PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλό ping με forthnet



Mitsaras
07-11-11, 15:52
Γειά σας, πριν από λίγο έφερε το router ο τεχνικός (forthnet) και συγχρονίζει με τα εξής:



Link Information

Uptime: 0 days, 1:51:12
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.068 / 16.028
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.071 / 16.190
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 836,88 / 1,56
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,0 / 24,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 5,5 / 5,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 11 / 792
HEC Errors (Up/Down): 43 / 2.151


Το πρόβλημα είναι οτι ενώ κατεβάζω με 1-1,5 mb/s max :clap: , στα online games και ειδικά σε servers του εξωτερικού (πχ LoL) το ping ανεβοκατεβαίνει ανάμεσα σε 40-320ms.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να πέσει το ρημάδι το ping;;; :angryr:;

kaltzone
07-11-11, 20:19
Ναι υπαρχει
Να βαλεις ΟΤΕ.
Πολλοι απλά, οι διασυνδεσεις των ιδιοτικων παροχων με το εξωτερικο ειναι congested. :)
Και οτι και να τους πεις ... απλα ειναι congested.
Ισχυει ο κανονας... οτι δινεις παιρνεις.

nnn
07-11-11, 20:50
Το ping δεν είναι ποτέ σταθερό, δώσε μας κάποιο link να το τεστάρουμε.

kaltzone
08-11-11, 11:30
Το ping δεν είναι ποτέ σταθερό, δώσε μας κάποιο link να το τεστάρουμε.

εννοειται οτι δεν υπαρχει link να το τεσταρεις εσυ. ουτε speedtest με ρολογακια και λοιπες μετρησεις θα σου δωσουν αποτελεσμα. αυτο ερχεται απο την αποδοση που βλεπεις και η διαφορα με οτε ειναι τεραστια.

nnn
08-11-11, 12:35
Αλήθεια ?
επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη και το σχετικό τεστ + αποτελέσματα για το αντίθετο από αυτό που λες.

Mitsaras
08-11-11, 15:23
http://www.speedtest.net/result/1580175170.png

http://www.speedtest.net/result/1580178723.png

http://www.speedtest.net/result/1580180296.png

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί μένω Κοζάνη και το ping μου στον server της Θεσσαλονίκης έπρεπε θεωρητικά να είναι πιο μικρό από της Αθήνας.

Επίσης να προσθέσω ότι σε προγράμματα VLAN (όπως το Garena) στα ελληνικά rooms δεν έχω πρόβλημα από άποψη ping (1-16ms). Το πρόβλημα συμβάινει μόνο με μερικούς servers του εξωτερικού.

nnn
08-11-11, 15:57
http://www.speedtest.net/result/1580237202.png

http://www.speedtest.net/result/1580238470.png

http://www.speedtest.net/result/1580239930.png

ίσως το τοπικό σας κέντρο είναι κορεσμένο

johnsruro
08-11-11, 16:48
Ναι υπαρχει
Να βαλεις ΟΤΕ.
Πολλοι απλά, οι διασυνδεσεις των ιδιοτικων παροχων με το εξωτερικο ειναι congested. :)
Και οτι και να τους πεις ... απλα ειναι congested.
Ισχυει ο κανονας... οτι δινεις παιρνεις.

ναι κι ο ΟΤΕ είναι λεωφόρος ανοιχτή!:rofl:

kaltzone
09-11-11, 23:58
ναι κι ο ΟΤΕ είναι λεωφόρος ανοιχτή!:rofl:

ετσι ειναι φιλε. η αληθεια ειναι πικρη!

johnsruro
11-11-11, 00:14
η δική μου η αλήθεια είναι πιο πικρή πάντως γιατί με τον ΟΤΕ μονο πίκρα παίρνω...
βέβαια εσύ τα βλέπεις όλα ρόδινα...ακόμα και για μένα :whistle::whistle::whistle:

christhenis
12-11-11, 13:47
http://www.speedtest.net/result/1580175170.png

http://www.speedtest.net/result/1580178723.png

http://www.speedtest.net/result/1580180296.png

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί μένω Κοζάνη και το ping μου στον server της Θεσσαλονίκης έπρεπε θεωρητικά να είναι πιο μικρό από της Αθήνας.

Επίσης να προσθέσω ότι σε προγράμματα VLAN (όπως το Garena) στα ελληνικά rooms δεν έχω πρόβλημα από άποψη ping (1-16ms). Το πρόβλημα συμβάινει μόνο με μερικούς servers του εξωτερικού.

