PDA

Επιστροφή στο Forum : Aγια Παρασκευη mini dslam μεσα στο 2012



Σελίδες : [1] 2

mephisto
01-11-11, 20:15
Μολις μιλησα με τεχνικο του οτε απο Αγια παρασκευη για μια βλαβη που ειχα και τον ρωτησα τι θα γινει με την περιοχη σχετικα με τις ταχυτητες(ειμαστε το πολυ στα 13μβ). Μου ειπε οτι μολις τελειωσαν να βαζουν Mini dslam στο πατημα(περιοχη που ανηκει σε Αγια παρασκευη και Χαλανδρι) και μεσα στο 2012 θα μπουν mini dslam σε ολη την Αγια παρασκευη!Δεν μου ειπε για vdsl απλα για mini dslam λογω των χαμηλων ταχυτητων.Ευχαριστα νεα λοιπον !:oneup:

Lagman
02-11-11, 00:03
Όσοι περνάνε απο εκεί ας ανεβάσει κάποιος καμία φωτογραφία :)

manicx
02-11-11, 12:43
Εγώ θα βγάλω σίγουρα (και κανά ανοιχτό ΚΑΦΑΟ άμα λάχει να 'ούμε), με τον mephisto δίπλα είμαστε. Κοντόπευκο/Παράδεισος/Πευκάκια θέλουν επειγόντως vdsl/mini dslam.

mephisto
02-11-11, 13:45
εγω θα βγαλω μεζεδες και θα κερναω τον κοσμο!Τωρα το 2012 ειναι ενας χρονος, ας ελπισουμε οτι θα ειναι στις αρχες του.Θα ειχε ενδιαφερον αν καποιος απο το πατημα χαλανδριου μας ελεγε εντυπώσεις- ταχυτητες κτλ!Φιλε manicx αν θες καλυτερες ταχυτητες παρε ενα netgear dgn 2200 οπου μπορεις να κανεις αλλαγη snr και να ανεβασεις την ταχυτητα σου,εγω εφτασα στα 14 mb.

21706
02-11-11, 13:52
εγω θα βγαλω μεζεδες και θα κερναω τον κοσμο!Τωρα το 2012 ειναι ενας χρονος, ας ελπισουμε οτι θα ειναι στις αρχες του.Θα ειχε ενδιαφερον αν καποιος απο το πατημα χαλανδριου μας ελεγε εντυπώσεις- ταχυτητες κτλ!Φιλε manicx αν θες καλυτερες ταχυτητες παρε ενα netgear dgn 2200 οπου μπορεις να κανεις αλλαγη snr και να ανεβασεις την ταχυτητα σου,εγω εφτασα στα 14 mb.

Στο ΣΑΠΕΣ (http://broadbandtest.eett.gr/?action=login) υπάρχουν αρκετές καταγραφές.

yapergis
02-11-11, 14:03
Μολις μιλησα με τεχνικο του οτε απο Αγια παρασκευη για μια βλαβη που ειχα και τον ρωτησα τι θα γινει με την περιοχη σχετικα με τις ταχυτητες(ειμαστε το πολυ στα 13μβ). Μου ειπε οτι μολις τελειωσαν να βαζουν Mini dslam στο πατημα(περιοχη που ανηκει σε Αγια παρασκευη και Χαλανδρι) και μεσα στο 2012 θα μπουν mini dslam σε ολη την Αγια παρασκευη!Δεν μου ειπε για vdsl απλα για mini dslam λογω των χαμηλων ταχυτητων.Ευχαριστα νεα λοιπον !:oneup:

Καλημέρα,

Μένω Πάτημα Χαλανδρίου και επιβεβαιώνω την εγκατάσταση.
Έχω κάνει αίτηση για μεταφορά στον ΟΤΕ (από HOL Που έχω τώρα 2Mbps!) και περιμένω. Ελπίζω ότι οι ταχύτητες θα είναι πολύ καλές σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει.

yapergis
08-11-11, 16:30
Καλημέρα,

Μένω Πάτημα Χαλανδρίου και επιβεβαιώνω την εγκατάσταση.
Έχω κάνει αίτηση για μεταφορά στον ΟΤΕ (από HOL Που έχω τώρα 2Mbps!) και περιμένω. Ελπίζω ότι οι ταχύτητες θα είναι πολύ καλές σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει.

