PDA

Επιστροφή στο Forum : Wake On Lan και Fritz Fon Box πίσω απο NAT



papajohn
27-10-06, 17:19
Καλησπέρα,

Προσπαθώ να setάρω το fritz έτσι ώστε να μπορώ να ξυπνάω ένα pc που βγαίνει στο net μέσα από αυτό. Το δύσκολο στην όλη υποθεση είναι όταν το μαγικό πακέτο φτάνει απο το internet στο Fritz στην UDP port 9. Όταν γίνεται κάτι τέτοιο το fritz πρέπει να το προωθεί στο LAN όχι όμως σε μια συγκεκριμένη IP (το κλειστό pc δεν έχει IP) αλλά να γίνεται broadcasted στο LAN.

Για να το πετύχω προσπαθώ να κάνω ένα port forward ως εξής:
Protocol: UDP
From Port:9 Through Port: 9
To ip address: 192.168.1.255
To port 9 through port 9.

Το fritz δε το δέχεται και λέει:
"Ip address *.*.*0.255 is not valid"
Γιατι; Εγω δεν χρησιμοποιώ μορφή *.0.255 αλλά 1.255. Τι συμβαίνει;

RyDeR
27-10-06, 17:21
Δοκίμασες να βάλεις την ip που έχει όταν είναι ανοιχτό το pc;

alefgr
27-10-06, 18:57
Γιά να πάει το magic packet σε όλα τα PC που είναι standby στο δίκτυο, θα πρέπει το πακέτο οπωσδήποτε να αποσταλεί στην διεύθυνση broadcast και σε καμία άλλη διεύθυνση.

Αν η διεύθυνση broadcast του router είναι σίγουρα η 192.168.1.255 αλλά δεν σε αφήνει στο NAT να την δηλώσεις σαν forward, τότε δυστυχώς το firmware δεν το υποστηρίζει ή απλά δεν το έχει σκεφτεί ο κατασκευαστής του ότι υπάρχει περίπτωση να θέλουμε να γίνει forward ένα πακέτο σε όλο το δίκτυο.

Ψάξε για νεότερο firmware του router μήπως το υποστηρίζει ή αλλιώς στήλε email στον κατασκευαστή ροτόντας τον πως μπορείς να λύσεις το πρόβλημά σου.

papajohn
27-10-06, 19:08
Δοκίμασες να βάλεις την ip που έχει όταν είναι ανοιχτό το pc;
Ναι, φυσικά, αλλα δεν έχει νόημα. Όταν το pc είναι κλειστό και το πακέτο φτάσει στο switch με συγκεκριμένη ip τότε το switch δεν θα ξέρει τι να το κάνει και θα γίνει drop. Χρειάζεται broadcast οπωσδήποτε.

alefgr, χρησιμοποιώ το τελευταίο fw της AVM που υπάρχει διαθέσιμο. Με βλέπω να πάω σε email, αλλα κάτι μου λέει πως θα με γειώσουν κανονικά... :oops:

alefgr
27-10-06, 19:14
Στα δύο Zyxel που έχω (652R & 662H) πάντως, με αφήνουν να χρησιμοποιώ σαν forward την broadcast IP.

papajohn
01-11-06, 12:17
Η απάντηση της AVM:


Dear Mr. χχχ,

Thank you very much for your enquiry.

Unfortunately, the FRITZ!Box does not support "Wake on LAN" (WOL) or the possibility of start computers over the Internet by forwarding so-called "Magic Packets".

Nevertheless, I have forwarded your suggestion as an enhancement request to the product management.
Possibly this will be changed in a future firmware release.

Best regards,
Neil O'Hara (AVM Support)

Τουλάχιστον οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες, στην Intracom ακόμα περιμένω απάντηση (εδώ και 6 μήνες) για το ίδιο θέμα...

alefgr
03-11-06, 03:06
Ήταν αναμενόμενο ότι το πρόβλημα ήταν θέμα firmware και όχι hardware. Ίσως σε μιά μελλοντική αναβάθμιση να το υποστηρίξει...

pfaf
01-02-07, 00:39
Λοιπόν, η λύση υπάρχει και βρίσκεται σε κάποια μετατροπή του FW του Fritz!Box.

Μπορείτε να δείτε στην παρακάτω σελίδα ότι κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο

http://www.wormulon.net/index.php?/archives/1177-Wake-on-LAN-for-home-computer-behind-Fritz!-Box.html

και στην σελίδα

https://www.the-construct.com/

διατείθετε κάποιο pseudo-image το οποίο μπορεί να κάνει wake-on-lan μέσω κάποιας τηλεφωνικής κλήσης προς το Fritz!Box. Βέβαια τα γερμανικά μου δεν είναι πολύ καλά και δεν είχα χρόνο να δοκιμάσω την λύση, αλλά πιστεύω ότι προς τα κει μπορεί να βρεθεί κάποια απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα.

Βέβαια, είναι ξεκάθαρο ότι κάποιο τέτοιο update γίνεται αποκλειστικά με δική σας ευθύνη και με κίνδυνο να αχρηστευθεί ο router!!!

Αν κάποιος είναι αρκετά ριψοκίνδυνος και γνωρίζει καλά γερμανικά ώστε να μην κάνει λάθη κατά την επιλογή του σωστού firmware τότε δεν έχει παρά να δοκιμάσει.

Καλή τύχη....

Πάνος.

dipapadi
24-02-07, 21:06
Πέτυχε κανείς τίποτα ρε παιδιά σε αυτό το θέμα;

dipapadi
24-02-07, 21:14
Κατανοώ όλα τα παραπάνω, αλλά δεν θα έπρεπε να λειτουργήσει τελικά αν κάνεις expose όλο το pc μέσω του router; Δηλαδή forward όλων των ports προς το PC. Δεν είναι σωστό από πλευράς ασφάλειας, αλλά γιατί δεν λειτουργεί;

gargy
21-04-07, 00:01
Πέτυχε κανείς τίποτα ρε παιδιά σε αυτό το θέμα;


Διαβάζοντας και τις 16 σελίδες από εδώ http://www.tecchannel.de/server/linux/432967/ κάτι κατάφερα.

Συνοπτικά τα βήματα είναι:

1. Enable telnet from internet
2. Download etherwake στο /var/tmp
3. Δημιουργία script "start_pc1" που εκτελεί το etherwake με τις κατάλληλες παραμέτρους
4. (optional) δημιουργία debug.cfg που εκτελεί αυτόματα τα βήματα 2 και 3 μετά απο restart του router.

Μετά για ξεκινήσεις τον υπολογιστή απο το internet συνδέεσε με telnet στο fritz και τρέχεις την εντολη /var/tmp/start_pc1

Voila!!!!

ΥΓ. εννοείται έχεις ρυθμίσει bios και driver καρτας δικτύου ώστε να "ξυπνανε" τον υπολογιστη
ΥΓ2 δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να βάλω στο /var/flash/ar7.cfg στα forward rules ένα rule τις μορφής "udp 0.0.0.0:9 x.x.x.255:9" μπορεί και να παίζει

x_treme
21-04-07, 12:18
Εγώ έχω βάλει το ds-mod (firmware: 06.04.24ds-0.2.9) το οποίο υποστηρίζει WOL. Η σύνταξη της ether-wake απαιτεί τη MAC address. Το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές και είναι μια χαρά.

Επίσης, το ds-mod υποστηρίζει και SSH μέσω dropbear...

@ ADSLgr.com All rights reserved.