PDA

Επιστροφή στο Forum : Οn Telecoms: Nέες προσφορές Double Play και τηλεφωνίας



nm96027
08-11-11, 17:48
Απεριόριστο Double Play μόνο με 19,90 €!
Απεριόριστη Τηλεφωνία σε τιμή… παγίου γραμμής!


Αθήνα 8 Νοεμβρίου 2011 – Η On Telecoms κάνει τη χρήση τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών υψηλού επιπέδου ακόμα πιο προσιτή σε όλους, ειδικά σε αυτή τη δύσκολη περίοδο που διανύουμε, με τις νέες μοναδικές προσφορές Τηλεφωνίας και Double Play.

Έτσι, στο πρόγραμμα On Telephony Unlimited GR, μόνο με 15,25 € το μήνα, όσα δηλαδή πληρώνετε αλλού μόνο για το πάγιο της γραμμής, έχετε Απεριόριστες Αστικές και Υπεραστικές κλήσεις, καθώς και κλήσεις σε 43 διεθνείς προορισμούς με αστική χρέωση.

Επίσης, μόνο με 4,65 € επιπλέον, μπορείτε να έχετε ΚΑΙ Απεριόριστο ADSL Internet. Για πρώτη φορά προσφέρεται πρόγραμμα Double Play με Απεριόριστη Τηλεφωνία και Απεριόριστο Internet σε τιμή χαμηλότερη από 20 €. Συγκεκριμένα, το πρόγραμμα On Double Play 8 GR προσφέρει Απεριόριστες Αστικές και Υπεραστικές κλήσεις και Απεριόριστο ADSL Internet έως 8 Mbps, μόνο με 19,90 € το μήνα.

Στα κύρια οφέλη του προγράμματος περιλαμβάνονται επίσης ο δωρεάν ασύρματος εξοπλισμός (Wi-Fi ADSL2+ router) και κλήσεις σε 43 διεθνείς προορισμούς με αστική χρέωση.

Οι νέες προσφορές της On Telecoms ισχύουν για νέες αιτήσεις έως τις 30 Νοεμβρίου 2011. Για αιτήσεις ή περισσότερες πληροφορίες, καλέστε στο 13801 ή μπείτε στο www.on.gr


Οι προσφορές ισχύουν στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη.
Έλεγχος διαθεσιμότητας υπηρεσιών στο www.on.gr .
Οι τιμές των προσφορών ισχύουν για τους 6 πρώτους μήνες από την ημερομηνία ενεργοποίησης. Από τον 7ο μήνα, η χρέωση θα γίνεται σύμφωνα με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο.
Η προσφορά προϋποθέτει 12μηνη παραμονή στην υπηρεσία.
Στις παραπάνω τιμές συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ 23%.


Σχετικά με την On Telecoms
Η Οn Telecoms ξεκίνησε την εμπορική της λειτουργία τον Ιανουάριο του 2007. Xρησιμοποιώντας τεχνολογίες Νέας Γενιάς και το ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών, προσέφερε πρώτη το Triple Play και την IPTV μαζικά σε όλη τη συνδρομητική της βάση. Με την On Telecoms ο Έλληνας καταναλωτής κατάφερε για πρώτη φορά να έχει ευρωπαϊκού επιπέδου τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες και ταχύτητες στο internet, καθώς και ψηφιακή-διαδραστική τηλεόραση και υπηρεσίες video, σε ευρωπαϊκού επιπέδου τιμές. Η δυναμική παρουσία της On Telecoms οδήγησε στη μείωση των τιμών των ευρυζωνικών υπηρεσιών στην Ελλάδα, για τα νοικοκυριά και επιχειρήσεις.



Πηγή: Οn Telecoms

LoVis
08-11-11, 18:27
Για τους παλαιους θα κανει καμια εκπτωση ??

Ax0R7aG0z
08-11-11, 20:00
Δεν κάνεις μια ερώτηση να πεις και σε εμάς;

oxyd
08-11-11, 20:13
Τέτοιες προσφορές γίνονται για να έρθουν νέοι πελάτες, όχι για να ωφεληθούν οι υφιστάμενοι. Το ίδιο ισχύει σε όλες τις εταιρίες. Το θέμα είναι ότι με τη ρήτρα αποσύνδεσης που μόνο η ΟΝ επιβάλλει, αν θελήσεις κάποια στιγμή να πας αλλού τότε στην ουσία δίνεις πίσω τα χρήματα που εξοικονόμησες από την προσφορά.