Καλησπέρα,

Ενεργοποιήθηκα στον ΟΤΕ με μεταφορά από HOL. Ταχύτητα: 20-23! Άρα ισχύει για τα αναγραφόμενα περί miniDSLAM.

mephisto
09-11-11, 10:52
πολυ ωραια,μακαρι να μπουν κ στην Αγια παρασκευη μεσα στο 2012 οπως μου ειπε ο τεχνικος!:)

ApanCure
09-11-11, 13:22
Αγαπητοί φίλοι,
αν μπορούσε να βρει κάποιος ( εστω τηλεφωνικά) ένα τεχνικό του ΟΤΕ Αγ. Παρασκευής να ρωτήσει για παραπάνω πληροφορίες. Μένω στην Τούφα Χαλανδρίου που εξυπηρετείται από το DSLAM Αγ. Παρασκευής. Οι ταχύτητες είναι απλά τραγικές. Μακάρι να κάνουν κάτι...

21706
09-11-11, 13:35
πολυ ωραια,μακαρι να μπουν κ στην Αγια παρασκευη μεσα στο 2012 οπως μου ειπε ο τεχνικος!:)

Το Α/Κ Αγ. Παρασκευής είναι οδός Σχολείου 9. Είσαι μακριά από αυτό;
Εγώ είμαι 3χλμ.

ApanCure
09-11-11, 14:05
Κι εγώ με βάση το Attenuation είμαι περίπου στα 3 km. Είμαι κοντά στο μετρό Δουκ. Πλακεντίας.
Πάμε ρε ΟΤΕ κάνε το θαύμα σου.
Μια άλλη ερώτηση, τα mini-dslam που βάζει αφορούν μόνο τους πελάτες του; Γιατί είδα ο φίλος παραπάνω επέστρεψε σε ΟΤΕ από HOL .

mephisto
09-11-11, 16:38
εγω που ειμαι στα 1300 μετρα και εχω att 25 -30 ...Χαλια γενικα η Αγια παρασκευη,ειδωμεν....

yapergis
09-11-11, 17:36
Κι εγώ με βάση το Attenuation είμαι περίπου στα 3 km. Είμαι κοντά στο μετρό Δουκ. Πλακεντίας.
Πάμε ρε ΟΤΕ κάνε το θαύμα σου.
Μια άλλη ερώτηση, τα mini-dslam που βάζει αφορούν μόνο τους πελάτες του; Γιατί είδα ο φίλος παραπάνω επέστρεψε σε ΟΤΕ από HOL .

Ενδεχομένως εκεί που είσαι να μπορείς να πέσεις σε MiniDSLAM (πρέπει να επιβεβαιώσεις με OTE).
Πάντως προς το παρών τα miniDSLAM χρησιμοποιούνται μόνο για Conn-x. Οι άλλοι δεν ξέρω τι θα κάνουν (και πώς - τεχνικά μιλώντας - και πότε).

cibern
29-11-11, 16:33
Δουκ. Πλακεντίας κοντά και εγώ .... Αττ 33-36....

Μακάρι να κάνει το θαύμα του ο ΟΤΕ . Λόγω πολλών errors.. έχω βάλει να κλειδώνει σε adsl απλό με 6Mbit.

Μια ερώτηση.... GLOBESPAN/Conexant είναι το chipset του κέντρου μας ???

mephisto
29-11-11, 16:55
στο dslam του σχολειου πεφτεις?

cibern
29-11-11, 18:24
στο dslam του σχολειου πεφτεις?

Δυστηχώς :p ... θα παρω και τηλ ομως για να το διπλοτσεκάρω . Ξέρω 100% ότι μπαίνω απο dslam Αγ Παρασκευής . Δεν νομίζω απο άλλο εκτος απο αυτό .
Γαρυττου είμαι .

........Auto merged post: sybernei πρόσθεσε 29 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


στο dslam του σχολειου πεφτεις?

Mefisto στο τηλ που πήρα η κοπέλα μου έδωσε να μιλήσω με έναν τεχνικό και μου είπε με σιγουριά ότι είναι broadcom το dslam του σχολείου .