Η forthnet δεν έχει peering μέσω grix με την cosmote και η δρομολόγηση πηγαίνει από το εξωτερικό. Γι'αυτό έχεις τόσο μεγάλο ping.

kaltzone
14-11-11, 17:22
η δική μου η αλήθεια είναι πιο πικρή πάντως γιατί με τον ΟΤΕ μονο πίκρα παίρνω...
βέβαια εσύ τα βλέπεις όλα ρόδινα...ακόμα και για μένα :whistle::whistle::whistle:

τι πικρα εχεις?
γιατι εγω με ρουτερ 6ετιας (οχι τπτ ιδιαιτερο), με 6 συναπτα ετη στον οτε ποτε δεν παρατηρησα υπολειτουργεια. σε ολα!
σε ping, ταχυτητες, κτλ κτλ
ακομα και οταν ειχε γενικο προβλημα καποια μερα, ανακοινωνε οτι εχει γενικο στο τηλ κεντρο τους, και ουτε αναμονες ουτε τπτ.
η καλωδιωση μου ομως ειναι προσεγμενη οπως την εχω κανει μονος μου, την ελεγχω τακτικα και δεν εχω κανενα θεμα.
τα συμπερασματα δικα σου...

........Auto merged post: kaltzone πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και να ενημερωσω οτι το ιντερνετ το λειτουργει 24Χ7 με torrents, ftp hosting και πολλα άλλα.

A_gamer
14-11-11, 23:14
Όπως είπε κάποιος και παραπάνω, μόνη λύση βλέπω τον ΟΤΕ...

Mitsaras
17-11-11, 03:08
Το πρόβλημα με το ping εξαφανίστηκε μετά από ~2-3 μέρες. Όπως μου είπε ο τεχνικός ένα τέτοιο διάστημα με ασταθές ping είναι φυσιολογικό κατά την ενεργοποίηση νέων γραμμών.

Σχετικά με το speedtest με τον server της cosmote στη Θεσσαλονίκη ο christhenis έχει δίκιο :oneup:

Falxifer
17-11-11, 10:29
ετσι ειναι φιλε. η αληθεια ειναι πικρη!

'Ελα τώρα, μην γελάσω με τον πΟΤΕ.

Ακόμη και οι φίλτατοι Γερμανοί δεν έχουν καταφέρει να κάνουν και τίποτα της προκοπής.

Πικρή είναι η εξυπηρέτηση , δημόσιο for ever,καθώς και η συμπεριφορά, τσάμπα μαγκιά των υπαλλήλων της, όπως και οι υπηρεσίες του είναι για κλωτσοπατινάδες χρησιμοποιώντας τις φίλτατες Rangers μπότες μου.

kaltzone
17-11-11, 19:03
'Ελα τώρα, μην γελάσω με τον πΟΤΕ.

Ακόμη και οι φίλτατοι Γερμανοί δεν έχουν καταφέρει να κάνουν και τίποτα της προκοπής.

Πικρή είναι η εξυπηρέτηση , δημόσιο for ever,καθώς και η συμπεριφορά, τσάμπα μαγκιά των υπαλλήλων της, όπως και οι υπηρεσίες του είναι για κλωτσοπατινάδες χρησιμοποιώντας τις φίλτατες Rangers μπότες μου.

ευχομαι να μη βρεθεις σε περιπτωση βλαβης με την cyta και το voip της, αυτο σου λεω μονο.
πολυ απλα γιατι δεν μπορει να κανει τπτ.
στον οτε οταν δωσεις βλαβη και φυσικα οταν προκειται για βλαβη απο μεριας του (χαλκος), μεσα σε 2 μερες στελνουν συνεργειο και τελος (εξαιρουνται οι καλωδιακες ευριας κλιμακας, οταν δλδ δεν εχει τηλ μια γειτονια λογω κομμενων καλωδιων)
επειδη εισαι σε εναλλακτικο παροχο αν παθεις βλαβη και ειναι οντως βλαβη δικτυου, ως γνωστον η εταιρεια σου θα δωσει βλαβη στον οτε ο οποιος θα απαντησει σε 2-3 μερες στην καλυτερη των περιπτωσεων και θα ευχεσαι να απαντησει οτι το εφτιαξε, αν οχι τοτε η ετιαιρεια σου θα στειλει τεχνικο της να το επαληθευσει οτι προκειται για βλαβη οτε και επειτα θα γινει συνδυαστικο ραντεβου με δικο της τεχνικο και τεχνικο του οτε (καλην ημεραν αρχοντες!). αυτη ειναι μια μονο περιπτωση. ασε και το οτι εννοειται πως σε γραμμες οτε σπανιως θα βρεις κακη ποιοτητα.
ασε επισης και οτι ο οτε δεν ειναι χαζος να δινει τις "καλα" ακραια καλωδια στους αλλους παροχους γι αυτο και δεν σου φαινεται παραξενο πως μολις φυγει καποιος απ τον οτε, τοτε ξεκινανε οι βλαβες?
τεραστιος παραγοντας -> ποιοτητα χαλκου
διαχειριστης χαλκινου δικτυου -> οτε
το συμπερασμα δικο σου

