PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows Media Center live tv auto-zoom (stretch)



wi fi thief
02-11-11, 23:27
εχω ενα usb dvb-t full hd usb tv tuner της crypto και χρησιμοποιω για live tv το windows (7 Χ64) media center σε οθονη 23" 1080p

το προβλημα μου ειναι οτι καποια προγραμματα και καναλια (πχ skai-net-prisma-star) εκπεμπουν με εικονα wide 16:9 και καποια ειναι ακομα με εικονα 4:3 (mega ant1 ΕΤ3 βουλη κλπ)
το προγραμμα το εχω ρυθμισει σωστα για το monitor μου σε 16:9 1080p, ομως απ' οτι καταλαβαινω δεν μπορει να εντοπισει σωστα το σημα που εκπεμπεται καθε φορα απο καθε καναλι ωστε να το κανει stretch οπως κανουν ολα τα αλλα προγραμματα (πχ το total media) ή οι απλες τηλεορασεις και πρεπει να κανω zoom και να επιλεξω μια απο 4 επιλογες: μια αφηνει την εικονα οπως ειναι, η δευτερη κοβει τα κενα απο δεξια αριστερα αν υπαρχουν, η τριτη απο πανω και κατω και η τεταρτη που ειναι προφανως η σωστη κανει auto zoom (stretch) δηλαδη υποτιθεται οτι φερνει τα ακρα της εικονας στα ακρα της οθονης, οπως κανουν ολες οι τηλεορασεις και τα αλλα προγραμματα για tv tuners σε pc...

το προβλημα ειναι οτι το auto zoom (stretch) λειτουργει σωστα μονο σε εικονα 4:3 αφου στα καναλια που εχουνε 16:9 βγαζει τα ακρα τους εκτος οθονης!
μπoρει να διορθωθει αν στα wide καναλια επιλεξω την πρωτη επιλογη, αλλα γιατι θα πρεπει καθε φορα να επιλεγω zoom option? ποια ειναι η αυτοματη ρυθμιση;
εχει καποιος απο εσας το ιδιο προβλημα και το ελυσε;
επειδη ψαχτηκα λιγο στο ιντερνετ καπου καταλαβα οτι ισως να παιζει ρολο το ειδος pal που εκπεμπεται στην ελλαδα (και ισως ειναι παρομοιο με της βρετανιας αφου μονο εκει βρηκα καποιους με αναλογο προβλημα)
εχω δικιο και ισχυει και σε εσας αρα ειναι θεμα pal ή μηπως δεν εχω κανει κατι σωστα; :hmm:

29gk
21-01-14, 16:14
Ξεθαβω το θεμα, μιας και εδω και καιρο αντιμετωπιζω το ιδιο - και πολυ ενοχλητικο - προβλημα.

Βλεπω και εγω τηλεοραση στο pc, μεσω του windows media center των windows 7, χρησιμοποιωντας ενα στικακι dvb-t της Crypto. Ολα καλα λοιπον, εκτος ....απο τα μισα. Δηλαδη, τα καναλια που εκπεμπουν σε 16:9, με τη ρυθμιση του zoom στο 1=normal, ειναι αψογα. Οταν ομως γυρναω σε καποιο αναλογικο καναλι ( ANT1, EXTRA, KONTRA κτλ ) η εικονα ειναι στο κεντρο, με μαυρε μπαρες στα πλαγια ή και πανω κατω. Αυτο διορθωνεται με την αλλαγη του zoom σε 3 ή 4, αλλα τοτε επηρεοζονται και τα υπολοιπα καναλια, με αποτελεσμα να "ξεχειλιζουν" στην οθονη.

Επαιξα με τις ρυθμισεις, εσβησα καποιες εγγραφες στη registry που αφορουσαν την μηχανη MHEG VM, η οποια υποτιθεται οτι ακολουθει πιστα το σημα που εκπεμπεται απο τον πομπο, αλλα χωρις αποτελεσμα.

1) Υπαρχει λοιπον καποια ρυθμιση αλλη, που εχει ανακαλυψει καποιος, ετσι ωστε τα καναλια να θυμουνται την θεση του zoom που ειχαν την τελευταια φορα ; Το καθε καναλι ξεχωριστα ισως.

2) Εαν οχι, εχει κανεις εμπειρια με καποιον αλλο player live tv, που να παιζει σωστα με τα ελληνικα καναλια ; Δοκιμασα το Media portal αλλα δεν βολεψε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.