τώρα απο το dmt με την εντολή adslctl info --vendor

μου έβγαζε :
Max: Upstream rate = 20968 Kbps, Downstream rate = 8932 Kbps
Path: 0, Upstream rate = 875 Kbps, Downstream rate = 7403 Kbps

ChipSet Vendor Id: GSPN:0x d

Και κάπου εκεί κόλλησα .
Μήπως έχεις εσύ καμία διαφορετική πληροφόρηση ?

mephisto
30-11-11, 00:15
Αν θυμάμαι καλα Broadcom είναι,έχω ένα φίλο στην γαρρυτου τα ίδια χάλια με εσένα,παίζει κοντά στα 8.Γενικα Χάλια τα πράγματα,ελπίζω ότι σύντομα θα μας μας βάλουν κ εμάς μίνι dslam όπως έγινε στο πάτημα,άλλωστε δεν πιστεύω να έλεγε ψέματα ο τεχνικός...

cibern
30-11-11, 02:52
Αν θυμάμαι καλα Broadcom είναι,έχω ένα φίλο στην γαρρυτου τα ίδια χάλια με εσένα,παίζει κοντά στα 8.Γενικα Χάλια τα πράγματα,ελπίζω ότι σύντομα θα μας μας βάλουν κ εμάς μίνι dslam όπως έγινε στο πάτημα,άλλωστε δεν πιστεύω να έλεγε ψέματα ο τεχνικός...

Να σε καλά . Μπορούμε να το ελένξουμε αυτό για το broadcom ?
Εσύ λογικά με το dgn2200 μπορείς να το κοιτάξεις .
Απο το dmt (χωρίς κάποια εντολή) ή μέσα από την σελίδα του ρουτερ σου λέει κάτι ?

Με το συγκεκριμένο dslam πώς τα πάει το modem (σε σχέση με τα προηγούμενα που είχες... είδα ότι είχες και ένα infineon.... ) ?

Ας ελπίσουμε ο Θεός του Internet , να μας λυπηθεί και να μας θυμηθεί και εμάς εδώ που μπαίνουμε από Αγ. Παρασκευή.

mephisto
30-11-11, 10:43
το vigor συνχρονιζει ποιο ψηλα(12500)(ειμαι Υακινθου 1200μ απο το dslam) με μικροτερο attenuation 25db.To dgn με μεγαλυτερο attenuation 30,5 db συνχρονιζει γυρω στο(10500) 1-1,5 ποιο χαμηλα.Φυσικα κ τα δυο router δεν συγκρίνονται το vigor ειναι κλασεις καλυτερο...Δεν θυμαμαι με ποια εντολη τελνετ βλεπεις στο vigor...με το snr tweak στο dgn κλειδωνω στα 14400 περιπου.Σταθερα μεν αλλα το dgn μου κανει διαφορα κολπα με το ασυρματο κτλ,οποτε οταν κατεβαζω βαζω το dgn κ οταν θελω να ειμαι οκ βαζω το vigor...

angel_hot
30-11-11, 16:21
Αντε να δούμε γιατι η κατασταση χειροτερευει

σε λιγο πιο γρηγορα θα παιζω on line games απο το κινητό παρα απο το connex !!!

ELEOS !!!

mephisto
30-11-11, 17:17
εγω δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα στο connx περα απο τον χαμηλο συνχρονισμο σε σχεση με την αποσταση απο το dslam...

cibern
30-11-11, 23:06
το vigor συνχρονιζει ποιο ψηλα(12500)(ειμαι Υακινθου 1200μ απο το dslam) με μικροτερο attenuation 25db.To dgn με μεγαλυτερο attenuation 30,5 db συνχρονιζει γυρω στο(10500) 1-1,5 ποιο χαμηλα.Φυσικα κ τα δυο router δεν συγκρίνονται το vigor ειναι κλασεις καλυτερο...Δεν θυμαμαι με ποια εντολη τελνετ βλεπεις στο vigor...με το snr tweak στο dgn κλειδωνω στα 14400 περιπου.Σταθερα μεν αλλα το dgn μου κανει διαφορα κολπα με το ασυρματο κτλ,οποτε οταν κατεβαζω βαζω το dgn κ οταν θελω να ειμαι οκ βαζω το vigor...


Χμμμ το vigor 2710n που έχεις , έχει infineon chip .
Άρα αν κατάλαβα καλά , χωρίς κάποιο tweak , το vigor υπερέχει και σε θέμα συγχρονισμού.
Απλά επειδή με το dgn μπορείς να κάνεις snr tweak χρησιμοποιείς αυτό .

