PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάβαση από ΟΤΕ σε HOL περιοχή ΚΑΛΛΙΘΕΑ



ptsak
01-11-11, 12:03
Καλημέρα & καλό μήνα,

Θα ήθελα να έχω τη γνώμη σας για αλλαγή παρόχου. Αυτή τη στιγμή είμαι συνδεμένος σε ΟΤΕ με connex 2mbps φοιτητικό και πληρώνω 68 € το δίμηνο. Σκέφτομαι να αλλάξω σε HOL που είναι σαφώς πιο οικονομική στο HOL double play lite 6 mbps με 24,70 € / μήνα. + 8 € HOL TV.
Διαμένω στην περιοχή της Καλλιθέας (ψηλά Ευαγγελίστρια - ύψος SM Σκλαβενίτη). Τα στατιστικά της υπάρχουσας γραμμής μου είναι SNR 22 και Attenuation 33. Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας και όσοι είναι ήδη ενεργοποιημένοι στη HOL (ιδιαίτερα στην Καλλιθέα) θα ήθελα εντυπώσεις.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
:hmm:

TasosG3
01-11-11, 13:27
Για να βαλεις το HOL TV πρεπει να βαλει το Double play εως 24 Mbit

giannispass
01-11-11, 13:39
Το ιδιο δίλημα έχω και εγω.
Ειμαι συνδρομητής του ΟΤΕ και λόγω κόστους και μόνο, σκέφτομαι την HOL.
Βασικά, οσο αφορα την ποιότητα του ΟΤΕ, ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά λόγω του οτι το συνολικό πακέτο στην HOL βγαίνει στο 50% κάτω, σκέφτομαι την μετάβαση.
Τι λέτε?

bill27
01-11-11, 14:12
εγω εχω χολ dp lite απο τον αυγουστο του 2009,
και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος κ απο τηλ και απο ιντερνετ...
κατεβαζω απο ftp με 640 kb/s
και στα τορρεντς με 550 kb/s.
αν παιζετε παιχνιδια ον λαιν καλυτερα να μεινετε στον οτε γιατι τα πινγκ ειναι λιγο χαλια
και δεν δινει fastpath...
το μονο σιγουρο ειναι οτι γλιτωνεις αρκετα λεφτα σε σχεση με τον οτε.
η επιλογη ειναι δικη σας.....;)

ptsak
01-11-11, 17:28
Ευχαριστώ σε όσους απάντησαν. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω προβλήματα αποσυνδέσεων. Με ΟΤΕ είμαι ευχαριστημένος μιας και με snr 22 δεν το κουνάει ρούπι για αποσυνδέσεις. Από οτι έχω διαβάσει εδώ η ΗΟL βάζει σε προφίλ με snr 11.
Απλά πιστεύω να είναι σταθερό και να μην παίρνει την κατιούσα... και κατα συνέπεια disconnect...

Ευχαριστώ
:hmm:

bill27
01-11-11, 20:18
κοιτα το δικτυο της χολ δεν ειναι κ το πιο σταθερο που υπαρχει...
εγω ειχα προβληματα αποσυνδεσεων αλλα εφταιγε η πριζα που ειχα το ρουτερ...
βεβαια κ τωρα κανει απο καμια αλλα δεν με ενοχλει κ ας εχω το snr στο 12.
οχι το snr δεν κατεβαινει απο το 11 εκτος κ αν το θελησεις εσυ σου το παει εως 9 αλλα μεχρι εκει...(δεν νομιζω να θελησεις να το κανεις γιατι αφου θα βαλεις το λαιτ κ με attenuation 33 πιστευω τα 6 τα εχεις σιγουρα)
τωρα αν κατεβαινει απο μονο του το snr, ειναι προβλημα γραμμης κ οχι της χολ.
παντως χρειαζετε κ τυχη η μεταβαση απο οτε σε καποιο εναλλακτικο....
αν τελικα πας χολ σου ευχομαι να μην αντιμετωπισεις κανενα προβλημα ;)