Sovjohn
08-11-11, 20:15
Απεριόριστο Double Play μόνο με 19,90 €!
Απεριόριστη Τηλεφωνία σε τιμή… παγίου γραμμής!



Αθήνα 8 Νοεμβρίου 2011 – Η On Telecoms κάνει τη χρήση τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών υψηλού επιπέδου ακόμα πιο προσιτή σε όλους, ειδικά σε αυτή τη δύσκολη περίοδο που διανύουμε, με τις νέες μοναδικές προσφορές Τηλεφωνίας και Double Play.

Έτσι, στο πρόγραμμα On Telephony Unlimited GR, μόνο με 15,25 € το μήνα, όσα δηλαδή πληρώνετε αλλού μόνο για το πάγιο της γραμμής, έχετε Απεριόριστες Αστικές και Υπεραστικές κλήσεις, καθώς και κλήσεις σε 43 διεθνείς προορισμούς με αστική χρέωση.

Επίσης, μόνο με 4,65 € επιπλέον, μπορείτε να έχετε ΚΑΙ Απεριόριστο ADSL Internet. Για πρώτη φορά προσφέρεται πρόγραμμα Double Play με Απεριόριστη Τηλεφωνία και Απεριόριστο Internet σε τιμή χαμηλότερη από 20 €. Συγκεκριμένα, το πρόγραμμα On Double Play 8 GR προσφέρει Απεριόριστες Αστικές και Υπεραστικές κλήσεις και Απεριόριστο ADSL Internet έως 8 Mbps, μόνο με 19,90 € το μήνα.

Στα κύρια οφέλη του προγράμματος περιλαμβάνονται επίσης ο δωρεάν ασύρματος εξοπλισμός (Wi-Fi ADSL2+ router) και κλήσεις σε 43 διεθνείς προορισμούς με αστική χρέωση.

Οι νέες προσφορές της On Telecoms ισχύουν για νέες αιτήσεις έως τις 30 Νοεμβρίου 2011. Για αιτήσεις ή περισσότερες πληροφορίες, καλέστε στο 13801 ή μπείτε στο www.on.gr (http://www.on.gr)


Οι προσφορές ισχύουν στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη.
Έλεγχος διαθεσιμότητας υπηρεσιών στο www.on.gr (http://www.on.gr) .
Οι τιμές των προσφορών ισχύουν για τους 6 πρώτους μήνες από την ημερομηνία ενεργοποίησης. Από τον 7ο μήνα, η χρέωση θα γίνεται σύμφωνα με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο.
Η προσφορά προϋποθέτει 12μηνη παραμονή στην υπηρεσία.
Στις παραπάνω τιμές συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ 23%.


Σχετικά με την On Telecoms
Η Οn Telecoms ξεκίνησε την εμπορική της λειτουργία τον Ιανουάριο του 2007. Xρησιμοποιώντας τεχνολογίες Νέας Γενιάς και το ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών, προσέφερε πρώτη το Triple Play και την IPTV μαζικά σε όλη τη συνδρομητική της βάση. Με την On Telecoms ο Έλληνας καταναλωτής κατάφερε για πρώτη φορά να έχει ευρωπαϊκού επιπέδου τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες και ταχύτητες στο internet, καθώς και ψηφιακή-διαδραστική τηλεόραση και υπηρεσίες video, σε ευρωπαϊκού επιπέδου τιμές. Η δυναμική παρουσία της On Telecoms οδήγησε στη μείωση των τιμών των ευρυζωνικών υπηρεσιών στην Ελλάδα, για τα νοικοκυριά και επιχειρήσεις.



Πηγή: Οn Telecoms


...Και επειδή ότι λάμπει δεν είναι χρυσός, οι παραπάνω τιμές για τις παροχές που αναφέρουν δεν βγαίνουν μαθηματικά με τίποτα ως βιώσιμες (ακόμα και αν είχαν το βρόχο τσάμπα...)

Συνδέω την ανακοίνωση με κάτι από τα παρακάτω:



Κλείνει
Αποφάσισε να σουτάρει όλες τις νορμάλ υποδομές και να έχει peering μέσω Αλβανίας, Τιμπουκτού κ.α. ας πούμε
Πωλείται οσονούπω και θέλει να δείξει πελατεία (...βέβαια αν ο αγοραστής κάνει due diligence δεν θα αγοράσει ούτε κατά λάθος, αλλά ποιος ξέρει, η βλακεία είναι ανίκητη).