Βλέπω ότι είσαι σε interleave . Θα μπορούσα και εγώ να κλειδώσω στα 11-12Μb αλλά προτίμησα το fast path και ρίχνω την ταχύτητα σε απλό adsl2
(7403 kbps Up 875 kbps) . Οποιαδήποτε ταχύτητα πάνω από αυτή αρχίζει και βγάζει πολλά errors.

Είναι οι κολογραμμές του δικτύου και το πως κάνουν διαδρομή .

Δεν μου λες με το DGN ανοίγοντας το DMT ... απο την μία έχει το modem σου ,μετά έχει 2 βελάκια ένα μπλε και ένα πράσινο που πάνε δεξια αριστερά (στην μέση έχει την γή) (ακριβώς πάνω απο τα γραφήματα) .
Στα αριστερά είναι το modem σου , στα δεξιά που είναι το DSLAM λέει τίποτα ???
Μπορείς να δοκιμάσεις και την εντολή : "adslctl info --vendor" στην καρτέλα CLI ???

Θα σου χρωστάω χάρη .

........Auto merged post: sybernei πρόσθεσε 2 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εγω δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα στο connx περα απο τον χαμηλο συνχρονισμο σε σχεση με την αποσταση απο το dslam...

είσαι σε interleave profil γι αυτό . Αν το γύρναγες σε fast path θα έβλεπες την πίκρα :-( .
Απλά λόγω ανάγκης και εργασιών που κάνω στο internet , έχω το fast path .και θυσιάζω την ταχύτητα για καλύτερο ping . Βασικά ,σταθερή να είναι η γραμμή και με γρήγορη απόκριση και ας είναι και 5mbit .

........Auto merged post: sybernei πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αντε να δούμε γιατι η κατασταση χειροτερευει

σε λιγο πιο γρηγορα θα παιζω on line games απο το κινητό παρα απο το connex !!!

ELEOS !!!

δοκίμασε να κάνεις αυτό που κάνω εγώ και ρήξε την ταχύτητα σου .
Δες τι εγραψα παραπάνω και στον Mefisto .

mephisto
30-11-11, 23:58
Λοιπόν στο chipset vendor λέει bdcm -telnet στο vigor.

cibern
01-12-11, 08:41
Λοιπόν στο chipset vendor λέει bdcm -telnet στο vigor.

μπράβο ρε mephisto :-)
άρα broadcom είναι .

mephisto
01-12-11, 10:31
Χαιρομαι που βοηθησα.:)

panos_mlonas
03-12-11, 21:46
να κανω μια ερωτηση και γω για να μην ανοιγω καιουργιο θεμα..
εχω θορυβο στην γραμμη 55db και συγχρονιζω στα 4384.
το θεμα ειναι οτι η γραμμη μου ειναι εναερια, δλδ απο το σπιτι μου φευγει ενα καλωδιο 30 μετρα, εναερια και παει σε μια ξυλινη κολωνα, και απο κει δεν ξερω μετα.
Οταν θα μας συνδεσουν στα καινουργια καφαο, παιζει να συνδεσουν ολους τους αλλους εκτος απο μενα που εχω εναερια γραμμη?

TechManiac
04-12-11, 21:58
Μακάρι να είναι Broadcom γιατί εμένα με το DGN2200 (και το DG834GT παλιά) μου βγάζει Globespan από Αγ. Παρασκευής. Παρεπιπτόντως τώρα που είστε από Αγία εδώ έχει κανείς άλλος ένα μικρό gap που παρουσιάζεται που και που γύρω στα 1650Khz; (μάλλον ραδιοπαρεμβολή απο τριγύρω)
Υ.Γ. Παλιότερα έπαιζα με fast path μέχρι που μου έπιασε τις αποσυνδέσεις (ίσως από αυτό το περιοδικό gap) και το γύρισα σε Interleaved που και πάλι παρατηρώ αρκετούτσικα errors αναλογικά με την γραμμή που είναι comple.

cibern
05-12-11, 04:09
Μακάρι να είναι Broadcom γιατί εμένα με το DGN2200 (και το DG834GT παλιά) μου βγάζει Globespan από Αγ. Παρασκευής. Παρεπιπτόντως τώρα που είστε από Αγία εδώ έχει κανείς άλλος ένα μικρό gap που παρουσιάζεται που και που γύρω στα 1650Khz; (μάλλον ραδιοπαρεμβολή απο τριγύρω)
Υ.Γ. Παλιότερα έπαιζα με fast path μέχρι που μου έπιασε τις αποσυνδέσεις (ίσως από αυτό το περιοδικό gap) και το γύρισα σε Interleaved που και πάλι παρατηρώ αρκετούτσικα errors αναλογικά με την γραμμή που είναι comple.

