνετ μήπως φταίει αυτό για το μουλάρι;
Όχι AFAIK.

9ΚΒ όριο του δίνω για ανέβασμα και μέσα από το πρόγραμμα και με λίμιτερ...Dynamic Upload κανένα...
Ακολούθησε το thread του Ducklord για ρύθμιση του MorphXT (χρησιμοποιεί eMule σε συνδυασμό με netlimiter).

Τώρα με τα τόρεντ λές να παίζει τόσο μεγάλη διαφορά από client σε client;
Όχι, απλά το Azureus έχει φιλικό τρόπο, για να ρυθμίσει σε σωστές τιμές.


Αν βάλω πιο πολλά αρχεία στο MorphXT λες να πιάσει τη 40αρα που πιάνω στο DC++;Δεν έχω δουλέψει το DC++, αλλά καλές ταχύτητες μπορείς να πετύχεις με το eMule.

pipitop@pi
15-04-04, 20:27
ενα ενα : εγω ταχυτητες σε βιτ τορρενετ βλεπω με το torrent storm και το shareaza το shadows με τρελαινει στα errors!δοκιμασε να δωσεις 10 οριο στο ανεβασμα στο μουλαρι!παντως για μενα ο σκοπος στο κατεβασμα δεν ειναι να πιασω 40αρι με 2000 downloads αλλα να πιασω οσο το δυνατον καλυτερη ταχυτητα με τα downloads που εχω επιλεξει.....

Slay
15-04-04, 22:17
Ποιό client; Δοκίμασε με το Azureus και τρέξε το σχετικό wizard, όπου θα πρέπει οπωσδήποτε να δηλώσεις τα πραγματικά στοιχεία της σύνδεσής σου (ΑDSL cable XXX/128 kbps). Αν έχεις netlimiter βγάλτο, γιατί το BT ως πρωτόκολλο τιμωρεί όταν δε δίνεις με την ταχύτητα που είπες ότι μπορείς να δίνεις.

εγω με azureus και netlimiter δεν εχω τετοιο προβλημα, οταν δεν με περιοριζει ο οτε στα πακετα (πασχα χριστουγεννα και εορταστικα 3ημερα) πιανω 40+ και δεν του εχω δωσει απο το netlimiter ποτε πανω απο 8κ στο upload.

Slay
15-04-04, 22:25
Πριν από λίγο με 2 αρχεία 350ΜΒ το καθένα έχω πιάσει ΜΑΧ 22ΚΒ/sec με διακυμάνσεις. Εχω netlimiter αλλά όταν κατεβάζω ΒΤ δεν του βάζω κάποιο όριο. Το Shadow's Experiment client έχω. Έχω 4θνετ μήπως φταίει αυτό για το μουλάρι; 9ΚΒ όριο του δίνω για ανέβασμα και μέσα από το πρόγραμμα και με λίμιτερ... Dynamic Upload κανένα... Τώρα με τα τόρεντ λές να παίζει τόσο μεγάλη διαφορά από client σε client; Αν βάλω πιο πολλά αρχεία στο MorphXT λες να πιάσει τη 40αρα που πιάνω στο DC++;


εγω πιστευω οτι εχεις βασικα προβλημα απο τον οτε, στο DC++ οπως επισης και σε ftp φανταζομαι εχεις αυτη την ταχυτητα γιατι χρησιμοποιει μεγαλυτερα πακετα απ'οτι τα αλλα p2p, κανε το εξης απλο ανοιξε ενα command prompt και δωσε netstat -s το πρωτο νουμερο ειναι το packets received, περιμενε 1 λεπτο και ξαναδωσε την ιδια εντολη, αφαιρεσε το δευτερο νουμερο απο το πρωτο και διαιρεσε με 60 και θα δεις ποσα πακετα/sec εχεις.

mindtrapper
16-04-04, 00:24
αυτό μπορώ να το κάνω ενω κατεβάζω ή πρέπει να τα σταματήσω όλα γιατι επηρεαζουν το αποτέλεσμα;