Το πιο πιθανό είναι το πρώτο ενδεχόμενο αν κρίνω από τις τιμές, "να μαζέψουμε κάτι για τις βροχερές μέρες πριν πάμε σπίτι μας".

Κατά τα άλλα, προλάβετε - είναι πραγματικά εξαιρετικές τιμές για αυτά που προσφέρουν από την πλευρά του τελικού χρήστη, αλλά το πόσο θα υπάρχουν (και μαζί τους και η εταιρεία) είναι άξιο απορίας... :whistle:

WAntilles
08-11-11, 20:18
...οι παραπάνω τιμές για τις παροχές που αναφέρουν δεν βγαίνουν μαθηματικά με τίποτα ως βιώσιμες (ακόμα και αν είχαν το βρόχο τσάμπα...)


Κλείνει


Το πιο πιθανό είναι το πρώτο ενδεχόμενο αν κρίνω από τις τιμές, "να μαζέψουμε κάτι για τις βροχερές μέρες πριν πάμε σπίτι μας".


αλλά το πόσο θα υπάρχουν (και μαζί τους και η εταιρεία) είναι άξιο απορίας... :whistle:

Και γιατί δεν επεμβαίνει η ΕΕΤΤ;

Άλλο ένα paper-internet, κάτω του κόστους.

Αλλά τί λέω τώρα;

Ποιά ΕΕΤΤ;


Πωλείται οσονούπω και θέλει να δείξει πελατεία (...βέβαια αν ο αγοραστής κάνει due diligence δεν θα αγοράσει ούτε κατά λάθος, αλλά ποιος ξέρει, η βλακεία είναι ανίκητη).

Μα καλά πριν αγοράσει κάποιος, δεν θα κάνει πρώτα εξονυχιστικό auctioning μέσω καταξιωμένης εταιρίας του κλάδου, διεθνούς κύρους;

nm96027
08-11-11, 20:20
Και γιατί δεν επεμβαίνει η ΕΕΤΤ;


Tι δουλειά έχει να παρέμβει η ΕΕΤΤ;

Sovjohn
08-11-11, 20:22
Δεν είναι οι πρώτες που δεν είναι βιώσιμες, στην ιστορία. Επίσης δε νομίζω ρυθμιστικά να απαγορεύεται σε κάποιον να πουλάει κάτω του κόστους και να κλείσει, θα έπρεπε να υπάρξει πλαφόν (άρα δεν παίζει).

Απλά ειλικρινά θεωρώ ότι δεν βγαίνουν ούτε με 0,01 € κέρδος, με τον βρόχο στα 8.5 Ε προ ΦΠΑ δηλαδή στα 10 με ΦΠΑ, με 5 Ε απεριόριστες...

Θα έβγαινε, αν όλοι έκαναν π.χ. 100 λεπτά χρήσης. Αλλά όποιος ακούει απεριόριστες, δεν είναι με το χρονόμετρο στο χέρι όταν μιλάει στο τηλέφωνο, άρα συνοπτικά δεν βγαίνει.

........Auto merged post: Sovjohn added 0 minutes and 54 seconds later ........

By the way θέλω να δηλώσω μιας και βρήκα και τους 2 σας να απαντάτε στο ίδιο thread ότι συζητάμε ανούσια πράγματα:

ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΗ MAVRIZONIKOTITA!

WAntilles
08-11-11, 20:24
Tι δουλειά έχει να παρέμβει η ΕΕΤΤ;

Για πωλήσεις κάτω του κόστους, και μή υγιείς πρακτικές αγοράς.

tsioy
08-11-11, 20:40
...Και επειδή ότι λάμπει δεν είναι χρυσός, οι παραπάνω τιμές για τις παροχές που αναφέρουν δεν βγαίνουν μαθηματικά με τίποτα ως βιώσιμες (ακόμα και αν είχαν το βρόχο τσάμπα...)

Συνδέω την ανακοίνωση με κάτι από τα παρακάτω:



Κλείνει
Αποφάσισε να σουτάρει όλες τις νορμάλ υποδομές και να έχει peering μέσω Αλβανίας, Τιμπουκτού κ.α. ας πούμε
Πωλείται οσονούπω και θέλει να δείξει πελατεία (...βέβαια αν ο αγοραστής κάνει due diligence δεν θα αγοράσει ούτε κατά λάθος, αλλά ποιος ξέρει, η βλακεία είναι ανίκητη).

