PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΧΝΕΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ALCATEL



geo 1
02-11-11, 20:45
Είμαι στην hol εδώ και μερικούς μήνες. Έχω το 6αρι ιντερνετ κατεβάζω με καλή ταχύτητα 600 kb/s περίπου. Όμως έχω συχνές αποσυνδέσεις. Έχω το alcatel celpipe 7130 -1.0.0.10.HOL. Τι μου προτείνετε να κάνω; Δήλωσα βλάβη επανειλημμένα άλλαξα spilter, καλώδια, πρίζα αλλά δεν είδα φως. Επίσης δοκίμασα και νέο router χωρίς κανένα αποτέλεσμα.Κάτι που με παραξενεύει είναι ότι μερικές φορές όλα τα φωτάκια του router είναι πράσινα, αλλά πάλι έχω αποσύνδεση. Παραθέτω τα στοιχεία της γραμμής.

Downstream Upstream
Line Coding(Trellis): On On
SNR Margin (0.1 dB): 183 110
Attenuation (0.1 dB): 80 71
Output Power (0.1 dBm): 0 106
Attainable Rate (Kbps): 19096 1112

Geocheats2
02-11-11, 21:24
Οδηγίες βήμα βήμα πρόσεχε μην κάνεις λάθος

1)Πας στην αποθήκη,πατάρι,εργαλειοθήκη
2)Διαλέγεις ένα καλό σφυρί,τσεκούρι,άντε στην χειρότερη δρεπάνι ή μπαστούνι του μπέιζμπολ
3)Βγάζεις το ρουτερακι έξω στο δρόμο
4)Αν διάλεξες σφυρί,τσεκούρι αρχίζεις να το βαράς μέχρι να αρχίσεις να νιώθεις πως δικαιώνεσαι για τις αποσυνδέσεις
5)Αν διάλεξες δρεπάνι ή μπαστούνι του μπέιζμπολ το πετάς στον αέρα και αρχίζεις να το βαράς μέχρι να αρχίσεις να νιώθεις πως δικαιώνεσαι για τις αποσυνδέσεις

Προσοχή σημαντικό βήμα μην το ξεχάσεις

6) Περνάς 2-3 φορές από πάνω με ποδήλατο,παπάκι,μηχανή,αμάξι

και τελευταίο βήμα

παίρνεις τηλέφωνο το τηλ.κέντρο της hol και τους λες πως το ρουτερακι δεν ανάβει να σου στείλουν άλλο μοντέλο

ΠΡΟΣΟΧΗ!!
όταν έρθει ο ντελιβερας να σου δώσει το καινούργιο του δίνεις ότι κομμάτι κατάφερες να μαζέψεις από το παλιό.

Αν πάλι σου έφερε το ίδιο μοντέλο του λες να περιμένει και επαναλαμβάνεις την παραπάνω διαδικασία.

Πέρα από την πλάκα δεν ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα η γραμμή σου αλλά το ρουτεράκι είναι για τα μπάζα και δεν το εμπιστεύομαι ούτε για local filesharing δυστυχώς το χρησιμοποιώ αυτήν την περίοδο

Didimos_GR
02-11-11, 21:52
Είμαι στην hol εδώ και μερικούς μήνες. Έχω το 6αρι ιντερνετ κατεβάζω με καλή ταχύτητα 600 kb/s περίπου. Όμως έχω συχνές αποσυνδέσεις. Έχω το alcatel celpipe 7130 -1.0.0.10.HOL. Τι μου προτείνετε να κάνω ; .. . . . . .

Εγώ το είχα 2 εβδομάδες και δεν μου είχε κάνει ούτε μία αποσύνδεση...

Δοκίμασε ένα κολπάκι.... άλλαξε στο "Wireless" το κανάλι εκπομπής , από το "αυτόματο" που είναι από τη μάνα του βάλε κάποιο νούμερο , πχ 2 ή 11 .

:hmm:

Z€r0
02-11-11, 22:17
Εάν μπορείς δοκίμασε με άλλο router.

geo 1
03-11-11, 01:25
Εάν μπορείς δοκίμασε με άλλο router.

Συμφωνώ. Γνωρίζεις αν δίνει η hol άλλο router;

........Auto merged post: geo 1 πρόσθεσε 2 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ το είχα 2 εβδομάδες και δεν μου είχε κάνει ούτε μία αποσύνδεση...

Δοκίμασε ένα κολπάκι.... άλλαξε στο "Wireless" το κανάλι εκπομπής , από το "αυτόματο" που είναι από τη μάνα του βάλε κάποιο νούμερο , πχ 2 ή 11 .