Και εμένα με το Sagem f@st σαν globespan μου το βγάζει .

Εχώ και εγώ τώρα τελευταία προβλήματα . Αναγκάζομαι να κάνω refresh 2-3 φόρες τις σελίδες για να ανοίξουν και όντως είναι κατά περιόδους...
θα το ελέγξω για το gap πάντως βλέπω μια πτώση στο snr ratio εκείνη την χρονική περίοδο.

Δοκίμασε να το γυρίσεις σε ADSL2 (βγάλε απλά το + ) μιας και το adsl2 δεν χρησιμοποιεί εκείνη τη συχνότητα (μέχρι 1100) . Θα χάσεις 1 Μbit - 1.5 Mbit αλλά αξίζει . Εγώ έχω σωθεί .

(btw παλαιότερα είχα και εγώ προβλήμα σοβαρό με gaps αλλά σε πολλές συχνότητες ... τελικά μου το έφτιαξε ο οτε.. τώρα πάλι έχω προβλήματα αλλά δεν παρατήρησα gaps ) . (σκεύτομαι να δοκιμάσω και με κανένα modem globespan μπας και κάνει δουλειά )

TechManiac
06-12-11, 03:47
Παρά τα σφάλματα οι σελίδες παίζουν κανονικά πάντως στο interleaved που είμαι. Επίσης κάποιες φορές βλέπω το snr να πέφτει απο 11 πχ στα 8 για λίγο, παρολαυτά τα βράδια πιο αργά η γραμμή φαίνεται πιο "καθαρή", μάλλον μειωμένο crosstalk. Τίγκαρε η Αγία με adsl :lol:

cibern
07-12-11, 14:30
Βρήκα ένα μεταχειρισμένο fritz fon box 7140... (το οποίο ξέρω ότι συνεργάζεται καλά με globespan όπως της Hol )

Μέσα στα settings του έχει αναλυτικές πληροφορίες και μας δείχνει γράφημα όπως αυτό του dmt σύν πληροφορίες για τον server(Dslam)...

Για το DSLAM μας λέει τα εξής :
Manufacturer : Globespan
DSL line type : 2.0 - H1
Manufacturer : FFB54753504E000D
Version : 000D
Serial : 00


Αυτό που παρατήρησα είναι ότι συγχρόνισε σε πολύ πιο υψηλό upload rate .

Από τις πληροφορίες που έχω συλλέξει και τις προσωπικές εμπειρίες διαφόρων μελών για το Dsam Αγ. Παρασκευής καταλήγω ότι το δικό μας Dslam συνεργάζεται καλύτερα με infineon chip παρά με broadcom . Θα συνεχίσω τα test με το modem και θα αναφέρω τα αποτελέσματα μου .

mephisto
08-12-11, 10:44
το περιεργο ειναι οτι εμενα μου εβγαζε broadcom...Εκτος αν το chipset του vigor ειναι broadcom και μου εμφανιζε αυτο...

cibern
08-12-11, 15:38
το περιεργο ειναι οτι εμενα μου εβγαζε broadcom...Εκτος αν το chipset του vigor ειναι broadcom και μου εμφανιζε αυτο...

To 2710ν έχει Infineon .
Πάντως όπως και να έχει μπορούμε με σιγουριά να δεχτούμε ότι το Dslam μας φοράει chipset "μπουζούκι" .

mephisto
09-12-11, 01:08
Άρα λοιπόν πέφτουμε σε διαφορετικά dslam?για το μπουζούκι συμφωνώ απόλυτα,δυστυχώς είναι χάλια η κατάσταση...

BigBossGR
30-12-11, 15:59
Φιλε manicx αν θες καλυτερες ταχυτητες παρε ενα netgear dgn 2200 οπου μπορεις να κανεις αλλαγη snr και να ανεβασεις την ταχυτητα σου,εγω εφτασα στα 14 mb.