Το πιο πιθανό είναι το πρώτο ενδεχόμενο αν κρίνω από τις τιμές, "να μαζέψουμε κάτι για τις βροχερές μέρες πριν πάμε σπίτι μας".

Κατά τα άλλα, προλάβετε - είναι πραγματικά εξαιρετικές τιμές για αυτά που προσφέρουν από την πλευρά του τελικού χρήστη, αλλά το πόσο θα υπάρχουν (και μαζί τους και η εταιρεία) είναι άξιο απορίας... :whistle:

1) Αν κλείνει, ποιος ο λόγος να μαζέψει πελατεία (αφού οι τιμές είναι "κάτω του κόστους");
2) Η ίδια εταιρεία έιχε βγάλει καλύτερη προσφορά πριν από 10 μήνες (-23% για ένα χρόνο, αντί για -20% για 6 μήνες). Με την ίδια λογική, θα έπρεπε να είχε κλείσει ήδη.

Δεν υποστηρίζω ότι η εταιρεία είναι από τις πιο υγιείς στο χώρο. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάθε προσφορά της βγαίνει λίγο πριν κλείσει..

gkimonas
08-11-11, 20:46
Τους βλέπω εκεί στην On να πακετάρουν πράγματα από πολύ νωρίς μου φαίνεται. :whistle:

Ax0R7aG0z
08-11-11, 20:48
Αφήστε με να χρονίσω ρε παιδιά!! Αμάν!! :p

Sovjohn
08-11-11, 20:58
1) Αν κλείνει, ποιος ο λόγος να μαζέψει πελατεία (αφού οι τιμές είναι "κάτω του κόστους");
2) Η ίδια εταιρεία έιχε βγάλει καλύτερη προσφορά πριν από 10 μήνες (-23% για ένα χρόνο, αντί για -20% για 6 μήνες). Με την ίδια λογική, θα έπρεπε να είχε κλείσει ήδη.

Δεν υποστηρίζω ότι η εταιρεία είναι από τις πιο υγιείς στο χώρο. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάθε προσφορά της βγαίνει λίγο πριν κλείσει..


α) Τζίρο μαζεύει, όχι πελατεία... 15,25 is still >0.

β) Είχε απεριόριστες κλήσεις κάτω από τα 15,25 Ε??? No freaking way. Τουλάχιστον δεν το θυμάμαι αυτό, αν είχε πάω πάσο (θα το είχε διατυμπανίσει όμως.)

γ) Σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να κλείσει η on telecoms, καθώς ναι μεν έχει κάνει πολλά και σοβαρά λάθη αλλά είναι ακόμα και σήμερα καλύτερη από άλλες. Απλά μοιράζομαι τις υποψίες μου :p

ThuNderGr
08-11-11, 21:11
γ) Σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να κλείσει η on telecoms, καθώς ναι μεν έχει κάνει πολλά και σοβαρά λάθη αλλά είναι ακόμα και σήμερα καλύτερη από άλλες. Απλά μοιράζομαι τις υποψίες μου :p

Εγώ θα έλεγα καλύτερη από τις περισσότερες και για μένα μέσα στις 2 καλύτερες. Μακάρι απλά να είναι μια προσφορά αύξησης πελατειακής βάσης και όχι κάτι άλλο...

tsioy
08-11-11, 21:13
α) Τζίρο μαζεύει, όχι πελατεία... 15,25 is still >0.

β) Είχε απεριόριστες κλήσεις κάτω από τα 15,25 Ε??? No freaking way. Τουλάχιστον δεν το θυμάμαι αυτό, αν είχε πάω πάσο (θα το είχε διατυμπανίσει όμως.)

γ) Σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να κλείσει η on telecoms, καθώς ναι μεν έχει κάνει πολλά και σοβαρά λάθη αλλά είναι ακόμα και σήμερα καλύτερη από άλλες. Απλά μοιράζομαι τις υποψίες μου :p
α) Ι see...

β) Μπορεί να έχεις δίκιο, απλώς αντιπαρέβαλλα την έκπτωση που παρείχε τότε και τώρα στο δικό μου πρόγραμμα (Unlimited 24 GR).