:hmm:
Μέσω καλωδίου συνδέομαι.Αν κατάλαβα καλά, διαφορετικά πες μου ακριβείς οδηγίες.

Didimos_GR
03-11-11, 04:34
Μέσω καλωδίου συνδέομαι.Αν κατάλαβα καλά, διαφορετικά πες μου ακριβείς οδηγίες.

Νόμιζα πως συνδέεσαι ασύρματα...

Γιατί δεν συνδέεσαι, δεν δοκιμάζεις ασύρματα ; :hmm:

dikal
03-11-11, 10:03
Θα έλεγα να διερευνήσεις το πρόβλημά σου με ενσύρματη σύνδεση, που είναι η πλέον αξιόπιστη. Αν έχεις πρόβλημα με την ενσύρματη και ανακατέψεις και την ασύρματη, δε θα βγάλεις άκρη ποτέ.
Δες αν το ρούτερ κάνει αποσύνδεση, ή αν το pc χάνει την επαφή με το ρούτερ.
Αν συμβαίνει το 1ο, ζήτησε να σου στείλουν το Netfaster IAD (όχι το IAD2).
Αν συμβαίνει το 2ο, άλλαξε πόρτα στο ρούτερ, έλεγξε καλώδιο, κάρτα δικτύου, δοκίμασε με άλλο pc.

africa_twin
03-11-11, 10:14
Τα στατιστικά της γραμμής σου είναι άριστα και δεν δικαιολογούνται αποσυνδέσεις! 99% φταίει το router! Δοκίμασε με κανένα παλιότερο αν έχεις εσύ ή κάποιος φίλος σου. Και να ξέρεις ότι σχεδόν όλες οι εταιρίες δίνουν routers που τους στοιχίζουν στην χοντρική λιγότερο από 10€/τεμ.

geo 1
03-11-11, 13:06
Νόμιζα πως συνδέεσαι ασύρματα...

Γιατί δεν συνδέεσαι, δεν δοκιμάζεις ασύρματα ; :hmm:

Αγαπητέ φίλε έχω desktop που δεν έχει wifi, και γιατί να βάλω και άλλες παραμέτρους στο πρόβλημα μου;

........Auto merged post: geo 1 πρόσθεσε 13 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα έλεγα να διερευνήσεις το πρόβλημά σου με ενσύρματη σύνδεση, που είναι η πλέον αξιόπιστη. Αν έχεις πρόβλημα με την ενσύρματη και ανακατέψεις και την ασύρματη, δε θα βγάλεις άκρη ποτέ.
Δες αν το ρούτερ κάνει αποσύνδεση, ή αν το pc χάνει την επαφή με το ρούτερ.
Αν συμβαίνει το 1ο, ζήτησε να σου στείλουν το Netfaster IAD (όχι το IAD2).
Αν συμβαίνει το 2ο, άλλαξε πόρτα στο ρούτερ, έλεγξε καλώδιο, κάρτα δικτύου, δοκίμασε με άλλο pc.

Με καλώδιο συνδέομαι έχω αλλάξει καλώδιο, έχω τσεκάρει τους drivrers της κάρτας δικτύου και έχω δοκιμάσει με άλλο pc. Όσον αφορά την πόρτα στο router δεν γνωρίζω πώς γίνεται.
Aν γνωρίζεις δώσε μου τα φώτα σου(όχι άλλαξε μου τα φώτα). Έχω κάνει και αίτηση να μου στείλουν το Netfaster IAD.Να σου θυμίσω ότι μερικές φορές όλα τα φωτάκια του router είναι πράσινα, αλλά πάλι έχω αποσύνδεση.

dikal
03-11-11, 15:06
Όσον αφορά την πόρτα στο router δεν γνωρίζω πώς γίνεται.
Απλά συνδέεις το καλώδιο δικτύου σε διαφορετική υποδοχή στο ρούτερ


Να σου θυμίσω ότι μερικές φορές όλα τα φωτάκια του router είναι πράσινα, αλλά πάλι έχω αποσύνδεση.
Για να εξακριβώσεις αν το ρούτερ κάνει αποσυνδέσεις, πρέπει να δεις το log μέσα από το ρούτερ. Αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις, πρέπει να σου πει κάποιος που έχει ίδιο ρούτερ με σένα.

