PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταφορα απο οτε σε αλλο παροχο χωρις ιδιοκτητο δικτυο στην περιοχη



strudast
06-11-11, 11:43
καλημέρα!δεν είμαι σιγουρος οτι εδω ειναι η σωστη θεση του θεματος ελπιζω να μην εκανα λαθος.τωρα στο θεμα μας.ημουν στο κονεξ ενα χρονο τωρα..αλλα για οικονομικους λογους ψαχνω αλλους παροχους.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: αν παω πχ στη hol η στην 4net η cyta (κυριως αυτα με ενδιαφερουν) ενώ στην περιοχη μου έχει διαθεσιμοτητα(απο οσο ειδα στα site των αντιστοιχων παροχων) μονο ο οτε,απο οσο καταλαβα θα πληρωνω περιπου 17Ε για 2Μbps/μηνα αλλα θα πληρωνω και παγιο οτε??δλδ ποσο θα πληρωνω καθε μηνα?

Vitruvian78
06-11-11, 12:51
Δεν σε συμφέρει καθόλου φίλε μου η κίνηση αυτή! Πρώτα απ' όλα δεν μειώνεις καθόλου το ποσό που θα πληρώνεις τελικά, και φυσικά δεν θα σταματήσεις να πληρώνεις το πάγιο του ΟΤΕ. Τα πακέτα αυτά προϋποθέτουν γραμμή και πάγιο ΟΤΕ, αλλιώς δεν μπορείς να τα έχεις. Τα 2Μbps που θέλεις κοστίζουν και στον ΟΤΕ 17€/μήνα, ενώ τους πρώτους 6 μήνες ο ΟΤΕ σου δίνει προσφορά με €9,90/ανά μήνα. Και είσαι στο δίκτυο του ΟΤΕ. Αν κάποια στιγμή αντιμετωπίσεις πρόβλημα, απευθύνεσαι μόνο στον ΟΤΕ, αυτό σημαίνει πιο άμεση επίλυση του προβλήματος. Στον εναλλακτικό, αν σου σκάσει πρόβλημα, θα πρέπει να το δηλώσεις στον εναλλακτικό, ο εναλλακτικός μετά στον ΟΤΕ και να περιμένεις να το αντιμετωπίσει ο ΟΤΕ, οπότε είναι πιο σύνθετο το θέμα. Γιατί δεν βάζεις ένα πακέτο OTE double-play που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου, όσον αφορά τηλεφωνία και ίντερνετ ώστε να δίνεις ενα σταθερό ποσο κάθε μήνα με το πάγιο μέσα στην τιμή; Δες εδώ, π.χ. http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/internet-/conn-x-internet-/prodconnx_internet_omilia.html και κάνε κλικ εκεί που λέει Επιλέξτε πακέτο Conn-x Internet και ομιλίας . Η γνώμη μου είναι να μείνεις στον ΟΤΕ, έως ότου υπάρξει διαθεσιμότητα σε κάποιο άλλο δίκτυο (αλλά ακόμη και τότε να ξέρεις οτι ο,τι πρόβλημα σκάσει, πάλι θα πρέπει να περιμένεις τον ΟΤΕ να επέμβει να στο λύσει), εάν τελικά επιθυμείς να πας σε κάποιον άλλο πάροχο.

strudast
06-11-11, 18:01
αχα....καταλαβα...μονοδρομος ο πΟΤΕς :P
ε τι να κανουμε..θα το ανεχτουμε....
οποτε με συμφερει να κανω διακοπη μολις ληξει η συνδεση μου, και να κανω νεα αιτηση μεσω διοδος για φοιτητικο απο 8.50/6μηνες ?

Vitruvian78
06-11-11, 20:20
Ενδεχομένως να μπορείς ήδη να το γυρίσεις σε Δίοδος. Πάρε αύριο το πρωί τηλέφωνο στο 13888 και ρώτησε τους, αν μπορείς να μπείς ήδη στο δίοδος. Πάντως μην δυσανασχετείς γιατί τουλάχιστον με τον ΟΤΕ έχεις ποιοτικές και αδιάλειπτες υπηρεσίες. Οι εναλλακτικοί μπορεί να είναι πιο οικονομικοί (όχι πολύ περισσότερο, μην νομίζεις!), αλλά δεν προσφέρουν και τις ποιοτικότερες υπηρεσίες. Αν θέλεις πες μου τις ανάγκες σου απο τηλεφωνία και ίντερνετ, καθώς και τα στατιστικά της γραμμής σου, και μπορώ να σε βοηθήσω να βρείς κάτι που να σε συμφέρει.