γ) Μακάρι να μην κλείσει. Αν κρίνω από τις υπηρεσίες που μου παρέχει και τα χρήματα που δίνω, για την ώρα είναι value for money.

sdaoulas
08-11-11, 22:29
παιδες για ηδη χρηστες ΔΕΝ ισχυουν οι προσφορες αυτες. Αλλα ακουστε τι θα κανω εγω τουλαχιστον. Καντε και σεις το ιδιο, ολοι μαζι μπας και δωσουν και σε μας κατι που ημαστε ηδη 1,5 χρονο πελατες. Θα τους πω: καντε διακοπη και μετα θα ειμαι νεος χρηστης και δωστε μου την προσφορα. Απλα και ομορφα.

anonymos1982
08-11-11, 23:26
Για πωλήσεις κάτω του κόστους, και μή υγιείς πρακτικές αγοράς.

Δεν μου φαίνεται να κάνει κάτι που δεν έχει κάνει στο παρελθόν με άλλο τρόπο. Παλαιότερα έδινε σε κάθε νέα συνδρομή 2 μήνες δωρεάν και τώρα αν υπολογίσει κανείς το όφελος από την προσφορά είναι μικρότερο από αυτό 2 μηνιαίων παγίων, οπότε αν δεν ήταν αυτό λόγος να κλείσει παλαιότερα δεν είναι ούτε τώρα.
Πάντως θυμάμαι πριν μερικούς μήνες μετακόμιζα και ήθελα να αλλάξω εταιρεία από την On που ήμουν κυρίως για να πάρω κάποια προσφορά και να αποσβέσω το κόστος για την καινούρια γραμμή. Είχα κάνει μια έρευνα για τις προσφορές που υπήρχαν τότε και είχα δει ας πούμε ότι η hol έδεινε 3 μήνες δωρεάν πάγιο και η cyta έκπτωση για μερικούς μήνες αλλά το συνολικό όφελος και στις 2 περιπτώσεις ήταν το ίδιο με ακρίβεια ευρώ. Και το ίδιο ίσχυε και για τους υπόλοιπους πάροχους.

tsioy
08-11-11, 23:54
παιδες για ηδη χρηστες ΔΕΝ ισχυουν οι προσφορες αυτες. Αλλα ακουστε τι θα κανω εγω τουλαχιστον. Καντε και σεις το ιδιο, ολοι μαζι μπας και δωσουν και σε μας κατι που ημαστε ηδη 1,5 χρονο πελατες. Θα τους πω: καντε διακοπη και μετα θα ειμαι νεος χρηστης και δωστε μου την προσφορα. Απλα και ομορφα.

.. και ό,τι τυχόν κερδίσεις θα το χάσεις με το παραπάνω, καθώς θα πληρώσεις α) τέλος αποσύνδεσης ~€20 και β)τέλος ενεργοποίησης ~€100.

kohili1
08-11-11, 23:59
εκανα αιτηση για μεταφορα σε αλλο παροχο,με πηραν τηλεφωνο να μεινω και να μου χαρισουν παγια. Να μια ωραια φορμουλα να παρουν προσφορα και οι παλαιοι πελατες. Εγω προσωπικα δεν δεχτηκα,φευγω για λογους αρχης.

........Auto merged post: kohili1 πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

2 παγια

con
09-11-11, 00:22
Δεν έχει αλλάξει τίποτε σημαντικό. Είχαν δωρεάν το τέλος ενεργοποίησης και αντί γιαυτό έβαλαν για 6 μήνες μείωση παγίου. Είναι 5€ φθηνότερα κατ' έτος η συγκεκριμένη προσφορά από την προηγούμενη στο On Double Play 8 GR. Καλή τιμή αν κάποιος δεν έχει Vodafone - οπότε πάει HOL.

karetsos
09-11-11, 00:47
Πόσο είναι το τέλος ενεργοποίησης;

leros2004
09-11-11, 01:52
Εφάπαξ τέλος ενεργοποίησης (€)
36,07
Για νέες τηλεφωνικές γραμμές το τέλος ενεργοποίησης είναι € 98,19.

aanas
09-11-11, 01:53
Πολύ καλές οι τιμές!

globalnoise
09-11-11, 02:28
Μα τι λέτε ρε σεις! Είναι φανερό οτι πάει καθαρά για φούντο μια εταιρία που μου παρέχει μέγιστο throughput όσες φορές έχω χρειαστεί τη γραμμή στο full της, μου δίνει δυνατότητα να αλλάζω όποτε έχω ανάγκη το προφίλ της πόρτας μου στο DSLAM για gaming μέσω ενός όμορφου μινιμαλιστικού web interface, έχει χρόνο αναμονής στη τεχνική υποστήριξη κάτω από 1 λεπτό και συνεργάστηκε άψογα μαζί μου σε περίεργο πρόβλημα με τη γραμμή που χρειαζόταν συνεργασία με τον ΟΤΕ.

