PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με τηλεφωνική γραμμή



isavella
07-11-11, 15:28
είμαι συνδρομητής της wind sto double play τα τελευταία 2 χρόνια και ήμουν πάρα πολύ ικανοποιημένη και με αρκετά υψηλή ταχύτητα στο ιντερνέτ..

Φέτος κάτι δεν πάει καλά..έχει από τα μέσα του Οκτώβρη που το σταθερό είναι σαν νεκρό..κανένας ήχος..πήρα τηλέφωνο και μου λένε το πρόβλημα το κοιτάξανε και δεν είναι δικό τους και το μεταβιβάσαν στον ΟΤΕ και από τις 21/10 περιμένουν την απάντηση του αλλά τίποτα..

Εγώ να σημειώσω ότι από το Σεπτέμβρη έχω μετακομίσει( στο ίδιο κτίριο ωστόσο ) και πρόσεξα ότι από τότε η ταχύτητα του ιντερνέτ μου είχε μειωθεί πάρα πολύ αλλά τηλέφωνο είχα κανονικά..και δεν ξέρω σκέφτηκα ότι μπορεί ένα λόγος να είναι αυτός..κάτι να μην πήγε καλά με την μεταφορά της γραμμής από τον ηλεκτρολόγο μου..

Αυτό για την ταχύτητα είχα πάρει τηλέφωνο για να δω τι γίνεται από το Σεπτέμβρη..μου είπαν να κάνω κάτι με τις ρυθμίσεις αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε..είχα καλέσει ακόμα 2-3 φορές, χωρίς τελικό αποτέλεσμα..

Και δεν ξέρω τι κάνω.. να περιμένω πότε θα θυμηθούν να φτιάξουν το πρόβλημα ή να αλλάξω πάροχο και γραμμή; Σκέφτομαι για Cyta αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλές οι ταχύτητες στο ιντερνέτ και δεν έχω ακούσει και τόσο καλά σχόλια για το δίκτυο στην Πάτρα..

nyannaco
07-11-11, 16:09
Δηλαδή δεν έχεις τηλέφωνο, και το internet παίζει αλλά με χαμηλές ταχύτητες; Αν ισχύει αυτό, κατά πάσα πιθανότητα κάπου έχεις διακοπή της γραμής (αυτό που χαρακτηρίζεται συχνά "μονόπολο"). Είναι πολύ πιθανό να σχετίζεται με κάποια κακή σύνδεση που έκανε ο ηλεκτρολόγος κατά τη μεταφορά. Σε αυτή την περίπτωση, αλλά κασι την περίπτωση που η διακοπή δεν είναι στο εσωτερικό σου δίκτυο αλλά στο ζευγάρι του ΟΤΕ, η αλλαγή παρόχου δεν πρόκειται να σε ωφελήσει. Ξεκίνα ψάχνοντας το εσωτερικό σου δίκτυο (με βοήθεια ηλεκτρολόγου ή κάποιου γνώστη).

isavella
07-11-11, 17:04
Αν το πρόβλημα ήτα σε λάθος σύνδεση του ηλεκτρολόγου δεν θα είχα από την αρχή πρόβλημα στην γραμμή; Και επίσης οι τεχνικοί της Wind δεν θα το είχαν καταλάβει;

Αν αλλάξω πάροχο θα αλλάξω και γραμμή..αυτό δεν θα έλυνε το πρόβλημα;

psylos
07-11-11, 17:39
Δεν αλλαζεις γραμμη ετσι οπως το εννοεις... Η γραμμη που πηγαινει απο το σπιτι σου μεχρι το τοπικο κεντρο (dslam) ειναι παντα η ιδια για το καθε σπιτι. Οποτε οτι παροχο και να εχει αν το προβλημα ειναι στο συγκεκριμενο κομματι της γραμμης δεν θα εχει καμια διαφορα.. Εννοεις οτι ο ηλεκτρολογος εφερε τη γραμμη απο το ενα διαμερισμα στο αλλο ωστε να εχεις το ιδιο νουμερο και γενικα γραμμη αλλα ας πουμε σε αλλον οροφο? Λογικα εκει θα πρεπει να εχει δημιουργηθει προβλημα, αν σκεφτεις και οτι αυτο ειναι το μονο κομματι της γραμμης που εχει αλλαξει και μετα εμφανιστηκε το προβλημα...