Slay
16-04-04, 00:30
αυτό μπορώ να το κάνω ενω κατεβάζω ή πρέπει να τα σταματήσω όλα γιατι επηρεαζουν το αποτέλεσμα;

και βεβαια ενω κατεβαζεισ, ανοιξε ενα τορρεντ και οταν αρχιζει να φερνει με οσα νομιζεις μαξιμουμ καντο.

mindtrapper
16-04-04, 00:43
Το κάνω και δεν βγάζει κάτι. Μήπως πρέπει να γράψω και κάτι αλλό; Για να μη μπερδευόμαστε τα 22ΚΒ τα έπιασα στο μουλάρι στα τορεντ 5ΚΒ πιάνω γαμώτο. Δεν πρέπει να είναι του ΟΤΕ γιατί έχει ακόμα πόρτες και δεν έχω πρόβλημα ούτε στα ΗΤΤΡ... Αν είναι όμως του ΟΤΕ τι μπορώ να κάνω;

Slay
16-04-04, 00:57
Το κάνω και δεν βγάζει κάτι. Μήπως πρέπει να γράψω και κάτι αλλό;

τι εννοεις δεν βγαζει κατι? τι windows exeis? εκανες οτι σου ειπα? παμε αλλη μια φορα, πηγαινε run kai grapse cmd , ανοιγει το promt , γραφεις netstat -s , την συνεχεια δεν την γραφω κοιτα την απο το προηγουμενο μυνημα μου, αν φταιει ο οτε απλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

mindtrapper
16-04-04, 01:10
Έχω ΧΡ... Μπαίνω γράφω αυτό που λες, επεξεργάζεται κατι για λίγο και μετα μου βγάζει από κάτω το line που ήμουν. Σα να λεμε είναι η γραμμή: C:/, την κανω C:/netstat -s και πατάω ΕΝΤΕR και μετά μου βγάζει πάλι C:/ χωρίς κανένα νούμερο...

pipitop@pi
16-04-04, 12:47
προσεξε το κενο αναμεσα στο netstat και στο -s!!!

mindtrapper
16-04-04, 15:39
Έβαλα, έβαλα δεν βγάζει τίποτα. Αλλά δεν πειράζει τα μετράω με το εικονίδιο της σύνδεσης. Όπως είπα και σε άλλο πόστ δείχνει πακέτα αντί για ΚΒ... Γύρω στα 40/δευτερόλεπτο βγαίνουν...

Slay
16-04-04, 16:13
Έβαλα, έβαλα δεν βγάζει τίποτα. Αλλά δεν πειράζει τα μετράω με το εικονίδιο της σύνδεσης. Όπως είπα και σε άλλο πόστ δείχνει πακέτα αντί για ΚΒ... Γύρω στα 40/δευτερόλεπτο βγαίνουν...

αν τα μετρησες σωστα , τοτε δεν φταιει ο οτε, βασικα δεν ειναι και να τρελενεσαι με 40 αλλα το νουμερο αυτο δεν εξηγει τις τοσο χαμηλες ταχυτητες σε τορρεντ, να μου ελεγες 17-20 τοτε μαλιστα ειχες προβλημα οτε , αλλα οπως λεγαμε και χτες στο irc κατι παει πολυ στραβα με το pc soy

mindtrapper
16-04-04, 16:18
Χμμμ, μάλλον όταν πάω πάνω θα του τραβήξω ένα γερό φορμάτ και όλα απ'την αρχή μπας και στρώσει... Αν κανείς άλλος έχει κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει (κύριως σε ρυθμίσεις...) ας μου πει...

mindtrapper
16-04-04, 19:38
Παιδιά αυτά τα προγράμματα υποτίθεται ότι σου δίνουν ΤΟΡ ταχύτητες από την αρχή; Η πρέπει να τα αφήσεις για μερικές ώρες στην αρχή για να αποδώσουν;

@ ADSLgr.com All rights reserved.