giannispass
01-11-11, 20:52
κοιτα το δικτυο της χολ δεν ειναι κ το πιο σταθερο που υπαρχει...
εγω ειχα προβληματα αποσυνδεσεων αλλα εφταιγε η πριζα που ειχα το ρουτερ...
βεβαια κ τωρα κανει απο καμια αλλα δεν με ενοχλει κ ας εχω το snr στο 12.
οχι το snr δεν κατεβαινει απο το 11 εκτος κ αν το θελησεις εσυ σου το παει εως 9 αλλα μεχρι εκει...(δεν νομιζω να θελησεις να το κανεις γιατι αφου θα βαλεις το λαιτ κ με attenuation 33 πιστευω τα 6 τα εχεις σιγουρα)
τωρα αν κατεβαινει απο μονο του το snr, ειναι προβλημα γραμμης κ οχι της χολ.
παντως χρειαζετε κ τυχη η μεταβαση απο οτε σε καποιο εναλλακτικο....
αν τελικα πας χολ σου ευχομαι να μην αντιμετωπισεις κανενα προβλημα ;)

Αυτο ξαναπές το...:whistle:

ptsak
01-11-11, 21:51
Φίλε bill27, ευχαριστώ για την πολύτιμη γνώμη σου. Το τελευταίο που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν η ποιότητα της τηλεφωνίας σου είναι καλή. Γενικά όταν μιλάς στο σταθερό δεν έχεις παράσιτα αποσυνδέσεις κλπ?
Αναγκάστηκα να ανοίξω σήμερα αυτό το θέμα διότι παλιότερα είχα εναλλακτικό πάροχο την Forthnet και η ποιότητα των υπηρεσιών ήταν κάκιστη.

Ευχαριστώ

bill27
01-11-11, 22:04
εγω εχω voip δηλαδη το τηλ.συνδεεται στο ρουτερ.
και το τηλ.λειτουργει μια χαρα.
ειχα αντιμετωπισει προβλημα στην αρχη οταν ειχα συνδεθει (ακουγοταν η φωνη σαν ρομποτ)
αλλα μετα το φτιαξανε κ απο τοτε δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.
ολα μια χαρα,κ η ποιοτητα μου φαινετε σαν του οτε.
σε εναν υπολογισμο που εκανα προσφατα γλιτωνω τουλαχιστον 10 ευρω το μηνα σε σχεση
με τον οτε.
και μην το σκεφτεσαι πολυ.οτι ειναι να γινει θα γινει.

ptsak
01-11-11, 22:57
ok φίλε thanks και πάλι:oneup:

ptsak
02-11-11, 12:18
Έκανα αίτηση ηλεκτρονικά να εποφελιθώ και της προσφοράς 3μηνο πάγιο δωρεάν.
Η παναγιά μαζί μας....!

:worthy:

bill27
02-11-11, 12:43
οκ.
ενημερωσε μας για την πορεια της αιτησης κ πως σου φαινετε οταν ενεργοποιηθεις.
ποιο πακετο εβαλες ? το λαιτ?

ptsak
03-11-11, 11:29
ΟΚ θα σας κρατώ ενήμερους. Ναι έβαλα το lite με 6αρα ταχύτητα.

ptsak
04-11-11, 11:19
Η αίτηση προχωράει. Δώσανε ημερομηνία ενεργοποίησης 18/11/2011.

TasosG3
04-11-11, 12:28
Αντε καλη αρχη

Vitruvian78
04-11-11, 15:43
Όλα μια χαρά θα είναι. Μπορεί να σου κάνει τα νερά του ο ΟΤΕ την ημερα της ενεργοποίησης.....δηλαδή να σε αφήσει χωρίς υπηρεσίες απο μερικές ώρες εώς και 2-3 μέρες στην χειρότερη των περιπτώσεων. Διαφορετικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τις υπηρεσίες της εταιρείας. Η ποιότητα του τηλεφωνου είναι οπως του ΟΤΕ, καμία διαφορά, και το ίντερνετ, αν δεν παίζεις παιχνίδια πάλι μια χαρά είναι, όπως του ΟΤΕ.