Z€r0
03-11-11, 21:03
Συμφωνώ. Γνωρίζεις αν δίνει η hol άλλο router;Τα router που δίνει τώρα η HOL είναι της πλάκας νομίζω.Δεν έχεις κανένα στην άκρη για δοκιμή;Κοίτα για κανένα φθηνό μεταχειρισμένο Thomson TG585v7 που είναι σταθερότατα.

pRieStaKoS
04-11-11, 06:20
Εγώ το είχα 2 εβδομάδες και δεν μου είχε κάνει ούτε μία αποσύνδεση...

Δοκίμασε ένα κολπάκι.... άλλαξε στο "Wireless" το κανάλι εκπομπής , από το "αυτόματο" που είναι από τη μάνα του βάλε κάποιο νούμερο , πχ 2 ή 11 .

:hmm:

bump 9-11-13

geo 1
04-11-11, 17:09
Είμαι στην hol εδώ και μερικούς μήνες. Έχω το 6αρι ιντερνετ κατεβάζω με καλή ταχύτητα 600 kb/s περίπου. Όμως έχω συχνές αποσυνδέσεις. Έχω το alcatel celpipe 7130 -1.0.0.10.HOL. Τι μου προτείνετε να κάνω; Δήλωσα βλάβη επανειλημμένα άλλαξα spilter, καλώδια, πρίζα αλλά δεν είδα φως. Επίσης δοκίμασα και νέο router χωρίς κανένα αποτέλεσμα.Κάτι που με παραξενεύει είναι ότι μερικές φορές όλα τα φωτάκια του router είναι πράσινα, αλλά πάλι έχω αποσύνδεση. Παραθέτω τα στοιχεία της γραμμής.

Downstream Upstream
Line Coding(Trellis): On On
SNR Margin (0.1 dB): 183 110
Attenuation (0.1 dB): 80 71
Output Power (0.1 dBm): 0 106
Attainable Rate (Kbps): 19096 1112

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας έχει βελτιωθεί η κατάσταση με ρυθμίσεις dns που έκανα με τους τεχνικούς της hol.Δεν είχα καμία αποσύνδεση για μια μέρα, μόνο στο online gaming με πέταξε μια φορά χωρίς να βγει εκτος δικτύου. Router που είσαι είσαι εδω;
-Online gaming να το ξεχάσω με αυτά τα στατιστικά; Μόνο με αξιοπρεπές Router πιστεύω να κάνω δουλειά (για gaming).

nik ilias
04-11-11, 20:04
πάντως μια αποσύνδεση κάθε 10 ώρες είναι φυσιολογική. ειδικά αν είσαι μακριά από το κέντρο. όσο για το royter καλή τύχη το χρησιμοποιώ και εγώ και δεν έχω και την καλύτερη γνώμη.

bill27
04-11-11, 21:09
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας έχει βελτιωθεί η κατάσταση με ρυθμίσεις dns που έκανα με τους τεχνικούς της hol.Δεν είχα καμία αποσύνδεση για μια μέρα, μόνο στο online gaming με πέταξε μια φορά χωρίς να βγει εκτος δικτύου. Router που είσαι είσαι εδω;
-Online gaming να το ξεχάσω με αυτά τα στατιστικά; Μόνο με αξιοπρεπές Router πιστεύω να κάνω δουλειά (για gaming).

το on line gaming εξαρταται απο τα ping κ οχι απο το ρουτερ...

η χολ δεν εχει κ τα καλυτερα πινγκ....

αν θες on line gaming μονο στον οτε....

geo 1
05-11-11, 21:10
Οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται κάθε μισάωρο τα ίδια. Έχουν σχέση με το ping? 100 μου βγάζει.

nik ilias
06-11-11, 01:14
Ξανά τηλέφωνο στην hol :)

pRieStaKoS
06-11-11, 11:03
Πάμε πάλι:


Άλλαξες κανάλι στο ασύρματο ?
Εκανε reset στο router?
Αφέρεσες την ασύρματη τηλ.συσκευή σου απο το ρεύμα ?
Ποια λαμπάκια στο router κλείνουν όταν εχεις αποσυνδέσεις?
Εχεις αποσυνδέσεις γενικά ή μονο στο ασύρματο ?


Αυτά τα βλέπεις πρώτα και μετά παίρνεις τηλ το Τεχνικό τους τμήμα......Καλημέρα :cool:

geo 1
06-11-11, 14:12
Πάμε πάλι:


Άλλαξες κανάλι στο ασύρματο ?
Εκανε reset στο router?
Αφέρεσες την ασύρματη τηλ.συσκευή σου απο το ρεύμα ?
Ποια λαμπάκια στο router κλείνουν όταν εχεις αποσυνδέσεις?
Εχεις αποσυνδέσεις γενικά ή μονο στο ασύρματο ?


