PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλό download rate κανονικο upload



antonis895
01-11-11, 17:41
Kαλησπέρα σε όλους. Εδώ και αρκετό καιρό (απο τότε που έγινε η αναβάθμιση απο 8άρα σε 24άρα connx) δεν έχω δεί καμία διαφορά στην ταχύτητα download. Συγκεκριμένα, κλείδωνα στα 7.8Mbs με 8άρα στο speedtest και τώρα δεν πιάνω ούτε 7.4. Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ πάρα πολλές φορές χωρίς κανένα αποτέλεσμα βέβαια και με την ατάκα που έγινε λατρεία οτι η ταχύτητα μου είναι μια χαρά και οτι φταίει το router (linksys wag54g2 annex a). Απο το τμήμα εξυπηρέτησης connx επιμένουν οτι δεν δικαιολογείται τέτοια απώλεια ταχύτητας και ο τεχνικός επιμένει οτι φταίω εγώ και κανένας άλλος...
Να μην τα πολυλογώ, έχω κλειδώσει και στα 14Μbs πρόσφατα αλλά μόνο για 2 μέρες, μετά πάλι στα 7-7.5, οπότε δεν νομίζω να τίθεται θέμα καλωδίωσης του σπιτιού ή του ρούτερ.
Τί μπορώ να κάνω για να έχω αυτό που πληρώνω? Δεν ζητάω πολλά, μόνο να κλειδώσω επιτέλους πάνω απο 10Mbs...
Παρακάτω σας παραθέτω και τις πληροφορίες του ρουτερ με attenuation κλπ.

--- System Information ---
Vendor: Linksys
ModelName: WAG54G2
Firmware Version: 1.00.19 , 2009-10-20T13:53:34
Boot Version: 1.03
Hardware Version: 0.01

--- DSL Information ---
DSL Driver Version: E.25.41.39
DSL VPI/VCI: 8/35
DSL Status: Showtime
DSL Mode: ADSL2+
DSL Channel: 64
DSL Upstream Rate: 1021200
DSL Downstream Rate: 8612300

Down up
DSL Noise Margin: 11.0 dB 10.00 dB
DSL Attenuation: 13.0 dB 34.0 dB
DSL Transmit Power: 20.3 dBm 12.3 dBm

Eυχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθειά σας!

verizo
30-11-11, 22:42
εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το συγκεκριμενο router !
Δεν εχω κλειδωσει ποτε πανω απο 14mbps , καποιες φορες μαλιστα αφου πεσει το internet (πραγμα που συμβαινει συχνα ) κλειδωνει στα 8mbps .. βεβαια μετα απο ΠΟΛΛΑ restart επανερχεται στα 14..
Προχθες που δοκιμασα ενα αλλο router στη γραμμη μου , κλειδωσε με την μια στα 16 +

Cloudman
01-12-11, 09:15
Εγώ θα σου πρότεινα καταρχάς να βγάλεις όλες τις τηλεφωνικές συσκευές από την πρίζα και να αφήσεις πάνω στο τηλαφωνικό δίκτυο μόνο το ρούτερ. Βάλ'το στην πρίζα κατευθείαν, χωρίς splitter και δες αν υπάρξει βελτίωση. Αν δε δεις βελτίωση και έτσι, τότε δανείσου από κάποιο φίλο για λίγο το ρούτερ του και βάλε το στη γραμμή σου για να δεις αν φταίει το ρούτερ. Επειδή δε θυμάμαι να έδινε ποτέ ο ΟΤΕ ρούτερ LINKSYS δώρο με νέα σύνδεση, μήπως έχεις ξεχασμένο στην αποθήκη κανένα Baudtek που είχες πάρει όταν έκανες αίτηση για DSL; Αν έχεις, βάλε αυτό (τσέκαρε μόνο να είναι ADSL2+).