ptsak
14-11-11, 14:24
Αύριο είναι η ημερομηνία που μου έχουν στείλει για ενεργοποίηση.
Στην γραμμή μου αυτή τη στιγμή συνδεδεμένο το Thomson TG585 V8 με connex και κωδικούς ΟΤΕ. Επιθυμώ να το κρατήσω και να μην βάλω το Alcatel cellpipe για το οποίο δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Θα χρειαστεί να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις ή αν με ενεργοποιήσει η HOL θα είναι όλα οκ?

bill27
14-11-11, 20:57
τους ρωτησες αν θα εχεις pots η voip?
σε pots δεν χρειαζονται ρυθμισεις...

αντε καλη αρχη!!!

και χωρις προβληματα!!!!:)

TasosG3
14-11-11, 22:44
Λογικα θα ειναι σε POTS κατα 99 %

valen_gr
14-11-11, 22:56
100% . Αφου το alcatel δεν ειναι voip router. Πως να μην ειναι POTS? ;)

ptsak
15-11-11, 00:15
ΟΚ ευχαριστώ για την απάντησή σας. Θα επανέλθω αύριο (κατόπιν ενεργοποίησης) και θα σας ενημερώσω με στατιστικά κλπ.:oneup:

Vitruvian78
15-11-11, 00:54
Αύριο είναι η ημερομηνία που μου έχουν στείλει για ενεργοποίηση.
Στην γραμμή μου αυτή τη στιγμή συνδεδεμένο το Thomson TG585 V8 με connex και κωδικούς ΟΤΕ. Επιθυμώ να το κρατήσω και να μην βάλω το Alcatel cellpipe για το οποίο δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Θα χρειαστεί να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις ή αν με ενεργοποιήσει η HOL θα είναι όλα οκ?

Ναι μπορείς να το αφήσεις όπως είναι πάνω στη γραμμή, θα λειτουργήσει έτσι κι αλλιώς απο μόνο του ακόμη και με τους κωδικούς του ΟΤΕ μέσα, μια και στο δίκτυο της ΧΟΛ δεν χρειάζονται κωδικοί.

ptsak
15-11-11, 17:06
Προς το παρόν τίποτα ακόμα... Εξαρτιώμαστε απο το τζιμάνι του πΟΤΕ που θα πάει να γυρίσει το κύκλωμα...!

jimmys
15-11-11, 21:43
εγω εχω χολ dp lite απο τον αυγουστο του 2009,
και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος κ απο τηλ και απο ιντερνετ...
κατεβαζω απο ftp με 640 kb/s
και στα τορρεντς με 550 kb/s.
αν παιζετε παιχνιδια ον λαιν καλυτερα να μεινετε στον οτε γιατι τα πινγκ ειναι λιγο χαλια
και δεν δινει fastpath...
το μονο σιγουρο ειναι οτι γλιτωνεις αρκετα λεφτα σε σχεση με τον οτε.
η επιλογη ειναι δικη σας.....;)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nα σε ρωτήσω κάτι ? Mπορεί να δουλέψει voip τηλεφωνία στη hol
με άλλο πάροχο δηλαδή (voipbustre πχ) με ATA μέσο του "router" πω σου δίνουν στη Hol? :respekt:thanks

........Auto merged post: jimmys πρόσθεσε 5 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εγω εχω voip δηλαδη το τηλ.συνδεεται στο ρουτερ.
και το τηλ.λειτουργει μια χαρα.
ειχα αντιμετωπισει προβλημα στην αρχη οταν ειχα συνδεθει (ακουγοταν η φωνη σαν ρομποτ)
αλλα μετα το φτιαξανε κ απο τοτε δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.
ολα μια χαρα,κ η ποιοτητα μου φαινετε σαν του οτε.
σε εναν υπολογισμο που εκανα προσφατα γλιτωνω τουλαχιστον 10 ευρω το μηνα σε σχεση
με τον οτε.
και μην το σκεφτεσαι πολυ.οτι ειναι να γινει θα γινει.