Αυτά τα βλέπεις πρώτα και μετά παίρνεις τηλ το Τεχνικό τους τμήμα......Καλημέρα :cool:
Αυτό που συμβαίνει είναι μια μέρα θα λειτουργεί μαι μέρα θα κάνει αποσυνδέσεις.
* Με καλώδιο συνδέομαι μόνο.
* Έχω κάνει αλλά συνεχίζει το βιολί του.
* Χρησιμοποιώ επιτραπέζια συσκευή όχι ασύρματη.
* Άλλες φορές είναι όλα πράσινα και άλλες κοκκινίζει το online.
- Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

pRieStaKoS
06-11-11, 14:15
Το άσπρο router εχεις ??

geo 1
06-11-11, 15:35
Το άσπρο router εχεις ??

alcatel celpipe 7130 firmware-1.0.0.10.HOL

........Auto merged post: geo 1 πρόσθεσε 5 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το on line gaming εξαρταται απο τα ping κ οχι απο το ρουτερ...

η χολ δεν εχει κ τα καλυτερα πινγκ....

αν θες on line gaming μονο στον οτε....

Ποιο θεωρείς αξιόπιστο test για ping?
Χρησιμοποιώ το http://broadbandtest.eett.gr/
Υποθέτω πως το ping είναι ο χρόνος απόκρισης. Τουλάχιστον πριν παίξω online να κοιτάω για χαμηλό ping.

........Auto merged post: geo 1 πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το άσπρο router εχεις ??

Ναι άσπρο είναι.

bill27
06-11-11, 20:12
alcatel celpipe 7130 firmware-1.0.0.10.HOL

........Auto merged post: geo 1 πρόσθεσε 5 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ποιο θεωρείς αξιόπιστο test για ping?
Χρησιμοποιώ το http://broadbandtest.eett.gr/
Υποθέτω πως το ping είναι ο χρόνος απόκρισης. Τουλάχιστον πριν παίξω online να κοιτάω για χαμηλό ping.

........Auto merged post: geo 1 πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........





Ναι άσπρο είναι.

για να δεις τα πινγκ σου θα ανοιγεις την γραμμη εντολων απο τα βοηθηματα

και θα πατησεις ας πουμε ping www.google.gr

και θα δεις τα πινγκ σου.:)

geo 1
07-11-11, 22:23
για να δεις τα πινγκ σου θα ανοιγεις την γραμμη εντολων απο τα βοηθηματα

και θα πατησεις ας πουμε ping www.google.gr

και θα δεις τα πινγκ σου.:)


:respekt:

geo 1
08-11-11, 16:09
:respekt:

Έβαλα FRITZ!Box Fon Annex A, Firmware version 06.04.49. Πάει καλύτερα πολύ πιο σταθερό. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι το downstream snr παίζει πολύ πάνω κάτω (5-17) μεγάλη διασπορά. Ρυθμίσεις να ζητήσω από hol? Κατέβασα απ το site του fritz Firmware.

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 15928 1028
ATM data rate Kbit/s 6138 862
User data rate Kbit/s 5559 781
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 7 7
Frame Coding Rate Kbit/s 59 33
FEC Coding Rate Kbit/s 6675 133
Trellis Coding Rate Kbit/s 964 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 13
Line attenuation dB 6 2

pRieStaKoS
08-11-11, 16:18
Ρυθμίσεις για ποιο πραγμα?

geo 1
08-11-11, 18:22
Ρυθμίσεις για ποιο πραγμα?

Για το router.

pRieStaKoS
08-11-11, 18:26
Για το router.

Ειναι ήδη ρυθμισμένο. Τι παραπάνω χρειάζεσαι ?

geo 1
09-11-11, 14:30
Ειναι ήδη ρυθμισμένο. Τι παραπάνω χρειάζεσαι ?

Νόμιζα οτι πρέπει να μου στείλει ρυθμίσεις η hol. Το alcatel celpipe 7130 το θεωρώ "οίκο ανοχής".

pRieStaKoS
09-11-11, 14:36
Νόμιζα οτι πρέπει να μου στείλει ρυθμίσεις η hol. Το alcatel celpipe 7130 το θεωρώ "οίκο ανοχής".

χαχαχα και δεν εισαι ο μονος απ'οτι φαίνεται !!

Geocheats2
09-11-11, 18:54
Νόμιζα οτι πρέπει να μου στείλει ρυθμίσεις η hol. Το alcatel celpipe 7130 το θεωρώ "οίκο ανοχής".