strudast
06-11-11, 22:16
Κοιτα, ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..αλλα σχετικα με τις αδιάλειπτες υπηρεσιες...η αληθεια ειναι οτι ειχα παααρα πολυ συχνα αποσυνδεσεις...(αρκετες φορες μεσα στη μερα,καθε μερα..!)
θελω ιντερνετ στα 2mbps, δεν με ενδιαφερει καθολου η τηλεφωνια..(δν εχω καν συσκευη σταθερου στο σπιτι να φανταστεις..) στη χαμηλοτερη δυνατη τιμη..:)
τι προτεινεις?:)
τι εννοεις τα στατιστικα της γραμμης φιλε μου?

Vitruvian78
07-11-11, 00:06
Εννοώ τί απόσταση έχεις απο το κέντρο της περιοχής σου, το θόρυβο γραμμής κτλ.....εφόσον όμως θέλεις την μικρότερη ταχύτητα τότε δεν έχουν σημασία όλα αυτά. Εφόσον θέλεις στα 2mbps, η τιμή είναι 8,50€ τους πρώτους 6 μήνες και μετά 12,30€+15,25€ πάγιο γραμμής=24€ τους πρώτους 6 μήνες και 28€ μετά. Η ιστοσελίδα του ΟΤΕ για το πρόγραμμα αυτό είναι εδώ: http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/prodconnx_foititiko.html?wid=652&hop=h
Εάν έχεις 2mbps και έχεις αποσυνδέσεις νομίζω οτι θα πρέπει να ζητήσεις απο τον ΟΤΕ να κάνει έναν τεχνικό έλεγχο στη γραμμή σου. Εάν δεν έχεις τηλεφωνική συσκευή, φαντάζομαι οτι δεν παρελμβάλεις φίλτρο μεταξυ του ρούτερ και της γραμμής. Επίσης πάνω στη γραμμή συνδέεται μόνο το ρούτερ; Το καλώδιο που συνδέει το ρούτερ με την τηλεφωνική πρίζα είναι κοντό ή πολύ μακρύ;

strudast
07-11-11, 12:13
δυστυχως δεν γνωριζω τι αποσταση εχω..μπορω να το δω καπου αυτο?
οχι δεν εχω φιλτρο ακριβως! πανω στη γραμμη συνδεεται μονο το ρουτερ και το καλωδιο μου εχει μηκος περιπου 1 μετρο...
αχα..οκ για την προσφορα...τελικα μαλλν αυτο θα κανω..αχχχ παει το μηνιατικο!μας το φαγε μπαμπεσικα ο οτες.....

Vitruvian78
07-11-11, 12:24
Ποιό ρούτερ έχεις;
Αν ειναι καλώδιο που ήτανε μέσα στο κουτί με το Conn-X τότε είναι οκ. Να υποθέσω οτι στις υπόλοιπες πρίζες δεν έχεις συνδέσει κάτι άλλο....

strudast
07-11-11, 17:19
ναι δεν υπαρχει κατι αλλο..το ρουτερ ειναι αυτο που εδινε η connex περυσι..(thomson tg585v7 αν δν κανω λαθος..)γενικα εχω ακουσει οτι ειναι της πλακας...παιζει να φταιει αυτο?να τ αλλαξω?

Vitruvian78
07-11-11, 23:47
εγώ πάλι νομίζω οτι ειναι απο τα καλύτερα. Δοκίμασε με ενα αλλο πρώτα (δανεικό απο φίλο ή συγγενή) και αν δεις να συμπεριφέρεται διαφορετικά η γραμμή σου τ΄τοτε αγοράζεις άλλο. Επισης αν κανεις διακοπή για λίγες μέρες και ξανακανεις αίτηση στον ΟΤΕ σου δίνουν νέο ρούτερ πάλι. Oσο για τα στατιστικά σου πας εδώ 192.168.1.1 και στα αριστερα πατας ADSL connection και μετά όταν μπεις εκει, πας πανω δεξια και πατάς detailed. Εκει που λεει attenuation, και Signal Noise Margin και μου λες τις τιμές που σου δίνει και στα δύο. Επίσης δες και το attainable data rate που σου δίνει.

