PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind στα Βριλήσσια



anthip09
09-11-11, 13:26
Καλημέρα σε όλους.
Τις επόμενες ημέρες πρόκειται να μετακομίσω στα Βριλήσσια και συγκεκριμένα επί της οδού Αθ. Διάκου (πάνω από την Αναπάύσεως) και σκέφτομαι να βάλω τη Wind λόγω του ότι είμαι και κάτοχος κινητού στην εν λόγω εταιρεία για να συνδυάσω και την προσφορά που έχει.
Αν υπάρχει κάποιος φίλος που μένει εκεί κοντά, θα εκτιμούσα κάθε πληροφόρηση σχετικά με ταχύτητες, αποστάσεις από DSLAM, αποσυνδέσεις κλπ καθόσον δε γνωρίζω καθόλου την περιοχή και τι παίζει ακριβώς, καθώς και΄οτι άλλο έχετε να προτείνεται με άλλους παρόχους.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων :)

hakerboy
09-11-11, 18:22
Η απόσταση από το dslam δεν έχει ΚΑΜΊΑ ΜΑ ΚΑΜΊΑ ΣΧΈΣΗ με τον provider. Είναι η ίδια ότι και να βάλεις! είναι σαν να πετάς έναν χαρταετό και να σκέφτεσαι να βάλεις κίτρινο η μπλέ καλώδιο για να πάει πιο μακρυά.
Οι ταχύτητες ανεξάρτητα από τον provider αν δεν αφήσεις την σύνδεση σου στο έλεος του θεού είναι η ίδια ότι και να βάλεις. το μόνο που θα κοιτάξεις είναι το SNR σου (Noisa margin) που θα το δεις μέσα στο modem να είναι στα 9. Ούτε παραπάνω καθώς δεν θα έχεις πλήρως απόδοση της ταχύτητας σου ούτε λιγότερο γιατί θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα και πιο πολλές αποσυνδέσεις! Οι αποσυνδέσεις πιο συχνά είναι από θέμα ιδιώτη δηλαδή του πελάτη. Δηλαδή Λόγω εσωτερικής εγκατάστασης καλωδίων, μη ύπαρξη φίλτρων ή χαλασμένα φίλτρα, κάποιου προγράμματος λ.χ. Skype που ρυθμίζοντας το UpNp στο modem διορθώνεται ή λόγω καλωδίου modem->πρίζα μεγαλύτερου του 1.5μ. Αν τα προαναφερόμενα πληρούνται πλήρως τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Και επαναλαμβάνω ότι η ταχύτητα είναι η ίδια από όλους τους provider!

anthip09
09-11-11, 18:37
Η απόσταση από το dslam δεν έχει ΚΑΜΊΑ ΜΑ ΚΑΜΊΑ ΣΧΈΣΗ με τον provider. Είναι η ίδια ότι και να βάλεις! είναι σαν να πετάς έναν χαρταετό και να σκέφτεσαι να βάλεις κίτρινο η μπλέ καλώδιο για να πάει πιο μακρυά.
Οι ταχύτητες ανεξάρτητα από τον provider αν δεν αφήσεις την σύνδεση σου στο έλεος του θεού είναι η ίδια ότι και να βάλεις. το μόνο που θα κοιτάξεις είναι το SNR σου (Noisa margin) που θα το δεις μέσα στο modem να είναι στα 9. Ούτε παραπάνω καθώς δεν θα έχεις πλήρως απόδοση της ταχύτητας σου ούτε λιγότερο γιατί θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα και πιο πολλές αποσυνδέσεις! Οι αποσυνδέσεις πιο συχνά είναι από θέμα ιδιώτη δηλαδή του πελάτη. Δηλαδή Λόγω εσωτερικής εγκατάστασης καλωδίων, μη ύπαρξη φίλτρων ή χαλασμένα φίλτρα, κάποιου προγράμματος λ.χ. Skype που ρυθμίζοντας το UpNp στο modem διορθώνεται ή λόγω καλωδίου modem->πρίζα μεγαλύτερου του 1.5μ. Αν τα προαναφερόμενα πληρούνται πλήρως τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Και επαναλαμβάνω ότι η ταχύτητα είναι η ίδια από όλους τους provider!