ΥΣ. ναι οντως δεν θα ελεγα οτι ειναι τοσο ευγενικοι οσο ειναι στους αλλους παροχους οπου εκει σε παρακαλανε να ερθεις με τα ωραια λογια, παντως στον οτε αμα εχεις προβλημα σε εξυπηρετουν απο τεχνικης μεριας με τον καλυτερο τροπο (εκτος βεβαια αν η βλαβη δεν ειναι στη μερια τους πχ χωρος πελατη, ηλεκτρολογικη εγκατασταση, υπολογιστης κτλ)
παντως αυτα περι δημοσιου ξεχασε τα. απ τη στιγμη που το ανελαβαν το connex οι γερμανοι και οι πωλησεις εχουν εκτυναχθει και στον τομεα της εξυπηρετησης ειναι αψογοι.
προσωπικα εμενα δεν με κεντριζουν τα ωραια λογια των τηλεφωνητριων των αλλων εταιρειων για να προτιμησω αλλες εταιρειες. επι 6 χρονια που εχω adsl οτε δεν εχω το παραμικρο θεμα. Και πολυ απλα δεν παω σε αλλη εταιρεια γιατι οταν συμβει βλαβη δε θελω να λεω στις τηλεφωνητριες οτι με τον οτε δεν ειχα προβλημα, κλασικη πλεον ατακα οποιου παει σε αλλο παροχο.
τα συμπερασματα δικα σου, αλλωστε δημοκρατια εχουμε και ο καθενας εχει την αποψη του.


Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο guys.

........Auto merged post: kaltzone πρόσθεσε 2 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........



στον οτε οταν δωσεις βλαβη και φυσικα οταν προκειται για βλαβη απο μεριας του (χαλκος), μεσα σε 2 μερες στελνουν συνεργειο και τελος (εξαιρουνται οι καλωδιακες ευριας κλιμακας, οταν δλδ δεν εχει τηλ μια γειτονια λογω κομμενων καλωδιων)
επειδη εισαι σε εναλλακτικο παροχο αν παθεις βλαβη και ειναι οντως βλαβη δικτυου, ως γνωστον η εταιρεια σου θα δωσει βλαβη στον οτε ο οποιος θα απαντησει σε 2-3 μερες στην καλυτερη των περιπτωσεων και θα ευχεσαι να απαντησει οτι το εφτιαξε, αν οχι τοτε η ετιαιρεια σου θα στειλει τεχνικο της να το επαληθευσει οτι προκειται για βλαβη οτε και επειτα θα γινει συνδυαστικο. .

συνολικο περιμενε δηλαδη θα ειναι εβδομαδα και βαλε..

nmavro73
17-11-11, 19:39
Πάρτε το απόφαση, για παιχνίδι και ping ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος. Αν θέλεις μόνο browsing τότε βάλε κάποιον εναλλακτικό. Αλλά είναι μη σου τύχει βλάβη όντως. Κοντεύω 2 χρόνια που επέστρεψα και τους έχω πάρει τηλέφωνο μόνο 2 φορές!Με τη Forthnet ήμουν με ένα ακουστικό στο χέρι

DaveMurray
17-11-11, 22:21
Εχμ, δεν είναι ακριβώς και έτσι....

Όσοι παραπονιούνται για μεγάλο ping, συνήθως είναι σε interleaved path, και παίζουν σε αμφιβόλου ποιότητας servers...

Την διαφορά την κάνει το fast path, σε καλή γραμμή πάντα. 40αρια, 50άρια (σε κοντινούς ευρωπαικούς servers) υπάρχουν και με forthnet, και με On, και με OTE.

Υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο στον σουπερ ντούπερ ΟΤΕ ακόμα και με fast path να υπάρχει πρόβλημα λόγω ποιότητας της γραμμής, όπως φυσικά θα συνέβαινε και με τον οποιοδήποτε πάροχο....

Δεν είναι.... "μονόδρομος" ακριβώς ο ΟΤΕ, η τύχη μας είναι ο..... μονόδρομος.... :)

Mην είστε τόσο απόλυτοι και παρτάκηδες, επειδή απλά η δικιά σας γραμμή τυχαίνει να είναι "καλή". Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παραβλέπετε και αδίκως δεν λαμβάνετε υπόψιν.... Μην γίνεστε φανμπόυ για.... ιδιωτικές εταιρείες....

kaltzone
18-11-11, 00:55
Πάρτε το απόφαση, για παιχνίδι και ping ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος. Αν θέλεις μόνο browsing τότε βάλε κάποιον εναλλακτικό. Αλλά είναι μη σου τύχει βλάβη όντως. Κοντεύω 2 χρόνια που επέστρεψα και τους έχω πάρει τηλέφωνο μόνο 2 φορές!Με τη Forthnet ήμουν με ένα ακουστικό στο χέρι

Συμφωνω απολυτα! that's the truth!


Εχμ, δεν είναι ακριβώς και έτσι....

Όσοι παραπονιούνται για μεγάλο ping, συνήθως είναι σε interleaved path, και παίζουν σε αμφιβόλου ποιότητας servers...

Την διαφορά την κάνει το fast path, σε καλή γραμμή πάντα. 40αρια, 50άρια (σε κοντινούς ευρωπαικούς servers) υπάρχουν και με forthnet, και με On, και με OTE.

Υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο στον σουπερ ντούπερ ΟΤΕ ακόμα και με fast path να υπάρχει πρόβλημα λόγω ποιότητας της γραμμής, όπως φυσικά θα συνέβαινε και με τον οποιοδήποτε πάροχο....

Δεν είναι.... "μονόδρομος" ακριβώς ο ΟΤΕ, η τύχη μας είναι ο..... μονόδρομος.... :)

Mην είστε τόσο απόλυτοι και παρτάκηδες, επειδή απλά η δικιά σας γραμμή τυχαίνει να είναι "καλή". Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παραβλέπετε και αδίκως δεν λαμβάνετε υπόψιν.... Μην γίνεστε φανμπόυ για.... ιδιωτικές εταιρείες....

Καλα ειπα πριν... ο καθενας εχει την αποψη του. Αφου για σενα το fast path λυνει το θεμα του Ping τοτε πηγαινε να πεις στον παροχο σου να σου βαλει αυτο για να παιζεις "γρηγορα" αφου δε μετραει η ποιοτητα της γραμμης.
Ξεχνας οτι η διαφορα interleaved - fast path ειναι ουσιαστικά μόλις 8-10 ms σε μιας καλής ποιότητας γραμμή δικτύου. Τέτοια όμως δεν πρόκειται να σου δώσει πάροχος εκτός και αν είσαι τυχερός. Εγω με οτε και interleaved εχω 20-30ms σε ευρωπαικους servers από το 2005. Οταν το 2007 και για ενα εξάμηνο δοκίμασα Forthnet ADSL έπαιζα με 100 στην καλύτερη ακόμα σε εγχώριους. Φυσικά όταν υπάρχει εσωτερικός θόρυβος και από την εσωτερική καλωδίωση η γραμμή γεμίζει λάθη και το Ping αυξάνεται. Εκτός του θορύβου, μην ξεχνάμε και πόσο congested είναι οι διασυνδέσεις των εναλλακτικών παρόχων με το εξωτερικό. Ο ΟΤΕ έχει 15 BRAS μόνο στην Αθήνα και μην ξεχνάμε ότι είναι ο αρμόδιος που ελέγχει την ροή με δικιά του εταιρεία (OTEGLOBE).
Και θα το ξαναπώ, ο ΟΤΕ δεν είναι χαζός να δίνει τις καλής ποιότητς Φ/Σ σε παρόχους, αυτός κάνει κουμάντο στο χαλκό.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δηλαδή τέλος αυτό το παραμύθι που σας πουλάνε οι fast "πάροχοι" σας. Μαθετε πρωτα τι ειναι το depth και μετα συμβουλέψτε αυτούς που σας ρωτάνε και θέλουν να ενημερωθούν από το forum.