---- Voip μέσο της hol η από άλλο provider (πχ voip buster ")με ATA συσκευή ?
:respekt:

Vitruvian78
16-11-11, 01:32
Προς το παρόν τίποτα ακόμα... Εξαρτιώμαστε απο το τζιμάνι του πΟΤΕ που θα πάει να γυρίσει το κύκλωμα...!

Οι κλασσικές πρακτικές του ΟΤΕ!! Υπομονή τώρα, ελπίζω να ολοκληρωθεί η μετάβασή σου στη ΧΟΛ σύντομα και χωρίς πολυήμερη αναμονή!

ptsak
16-11-11, 14:10
Απ ότι φαίνεται μάλλον για το δεύτερο πάμε φίλε Vitruvian 78...

Vitruvian78
16-11-11, 23:22
Απ ότι φαίνεται μάλλον για το δεύτερο πάμε φίλε Vitruvian 78...

:-(

Υπομονή! Θα αποζημιωθείς μετά και απο πλευράς υπηρεσίας αλλά και τιμολόγησης. Απαξ συνδεθείς δεν θα έχεις προβλημα ξανά...

ptsak
17-11-11, 11:06
Ο ΟΤΕ αποδέσμευσε τη γραμμή χθες το πρωί. Μέχρι και αυτή την ώρα δεν έχω τηλ. και internet (είναι νεκρά). Στο site της hol εμφανίζεται το παρακάτω όσον αφορά το status:

"Η σύνδεση σας έχει υλοποιηθεί και βρίσκεται σε πιλοτική λειτουργία.
Η hellas online κάνει όλους τους απαραίτητους ελέγχους στη γραμμή σας
για να ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση".

Αναμένουμε...!

........Auto merged post: ptsak πρόσθεσε 48 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άρχισαν τα όργανα..! Μόλις πήραν τηλ. από HOL και μου είπαν έχουμε δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ σχετικά με την ενεργοποίση και περιμένουμε...:hmm:

Vitruvian78
17-11-11, 12:46
Έπειτα απο σχετικό τηλεφώνημα στην ΕΕΤΤ γιατί κάτι παρόμοιο έχει συμβεί και στους γονείς μου, μου είπανε οτι περιπτώσεις τέτοιου τύπου, να μένει ο καταναλωτής χωρίς υπηρεσίες για κάποιες ημέρες μετά την ενεργοποίηση του σε νέο πάροχο είναι με υπαιτιότητα του νέου παρόχου. Επίσης δεν καταννοούν καθόλου τό: "η σύνδεσή σας βρίσκεται σε πιλοτική λειτουργία" και οτι πρώτη φορά το ακούνε αυτό. Αν είναι όντως σε πιλοτική λειτουργία πρεπει να είναι για ελάχιστες ώρες, αν και φαση πιλοτικής λειτουργίας δεν υπάρχει επίσημα στην όλη διαδικασία. Με άλλα λόγια μου υποστήριξε οτι ευθύνεται η hol για τέτοιες περιπτώσεις και οτι δεν είναι θέμα του ΟΤΕ. Αν ακόμη η γραμμή σου είναι νεκρή, στείλε μου μήνυμα να σου δωσω το όνομα της αρμόδιας στην ΕΕΤΤ που ασχολείται με θέματα καταγγελιών, ώστε να μιλήσεις μαζί της και να βγάλεις κάποια άκρη.

john84
17-11-11, 13:23
@ptsak
Η τηλεφωνια σου ειναι pots ή Voip. Εχεις συνδεσει εξοπλισμο και τηλεφωνο πανω στο router?

ptsak
17-11-11, 14:34
ναι έχω συνδέσει φίλε δε παίζει τπτ. Όπως αναφέρω είναι νεκρά όλα!

ptsak
18-11-11, 11:18
Εξακολουθώ να μην έχω ούτε τηλέφωνο ούτε Internet για τρίτη κατά σειρά ημέρα. Επιεικώς Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι ...! Ήδη έφυγαν οι σχετικές έγγραφες καταγγελίες προς ΕΕΤΤ κλπ. Οι τύποι δε λένε τίποτα και δεν απαντάνε σε κανένα email και είναι απλά εξαφανισμένοι...!