isavella
07-11-11, 17:56
Η γραμμή παραμένει ι ίδια ακόμα και αν αλλάξω αριθμό;



Εννοεις οτι ο ηλεκτρολογος εφερε τη γραμμη απο το ενα διαμερισμα στο αλλο ωστε να εχεις το ιδιο νουμερο και γενικα γραμμη αλλα ας πουμε σε αλλον οροφο?

Ναι αυτό ακριβώς έγινε.. άρα αν τον ξαναφωνάξω μπορεί και να λυνόταν το πρόβλημα;
Η Wind θα μπορούσε να στείλει τεχνικό να το ελέγξει για πιο σίγουρα αποτελέσματα;

psylos
07-11-11, 19:04
Σκεψου οτι η γραμμη σου ξεκιναει απο το κεντρο, ερχεται στο ΚΑΦΑΟ και μετα στο κτιριο οπου ειναι ο διανεμητης και στο διαμερισμα σου... Αν αλλαξεις παροχο αλλαζει το κομματι απο το κεντρο και πριν προς το δικτυο του ιντερνετ οχι προς το σπιτι σου... Καλυτερα νομιζω θα ηταν να βεβαιωθεις πως δεν υπαρχει καποιο βραχυκυκλωμα οπως εγινε η μεταφορα της γραμμης στα διαμερισματα... Λογικα απο τον κατανεμητη αν γινει μετρηση της γραμμης θα λειτουργει κανονικα, οπως παλια... Αν οντως ισχυει αυτο τοτε σιγουρα τυο προβλημα υπαρχει απο τον κατανεμητη προς τα μεσα δηλαδη μεσα στο κτιριο που εγινε και η μεταφορα..

Ο χαλκος που εχει μπει μεχρι το σπιτι σου ειναι αυτος μονιμα... Δεν προκειται καμια εταιρεια να σκαψει να σου περασει νεο καλωδιο γιατι απαγορευεται. (αυτο ειναι το last mile δικτυο το οποιο και αποκλειστικος ιδιοκτητης και διαχειριστης του ειναι ο ΟΤΕ, για αυτο και πολλες φορες το προβλημα που εχει μια γραμμη αν ειναι στο κομματι του ΟΤΕ υπαρχει θεμα με την ταχυτητα επιλυσης, αφου ο παροχος δεν μπορει να επεμβει)

hakerboy
08-11-11, 01:42
Η Wind μπορεί μόνο να δει μέχρι το Box που είναι έξω από το σπίτι σου, ενέργειες μέσα στο σπίτι απαγορεύονται οπότε φώναξε τον ηλεκτρολόγο η βάλε το modem σου απευθείας στο box να δεις αν έχει κάποια διαφορά, αν έχει τότε φταίνε τα καλώδια

akkiiss55
12-11-11, 20:40
είμαι συνδρομητής της wind sto double play τα τελευταία 2 χρόνια και ήμουν πάρα πολύ ικανοποιημένη και με αρκετά υψηλή ταχύτητα στο ιντερνέτ..

Φέτος κάτι δεν πάει καλά..έχει από τα μέσα του Οκτώβρη που το σταθερό είναι σαν νεκρό..κανένας ήχος..πήρα τηλέφωνο και μου λένε το πρόβλημα το κοιτάξανε και δεν είναι δικό τους και το μεταβιβάσαν στον ΟΤΕ και από τις 21/10 περιμένουν την απάντηση του αλλά τίποτα..

Εγώ να σημειώσω ότι από το Σεπτέμβρη έχω μετακομίσει( στο ίδιο κτίριο ωστόσο ) και πρόσεξα ότι από τότε η ταχύτητα του ιντερνέτ μου είχε μειωθεί πάρα πολύ αλλά τηλέφωνο είχα κανονικά..και δεν ξέρω σκέφτηκα ότι μπορεί ένα λόγος να είναι αυτός..κάτι να μην πήγε καλά με την μεταφορά της γραμμής από τον ηλεκτρολόγο μου..