Καθαρά για κλείσιμο πάει :)

iakoboss7
09-11-11, 02:33
καμια σχεση οσα λες με τα παραπανω... αυτα απλα ειναι υπηρεσιες που παρεχει, οσα λενε ομως οι απο πανω ειναι σωστα και αυτα ειναι το "κλειδι".

το μεγιστο throughput εχει να κανει με πολλα πραγματα... δοκιμασε να κατεβασεις κατι απο server οπου επικοινωνει μεσω μπουκωμένης διασύνδεσης που εχει χ10 φορες ανεβασμενα ping.
τις ωρες που παρουσιαζονται τα προβληματα (ανεπαρκες bandwidth για την καλυψη ολων) ολοι σερνομαστε....

globalnoise
09-11-11, 02:45
Το ουσιαστικό μήνυμα που υπονοώ μέσα από το προηγούμενο μήνυμα είναι οτι σαφώς κερδισμένη βγαίνει μακροπρόθεσμα μια επιχείρηση που προσελκύει πελάτες μέσω marketing προσφορών όταν τους προσφέρει ένα σωστά ενθυλακωμένο στο σύστημα διαχείρισης/υποστήριξης προϊόν. Ο άνθρωπος τείνει να είναι ανεκτικός στις καλές σχέσεις

nothing
09-11-11, 02:45
στο downloading και browsing - streaming ποτε δεν εχω συρθει...
στα 16/1 που την εχω τερματιζει οποτε χρειαστει...

τωρα αν αυξηθηκαν τα ping ε αυτο απασχολει μικρη μεριδα και δεν αντικατοπτριζει τη γενικη εικονα...
τωρα αν παντα λειπω τις ωρες που μπορει να λετε δε το γνωριζω...

Lusifer_gr
09-11-11, 05:58
Μα τι λέτε ρε σεις! Είναι φανερό οτι πάει καθαρά για φούντο μια εταιρία που μου παρέχει μέγιστο throughput όσες φορές έχω χρειαστεί τη γραμμή στο full της, μου δίνει δυνατότητα να αλλάζω όποτε έχω ανάγκη το προφίλ της πόρτας μου στο DSLAM για gaming μέσω ενός όμορφου μινιμαλιστικού web interface, έχει χρόνο αναμονής στη τεχνική υποστήριξη κάτω από 1 λεπτό και συνεργάστηκε άψογα μαζί μου σε περίεργο πρόβλημα με τη γραμμή που χρειαζόταν συνεργασία με τον ΟΤΕ.

Καθαρά για κλείσιμο πάει :)

Συμφωνώ απολύτως σαν υφιστάμενος πελάτης. 3-4 φορές είχε μερικά προβληματάκια όχι κάτι το σοβαρό όμως. Το 20αρικάκι πονάει, γιατί κάνει άνω κάτω την αγορά και ως φυσικό βγήκαν τα... φερέφωνα!

Sovjohn
09-11-11, 10:07
Το ουσιαστικό μήνυμα που υπονοώ μέσα από το προηγούμενο μήνυμα είναι οτι σαφώς κερδισμένη βγαίνει μακροπρόθεσμα μια επιχείρηση που προσελκύει πελάτες μέσω marketing προσφορών όταν τους προσφέρει ένα σωστά ενθυλακωμένο στο σύστημα διαχείρισης/υποστήριξης προϊόν. Ο άνθρωπος τείνει να είναι ανεκτικός στις καλές σχέσεις


Συμφωνώ απολύτως σαν υφιστάμενος πελάτης. 3-4 φορές είχε μερικά προβληματάκια όχι κάτι το σοβαρό όμως. Το 20αρικάκι πονάει, γιατί κάνει άνω κάτω την αγορά και ως φυσικό βγήκαν τα... φερέφωνα!

Στην Ελλάδα το καλό μάρκετινγκ (η μάλλον το επιθετικό) έχει πολλάκις θριαμβεύσεις απέναντι στις καλές υπηρεσίες. Ισχύει ο γενικότερος κανόνας "όσο μικρότερος τόσο καλύτερος", για τους παρόχους, αλλά, μιας και μιλάμε για την On εδώ, έχει εδώ και πολύ καιρό (όχι απλα 3 μήνες, πολύ καιρό) σταθερό, οριακά αυξανόμενο κτλ πελατολόγιο, και ας έχει καλές υπηρεσίες. Κάτι που δεν συμβαίνει με "τους άλλους".