Seitman
01-12-11, 09:29
DSL Attenuation: 13.0 dB 34.0 dB


Αυτό είναι το θέμα σου. Με 34att δε νομίζω να μπορέσεις να πας παραπάνω. Αν έχεις κάποιο άλλο router δοκίμασέ το. Κατά προτίμηση κάποιο με Broadcom chip.
Και μην εμπιστεύεσαι και πολύ πολύ τα αποτελέσματα του speedtest. Θα πάρεις καλύτερη ιδέα για το download, κατεβάζοντας κάτι από κάποιον "σοβαρό" server πχ μια διανομή linux ή drivers από ΑΤΙ/NVIDIA.

antonis895
02-12-11, 15:52
Kαλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν έχω κάποιο άλλο ρουτερ εκτός του οτε το οποίο συγχρονίζει λίγο πιο κάτω απο το linksys. Μήπως θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια ρουτερ με broadcom chipset και όχι πάνω απο 70-80Ε? Απο'οτι είδα τα belkin έχουν το συγκεκριμένο chip τα thomson και τα netgear αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για όλα τα μοντέλα τους και ειδικά για τα belkin διαβάζω διάφορα προβλήματα..
Σε κανονικό κατέβασμα απο ''σοβαρούς'' severs δεν πάει πάνω απο 800-850kbs...
Αν έχεις να μου προτείνεις κάποιο ''σοβαρό'' και ποιοτικό ρουτερ-broadcom θα το εκτιμούσα πολύ!
Ευχαριστώ και πάλι!

........Auto merged post: antonis895 πρόσθεσε 34 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης να προσθέσω οτι απο την πρίζα του τοίχου μέχρι το ρουτερ έχω απώλεια 1MBs και απο το κουτί της πολυκατοικίας μέχρι την πρίζα του τοίχου μου άλλα 2MBs, σύνολο 3ΜΒs. Το άλλο ρούτερ που δοκίμασα baudtek ήτανε, ενος φίλου...
Αφήστε που όταν κλείσω το laptop και το ξανανοίξω δεν βρίσκω με τπτ το ssid μου, μονο με restart, ενώ το android κινητό μου δεν το βλέπει ποτέ (λιγο offtopic αλλά..)

Seitman
02-12-11, 17:14
Τα ~850Kb/s που "έπιασες" είναι μια χαρά, σχετικά με τον συγχρονισμό της γραμμής σου.

Ένα πολύ καλό broadcom router είναι το Netgear DGN2200. Είναι βράχος, σε μερικές περιπτώσεις δείχνει χαμηλότερο συγχρονισμό σε κάποιες γραμμές, αλλά η διαχείριση που κάνει είναι υποδειγματική και έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Συν το wireless του, που είναι "τούμπανο" και μπορείς να "παίξεις" με το snr και να "κερδίσεις" μέχρι και 2Mbps συγχρονισμού.

xmperop1
02-12-11, 19:06
........Auto merged post: antonis895 πρόσθεσε 34 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης να προσθέσω οτι απο την πρίζα του τοίχου μέχρι το ρουτερ έχω απώλεια 1MBs και απο το κουτί της πολυκατοικίας μέχρι την πρίζα του τοίχου μου άλλα 2MBs, σύνολο 3ΜΒs. Το άλλο ρούτερ που δοκίμασα baudtek ήτανε, ενος φίλου...
Αφήστε που όταν κλείσω το laptop και το ξανανοίξω δεν βρίσκω με τπτ το ssid μου, μονο με restart, ενώ το android κινητό μου δεν το βλέπει ποτέ (λιγο offtopic αλλά..)

Εχεις πρόβλημα στην γραμμή του σπιτιού σου καραμπινάτο.
Δεν θα έπρεπε με τίποτα ουσιαστικά μέσα στην πολυκατοικία να χάνεις παραπάνω στην χειρότερη 0,5MBs.
Κάποια σύνδεση κάπου σε έχει πουλήσει.
Επείσης άλλαξε σε πρώτη φάση το καλώδιο από την μπρίζα του τοίχου προς το μόντεμ με ένα νέο η ακόμα καλύτερα με ένα utpcat5.

antonis895
03-12-11, 20:51
Αυτό το utp cat5 απ'οτι είδα είναι σαν ethernet, μπαίνει στην πρίζα του τηλ. και αν ναί πώς? Και ας υποθέσουμε οτι μπαίνει, στο ρούτερ πώς θα κουμπώσει?
Μου είπε τεχνικός του ΟΤΕ οτι μπορώ να τραβήξω ethernet απο το κουτι μέχρι το σπίτι, αξίζει όμως τον κόπο και τα έξοδα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.