ΥΣ. Και επειδή ανέφερες Forthnet, να σημειώσω τις απατεωνιές που κάνει βάζωντας 6db SNR να ανεβάζει τον συγχρονισμό για να χαίρετε ο πελάτης και αν η γραμμή στο σπίτι κάποιου δεν είναι καλής ποιότητας είναι full στους αποσυγχρονισμόυς (ενω η πραγματική σε τπτ δεν ανταποκρίνεται ολες τις ώρες) και δίνει το δικαίωμα αλλαγής σε fast path (στέλνει και μηνυματακι " η γραμμής σας άλλαξε σε fastpath" για να δηθέν χαροποιήσει τους gamers. Τα παραμύθια όμως αλλού.

DaveMurray
18-11-11, 01:25
Bλέπεις τι γράφουμε, η έχεις.... "πορωθεί" τελείως και δεν βλέπεις τι γράφουν οι άλλοι.... ; Κουλάρισε.... το έχεις σκίσει λιγάκι...

Και επειδή δεν ΒΛΕΠΕΙΣ....


Την διαφορά την κάνει το fast path, σε καλή γραμμή πάντα. 40αρια, 50άρια (σε κοντινούς ευρωπαικούς servers) υπάρχουν και με forthnet, και με On, και με OTE.

Υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο στον σουπερ ντούπερ ΟΤΕ ακόμα και με fast path να υπάρχει πρόβλημα λόγω ποιότητας της γραμμής, όπως φυσικά θα συνέβαινε και με τον οποιοδήποτε πάροχο....


Έλεος φίλε... :)

( όσο για τις "προσβολές" γενικώς και αορίστως, οκ, αφού εσύ τα ξέρεις και είσαι ειδικός, πάγαινε να βοηθήσεις τους πάντες, καλύτερα από τον καθένα :) )

Falxifer
18-11-11, 11:02
[QUOTE=kaltzone;4428372]ευχομαι να μη βρεθεις σε περιπτωση βλαβης με την cyta και το voip της, αυτο σου λεω μονο.
πολυ απλα γιατι δεν μπορει να κανει τπτ.
στον οτε οταν δωσεις βλαβη και φυσικα οταν προκειται για βλαβη απο μεριας του (χαλκος), μεσα σε 2 μερες στελνουν συνεργειο και τελος (εξαιρουνται οι καλωδιακες ευριας κλιμακας, οταν δλδ δεν εχει τηλ μια γειτονια λογω κομμενων καλωδιων)
επειδη εισαι σε εναλλακτικο παροχο αν παθεις βλαβη και ειναι οντως βλαβη δικτυου, ως γνωστον η εταιρεια σου θα δωσει βλαβη στον οτε ο οποιος θα απαντησει σε 2-3 μερες στην καλυτερη των περιπτωσεων και θα ευχεσαι να απαντησει οτι το εφτιαξε, αν οχι τοτε η ετιαιρεια σου θα στειλει τεχνικο της να το επαληθευσει οτι προκειται για βλαβη οτε και επειτα θα γινει συνδυαστικο ραντεβου με δικο της τεχνικο και τεχνικο του οτε (καλην ημεραν αρχοντες!). αυτη ειναι μια μονο περιπτωση. ασε και το οτι εννοειται πως σε γραμμες οτε σπανιως θα βρεις κακη ποιοτητα.
ασε επισης και οτι ο οτε δεν ειναι χαζος να δινει τις "καλα" ακραια καλωδια στους αλλους παροχους γι αυτο και δεν σου φαινεται παραξενο πως μολις φυγει καποιος απ τον οτε, τοτε ξεκινανε οι βλαβες?
τεραστιος παραγοντας -> ποιοτητα χαλκου
διαχειριστης χαλκινου δικτυου -> οτε
το συμπερασμα δικο σου