Και επειδή έκανα την πρώτη απάντηση εγώ για το επίμαχο θέμα της βιωσιμότητας, κατ' αρχάς αρνούμαι τον χαρακτηρισμό φερέφωνο, κατά δεύτερον, αν δεν το έχετε διαβάσει, μπορείτε να δείτε το σχετικό μου άρθρο "Γιατί οι ISP μας δεν είναι πλούσιοι? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=471138)" και να καταλάβετε...

Δεν με ενοχλεί (ποτέ δε με ενοχλούσε) σαν καταναλωτή η κίνηση της On, απλά με ενοχλεί που είναι η πρώτη, συνήθως, που επιχειρεί να πάει κι άλλο "κάτω του κόστους" τις υπηρεσίες της, με αποτελέσματα καταστροφικά για όλη την αγορά τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα.

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη σκέψη, ιδού:

Κόστος LLU προ ΦΠΑ: 8,5 €
Κόστος 5 ωρών κλήσεων προς αστικά / υπεραστικά (όχι χρέωση τιμοκαταλόγου - κόστος): Κατά μ.ο. βάζουμε 1,5 eurocent / min - 300 λεπτά Χ 0,015 = 4,5 €

Σύνολο, 13 € χωρίς ΦΠΑ. Δεν λαμβάνω καν σα δεδομένο να είναι περισσότερα τα λεπτά, ή να κάνει και "διεθνείς κλήσεις με αστική χρέωση" κτλ ο οποιοσδήποτε. Με ΦΠΑ, με το απλό παραπάνω παράδειγμα, είμαστε ήδη στα 16...

Δεν βλάπτουν σε καμία περίπτωση οι χαμηλότερες τιμές, οι προσφορές κάτω του κόστους όμως, βλάπτουν. Αν μη τι άλλο βλάπτουν την εταιρεία που τις κάνει! :rtfm:

A_gamer
09-11-11, 13:20
Συμφωνώ απολύτως σαν υφιστάμενος πελάτης. 3-4 φορές είχε μερικά προβληματάκια όχι κάτι το σοβαρό όμως. Το 20αρικάκι πονάει, γιατί κάνει άνω κάτω την αγορά και ως φυσικό βγήκαν τα... φερέφωνα!

Λίγο κράτει κάνε στους χαρακτηρισμούς. ;)

Μεταξύ των "φερεφώνων" που λες, είναι μέλη πολύ παλιότερα και με πολύ μεγαλύτερη συνεισφορά στο Adslgr από εσένα. ;)

manuel
09-11-11, 13:20
πρώτη φορά βλέπω ανθρώπους να διαμαρτύρονται για χαμηλές τιμές. :worthy:

το είδαμε και αυτό λοιπόν. Ως καταναλωτής μου είναι τρομερά αδιάφορο αν δίνει πακέτα κάτω του κόστους. Αν τα χαρίζει και όλας ακόμα καλύτερα!

και αν δεν είναι βιώσημος ο τρόπος αυτός για την εκάστοτε εταιρεία πρόβλημα της. Ας τα υπολόγιζε καλύτερα

A_gamer
09-11-11, 13:24
πρώτη φορά βλέπω ανθρώπους να διαμαρτύρονται για χαμηλές τιμές. :worthy:

το είδαμε και αυτό λοιπόν. Ως καταναλωτής μου είναι τρομερά αδιάφορο αν δίνει πακέτα κάτω του κόστους. Αν τα χαρίζει και όλας ακόμα καλύτερα!

και αν δεν είναι βιώσημος ο τρόπος αυτός για την εκάστοτε εταιρεία πρόβλημα της. Ας τα υπολόγιζε καλύτερα

Αν χρεωκοπήσει δηλαδή και μετά αναγκαστείς να πας σε ακριβότερο πάροχο (ακόμα και στον ΟΤΕ, γιατί ως γνωστόν, όποιος καεί στο χυλό, φυσά και το γιαούρτι), τι γίνεται;

Όχι πως δεν έχεις το δίκιο σου βέβαια...