Vitruvian78
18-11-11, 13:39
Εξακολουθώ να μην έχω ούτε τηλέφωνο ούτε Internet για τρίτη κατά σειρά ημέρα. Επιεικώς Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι ...! Ήδη έφυγαν οι σχετικές έγγραφες καταγγελίες προς ΕΕΤΤ κλπ. Οι τύποι δε λένε τίποτα και δεν απαντάνε σε κανένα email και είναι απλά εξαφανισμένοι...!

Στην καταγγελία να γράψεις όλες τις λεπτομέρειες, και για το μήνυμα που έλαβες στο κινητό, μπας και διερευνηθεί λιγάκι το θέμα! Επίσης να στείλεις την καταγγελία και στη hol.

ptsak
18-11-11, 14:20
Στην καταγγελία να γράψεις όλες τις λεπτομέρειες, και για το μήνυμα που έλαβες στο κινητό, μπας και διερευνηθεί λιγάκι το θέμα! Επίσης να στείλεις την καταγγελία και στη hol.

Καλώ το τηλέφωνο του σπιτιού και δουλεύει κανονικά πλέον. (βρίσκομαι στο χώρο εργασίας μου). Με το ιντερνετ δεν φαίνεται να έχει γίνει κάτι μιας και δεν έχω λάβει κάποιο μήνυμα ενεργοποίησης.
Ναι φίλε Vitruvian78 η καταγγελία εστάλη και προς αυτούς και αναφέρθηκε το παραπάνω.

ptsak
18-11-11, 19:12
Επιτέλους με ενεργοποιήσανε!
Ποιότητα τηλεφωνίας άριστη. Internet μια χαρα. Αttenuation 29 snr 11
:worthy:

bill27
18-11-11, 21:10
Επιτέλους με ενεργοποιήσανε!
Ποιότητα τηλεφωνίας άριστη. Internet μια χαρα. Αttenuation 29 snr 11
:worthy:

:oneup:

boymanos
20-11-11, 17:56
Επιτέλους με ενεργοποιήσανε!
Ποιότητα τηλεφωνίας άριστη. Internet μια χαρα. Αttenuation 29 snr 11
:worthy:

πες μας τι ταχυτητα εχεις και εαν εχεις αποσυνδεσεις καθολου.

ptsak
21-11-11, 00:21
πες μας τι ταχυτητα εχεις και εαν εχεις αποσυνδεσεις καθολου.

Φίλε η ταχύτητα είναι 6 καθαρή ´οσο κ το πρόγραμμα που έβαλα. Αποσυνδέσεις καθόλου. Από την ώρα που με σύνδεσαν κ κλείδωσε το ρούτερ δεν έχει αποσυνδεθεί ποτέ!:)

Vitruvian78
21-11-11, 02:08
Μια χαρα είσαι τυχερος!

gourdo
22-11-11, 12:31
Μιας και εγώ ενδιαφέρομαι να πάω στην HOL και μένω κοντά σου, απο πινκ πώς πάει? Παλια με forthnet ήταν τραγικά τα πράγματα, με τον οτε τώρα είναι άριστα. Επίσης router βάζεις ότι θές φαντάζομαι και όχι αυτό που σου δίνει ε?
Ευχαριστώ προκαταβολικά