Δεν κόβουμε τις πολλές ευγένειες??http://www.thelab.gr/images/smilies/boxed.gif :p

geo 1
13-11-11, 01:32
Δεν κόβουμε τις πολλές ευγένειες??http://www.thelab.gr/images/smilies/boxed.gif :p


:lock:

geo 1
17-11-11, 01:23
Οδηγίες βήμα βήμα πρόσεχε μην κάνεις λάθος

1)Πας στην αποθήκη,πατάρι,εργαλειοθήκη
2)Διαλέγεις ένα καλό σφυρί,τσεκούρι,άντε στην χειρότερη δρεπάνι ή μπαστούνι του μπέιζμπολ
3)Βγάζεις το ρουτερακι έξω στο δρόμο
4)Αν διάλεξες σφυρί,τσεκούρι αρχίζεις να το βαράς μέχρι να αρχίσεις να νιώθεις πως δικαιώνεσαι για τις αποσυνδέσεις
5)Αν διάλεξες δρεπάνι ή μπαστούνι του μπέιζμπολ το πετάς στον αέρα και αρχίζεις να το βαράς μέχρι να αρχίσεις να νιώθεις πως δικαιώνεσαι για τις αποσυνδέσεις

Προσοχή σημαντικό βήμα μην το ξεχάσεις

6) Περνάς 2-3 φορές από πάνω με ποδήλατο,παπάκι,μηχανή,αμάξι

και τελευταίο βήμα

παίρνεις τηλέφωνο το τηλ.κέντρο της hol και τους λες πως το ρουτερακι δεν ανάβει να σου στείλουν άλλο μοντέλο

ΠΡΟΣΟΧΗ!!
όταν έρθει ο ντελιβερας να σου δώσει το καινούργιο του δίνεις ότι κομμάτι κατάφερες να μαζέψεις από το παλιό.

Αν πάλι σου έφερε το ίδιο μοντέλο του λες να περιμένει και επαναλαμβάνεις την παραπάνω διαδικασία.

Πέρα από την πλάκα δεν ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα η γραμμή σου αλλά το ρουτεράκι είναι για τα μπάζα και δεν το εμπιστεύομαι ούτε για local filesharing δυστυχώς το χρησιμοποιώ αυτήν την περίοδο

Είχες δίκιο κόουτς
:oneup:

........Auto merged post: geo 1 πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είχες δίκιο κόουτς
:oneup:

:closed:

pRieStaKoS
17-11-11, 03:54
Οδηγίες βήμα βήμα πρόσεχε μην κάνεις λάθος

1)Πας στην αποθήκη,πατάρι,εργαλειοθήκη
2)Διαλέγεις ένα καλό σφυρί,τσεκούρι,άντε στην χειρότερη δρεπάνι ή μπαστούνι του μπέιζμπολ
3)Βγάζεις το ρουτερακι έξω στο δρόμο
4)Αν διάλεξες σφυρί,τσεκούρι αρχίζεις να το βαράς μέχρι να αρχίσεις να νιώθεις πως δικαιώνεσαι για τις αποσυνδέσεις
5)Αν διάλεξες δρεπάνι ή μπαστούνι του μπέιζμπολ το πετάς στον αέρα και αρχίζεις να το βαράς μέχρι να αρχίσεις να νιώθεις πως δικαιώνεσαι για τις αποσυνδέσεις

Προσοχή σημαντικό βήμα μην το ξεχάσεις

6) Περνάς 2-3 φορές από πάνω με ποδήλατο,παπάκι,μηχανή,αμάξι

και τελευταίο βήμα

παίρνεις τηλέφωνο το τηλ.κέντρο της hol και τους λες πως το ρουτερακι δεν ανάβει να σου στείλουν άλλο μοντέλο

ΠΡΟΣΟΧΗ!!
όταν έρθει ο ντελιβερας να σου δώσει το καινούργιο του δίνεις ότι κομμάτι κατάφερες να μαζέψεις από το παλιό.

Αν πάλι σου έφερε το ίδιο μοντέλο του λες να περιμένει και επαναλαμβάνεις την παραπάνω διαδικασία.

Πέρα από την πλάκα δεν ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα η γραμμή σου αλλά το ρουτεράκι είναι για τα μπάζα και δεν το εμπιστεύομαι ούτε για local filesharing δυστυχώς το χρησιμοποιώ αυτήν την περίοδο

Με τέτοιους πελατάρες......τέτοιους παρόχους έχεις !! :oneup: well done

@ ADSLgr.com All rights reserved.