PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με adsl (χαμηλές ταχύτητες και lag)



marios88
09-11-11, 14:06
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα τις συμβουλές σας και την εμπειρία σας καθώς τους τελευταίους 2 μήνες έχω απηυδήσει.

Το πρόβλημα είναι οτι η adsl 24mbit στο Καρλόβασι της Σάμου παρουσιάζει τα εξής προβλήματα


Αργή ταχύτητα download, καθημερινά η ταχύτατα απο το http://speedtest.ftp.otenet.gr/ στο αρχείο των 10 GB φτάνει στο κατώτατο της τα 30 kb/s.
Μεγάλος χρόνος απόκρισης σε απλά ping. Συγκεκριμένα από 200 έως 350ms. Οι δοκιμές αφορούν το ftp.otenet.gr και την IP 80.106.108.20 το οποίο είναι και το gateway της γραμμής μου.

Τα προβλήματα παρουσιάζονται το απόγευμα 17:00 εώς 24:00 και τις κυριακές απο τις 12 το μεσημέρι και μετά. Τις υπόλοιπες ώρες όλα είναι μια χαρά( download 1.2mb/s και ping 10ms ).

Σήμερα έκανα και γραπτή δήλωση βλάβης αφού μετά απο 2 μήνες και επίσκεψη τεχνικού του ΟΤΕ στο σπίτι μου το πρόβλημα παραμένει. Ακόμα άλλαξα φίλτρα και router, οπότε το πρόβλημα δεν εντοπίζεται εκεί.

Έχει κανένας ανάλογη εμπειρία ή γνωρίζει τι μπορώ να κάνω για να διορθωθεί η βλάβη?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

maik
09-11-11, 19:18
Ψαξε για καποια συσκευη , λαμπα, κινητηρα η κατι παρομοιο που λειτουργει εκεινες τις ωρες.

Τελευταια προχθεσινη περιπτωση αποκωδικοποιητης mpeg4 :shock: μολις πατουσες το ON παπαλα το ιντερνετ.

marios88
10-11-11, 00:35
Διάβασα και εγώ για τέτοιου είδους παρεμβολές, αλλά έχω παρατηρήσει ότι γίνεται και το πρωί, οπότε τέτοιου είδους συσκευές είναι κλειστές. Άλλες συσκευές στο σπίτι δεν φαίνεται να κάνουν παρεμβολές καθώς το πρωί όλα λειτουργούν σωστά.

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε υπερφόρτωση του τοπικού κέντρου?

maik
11-11-11, 20:28
Δεν υπαρχει περιπτωση υπερφορτωσης κεντρου. Αφου οπως λες ειναι συγκεκριμενες ωρες ψαξε καλυτερα.

marios88
12-11-11, 13:09
Από ότι έμαθα απο τον τεχνικό του ΟΤΕ, έχει πρόβλημα το τοπικό κέντρο και περιμένουν κάποια ανταλλακτικά για να το διορθώσουν.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Alex91
14-11-11, 00:35
Το πρόβλημα δεν είναι δικό σου γιατί το ίδιο έχω κι εγώ τον τελευταίο καιρό μαζί με άλλα παλικαράκια.Το πρωί είναι λες και όλα τα έχει φτιάξει ένα μαγικό ραβδάκι και ξαφνικά το απόγευμα χάος,τα πάντα σέρνονται.Φυσικά όσα τηλ. κι αν έκανα μου λέγαν ότι δεν βλέπουν κάτι.Πάλι καλά που είπες ότι έχει δηλωθεί βλάβη γιατί κοντεύω να τρελαθώ.

hotcarver
14-11-11, 02:25
Μια απ τα ιδια..

greatst
15-01-12, 17:28
Η περίπτωση σου marios88 μου θυμίζει την δικιά μου. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=581612) σχετικά.

Μια ερώτηση μόνο: είναι σίγουρα μόνο τις συγκεκριμένες ώρες που αναφέρεις; Βρήκες λύση;

@ ADSLgr.com All rights reserved.