Όπα, για πες πως το κανεις αυτο; Το εχω το μοντελο αλλά δεν εχω βει την επιλογή.

mephisto
25-01-12, 10:27
Επανερχομαι καθως σημερα ηρθαν οι οτετζηδες σπιτι για ενα θεμα που εχω.Λοιπον εχουν μπει 20 Mini dslam στο πατημα χαλανδριου κ Αγια παρασκευη(εκει που συνορευουν φανταζομαι κοντα στο μετρο Δουκισης πλακεντιας) και θα μπουν κ αλλα 20 απο εκει προς την Αγια παρασκευη.Το θεμα ειναι οτι πιθανα δεν θα φτασουν μεχρι εδω που ειμαι εγω(Υακινθου) γιατι υποτιθεται οτι δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα.Οποτε καλα νεα για τους κοντοπευκιοτες και ολους που ειναι γυρω απο εκει.

21706
25-01-12, 12:23
Επανερχομαι καθως σημερα ηρθαν οι οτετζηδες σπιτι για ενα θεμα που εχω.Λοιπον εχουν μπει 20 Mini dslam στο πατημα χαλανδριου κ Αγια παρασκευη(εκει που συνορευουν φανταζομαι κοντα στο μετρο Δουκισης πλακεντιας) και θα μπουν κ αλλα 20 απο εκει προς την Αγια παρασκευη.Το θεμα ειναι οτι πιθανα δεν θα φτασουν μεχρι εδω που ειμαι εγω(Υακινθου) γιατι υποτιθεται οτι δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα.Οποτε καλα νεα για τους κοντοπευκιοτες και ολους που ειναι γυρω απο εκει.

Τα «Mini dslam» είναι στην πραγματικότητα καμπίνες VDSL.

manicx
25-01-12, 12:50
Επανερχομαι καθως σημερα ηρθαν οι οτετζηδες σπιτι για ενα θεμα που εχω.Λοιπον εχουν μπει 20 Mini dslam στο πατημα χαλανδριου κ Αγια παρασκευη(εκει που συνορευουν φανταζομαι κοντα στο μετρο Δουκισης πλακεντιας) και θα μπουν κ αλλα 20 απο εκει προς την Αγια παρασκευη.Το θεμα ειναι οτι πιθανα δεν θα φτασουν μεχρι εδω που ειμαι εγω(Υακινθου) γιατι υποτιθεται οτι δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα.Οποτε καλα νεα για τους κοντοπευκιοτες και ολους που ειναι γυρω απο εκει.

Για να δούμε, για να δούμε... Θα περάσω κι εγώ μια βόλτα από την Σχολείου να ρωτήσω που θα μπουν.

ApanCure
25-01-12, 15:15
Μένω στην Τούφα Χαλανδρίου και έχω σύνδεση CYTA στα 4 Mbps. Η σύνδεσή μου είχε φτάσει στα 3 Mbps καθώς δυσκολεύοταν να κρατηθεί ψηλότερα λόγω χαμηλού SNR.
Τις τελευταίες μέρες πήγα ξανά στα 4 , με 11,5 dB SNR. To configuration στο σπίτι μου δεν έχει αλλάξει ( router, f/w, καλωδίωση ) . Υποθέτω ότι έχει να κάνει με κάποια αλλαγή εκτός σπιτιού.
Είναι πιθανό να έχει γίνει αναβάθμιση στην περιοχή μου;
Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ , και μου τα λένε μπερδεμένα.
Αν κάνει κάποιος ντού στον ΟΤΕ Αγ. Παρασκευής , ας κάνει και μια ερώτηση για Τούφα Χαλανδρίου.

mephisto
25-01-12, 15:38
Πολυ πιθανο αλλα συνηθως οταν βαζουν mini dslam αφορουν τους πελατες οτε κ οχι τους εναλλακτικους..Εχεις δει καποιο νεο καφαο στην γειτονια σου?

21706
25-01-12, 15:47
Δεν βάζουν mini dslam, βάζουν καμπίνες vdsl.
Το αν θα τις χρησιμοποιήσουν οι άλλοι πάροχοι εξαρτάται από αυτούς.

mephisto
25-01-12, 17:46
οπου φτανει η οπτικη μεχρι εκει σωστα?