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου.
Το γνωρίζω ότι δεν έχει καμία σχέση με τον provider, απλά όπως προείπα δεν γνωρίζω την περιοχή και ήθελα μία ενδεικτική απόσταση από το DSLAM για να μπορέσω να καταλάβω που περίπου θα κλειδώνω, τουλάχιστον θεωρητικά. Από εκεί και πέρα συμφωνώ μαζί σου όσο αφορά και την αμέλεια που επιδεικνύουν πολλές φορές οι πέλάτες, αλλά οι καλωδιώσεις στο σπίτι στη συγκλεκριμένη περίπτωση είναι πρακτικά καινούριες.
Από εκεί και πέρα κάθε provider έχει τα υπερ και τα κατά του, γι αυτό και ζήτησα τη γνώμη κάποιων φίλων που μένουν στη περιοχή. Εγώ σκέφτομαι για Wind αλλά στη περιοχή έχει γενικότερα έχει πρόβλημα, τότε μάλλον θα αναθεωρήσω.

nyannaco
09-11-11, 20:25
Φίλε μου, αν δεν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα, την έκατσες! Είτε πάρεις από το ΑΚ Χαλανδρίου είτε από της Αγίας Παρασκευής, είσαι κάτι παραπάνω από 5km μακριά. Εγώ που είμαι στο Πάτημα Χαλανδρίου και παίρνω από Αγία Παρασκευή (4km και κάτι) πιάνω τις καλές μέρες σκάρτα 4Mbps στην On, και μέχρι πριν ενάμιση χρόνο που ήμουν στη Wind έπιανα τα ίδια και λιγότερο, και με τρελλές αποσυνδέσεις. Τώρα βέβαια αν έχει βελτιωθεί κάτι από τότε ως προς τις αποσυνδέσεις δεν το ξέρω (αν και βλέπω πολλή γκρίνια για αποσυνδέσεις τελευταία στο forum), αλλά από ταχύτητες σίγουρα μην περιμένεις καλύτερα.

anthip09
09-11-11, 20:34
Φίλε μου, αν δεν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα, την έκατσες! Είτε πάρεις από το ΑΚ Χαλανδρίου είτε από της Αγίας Παρασκευής, είσαι κάτι παραπάνω από 5km μακριά. Εγώ που είμαι στο Πάτημα Χαλανδρίου και παίρνω από Αγία Παρασκευή (4km και κάτι) πιάνω τις καλές μέρες σκάρτα 4Mbps στην On, και μέχρι πριν ενάμιση χρόνο που ήμουν στη Wind έπιανα τα ίδια και λιγότερο, και με τρελλές αποσυνδέσεις. Τώρα βέβαια αν έχει βελτιωθεί κάτι από τότε ως προς τις αποσυνδέσεις δεν το ξέρω (αν και βλέπω πολλή γκρίνια για αποσυνδέσεις τελευταία στο forum), αλλά από ταχύτητες σίγουρα μην περιμένεις καλύτερα.

Αυτή την εντύπωση είχα και εγώ, αλλά κάποιος φίλος μου είπε ότι λογικά πρέπει να πάρω γραμμή από DSLAM στα Μελίσσια κάπου, αλλά δεν ήταν σίγουρος.
Παιδιά κάποιος που να γνωρίζει την περιοχή?
Υφίσταται όντως αυτό το DSLAM στα Μελίσσια?
Αν όχι.......κλάψε μανούλα...:p

hakerboy
09-11-11, 23:45
Δεν θα πω κάτι υπέρ καμίας εταιρίας παρά μόνο ότι οι αποσυνδέσεις είναι λόγω αδιαφορίας του Provider προς τους πελάτες. Πάντα υπάρχει λύση εκτός κι αν η κατάσταση είναι τόσο αισχρή όσο αναφέρατε π.χ. 5χμ από Αστικό Κέντρο! Περί αυτού να αναφέρω ότι είμαι στα 4 χιλιόμετρα από το Dslam στο περιστέρι και κλειδώνω στα 6-7mbps πλέων που έκανα κάτι πατέντες με τις καλωδιώσεις και συνδέθηκα απευθείας από το box και δεν έχω κανένα πρόβλημα με disco. Συγκεκριμένα έχει να μου κάνει unscheduled disco εδώ και 1 χρόνο! Λόγω του ιστορικού που έχω εις ενεργεία! Γίνετε Disco κάθε 72 ώρες που έχει οριστεί για να αλλάξει IP το modem/router. Πιο παλιά αντιμετώπιζα μεγάλο πρόβλημα με την wind όπως αναφέρεις διότι είχα 3 συνδέσεις με 3 διαφορετικούς provider, αυτήν τη στιγμή που έχω ΟΤΕ-Forthnet-Wind πιστεύω ότι πιο καλή εταιρία είναι η Wind που την υποστηρίζω κι όλας αυτήν τη στιγμή.