ptsak
22-11-11, 12:49
Μιας και εγώ ενδιαφέρομαι να πάω στην HOL και μένω κοντά σου, απο πινκ πώς πάει? Παλια με forthnet ήταν τραγικά τα πράγματα, με τον οτε τώρα είναι άριστα. Επίσης router βάζεις ότι θές φαντάζομαι και όχι αυτό που σου δίνει ε?
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Μια χαρά είναι και τα pings φίλε. Τσεκαρισμένο από speedtest.net. Ναι με το ρούτερ δε θα χεις θέμα, βάζεις ότι θες. Εγώ χρησιμοποιώ το Thomson TG5858 v8. Τελικά η μετάβαση απο το πΟΤΕ στην HOL άξιζε παρ' όλη τη ταλαιπωρία που αντιμετώπισα μέχρι να ενεργοποιηθώ. Μη συγκρίνεις πάντως με Forthnet. Για μένα είναι μακρά ο χειρότερος εναλλακτικός πάροχος με ασταθείς συνδέσεις και άχρηστο customer service. Και γω από Forthent έφυγα τρέχοντας παλιότερα...

gourdo
22-11-11, 13:11
Μια χαρά είναι και τα pings φίλε. Τσεκαρισμένο από speedtest.net. Ναι με το ρούτερ δε θα χεις θέμα, βάζεις ότι θες. Εγώ χρησιμοποιώ το Thomson TG5858 v8. Τελικά η μετάβαση απο το πΟΤΕ στην HOL άξιζε παρ' όλη τη ταλαιπωρία που αντιμετώπισα μέχρι να ενεργοποιηθώ. Μη συγκρίνεις πάντως με Forthnet. Για μένα είναι μακρά ο χειρότερος εναλλακτικός πάροχος με ασταθείς συνδέσεις και άχρηστο customer service. Και γω από Forthent έφυγα τρέχοντας παλιότερα...

Σε ευχαριστώ κίνησα τις διαδικασίες ενεργοποίησης γιατι το κέρδος μου είναι 25 ευρο το μήνα. Δεν το λές και λίγο... Αντε να δούμε!!!

ptsak
22-11-11, 16:11
Σε ευχαριστώ κίνησα τις διαδικασίες ενεργοποίησης γιατι το κέρδος μου είναι 25 ευρο το μήνα. Δεν το λές και λίγο... Αντε να δούμε!!!

Αν δεν έκανες ήδη την αίτηση στείλε pm να σε προτείνω σα φίλο να κερδίσεις και συ και γω μείωση λογαριασμού.
Δες εδώ:
http://holyourfriend.hol.gr/

gourdo
29-11-11, 11:36
Αν δεν έκανες ήδη την αίτηση στείλε pm να σε προτείνω σα φίλο να κερδίσεις και συ και γω μείωση λογαριασμού.
Δες εδώ:
http://holyourfriend.hol.gr/

18 του μήνα θα την κάνω γιατι ο ΟΤΕ λέει οτι έχω ανανεώσει το συμβόλαιο μέσω τηλεφώνου και τότε λήγει η σύμβαση (κατι που δεν έκανα αλλα τέλος πάντον). Θα σε ενημερώσω ευχαριστώ.

ptsak
20-12-11, 16:25
Επανέρχομαι στο θέμα και σας επισυνάπτω την έγγραφη απάντηση της Hol για την βλάβη που υπήρξε την ημερομηνία ενεργοποίησης και για 3 ημέρες χωρίς τηλ. & Ιnternet. Τα ρίχνουν στο πΟΤΕ o οποίος αποδίδει τη βλάβη σε "Φυσιολογική φθορά".
Για άλλη μια φορά έλεος...! με του πΟΤΕΔΕΣ... που κάνουνε τα κόλπα τους επειδη τη κοπανάς και πας σε εναλλακτικό...!:down:

TasosG3
21-12-11, 10:49
Να ποιοι ειναι τελικα απο τον ΟΤΕ και μετα ο καθε ασχετος λεει οτι φτενε η αναλακτικη παροχοι

Vitruvian78
21-12-11, 11:07
Αυτο με τη φυσιολογική φθορά, καραμελιτσα έχει γίνει τελικα! Οπότε ο ΟΤΕ έχει καθυστερήσει για κάποιο λόγο τη σωστή ολοκλήρωση της φορητότητας, με μια φυσιολογική φθορά, ούτε γάτα ούτε ζημιά!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.