21706
25-01-12, 18:22
Ναι, προς το παρόν η cyta έχει συνδεθεί με μερικά ΑΚ για
την παροχή υπηρεσιών vdsl. Σύνδεση με τις καμπίνες vdsl
του ΟΤΕ δεν έχει επιχειρήσει ακόμα κανένας πάροχος και
είναι άγνωστο αν θα την επιχειρήσει ποτέ.

d1af
30-01-12, 23:57
Παιδιά να ρωτήσω, μένω Βριλήσσια κοντά στο πρώτο λύκειο. Αυτή τη στιγμή συνδέομαι στο dslam της Πεντέλης. Πήγα και έκανα αίτηση να μου αλλάξουν dslam σε κάποιο απο αυτά στο Πάτημα Χαλανδρίου. Αυτά πριν ένα μήνα και μέχρι τώρα δεν με έχουν πάρει κανένα τηλέφωνο. Σήμερα που πήγα στον ΟΤΕ στο Χαλάνδρι ένας τεχνικός νομίζω ήταν μου είπε οτι δεν γίνεται να αλλάξω dslam γιατί λέει είναι θέμα που πάνε τα καλώδια απο το σπίτι μου και αυτό δεν αλλάζει. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Piparas
31-01-12, 02:56
Παιδιά να ρωτήσω, μένω Βριλήσσια κοντά στο πρώτο λύκειο. Αυτή τη στιγμή συνδέομαι στο dslam της Πεντέλης. Πήγα και έκανα αίτηση να μου αλλάξουν dslam σε κάποιο απο αυτά στο Πάτημα Χαλανδρίου. Αυτά πριν ένα μήνα και μέχρι τώρα δεν με έχουν πάρει κανένα τηλέφωνο. Σήμερα που πήγα στον ΟΤΕ στο Χαλάνδρι ένας τεχνικός νομίζω ήταν μου είπε οτι δεν γίνεται να αλλάξω dslam γιατί λέει είναι θέμα που πάνε τα καλώδια απο το σπίτι μου και αυτό δεν αλλάζει. Ισχύει κάτι τέτοιο;


Δυστυχώς ναι.

konc
31-01-12, 14:07
Παιδιά να ρωτήσω, μένω Βριλήσσια κοντά στο πρώτο λύκειο. Αυτή τη στιγμή συνδέομαι στο dslam της Πεντέλης. Πήγα και έκανα αίτηση να μου αλλάξουν dslam σε κάποιο απο αυτά στο Πάτημα Χαλανδρίου. Αυτά πριν ένα μήνα και μέχρι τώρα δεν με έχουν πάρει κανένα τηλέφωνο. Σήμερα που πήγα στον ΟΤΕ στο Χαλάνδρι ένας τεχνικός νομίζω ήταν μου είπε οτι δεν γίνεται να αλλάξω dslam γιατί λέει είναι θέμα που πάνε τα καλώδια απο το σπίτι μου και αυτό δεν αλλάζει. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ισχύει.. Άλλος από Βριλήσσια που με το ζόρι βλέπει 2Mbps και δοκίμασε τα πάντα εκτός από Ultrex.

Διαβάζω για τις αίσχος ταχύτητες των 8-10Mbps που πιάνετε, για vdsl και οπτικές και γελάω με πίκρα :p

blakis73
26-08-12, 01:36
Μένω ηρακλειτου και γαρδενιων και ημουν wind πηγα cyta αλλα τα ιδια,
κλειδώνει στα 2.5mb με το ζόρι, αν πάω ΟΤΕ λέτε να δω προκοπη;

Kerato
26-08-12, 01:45
Μόνο αν έχουν βάλει mini dslam στην περιοχή σου. Αλλιώς πάνω κάτω τα ίδια θα είσαι.
Έγω έτσι είδα φως. Cyta, forthnet που ειχα, κλειδωναν μετα βίας κάτω από 1Mbps. Πήγα ΟΤΕ, χωρίς να ξέρω ότι έχει βάλει Mini dslam στην περιοχή μου και τώρα είμαι 15+Mbps.

blakis73
26-08-12, 08:05
Πως το μαθενουν αυτο;

21706
26-08-12, 08:48
Πως το μαθενουν αυτο;

Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/101084-ΟΤΕ-ολοκληρώθηκε-η-επέκταση-του-δικτύου-στις-«Πάτημα-Χαλανδρίου»-και-«Γέρακας»?p=4371473&highlight=%CE%97%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%BF%CF%85#post4371473).

blakis73
27-08-12, 09:27
Τους πήρα τηλ αλλα δεν μπορεί να μου εγγυηθεί κανείς για την ταχύτητα λόγο του ότι δεν έχει κανείς απο την πολυκατοικία ΟΤΕ

@ ADSLgr.com All rights reserved.