ΥΣ. ναι οντως δεν θα ελεγα οτι ειναι τοσο ευγενικοι οσο ειναι στους αλλους παροχους οπου εκει σε παρακαλανε να ερθεις με τα ωραια λογια, παντως στον οτε αμα εχεις προβλημα σε εξυπηρετουν απο τεχνικης μεριας με τον καλυτερο τροπο (εκτος βεβαια αν η βλαβη δεν ειναι στη μερια τους πχ χωρος πελατη, ηλεκτρολογικη εγκατασταση, υπολογιστης κτλ)
παντως αυτα περι δημοσιου ξεχασε τα. απ τη στιγμη που το ανελαβαν το connex οι γερμανοι και οι πωλησεις εχουν εκτυναχθει και στον τομεα της εξυπηρετησης ειναι αψογοι.
προσωπικα εμενα δεν με κεντριζουν τα ωραια λογια των τηλεφωνητριων των αλλων εταιρειων για να προτιμησω αλλες εταιρειες. επι 6 χρονια που εχω adsl οτε δεν εχω το παραμικρο θεμα. Και πολυ απλα δεν παω σε αλλη εταιρεια γιατι οταν συμβει βλαβη δε θελω να λεω στις τηλεφωνητριες οτι με τον οτε δεν ειχα προβλημα, κλασικη πλεον ατακα οποιου παει σε αλλο παροχο.
τα συμπερασματα δικα σου, αλλωστε δημοκρατια εχουμε και ο καθενας εχει την αποψη του."


Σου απάντησα στο προηγούμενο post και σχετικά με τον πΟΤΕ , διάβασε σε παρακαλώ τα οικονομικά του στοιχεία πριν ξαναπείς ότι οι πωλήσεις του έχουν εκτιναχθεί στα ύψη, καθώς και τα πρόστιμα τα οποία έχει "φάει".

Δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά.

Είπαμε να μιλήσουμε επιχειρήματα με και όχι αποκλειστικά με την προσωπική μας άποψη.

Ναι Δημοκρατία έχουμε αλλά η παραπληροφόρηση δεν εντάσσεται σε αυτή.

To θέμα είναι ότι πληρώνω και απαιτώ ευγενική συμπεριφορά και όχι εργατοπατέρα του πΟΤΕ να μου κάνει μαγκιές, μέσω τηλεφώνου πάντα γιατί από κοντά δεν...

Τεχνικές βλάβες συμβαίνουν παντού και σε άλλους, τώρα εάν σε κάλεσε η CYTA και αντί για μία ωραία γυναικεία φωνή σου μίλησε ο Λήσταρχος Νταβέλης και δεν σε έπεισε...thats not my fault.

Υ.Γ. Αστείο ήταν για να ελαφρύνει το κλίμα :)

manicx
18-11-11, 12:12
Έχετε μπερδέψει εργατοτατέρες, ΟΤΕ, Forthnet, και τα συναφή. Ο άνθρωπος το έλυσε το πρόβλημα του.

Όσοι είστε στη forthnet, να λέτε κι ένα ευχαριστώ σε όσα παιδιά από το adslgr υπέγραψαν τη διαμαρτυρία στη Forthnet και μπορείτε πλέον όλοι να απολαμβάνετε 'εφαρμογές ψυχαγωγικού περιεχομένου' έστω και αν σε αρκετές περιπτώσεις, το fast path της Forthnet δίνει αρκετά υψηλότερα pings από τον ανταγωνισμό.

adabter
18-11-11, 14:51
Πικρή είναι η εξυπηρέτηση , δημόσιο for ever,καθώς και η συμπεριφορά, τσάμπα μαγκιά των υπαλλήλων της, όπως και οι υπηρεσίες του είναι για κλωτσοπατινάδες χρησιμοποιώντας τις φίλτατες Rangers μπότες μου.
:rofl:
Σε κάποια έχεις δίκιο ειδικά για την νοοτροπία του δημοσιου


Το πρόβλημα με το ping εξαφανίστηκε μετά από ~2-3 μέρες. Όπως μου είπε ο τεχνικός ένα τέτοιο διάστημα με ασταθές ping είναι φυσιολογικό κατά την ενεργοποίηση νέων γραμμών.
στρώσιμο θέλουν οι γραμμές όπως και τα αυτοκίνητα:p

DaveMurray
18-11-11, 15:02
Εγω με οτε και interleaved εχω 20-30ms σε ευρωπαικους servers από το 2005

Όσο για αυτό, γιατί τώρα το πρόσεξα ΚΑΛΑ, για να στηρίξεις την όποια..... "άποψη" που... έχεις, διακινείς και ΜΕΓΙΣΤΑ ΨΕΥΔΗ... Το άλλο με τον ΤΟΤΟ το ξέρεις...;

20-30ms στην ευρώπη με απλή οικιακή σύνδεση ADSL ; Είμαστε καλά η δεν είμαστε...;

