PDA

Επιστροφή στο Forum : Να φύγω από τον ΟΤΕ ή να κάτσω....



DejaVu
01-11-11, 21:15
Καλησπερα σας φιλοι μου.

Ορισμενοι απο εσας θα θυμαστε τα προβληματα που ειχα με την συνδεση μου,απλα θα επαναλαβω οτι εχω ISDN και κλειδωνω στα 5mbit.
Για την αποσταση που βρισκομαι ειναι μια χαρα αρκει να μεινει ετσι και να μην εχω τα ιδια που ειχα τα τελευταια 2 χρονια.

Τωρα ομως ερχεται η Forthnet και δiνει ενα πακετο με 20 ευρω (30 για εμενα που θελω και δευτερο νουμερο)

Το προβλημα μου ειναι οτι δισταζω να κανω την αλλαγη μιας και λενε απο τον OTE οτι ειμαι πολυ τυχερος που η γραμμη μου ειναι αστερι.Επισης οτι ο χαλκος στην ISDN ειναι καλυτερος και για αυτο παω μεχρι τα 5mbit.


Θελω να ρωτησω τα εξης:

1) Οταν λενε οτι εχω καλη γραμμη τι εννοουν;
Οτι η γραμμη απο το σπιτι μου μεχρι το καφαο ειναι καλη ή απο το καφαο μεχρι το κεντρο?

2) Αν αλλαξω σε forthnet θα γινει PSTN η γραμμη.
Τι διακινδυνευω ακριβως?
Θα μου αλλαξουν γραμμη απο το καφαο/ζευγος και μπορει να ειναι χειροτερα?

3)Η Forthnet λεει οτο απο το καφαο μεχρι το κεντρο οι γραμμες ειναι δικες της.
Ισχυει αυτο ή δανειζονται το δικτυο του ΟΤΕ και με δουλεουν?

Ευχαριστω ολους σας.

ps:Βρισκομαι στην Νεα Αλικαρνασσο,αν καποιος εχει εμπειρια με την Forthnet παρακαλω ας μου στειλει μηνυμα.

ubuntubu
01-11-11, 21:35
Ο χαλκός από την είσοδο του σπιτιού σου μέχρι και τον κεντρικό κατανεμητή στο κτίριο του ΟΤΕ ,όπου συνδέει ο πάροχος τον εξοπλισμό του ,ανήκει
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3906028&postcount=43

Nikiforos
02-11-11, 23:41
Επειδη εχω και εγω ISDN και την εχω ξανακανει απο PSTN σε ISDN και ξανα τωρα το αντιθετο, θα πως πως δεν εχει καμια σημασια πως εχεις ISDN που λες πως ο χαλκος ειναι καλυτερος! τα καλωδια ειναι ΤΑ ΙΔΙΑ! οπως και το ζευγος σου! απλά αλλαζει η θυρα στο DSLAM καθως εχει αλλες για ISDN και φυσικα οτι στο σπιτι σου εχεις το netmod ή το αλλο της SIEMENS. Με την ISDN εχεις επισης λιγο κατωτερο download και upload απο την PSTN. Πως ομως η 4net δινει 2 νουμερα? δινει PSTN και μετά δινει VOIP όπως η netone, vivodi κτλ?
Οι γραμμες στον δρομο μεχρι τα ΚΑΦΑΟ ειναι του ΟΤΕ! ισως να εχουν μισθωσει γραμμες, αλλα δεν εχουν δικαιοδοσια σε ΚΑΦΑΟ! αν γινει κατι πρεπει να ερθει ο ΟΤΕ! Πιστευω αμα πας σε PSTN θα δεις μεγαλυτερη λιγο ταχυτητα. Διευκρινυσε ομως με ποιον τροπο δινει 2 νουμερα η 4net! γιατι και η wind μου ελεγε για 2 νουμερα αλλα στο business πακετο και με ISDN!

a.libe
03-11-11, 17:24
και μια ερωτηση που εχει καποια σχεση...αν καποιος μετακομισει σε σπιτι χωρις τηλ συνδεση-χωρις βρογχο-πρεπει πρωτα να βαλει ΟΤΕ και μετα να κανει φορητοτητα ή μπορει κατευθειαν να γινει η ενεργοποιηση απο εναλλακτικο παροχο;

Vitruvian78
04-11-11, 15:48
και μια ερωτηση που εχει καποια σχεση...αν καποιος μετακομισει σε σπιτι χωρις τηλ συνδεση-χωρις βρογχο-πρεπει πρωτα να βαλει ΟΤΕ και μετα να κανει φορητοτητα ή μπορει κατευθειαν να γινει η ενεργοποιηση απο εναλλακτικο παροχο;

Εφόσον υπάρχει ακραίο δίκτυο, δηλαδή οι γείτονές σου έχουν πρόσβαση σε τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες, τότε μπορείς να έχεις κι εσύ, με την προϋπόθεση οτι και η κατοικία σου είναι συνδεδεμένη με το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο (υπάρχουν καλωδιώσεις). Δεν χρειάζεται να έχεις γραμμή, μπορείς να αιτηθείς για νέα τηλεφωνική γραμμή (δίνεις ένα γειτονικό νούμερο στην αίτηση, που να ανήκει στο δίκτυο του ΟΤΕ, ώστε να εντοπίσουν το κέντρο στο οποίο θα υλοποιησουν τη νέα τηλεφωνική σύνδεση) δίνοντας τη νέα διεύθυνσή σου.