chaos38
10-11-11, 22:59
Καλημέρα σε όλους.
Τις επόμενες ημέρες πρόκειται να μετακομίσω στα Βριλήσσια και συγκεκριμένα επί της οδού Αθ. Διάκου (πάνω από την Αναπάύσεως) και σκέφτομαι να βάλω τη Wind λόγω του ότι είμαι και κάτοχος κινητού στην εν λόγω εταιρεία για να συνδυάσω και την προσφορά που έχει.
Αν υπάρχει κάποιος φίλος που μένει εκεί κοντά, θα εκτιμούσα κάθε πληροφόρηση σχετικά με ταχύτητες, αποστάσεις από DSLAM, αποσυνδέσεις κλπ καθόσον δε γνωρίζω καθόλου την περιοχή και τι παίζει ακριβώς, καθώς και΄οτι άλλο έχετε να προτείνεται με άλλους παρόχους.
Ευχαριστώ εκ των προταίρων :)
Φιλε βαλε εδω το τηλεφωνο σου
http://http://adslwizard.forthnet.gr/
για να μαθεις σε ποιο DSLAM ανηκεις....και βλεπεις ;)

nyannaco
11-11-11, 09:22
Αφού δεν έχει μετακομίσει ακόμη ο άνθρωπος, τί να του βγάλει, το τωρινό του;
Εχει νόημα να το κάνει με κάποιο ήδη ενεργό τηλέφωνο στην ίδια πολυκατοικία / τετράγωνο.

anthip09
11-11-11, 11:20
Αφού δεν έχει μετακομίσει ακόμη ο άνθρωπος, τί να του βγάλει, το τωρινό του;
Εχει νόημα να το κάνει με κάποιο ήδη ενεργό τηλέφωνο στην ίδια πολυκατοικία / τετράγωνο.

Αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιο αριθμό τηλεφώνου στη περιοχή εκεί κοντά.
Λογικά πάντως και κοιτώντας τις αποστάσεις πρέπει να ανήκω στο DSLAM στη Λευκαδος/Μελίσσια, οπότε αν όντως είναι έτσι τότε πίστέυω ότι ένα 10ράκι πρέπει να συγχρονίζω.
Κάποιος γείτονας βρε παιδιάααα:):)

3llinas
11-11-11, 11:36
Αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιο αριθμό τηλεφώνου στη περιοχή εκεί κοντά.
Λογικά πάντως και κοιτώντας τις αποστάσεις πρέπει να ανήκω στο DSLAM στη Λευκαδος/Μελίσσια, οπότε αν όντως είναι έτσι τότε πίστέυω ότι ένα 10ράκι πρέπει να συγχρονίζω.
Κάποιος γείτονας βρε παιδιάααα:):)


Μπορεις να παρεις στο 11880 και να τους ρωτησεις να σου δωσουν εναν τηλ αριθμο ΟΤΕ απο την συγκεκριμενη διευθ. και μετα να το κανεις check στο site

nyannaco
11-11-11, 13:38
Google is your friend!
http://www.ask4food.gr/kritikes-sxolia-estiatoriwn-Athinas/70-estiatoria-tavernes/859-

Ούτε Μελίσσια:
Αρ. τηλεφώνου: 210 8040772 Είδος σύνδεσης: PSTN Κέντρο: ΠΕΝΤΕΛΗ (PENT)

anthip09
11-11-11, 14:06
Google is your friend!
http://www.ask4food.gr/kritikes-sxolia-estiatoriwn-Athinas/70-estiatoria-tavernes/859-

Ούτε Μελίσσια:
Αρ. τηλεφώνου: 210 8040772 Είδος σύνδεσης: PSTN Κέντρο: ΠΕΝΤΕΛΗ (PENT)

Είσαι άρχοντας. :oneup::oneup::oneup:
Ναι από ότι διάβασα εδώ στο φόρουμ το κέντρο εκεί στη Λευκάδος λέγεται Α/Κ Πεντέλης. Οπότε είμαι στο χιλιόμετρο περίπου. Πιστεύω ότι ένα δεκαράκι θα το έχω εύκολα..
Κ πάλι ευχαριστώ..:)

nyannaco
11-11-11, 17:32
Τσάμπα σε πανικόβαλα... :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.