A_gamer
11-11-11, 22:17
καλημέρα!δεν είμαι σιγουρος οτι εδω ειναι η σωστη θεση του θεματος ελπιζω να μην εκανα λαθος.τωρα στο θεμα μας.ημουν στο κονεξ ενα χρονο τωρα..αλλα για οικονομικους λογους ψαχνω αλλους παροχους.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: αν παω πχ στη hol η στην 4net η cyta (κυριως αυτα με ενδιαφερουν) ενώ στην περιοχη μου έχει διαθεσιμοτητα(απο οσο ειδα στα site των αντιστοιχων παροχων) μονο ο οτε,απο οσο καταλαβα θα πληρωνω περιπου 17Ε για 2Μbps/μηνα αλλα θα πληρωνω και παγιο οτε??δλδ ποσο θα πληρωνω καθε μηνα?

Δε συμφέρει.

Να περιμένεις να αποκτήσει η περιοχή σου διαθεσιμότητα.

Lapetr
12-11-11, 21:34
40αρι στο νερό θα πληρώνεις.

A_gamer
13-11-11, 19:32
40αρι στο νερό θα πληρώνεις.

Τι άλλο να κάνει όταν η περιοχή του δεν έχει διαθεσιμότητα;

strudast
13-11-11, 20:03
ελα ντε! πραγματικα υπαρχει κατι αλλο?η αληθεια ειναι οτι δεν ψηνομαι να ξανακανω οτε δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος...ουτε απο υπηρεσιες ουτε απο εξυπηρετηση ...πφφφ

xaralampos81
18-07-12, 00:57
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ....ΑΝ Ο ΟΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΜΕΝΟ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑΒΙΑΣ 4 ΜΒΠΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΟΧΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΥ??? ΤΙ ΚΟΜΠΙΝΑ ΠΕΖΕΙ???
ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΗ ΔΕΝ ΠΑΤΑΝΕ ΟΛΟΙ??

Seitman
18-07-12, 15:09
Καλησπέρα.
Δεν παίζει καμία κομπίνα. Το "μυστικό" είναι το DSLΑΜ.
Σε μερικές περιπτώσεις ιδίως στην επαρχία, οι εναλλακτικοί έχουν δικά τους DSLAM (λόγω επιδοτήσεων) σε περιοχές που τα αντίστοιχα του ΟΤΕ είναι μακρυά και δεν μπορούν να δώσουν ταχύτητες παραπάνω από 4 Mbps.

emeliss
18-07-12, 17:36
Σε μερικές περιπτώσεις ιδίως στην επαρχία, οι εναλλακτικοί έχουν δικά τους DSLAM (λόγω επιδοτήσεων) σε περιοχές που τα αντίστοιχα του ΟΤΕ είναι μακρυά και δεν μπορούν να δώσουν ταχύτητες παραπάνω από 4 Mbps.
Αυτό απλά δεν παίζει.

Vitruvian78
18-07-12, 19:43
Αυτό απλά δεν παίζει.

Kι όμως παίζει! Πηγαινε στο χάρτη διαθεσιμότητας που έχει εδώ το adslgr.com, και τσέκαρε την περιοχή Λέσβου. Θα δείς οτι σε πολλά χωριά του νησιού, οπου ο ΟΤΕ δεν έχει κέντρο, η Forthnet εμφανίζεται στα χωριά αυτά με DSLAM μόνη της. Αυτό πώς γίνεται;;

jkoukos
18-07-12, 19:59
Επιβεβαιώνω κι εγώ για την Φθιώτιδα που η HOL έχει βάλει με επιδότηση δικά της DSLAM, ένα εκ των οποίων βρίσκεται απέναντι από το μπαλκόνι των πεθερικών μου στο χωριό.

emeliss
18-07-12, 20:49
Δεν παίζει των εναλλακτικών να είναι πιο κοντά από ότι του ΟΤΕ. Αν θέλετε το λέω για τρίτη φορά αν έχετε κάποιο άλλο σχόλιο που δεν έχει να κάνει με το ποστ μου.

Το αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα σε ένα κέντρο δεν έχει καμία σημασία.

A_gamer
19-07-12, 16:41
Στις περιοχές που έχει διαθεσιμότητα μόνο εναλλακτικός, το DSLAM του πάλι στο κέντρο του ΟΤΕ είναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.