Catchphrase
09-11-11, 13:39
Υπάρχει περίπτωση αυτή η προσφορά να είναι προσυμφωνημένη, ώστε να μαζέψει περισσότερους πελάτες και στη συνέχεια η On (Vivodi) να πάει σε έναν από τους μεγάλους παίχτες που θα μείνουν τελικά στην στην Ελληνική αγορά και θα προσφέρουν triple play. Ειδικά τώρα που και ο ΟΤΕ έχει τηλεόραση, το σκηνικό νομίζω ότι είναι έτοιμο. Περιμένουμε εξελίξεις

psyxakias
09-11-11, 13:42
πρώτη φορά βλέπω ανθρώπους να διαμαρτύρονται για χαμηλές τιμές. :worthy:

το είδαμε και αυτό λοιπόν. Ως καταναλωτής μου είναι τρομερά αδιάφορο αν δίνει πακέτα κάτω του κόστους. Αν τα χαρίζει και όλας ακόμα καλύτερα!

και αν δεν είναι βιώσημος ο τρόπος αυτός για την εκάστοτε εταιρεία πρόβλημα της. Ας τα υπολόγιζε καλύτεραΣυμφωνώ ότι ο καταναλωτής πρέπει να κοιτά το καλύτερο δυνατό για εκείνον, αλλά εντάξει δε νομίζω ότι τέθηκε θέμα διαμαρτυρίας αλλά προβληματισμού περισσότερο από μέλη ενός τεχνολογικού φόρουμ που παρατηρούν τις εξελίξεις της αγοράς. ;)

johnson
09-11-11, 21:38
Για πρώτη φορά λέει κάτω από 20ευρώ όλα αυτά. Λες και δεν ήξεραν τα πακέτα telefonet+ της vivo πόσο κόστιζαν :p

satiros
10-11-11, 00:20
παλικαρακια μου δεν ειναι μονο ζητημα κοστους η εταιρια κανει αυτο που κανουμε για φουσκουσουμε τα λαστιχα του ποδηλατου και δεν εχει καλες υπηρεσιες.
wind ειμαι super!

Z€r0
13-11-11, 00:33
Από τιμές δεν παίζεται η ΟΝ όπως και από υπηρεσίες(My On). Αλλά τελευταία δεν παίζεται και από προβλήματα. Καλό είναι να κάνει και τίποτα με το δίκτυο της για να κρατήσει υπάρχων και νέους συνδρομητές.

Τώρα αυτά που ακούγονται για εξαγορά δεν νομίζω ότι μπορούν να ισχύουν ή μένει στην αγορά ή κλείνει έτσι όπως έχουν τώρα τα πράγματα νομίζω.

con
29-11-11, 15:17
Προσέξτε τους λίγο επειδή είναι οι μόνοι που ζητούν τέλος αποσύνδεσης, ακόμα και μετά την παρέλευση του 12μήνου. Γενικά έχουν κακά "ψιλά γράμματα". Στην HOL και Wind που ρώτησα δεν υπάρχει τέλος αποσύνδεσης μετά το 12μηνο.

Panos.2006
30-11-11, 00:50
Για την παρέμβαση της ΕΕΤΤ που ζητούν κάποιοι, ο έλεγχος εάν πουλά κάτω του κόστους γίνεται πάντα μόνο στον πάροχο που έχει κυρίαρχη θέση στην αγορά. Αυτός έχει κίνητρο να διώξει τους άλλους και να μείνει μόνος τους. Ο μικρός που πουλά κάτω του κόστους ρισκάρει την ύπαρξή του ή έχει σχέση με τους στρατηγικούς σχεδιασμούς του π.χ. μελοντικές εξαγορές. Η On/vivodi πάντως έχει ιδιόκτητο δίκτυο, το πόσο είναι το πραγματικό κόστος διαχείρισής του και πόσο μπορεί να μειωθεί δεν το ξέρουμε.

Γενικά δεν υπάρχει πόλεμος τιμών εδώ και καιρό και όλοι παίζουν με 6μηνες προσφορές και όχι πραγματικές μειώσεις μακροχρόνια.

Θέλει μεγάλη έρευνα αγοράς πάντως. Αν συνυπολογίσει κανείς ότι οι περισσότεροι δεν πιάνουν και 24 αλλά λιγότερα λόγω απόστασης θα πρέπει να κοιτά κάποιος τα διαθέσιμα πακέτα ταχυτήτων, την τηλεφωνία voip που δεν βολεύει τους πάντες, κάτι υπεραστικές ως αστικές τις κυριακές σε κάποιες εταιρείες, τα ψιλά γράμματα σε κάθε περίπτωση, τις μειώσεις σε συνδιασμό με άλλες υπηρεσίες σε κινητά/nova κ.τ.λ. κ.τ.λ. για να επιλέξει σωστά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.