Lapetr
08-11-11, 00:10
και μια ερωτηση που εχει καποια σχεση...αν καποιος μετακομισει σε σπιτι χωρις τηλ συνδεση-χωρις βρογχο-πρεπει πρωτα να βαλει ΟΤΕ και μετα να κανει φορητοτητα ή μπορει κατευθειαν να γινει η ενεργοποιηση απο εναλλακτικο παροχο;

μπορεί κατευθείαν να ενεργοποιηθεί σε άλλο πάροχο, είναι πιο οικονομικό, κι από ενεργοποίηση-μεταφορά και από έξοδα μετά!

DejaVu
09-11-11, 00:38
H μια τηλεφωνικη γραμμη θα ειναι PSTN και η αλλη Voip.

Για τι διαφορα μιλαμε αναμεσα σε ISDN και PSTN σχετικα με την ταχυτητα?

Τωρα ειμαι στα 5189/550

Στην ουσια δηλαδη δεν χανω τιποτα εκτος βεβαια και αν παθω βλαβη οποτε τρεχα γυρευε........αφου ο ΟΤΕ, ενω ειμαι πελάτης, με αφηνει χωρις τηλεφωνο μια εβδομαδα φανταζομαι τι θα γινει αν γινω πελατης της Forthnet.

Σε τηλεφωνικη συνομιλια με την Forthnet με διαβεβαιωσαν οτι δεν εχει να κανει ο ΟΤΕ σε τιποτα.Η Forthnet τα αναλαμβανει ολα σε περιπτωση βλαβης.

Ειπα οτι θα το σκεφτω και οτι σε επομενη συνομιλια μας οτι θα καταγραψω οτι πουμε ετσι για καθε ενδεχομενο.

Βεβαια ακομα το σκεφτομαι....ειμαι λιγο διστακτικος ομως... αλλο 100 το διμηνο και αλλο 60:hmm:

A_gamer
11-11-11, 22:14
και μια ερωτηση που εχει καποια σχεση...αν καποιος μετακομισει σε σπιτι χωρις τηλ συνδεση-χωρις βρογχο-πρεπει πρωτα να βαλει ΟΤΕ και μετα να κανει φορητοτητα ή μπορει κατευθειαν να γινει η ενεργοποιηση απο εναλλακτικο παροχο;

Γίνεται κατευθείαν νέος βρόχος σε εναλλακτικό.

giannispass
13-11-11, 19:21
Ολα καλά αλλα η κυρίως ερώτηση δεν απαντήθηκε.
Να μεινει ή να φύγει απο τον ΟΤΕ?

A_gamer
13-11-11, 19:29
Ολα καλά αλλα η κυρίως ερώτηση δεν απαντήθηκε.
Να μεινει ή να φύγει απο τον ΟΤΕ?

Εγώ θα έλεγα να φύγει ή να βάλει νέο βρόχο κατευθείαν σε εναλλακτικό (ανάλογα με το αν έχει γραμμή σε ΟΤΕ ήδη).

Καλύτερα όχι Forthnet όμως, δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία που την έχω εδώ και κάνα χρόνο, μου κάνει πότε-πότε αποσυνδέσεις.

DejaVu
14-11-11, 02:16
Θα κερδισω κατι αν βαλω νεο βροχο αφου εχω ηδη ΟΤΕ?

Οι αποσυνδεσεις δεν νομιζω να ειναι κατι τραγικο αφου και με τον ΟΤΕ εχω αποσυνδεσεις.

Το θεμα ειναι αν παθω καμια βλαβη τι γινεται.

A_gamer
14-11-11, 15:48
Θα κερδισω κατι αν βαλω νεο βροχο αφου εχω ηδη ΟΤΕ?

Οι αποσυνδεσεις δεν νομιζω να ειναι κατι τραγικο αφου και με τον ΟΤΕ εχω αποσυνδεσεις.

Το θεμα ειναι αν παθω καμια βλαβη τι γινεται.

Όχι, δε θα κερδίσεις τίποτα.

Απλώς δε θυμόμουν αν είχες ήδη ΟΤΕ ή όχι.

Αν πάθεις βλάβη όλο και κάποια στιγμή θα βρεις άκρη.

Παρεμπιπτόντως, πόσο SNR έχεις; Έχεις ζητήσει να σου ρίξει ο ΟΤΕ την ταχύτητα;

DejaVu
14-11-11, 19:46
Tα στατιστικα της γραμμης μου ειναι :


Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 539 (Kbps.)
Down Stream 5265 (Kbps.)
Operation Data
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 10 dB 10 dB
Attenuation 58 dB 49 dB


Μια χαρα για τα χαλια που εχουμε στην περιοχη.Τωρα με PSTN θα παει,το πολυ, γυρω στα 6mbit.

Tο μονο κριτηριο για να αλλαξω ειναι η τιμη και οχι η ταχυτητα......ομως με τον φοβο του τι θα συμβει σε περιπτωση βλαβης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.