Αυτό για την ταχύτητα είχα πάρει τηλέφωνο για να δω τι γίνεται από το Σεπτέμβρη..μου είπαν να κάνω κάτι με τις ρυθμίσεις αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε..είχα καλέσει ακόμα 2-3 φορές, χωρίς τελικό αποτέλεσμα..

Και δεν ξέρω τι κάνω.. να περιμένω πότε θα θυμηθούν να φτιάξουν το πρόβλημα ή να αλλάξω πάροχο και γραμμή; Σκέφτομαι για Cyta αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλές οι ταχύτητες στο ιντερνέτ και δεν έχω ακούσει και τόσο καλά σχόλια για το δίκτυο στην Πάτρα..

χα....πατρα???καλα....φεξε μ κ γλιστρησα...τ αγ.ανημερα θα το φτιαξει ο ΟΤΕ.εχει αρχισει και εκει τωρα τελευταια να καθυστερει ΤΡΑΓΙΚΑ τν επιλυση βλαβων.καλο κουραγιο...αστο αν φτιαξει κ μετα παρε στο 13800,ζητα πιστωση κ μετα προσφορα με χαμηλοτερο παγιο στη συνδρομη σ.ολο κ κατι θα σ δωσουν απο προσφορα οταν σε καλεσουν πισω...

isavella
01-02-12, 20:17
όπως σας είπα προβλήματα συγχρονισμού είχα από Σεπτέμβρη και τους έπαιρνα επανειλημμένα για να το διορθώσουν αλλά τίποτα..μέχρι που στα μέσα του Οκτώβρη δεν είχα ούτε τηλέφωνο!

Το θέμα ότι δεν πλήρωσα έγκαιρα τον λογαριασμό του Σεπτέμβρη και είπα να πληρώσω τον επόμενο μήνα και τους δύο λογαριασμούς..αλλά έγινε αυτό με την βλάβη και δεν πλήρωσα γιατί δεν μου έδιναν ξεκάθαρη απάντηση για το πότε θα διορθωθεί η βλάβη..έτσι γύρω στις αρχές του Νοέμβρη έγινε και φραγή .. περίμενα να αποκατασταθεί η βλάβη που όπως είπα αυτό έγινε τέλη Νοέμβρη.. πήρα τηλέφωνο να δω τι θα γίνει με τους λογαριασμούς, να σημειώσω ότι μου χρέωσαν και τον Νοέμβρη που δεν είχα τίποτα λόγω της βλάβης..., και να ζητήσω να γίνει μια ολική πίστωση.. και μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό λόγω της φραγής..και να πλήρωνα όλο το ποσό(δηλ και τον μήνα που δεν είχα τίποτα) και μετά αν γινόταν κάτι..
Έτσι εγώ άλλαξα εταιρία και αριθμό αλλά μου έχουν στείλει επιστολή που λέει ότι αν δεν τακτοποιήσω το θέμα θα το πάνε δικαστικά και τα έξοδα δικά μου... Ισχύει αυτό..? Ευχαριστώ

isavella
05-02-12, 01:44
κάποια εισήγηση για το πώς να το χειριστώ;

vaskor
05-02-12, 10:27
Τσέκαρε το κουτί της πολυκατοικίας. Μπορεί κάποιος άλλος να εβαλε το χέρι του για δική του δουλειά και να πείραξε κατά λάθος το δικό σου καλώδιο. Έτσι την έχω πατήσει εγώ και ψαχνομουν εως ότου ήρθε τεχνικός και το έλυσα.

isavella
05-02-12, 13:36
ναι το πρόβλημα μου είναι άλλο τώρα..όπως είπα κ στο προηγούμενο πόστ.. τι θα κάνω με τους λογαριασμούς και με την επιστολή που μου έστειλαν

@ ADSLgr.com All rights reserved.