Someonefromhell, σκίσε τα μισθωμένα κυκλώματα, τις leased line σου, κατέβασε το smokeping σου, εδώ υπάρχει κάποιος συνδρομητής που πιάνει 20-30ms με ευρώπη, τσάμπα πληρώνεις τόσα λεφτά :p :rofl: :lol: :lol:

psyxakias
18-11-11, 15:06
εδώ υπάρχει κάποιος συνδρομητής που πιάνει 20,30ms με ευρώπηΤρίχες κατσαρές, εγώ πιάνω 4-5 ms με Ευρώπη αλλά έχω fast path. Ακόμα ευρωπαϊκή χώρα είμαστε στα χαρτιά.. νομίζω. :p

DaveMurray
18-11-11, 15:08
έστω και αν σε αρκετές περιπτώσεις, το fast path της Forthnet δίνει αρκετά υψηλότερα pings από τον ανταγωνισμό.

Αγαπητέ, δεν έχω να πω το αντίθετο, παρά μόνο το ακόλουθο:

Το... "fast path" της forthnet, η του οποιοδήποτε πάροχου, από μόνο του δεν είναι η λύση. Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες, που είμαι σίγουρος ότι τους γνωρίζεις, που συντελούν για τα καλά pings η όχι.

Πχ ποιότητα της γραμμής, κίνηση των κυκλωμάτων του παρόχου στο εξωτερικό, κίνηση του dslam/msan του παρόχου στο κέντρο σου, etc...

Στραβά πράγματα με fast path, συμβαίνουν και με ΟΤΕ, και με Forthnet και με τον οποιοδήποτε πάροχο...

@psyxakias

:rofl: :rofl: :p

manicx
18-11-11, 17:42
Αγαπητέ, δεν έχω να πω το αντίθετο, παρά μόνο το ακόλουθο:

Το... "fast path" της forthnet, η του οποιοδήποτε πάροχου, από μόνο του δεν είναι η λύση. Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες, που είμαι σίγουρος ότι τους γνωρίζεις, που συντελούν για τα καλά pings η όχι.

Πχ ποιότητα της γραμμής, κίνηση των κυκλωμάτων του παρόχου στο εξωτερικό, κίνηση του dslam/msan του παρόχου στο κέντρο σου, etc...

Στραβά πράγματα με fast path, συμβαίνουν και με ΟΤΕ, και με Forthnet και με τον οποιοδήποτε πάροχο...

Στραβά με ΟΤΕ δεν συμβαίνουν εδώ και 5-6 χρόνια εκτός και αν μιλάμε για σοβαρή τεχνική βλάβη. Πρώτον γιατί ο ΟΤΕ αποδεδειγμένα δεν έχει κανένα πρόβλημα με τη δρομολόγηση του προς εξωτερικό λόγω OTEGLOBE, δεύτερο γιατί ο αριθμός των dslams/αστικό κέντρο έχει πολλαπλασιαστεί σε σχέση με αυτά που είχαμε πριν μερικά χρόνια, τρίτο γιατί δεν υπάρχουν πλέον πακετοκόφτες (εξού και τα 5-6 χρόνια που ανέφερα).

Εγώ προσπαθώ να βρω πχ, πως η ποιότητα της γραμμής θα παίξει ρόλο στο ping. Και χάλια να είναι η γραμμή, μιλάμε για ping όχι για σταθερότητα. Εγώ σε χάλια γραμμή, πριν από 2.5 χρόνια είχα τα ίδια pings και με τη γραμμή να έχει βελτιωθεί. Σταθερότητα στη σύνδεση που ανεβοκατέβαινε δεν είχα.

Γι'αυτό, όταν κάποιοι προτείνουν τον ΟΤΕ, δεν το κάνουν γιατί τους αρέσει η χλωρίνη κλινέξ (αυτή ξέρετε αυτή εμπιστεύεστε) αλλά γιατί έχουν μια Χ εμπειρία και την εκφράζουν. Εγώ δεν κάνω τον σταυρό μου μην πέσει το link με το εξωτερικό ούτε τι θα γίνει αν πάω Πειραιά μέσω Λαμίας. Υπάρχουν 2-3 παράμετροι όπου το ping στον ΟΤΕ είναι σταθερή αξία. Μιλάμε λοιπόν για την αξιοπιστία του ISP.

kaltzone
18-11-11, 19:06
manicx ++

@ ADSLgr.com All rights reserved.